Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: pát 16.03.2018 18:18 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 15.11.2009
Příspěvky: 69
Bydliště: Nepál
Mně kanagom taky funguje, ředím ho nitroředidlem. Vždy si trochu vymačkám do lékovky a podle oka naředím tak, aby se dobře nanášel štetečkem.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: pát 16.03.2018 19:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2014
Příspěvky: 1500
Bydliště: Mikulov na Moravě
Obrázky: 6
zdzd píše:
A teď si představ jak to vypadá, když ti v autě vybuchne natlakovaný kanystr červeného burčáku...

Zdendo mě stačila 1,5 l plastovka, kterou jsem na kousek cesty zavřel proti vylití a v autě to bylo cítit skoro rok :lol:

_________________
Nahoru to půjde ... dolů musí.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: pát 16.03.2018 20:54 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
pepinozbrna píše:
Zdendo mě stačila 1,5 l plastovka, kterou jsem na kousek cesty zavřel proti vylití a v autě to bylo cítit skoro rok :lol:


Já to napřed nepopsal úplně přesně. Konkrétně se to stalo strýci s tetou. Vezli od nás asi desítku demižón červeného burčáku. Původně tam měl být špunt jen tak aby to nešplouchalo ven a tetka držela demižon před předním sedadlem mezi nohama aby se moc nezmítal. Z nějakého důvodu ale přitom ten špunt narvala nadoraz. A ono se to tlakovalo a tlakovalo a sytilo a sytilo až ten špunt vystřelil. Ona před sebou červený gejzír na strop okno, všude. A pak ji napadlo, že tu díru ucpe dlaní. Tím pádem vznikl rozstřikovač. A všechno to pochopitelně za jízdy...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: úte 10.09.2019 7:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@jyrry: "Pamatujete někdo Kanagom modrý? Tedy v modré tubě? To byl nějaký pokus..."
Z "Pokus o test lepidel na balzu" Přiznávám, že po té (před mnoha lety) co jsem jej zkusil, jsem jej dál neřešil
Nicméně někde asi zůstala ještě jedna jeho tuba. Po těch letech už uvnitř zcela "zgumovatělá".
Takže jej z hecu zkusím vylovit. 1) Počíst si co je na tubě napsáno. Zda jen "KECY" nebo něco konkrétního.
2) Jak zde psalo řada jiných (včetně VTjr na str. 3) část hmoty oddělit a zkusit rozpustit v acetonu.
3) Totéž udělat s vedle ležící tubou Kanagomu z červené tuby.
4) (když si mi zdaří se vyhecovat) Obě vzniklá "lepidla" zkusit porovnat s lepidlem "Uhu - Hart na dřevo 35 g"
Nejspíš jen dvě balzové lišty do kříže.
Netušíte někdo jakou pH reakci může mít povrch balzy? Pro dřevo jsem někde viděl tvrzení KYSELÁ reakce.
U Kanagomu to je nejspíš lhostejné. U CA lepidel kyselé prostředí místo polymerace přispívá k monomerizaci.
*) Uplatnění monomerizce vlivem kyselin před vytvrzením Po vytvrzení je CA k ředěným kyselinám odolné
Pravdou je, že když v žákovských letech do učebny dali nové stoly s bukovou dýhou, její vůně byla do octa.

Snášenlivost jednotlivých materiálů
https://dekmetal.cz/fasadni-systemy/materialy/snasenlivost-jednotlivych-materialu
"* Dřevo s pH > 4.5: například borovice lesní, borovice aljašská, smrk severský, buk, topol.
** Dřevo s pH < 4.5: například jedle douglas, červený cedr, dub, kaštan, borovice přímořská, modřín evropský"
pH 0 až 6 kyselé prostředí


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: úte 10.09.2019 8:03 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
guchar píše:
@jyrry: "Pamatujete někdo Kanagom modrý? Tedy v modré tubě? To byl nějaký pokus..."
Z "Pokus o test lepidel na balzu" Přiznávám, že po té (před mnoha lety) co jsem jej zkusil, jsem jej dál neřešil
Nicméně někde asi zůstala ještě jedna jeho tuba. Po těch letech už uvnitř zcela "zgumovatělá".
Takže jej z hecu zkusím vylovit. 1) Počíst si co je na tubě napsáno. Zda jen "KECY" nebo něco konkrétního.
2) Jak zde psalo řada jiných (včetně VTjr na str. 3) část hmoty oddělit a zkusit rozpustit v acetonu.


Čuchni k tomu. Pokud mne paměť neklame, tak modrý nesmrděl acetonem, ale nějakou syntetikou. Byl to hnus, při nanášení to dělalo nitě jako teplovzduška, nevpíjel se, na ničem nedržel. Koupil jsem jedinou tubu a tu po první snaze o lepení vyhodil.
Netuším jak něco takového vůbec mohlo vzniknout a dostat se do prodeje. Top musela být hlava, pane vachmajstr...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: úte 10.09.2019 13:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Dnešní červený Kanagom - bezpečnostní list (Chemoplast BEC, a.s.)
... - Aceton Obsah 55 [% hm.] - ...

BEZPEČNOSTNÍ LIST - dle nařízení (ES) č. 1907/2006, ve znění nařízení Komise (EU) č. 453/2010
Obchodní název: Kanagom – speciální vodostálé lepidlo (Lepidlo NS-24)
Chemický název: Směs nitrocelulóza, aceton, ethanol a butan-1-ol
https://www.metrum.cz/product/files/bl_kanagom_2015.pdf


Naposledy upravil guchar dne úte 10.09.2019 13:53, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: úte 10.09.2019 13:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Z " Předmět příspěvku: Re: Pokus o test lepidel na balzu" autor TomasC
Odpovídá na otázku (VTjr): "Proč byl Kanagom vynechán z úvodního testu? " Takto:
"Protože jsem ho doma neměl.
Ono je to u balzy primárně o tom, jak daleko se lepidlo zasákne do balzy. Obecně s myslím,
že ideální by bylo dvojí lepení s Naředěným UHU HART. Ale to se mi prostě nechce čekat."

Mimo další jsem v tom našel část odpovědi na otázku: "Proč se používá(-la) metoda "dvojího lepení""?
Myslím si: Vsáknutím prvního (penetračního) nátěru se v místě lepení vytvoří vrstva s větší soudržností,
než měl vlastní lepený materiál (balza). Pokud se namáhaný materiál netrhá v lepidle,
ale vytrhává se v balze je lepený spoj v balze lépe "zakotven".


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: úte 10.09.2019 14:06 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
guchar píše:
Mimo další jsem v tom našel část odpovědi na otázku: "Proč se používá(-la) metoda "dvojího lepení""?
Myslím si: Vsáknutím prvního (penetračního) nátěru se v místě lepení vytvoří vrstva s větší soudržností,
než měl vlastní lepený materiál (balza). Pokud se namáhaný materiál netrhá v lepidle,
ale vytrhává se v balze je lepený spoj v balze lépe "zakotven".


Není to tak. Dvojí lepení se používalo proto, že pokud jsi to slepil jen s jedním nanesením, tak lepidlo vsáklo do materiálu, a to tak důkladně, že ve spoji žádné lepidlo nezůstalo. Následkem bylo, že spoj naprosto nedržel.
Při druhém nanesení na "penetrovaný" povrch se zasakování již tolik nekonalo a naopak byl spoj opravdu pevný.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: úte 10.09.2019 14:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
guchar píše:
Dnešní červený Kanagom - bezpečnostní list ...

Díky za užitečný odkaz. Teď aspoň vím čím ho mám správně ředit. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: úte 10.09.2019 17:29 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@TomasC: "Není to tak. Dvojí lepení se používalo proto, že pokud jsi to slepil jen
s jedním nanesením, tak lepidlo vsáklo do materiálu, a to tak důkladně, že ve spoji žádné lepidlo nezůstalo.
Následkem bylo, že spoj naprosto nedržel.
Při druhém nanesení na "penetrovaný" povrch se zasakování již tolik nekonalo a naopak byl spoj opravdu pevný."

- Souhlas pro ty případy co máš na mysli = hodně SAVÉ lepené materiály - ve spojení - s dost ŘÍDKÝM lepidlem.
Mimo to, že nezbylo lepidla do LEPENÉ SPÁRY, tak to lepidlo co se vsáklo muselo ovlivnit i prosycenou vrstvu
lepených materiálů. A myslím si, že i jinak než jen změnou nasákavosti.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: úte 10.09.2019 19:05 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Nechci se nijak dohadovat o detailech, ale když chci slepit dvě věci, tak je absence lepidla v požadovaném spoji vážný problém. Dokonce tak vážný, že válcuje ostatní detaily.

Pokud nebyl materiál moc savý, tak taktika dvojího lepení nebyla třeba.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: stř 11.09.2019 0:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7414
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@TomasC Souhlas. Správná tloušťka lepidla ve spoji je KARDINÁLNÍ problém.
K jejímu zajištění slouží celý technologický postup. Jeho jednotlivé kroky jsou rozdílně kritické,
v závislosti na citlivosti toho co ovlivňují. Jsme ve vlákně Kanagom ten, ale nebyl jediným
lepidlem u kterého se dvojité lepení používalo. Já to často užíval u dispersních lepidel (Herkules a nějaký dovoz.)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: stř 11.09.2019 15:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Nepíšu za novej Kanagom ale starej ze zásob ještě z 80-tých let. Je už sice trochu "seschlej" ale ještě mám asi 10 tub v chladným sklepě. Přidávám ho buď do laku a nebo ho vymačkám do plastový mazničky, přidám frťana acetonu a protřepu.
S tím starým jsem nikdy dvojí vrstvu nepoužíval, prostě se tvrdilo, že na lepení balzových ploch nad 1 cm2 není vhodný protože se vpíjel a taky pomalu schnul. Na plochy se používal epoxid 1200. Kanagomem se lepily hlavně kouťáky, třeba přepážky do balzových bočnic, nosníky na žebra. A taky třeba přepážky do tupů laminovaných z Polyesteru 104. On totiž polyester po čase začal "brečet" nějakou srágoru na který kromě Kanagomu nic jinýho nedrželo. Jestli jde dělat to samý s tím novým Kanagomem jsem nikdy nezkoušel.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: čtv 12.09.2019 6:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Celeron píše:
Přidávám ho buď do laku
Drobná technická finta: Zbytky kanagomu taky přidávám do laku, ale nevymačkávám tubu (jde o zbytky v prakticky prázdné tubě). Tubu rozstříhnu a hodím celou do skleničky s acetonem (ne nitroředidlo). Nechám to tak pár dní, nahodile, když mi na to padne zrak, s tím zatřepu. Z tuby se vyplaví všechno, co v ní bylo, bývá toho překvapivě hodně. Používám do lepicího nebo základního laku na balzu.
Příjemné překvapení: barva z tuby se nerozpouští. Jen jednou, když jsem ji nechal plavat asi 1/2 roku, uvolnil se celý nátěr z tuby, ale šel vylovit jako plovoucí chrchel v celku.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: masa, mati, Seznam.cz [Bot] a 46 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz