Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Laminování předmětu vzhůru nohama

úte 20.03.2018 17:00

Ahoj,

potřeboval bych poradit. Potřebuji laminovat věc (prasklá lednice v obytném autě), kterou nelze snadno vyndat. Laminovaná plocha je uvnitř lednice nahoře, to znamená, že je to potřeba laminovat vzhůru nohama, je nějaká technika na to, aby pryskyřice neztekla, neodkapala. Jediné, co mě napadlo je strhávací tkanina. Díky.

Re: Laminování předmětu vzhůru nohama

úte 20.03.2018 17:39

Když čtu lednice, je ten plášť vůbec laminovatelný (hrozné slovo)? Není to nějaké ABS, nebo něco podobného? Jinak laminovat na strop se samozřejmě dá taky. Nasytíš tkaninu epoxidem zahuštěným microbalony.

Re: Laminování předmětu vzhůru nohama

úte 20.03.2018 18:53

Lark píše: Nasytíš tkaninu epoxidem zahuštěným microbalony.


... bohuzel , tudy cesta nevede. :(


Laminovatelny je kov, plasty i kompozitytj. materialy pouzite v konstrukci lednice. Vysledek se lisi pouze v silovych vazbach laminacnich pryskyric s konkretnim materialem.

veka1

Re: Laminování předmětu vzhůru nohama

úte 20.03.2018 19:01

. . . a co takhle zamyslet se na použití tepla, nikoliv celoplošně . . . před tím ledničku vypnout . . .
:D
L

Re: Laminování předmětu vzhůru nohama

úte 20.03.2018 19:19

Diky. Laminovatelne to je, uz mam vyzkouseno. Teplo by asi slo, ale nemam zkusenost. Ty mikrobalony jsou tedy slepa cesta? Nejde uplne o estetiku, ale o funkcnost, aby se prasklina dal nesirila.

Re: Laminování předmětu vzhůru nohama

úte 20.03.2018 19:21

Co zkusit opak vakua? Napatlat to tam na ten strop a nafouknout vevnitř nějakej balón nebo pytel?

Re: Laminování předmětu vzhůru nohama

úte 20.03.2018 19:24

. . . když začala praskat kabinka např u "týmů" ( to je taková pěkná klasika upotanců, opravdu závodní, ale kde že jsou ty časy . . ), tak stačilo na konci navrtat dírku pr.1mm . . . . a už se nešířila . . .
A tou dírou moc zimy neuteče . .
L

Re: Laminování předmětu vzhůru nohama

úte 20.03.2018 20:28

Ahoj, táta kdysi spravoval laminátové lodě, ty se nedají otočit dnem vzhůru, takže jestli to k podkladu chytne, tak zdrsnit, odmastit, přelaminovat, obrousit, chladit obsah a popíjet. :lol:

Re: Laminování předmětu vzhůru nohama

úte 20.03.2018 20:42

Ono když to budeš dělat na několikrát, tak by to nemělo padat ani bez toho zahuštění. Chce to ale pokládat třeba po jedné vrstvě a jenom nasycenou tkaninu bez zbytečné pryskyřice. Pak by se to mělo udržet jen vlastní viskozitou, a nebo použít ten nafouknutý vak jak radí MikePapa. Důležité je taky co to bude dělat při střídání teplot a asi rozdílné tepelné roztažnosti materiálů.

Re: Laminování předmětu vzhůru nohama

úte 20.03.2018 20:48

... povrch, ktery se bude laminovat ohranicit paskou (krepovka), mechanicky upravit brousenim.

Co nejlepe odstranit prach ( napr. lepivou uterkou a pod), odmastit (cisty aceton) a jiz nesahat holyma rukama.

Natuzit laminacni pryskyrici napr. L 285,LH160,Letoxit ....)v malem mnozstvi,napr. cca 10 +5 ccm.) Po 1-3 minutach postupne do natuzene pryskyrice pridavat Aerosil (bile saze, koloidni SiO2) a michat.

Kdyz se bude konzistence michaneho lektvaru blizit ke konzistenci majonezy (mlecna mazlava a hlavne lepiva hmota) je mozne ji nanest tvrdsim steteckem na opravovane misto. Vrstva tlusta 0,1 -0,5mm.

Pred aplikaci pryskyrice je rozumne si udelat papirovou sablonu,ktera bude velikosti odpovidat opravovanemu placu a podkle ktere se budou krajet tkaniny.

Zahustenkou natrena plocha je schopna udrzet bezproblemove tkaninu na strope. Upozorneni ... nepospichat s pokladkou druhe vrstvy, aby normalni pryskyrice zbytecne nezredila zahustenku.
Tj. primerenou davku cerstve pryskyrice ( cca 20+10ccm) michat a druhou vrstvu pokladat az po lehkem najeti prvni vrstvy .Podle typu pouziteho tuzidla a pracovnich podminek , to byva cca 20-30min... podminkou je ze prvni vrstva musi byt jeste lepkava .

Na opravu doporucuji pouzit pod uhlem 45st nakrajene (aby se netahali nite),velikostne odstupnovane kusy skelne tkaniny (aby prechod byl plunuly),gramaze 80-160g m2, cca 3-5vrstev.

Je tezke na dalku radit, kdyz neni znamo jak vypada prasklina (je tam vetsi mezera, je to jenom praskle, ale okraje jsou u sebe, je to nerovnomerna trhlina .... )

Zaplata by se mela skladat min. ze 3vrstev skla s tim ,ze uplne prvni, bude polozena nejjemnejsi tkania nejvetsiho rozmeru (50-80g/m2).
Bude polozena primo na zahustenku a uvaleckovana, ci prihlazena stetcem, nebo sterkou.
Dalsi vrstvy budou rozmerove vzdy mensi a posledi muze byt zase tenka tkanina.Mela by prekryvat okraje zaplaty (kulturnejsi zaplata, bez nebezpecnych skelnych jehel na okrajich) .

Vyhodou zahustenky z Aerosilu je, ze hadr okamzite drzi, pryskyrice dobre navzlina dotkaniny coz by nedokazala , pokud by byla zahustena mikrobalony. Neni znat zvyseni hmotnosti a objemu.Nejdulezitejsi vsak je,ze tkaninu muzeme posouvat po povrchu pomoci valecku ci stetce , dle aktualni potreby.

Toto neplati, kdyz se na povrch nanese pouze natuzena pryskyrice, necha zavadnout a pak ni capneme hadr.

Ano,drzi hned a fest,ale s hadrem jiz nelze manipulovat,coz muze vest ke komplikacim a problemum v dokonceni dila.

Dalsi vrstvy (suche) muzeme pokladat samostatne a valeckovat velurovym,nebo v nouzi i molitanovym valeckem nezahustenou natuzenou pryskyrici.V nouzi nejvyssi , lze pouzit i vhodny stetec ( mluvime o praci na strope) .

Nebo si zaplatu muzeme pripravit na igelitu tj. navaleckuji napr 2-3 odskakane hadry, prebytecnou pryskyrici odsaju suchym valeckem, nebo jinym zpusoberm a takto pripraveny flak prihladim na opravovane misto, na kterem je jiz na zahustenku prilepena prvni vrstva. Zaplata se prilepi prakticky okamzite.

Po uhlazeni povrchu je rozumne igelit neprodlene sloupnout. Pokud tam zustane az dovytvrzeni, vznikne tezce brousitelny ,nehezky a zvlneny povrch ,...asi jako vylestena babska rit. 8)

To je pak lepsi nechat to vytvrdnout bez igelitu, nebo opravovane misto prekryt strhavaci tkaniou, ktera presahuje okraje zaplaty.
Tim se jeden dopracuje k jemnemu sametovemu povrchu s plynulymi prechody do zdraveho matrose a navic se takove misto perfektne brousi. :wink:

veka1
Naposledy upravil veka1 dne úte 20.03.2018 21:06, celkově upraveno 1

Re: Laminování předmětu vzhůru nohama

úte 20.03.2018 21:06

Dekuju veka1, to je pro me uplne vycerpavajici, diky moc.

Re: Laminování předmětu vzhůru nohama

úte 20.03.2018 21:09

martinni píše:Dekuju veka1, to je pro me uplne vycerpavajici, diky moc.


dekuji za uznani ...pro me je to taky vycerpavajici. Vis co to je, sesmolit takovy spis pro cloveka co neumi cesky a misto prstu ma kolicky na pradlo ??? :lol:

veka1

Re: Laminování předmětu vzhůru nohama

úte 20.03.2018 21:12

TominoLel píše:Ahoj, táta kdysi spravoval laminátové lodě, ty se nedají otočit dnem vzhůru, .... :lol:


...neverim. Ja jsem je otacel, kdyz jsem potreboval :)

veka1

Re: Laminování předmětu vzhůru nohama

úte 20.03.2018 21:26

veka1 píše:
...neverim. Ja jsem je otacel, kdyz jsem potreboval :)

veka1


No některé šly, ale dvě poslední měly přez 7 metrů délky, skoro dvě tuny a zabudovaný motor. S tím se v "domácích" podmínkách otáčí dost blbě. Takže na záda a pod loďku.

Re: Laminování předmětu vzhůru nohama

úte 20.03.2018 21:39

TominoLel píše:
No některé šly, ale dvě poslední měly přez 7 metrů délky, skoro dvě tuny a zabudovaný motor. S tím se v "domácích" podmínkách otáčí dost blbě. Takže na záda a pod loďku.



hehe ... njn, komu neni rady, tak ten lezi zady .... k zemekouli. :D

Pozn. na takove ,lehce vetsi vyrobky, jsme si porichtovali udelatka, viz:

viewtopic.php?f=23&t=83333&start=15

Ale uznavam, ze otacet vybavenou lodicku s moturkem vzhuru brichem nemusi byt rozumne. Obvykle se jenom preklopi na bok. Problem je, ze z predchoziho prispevku nebylo zcela evidentni, jak velka je opravovana lodicka. :wink:

veka1
Odeslat odpověď