Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pát 30.12.2016 15:07 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 30.12.2016
Příspěvky: 8
Zdravím všechny, sháním dobrou radu. Zvažuji pořízení nové stojanové vrtačky. Zatím používám prehistorickou narexku na stojanu, který není úplně přesný - chtěl bych se trochu posunout v přesnosti a zvažuji koupení solidní stojanovky s dobrým křížovým stolem.

Vratčku chci používat na menší věci, nejvíce asi při opravách starých rádií nebo konstrukci replik a miniatur - tj. vrtaný materiál je nejčastěji dřevo (překližka, měkčí dřeva), max. do hloubky 5 cm, železo spíše tenčí plech, zvětšování otvoru. Suma sumárum jsou to obecně malé věci, které nevyžadují moc "páry". Zato vyžaduji přesnost. Leštění taky připadá v úvahu celkem často. Sklíčidlo do 10mm je pro mě naprosto dostačující, regulace otáček je kvůli hluku (práce vy bytě) klíčová.

Teď nějaké podmínky, ve kterých pracuji - mám k dispozici miniaturní prostor pro práci (kumbál 150 cm na 90 cm), ve kterém se dá překvapivě slušně pracovat (je po letech doveden k naprosté efektivitě využití prostoru). Je to především skladiště nářadí a součástek se stolkem asi 80x50. V případě potřeby většího prostoru mám přímo před kumbálem větší stůl, ale musím vše vytáhnout a pak uklidit. Chci proto spíše menší vrtačku.
Navíc je to v bytě, takže celkem důležitá je pro mě hlučnost.

Jsem hodně spokojený s nářadím Proxxon, používám jejich stolní pilu a a použití v miniaturní dílně je skvělá. Jejich vrtačka (větší) mě docela zaujala, ale cenově se mi to zdá trochu moc. Spolu s křížovým stolem by to bylo okolo 14k a to už je docela palba.

Záměrně nepíšu úplný finanční strop, zajímají mě vaše tipy a návrhy. Moc díky za případné rady.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pát 30.12.2016 18:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
cim starsi stroj z litiny a velka hmotnost tim lepsi / jestlije70cmx20 moc/ +repas hridel loziska hlava a oka skus strojni bazary....a stul s odmerovanim jinak to stejne lita .. ja pouzivam nejaky sunt za 3tkc + pripravky a staci bo co muzu tak vrtam na cnc v praci :) a vr4
ale to je natebeasi moc velke proxon byl kvalita ale dost drahe a uprimene si natom nedokazu predstavit vrtat vetsi diry snad poradi ten kdo toma i kdyz zaty penize bch si to asi neporidil......


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 10:36 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1386
Bydliště: Chocerady
Odobně bych se podíval na malé frézky od proxonu.
Vrtat s ní jde taky a má další moźnosti.
A mají ji od 8000kč
Myslím že podle popisu by ti mohla stačit.

Profi nářadí v téhle kategorii nezaplatíš a na klasické nářadí nemáš místo.

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 10:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Já mám od Proxxonu spoustu věcí a je to někdy horší, než vše ostatní za zlomkové ceny. Jinak ho mám rád, vypadá hezky.
To co ty, jsem hledal taky. Do bytu, tichou a přesnou. Nenašel jsem. Nic nesplňovalo moje nároky a to jsem se přestal omezovat cenou. Přesné vrtačky jsou, ale jsou staré (desítky let) a z toho vyplívají určité omezení. Blbě se shánějí. Nakonec jsem skončil u sloupovky cca 200kg, vysoké 180cm. Přesná rychlá i pomalá, pravý i levý chod. To ale nenahrazuje tu malou do bytu. Mám stojan na Dremelku a v nouzi vrtám v tom. Nemám ale křížový stůl. Na přesné vrtání jsem si konečně po letech pořídil mini strojní, přesný svěráček. Asi jsem nepomohl, ale trápil jsem se podobnou otázkou jako ty dlouho a nevyřešil ji k plné spokojenosti.
Stále hledám, nevzdávám to... :wink:

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 11:54 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.7.2016
Příspěvky: 17
A toto je špatná? http://www.bosch-naradi-cz.cz/stolni-vrtacka-bosch-pbd-40/d5020/
Docela se mi líbí, ale záleží co s tím chceš dělat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 14:25 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 30.12.2016
Příspěvky: 8
Díky za reakce... k té frézce co doporučuje HavelAircraft se mi moc nezdá omezení vzhledem k upínacím kleštinám. Hledám vrtačku, do které se do sklíčidla chytit vrták o průměru 10mm a to asi nebude u frézky možné.

tom.es - díky, je to určitě dobrý tip a tuhle vrtačku mám hodně v hledáčku. Trochu mě odrazuje, že má kolo místo páky. Jsem zvyklý vrtat s pákou a tohle jsem ještě nezkoušel. Ale provedení, recenze, cena i velikost jsou zhruba tím, co hledám.

Staré stroje jsou prostě moc velké a mají řadu specifik, se kterými si jako amatér neporadím sám. Když někdo pracuje jako strojař, případně má přístup k vybavení, tak si upraví a opraví co potřebuje, já takové možnosti nemám...

Golfista - Dremmelka je malá. Mám už několik let Mikrovrtačku od Fermu, což je ultralevný a špatný Dremmel. Dostal jsem ji jako dar a proto jsem si řekl, že až odejde, pořídím si něco jiného. Ale ono to celkem šlape.
No a Proxxon mámm rád, ta jejich pila mi velmi dobře slouží. A rád bych slyšel názor od někoho, kdo tu jejich větší vrtačku má...

Ještě mě napadá k přesnosti - každý máme jiné pojetí přesnosti. Mě stačí přesnost na nějaké desetiny milimetru a to v mnoha případech ty větší...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 15:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.1.2010
Příspěvky: 262
Bydliště: Bratislava
tom.es píše:
A toto je špatná? http://www.bosch-naradi-cz.cz/stolni-vrtacka-bosch-pbd-40/d5020/
Docela se mi líbí, ale záleží co s tím chceš dělat.

Toto nie to je hliníkové telo a podstavec je to mäkké som to skúšal u kamaráta v reklamke vrtajú max. plasty to už radšej vrtačku v stojane .


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 15:21 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 30.12.2016
Příspěvky: 8
S tím já po přečtení spousty recenzí nemůžu souhlasit, např. tahle říká něco úplně jiného. M
http://diygeezer.com/bosch-pbd-40-review/

Odrazuje mě ten vyšší noise level a kolo namísto páky...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 17:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Taky jsem ten, kterej si před několika lety řekl, že si pořídí přesnější menší stojanovku bez vůle na vřetenu než letitou narexku ve stojánku. Ta Boshka byla nejvážnější adept, namlsala mě i pozitivní recenze v RCrevue, jenže od té doby vrtačka docela podražila a hlavně jsem se na ní dočetl už jen převážně negativní názory. Dopadlo to tak, že ani letos jsem si nic nekoupil, jen u stávajícího vybavení před vrtáním díry častěji používám důlčík..


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 17:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Nejlepší je ta ukázka házivosti :lol: Nechápu proč měří házivost na povrchu hlavičky? Ta ať si hází třeba milimetr. Při tom je pouhým okem videt šmajdání stopky vrtáku. :mrgreen:

Edit: Víc vypovídá tato ukázka


Naposledy upravil Lark dne sob 31.12.2016 17:21, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 17:21 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 30.12.2016
Příspěvky: 8
Tu Proxxonku nidko nemáte / nepoužíváte? Díky


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 18:11 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 30.6.2011
Příspěvky: 168
Bydliště: KrPole
Tu Boschku mám, kolo místo páky není problém, rychle jsem si zvyknul. Hlavice má trošičku vůli, ale pro mé použití to moc nevadí. Nejmenší vrták, který lze upnout, je 1,2 mm, zkoušel jsem i 0,8mm, ten se musel upnout přes tenkou bužírku, taky to šlo, okoskopicky to neházelo, mikrometr na změření nemám. Na hodinářskou práci to ale není nejvhodnější.
Hlučnost je srovnatelná s běžnou ruční vrtačkou. Veliké plus je, že je vrtačka vzhledem k velké základně stabilní, nemusí být upevněna ke stolu, což je pro mne důležité, mám v dílně málo místa. Dobré je řízení otáček knoflíkem a přesný hloubkoměr. Laserový kříž by mohl být přesnější. Pro mne ale klady převažují nad zápory.
Cena je bohužel dost vysoká a ještě je potřeba dokoupit nějaký strojní svěrák.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 31.12.2016 18:37 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 30.12.2016
Příspěvky: 8
Fireball - moc díky za užitečný příspěvek, vezmu to při rozhodování určitě na vědomí..


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 01.01.2017 15:27 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 9.3.2016
Příspěvky: 20
Bydliště: Chomutov,Březenecká
Tady jsem našel odkaz na stojanové vrtačky:Stolní vrtačka OPTIdrill B 14
Stolní vrtačka OPTIdrill B 14 (3008141).
Stolní vrtačka určená pro hobby použití.

Argumenty, které Vás přesvědčí o kvalitě, výkonu a ceně
Vřeteno s přesnými kuličkovými ložisky
Dlouhé ergonomicky konstruované rukojeti s ukončením „Softgrip” poskytují jisté držení
Nastavitelný hloubkový doraz
Kvalitní klínové řemeny umožnují výrazně lepší přenos síly a mnohem menší výkonovou ztrátu
Přesně obrobený pracovní stůl s drážkami do X, je sklopný od -45° do +45° a otočný o 360°
Masivní, na spodní straně žebrovaná základní deska s drážkami
T-matice pro upevnění svěráku
Hlavní vypínač v krytí IP 54 s nulovým spouštěčem
Snadný přístup a ovladatelnost
Výkonný a tichý hliníkový elektromotor
pdf file Návod k obsluze - Stolní a sloupové vrtačky B 13, B 14, B 16, B 20, B 25, B 32
HOBBY
Dostupnost: skladem Skladem
Odeslat
Dotaz na produkt
Typ Stolní vrtačka OPTIdrill B 14
Objednací číslo 3008141
Cena (bez DPH) Odeslat5 990 Kč
Technická data
Rozměry pracovního stolu 160 × 160 mm
T-drážky | velikost drážky 14 mm
Max. vrtací výkon | ocel 14 mm
Trvalý vrtací výkon | ocel 12 mm
Max. vrtací hloubka 50 mm
Kužel vřetene B16
Vyložení 104 mm
Otáčky 520 – 2620 ot/min
Plynulá změna otáček ne
Počet rychlostních stupňů 5
Max. vzdálenost vřetene a stolu 330 mm
Max. vzdálenost vřetene a základny 440 mm
Průměr sloupu 46 mm
Úhel naklopení stolu vlevo/vpravo 45 ° až 45 °
Úhel otáčení vtacího stolu 360 °
Příkon 350 W
Elektrické připojení 230 V
Rozměry 420 × 230 × 700 mm
Hmotnost
http://www.bow.cz/produkt/3008141-stoln ... rill-b-14/

_________________
Stavím plastikové modely.
RC souprava OPTIC 6 Fm 40Mhz
Lod-Richardson remorkér


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 01.01.2017 15:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
stači jednoduchy test, naplno vysunúť pinolu vretena a skúsit akú ma vôlu pri tom vysunutí, verím že bude mat, a nepotrebuješ na to ani odchylkomer čo to je cítiť v dlani :wink:

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz