Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: pon 12.03.2018 11:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
tomashr píše:
... jde o překonaný postup...

Zkus to vysvětlit někomu, kdo získal alergii na CA. Aceton v Kanagomu alespoň voní. ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: pon 12.03.2018 11:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Joker píše:
... A používám dvojí lepení. Řídkým natřu spoj, aby se vsákl a až uschne, tak hustějším se to spojí. ...

Dobré zdůraznit, aby to nezapadlo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: pon 12.03.2018 12:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
jio píše:
Zkus to vysvětlit někomu, kdo získal alergii na CA. Aceton v Kanagomu alespoň voní. ;-)


To ale nic nemění na tom, že jde o překonaný postup, jen popisuješ specifickou situaci, která vyžaduje jiné řešení než to, které by bylo optimální ryze technicky... To se samozřejmě někdy stává v řadě oborů z řady důvodů.

Jinak osobně bych při problému tohoto typu doporučoval zkusit v první řadě moderní disperzní lepidla. Pryč už jsou i časy, kdy existoval jen Herkules, dnes leckdy disperze schne rychleji než Kanagom a pevnost spoje bývá velmi dobrá až vynikající. Sám disperzi používám vedle CA docela dost - typicky takto lepím větší plochy a pak situace, kdy potřebuji pomalejší schnutí (třeba narovnání přepážek na bočnice trupu). S výsledky vesměs plná spokojenost.

BTW dotaz na okraj - docela by mne zajímalo, jak bys s alergií na CA řešil stavbu křídla s nosníkem z uhlíkové trubky, to podle mne bez CA vůbec ve srovnatelné kvalitě udělat nejde. Pokud jsi to náhodou řešil, tak mne to pro poučení docela zajímá...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: pon 12.03.2018 13:24 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
tomashr píše:
To ale nic nemění na tom, že jde o překonaný postup, jen popisuješ specifickou situaci, která vyžaduje jiné řešení než to, které by bylo optimální ryze technicky...

Bohužel mění, nevzpomínám si, že by někdo dostal alergii na smrad z Kanagomu.

Se zbytkem souhlas. Pokud to jde, používám raději disperzní lepidla.

tomashr píše:
BTW dotaz na okraj - docela by mne zajímalo, jak bys s alergií na CA řešil stavbu křídla s nosníkem z uhlíkové trubky, to podle mne bez CA vůbec ve srovnatelné kvalitě udělat nejde. Pokud jsi to náhodou řešil, tak mne to pro poučení docela zajímá...

Jednoduše. Používám jinou technologii stavby. Ne ve všem musí být uhlíková trubka. Jinak CA taky používám, ale jen na malé spoje nebo když potřebuji CA něco prolít, tak jdu ven.

To ale neznamená, že někomu jinému to CA nemůže vyhovovat líp. V této době je krásné to, že už není jen ten Kanagom a CHS EPOXY 1200, ale člověk si může vybrat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: pon 12.03.2018 13:49 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 482
Bydliště: Trenčín
Na alergiu na CA je sú dobré technické sekundáky ktoré nemajú zápach, nesmrdia. Len sú podstatne drahčšie


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: pon 12.03.2018 14:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jio píše:
V této době je krásné to, že už není jen ten Kanagom a CHS EPOXY 1200.


Zapoměls na Herkules, Lepox, Lepox Rapid, Supercement a další lepidla z dob bolševika. :) A jeden můj známej lepil letadla hodně urychlenou Polyester 104. To byl takovej pětiminutovej vteřiňák tý doby. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: pon 12.03.2018 15:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
PeePoTN píše:
A jeden můj známej lepil letadla hodně urychlenou Polyester 104.
To musel mít hodně tolerantní rodinu 8O


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: pon 12.03.2018 15:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
tomashr píše:

To ale nic nemění na tom, že jde o překonaný postup, jen popisuješ specifickou situaci, která vyžaduje jiné řešení než to, které by bylo optimální ryze technicky... To se samozřejmě někdy stává v řadě oborů z řady důvodů.

Jinak osobně bych při problému tohoto typu doporučoval zkusit v první řadě moderní disperzní lepidla. Pryč už jsou i časy, kdy existoval jen Herkules, dnes leckdy disperze schne rychleji než Kanagom a pevnost spoje bývá velmi dobrá až vynikající. Sám disperzi používám vedle CA docela dost - typicky takto lepím větší plochy a pak situace, kdy potřebuji pomalejší schnutí (třeba narovnání přepážek na bočnice trupu). S výsledky vesměs plná spokojenost.

BTW dotaz na okraj - docela by mne zajímalo, jak bys s alergií na CA řešil stavbu křídla s nosníkem z uhlíkové trubky, to podle mne bez CA vůbec ve srovnatelné kvalitě udělat nejde. Pokud jsi to náhodou řešil, tak mne to pro poučení docela zajímá...


Já třeba svá letadla lepím kanagomem, minimálně vteřiňákem a z velké části epoxydem. Tu trubku bych lepil epoxydem. Nesmrdí a jsou už i laminovací, které (prý) jsou téměř neškodné. Lepím pouze laminovacím.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: pon 12.03.2018 16:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
JardaRůžička píše:
To musel mít hodně tolerantní rodinu 8O

Však modelařil ve sklepní kóji. :) Nemusíš mě říkat, jak to smrdí. Když jsem koncem 80 tých let laminoval ze 104-ky satelitní paraboly tak jsem smrděl i po půlhodinovým naložení do vany. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: pon 12.03.2018 21:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Golfista píše:
Já třeba svá letadla lepím kanagomem, minimálně vteřiňákem a z velké části epoxydem. Tu trubku bych lepil epoxydem. Nesmrdí a jsou už i laminovací, které (prý) jsou téměř neškodné. Lepím pouze laminovacím.


Nevěřím, že při použití epoxydu nenabereš nezanedbatelnou hmotnost navíc...
Jinak souhlas, že L285 a podobné pryskyřice jsou z hlediska smradu a zdravotní škodlivosti úplně jinde, než starý Epoxy 1200, tohle je příjemný pokrok :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: pon 12.03.2018 21:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
KANAGOM mne právě začal zajímat. Tak jako vše co někomu funguje, někomu ne. Někde mám
dvě různobarevné vyschlé tuby toho (snad) původního. Ten nový budu muset koupit taky UHU Hart.
- Stížnosti na ten nový s NOVÝM víc EKO složením, jsem někde četl už dříve. Dvojí lepení (dřív též
Kanagom) dnes disperzní lepidla (např.Herkules)překližka, balza, papír.Namáhané spoje různý Epox
To kouzlo (starého)Kanagomu(mimo to že držel) bylo v DEMONTÁŽI(acetonem)když se spoj netrefil


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: pon 12.03.2018 22:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
tomashr píše:
Nevěřím, že při použití epoxydu nenabereš nezanedbatelnou hmotnost navíc...


To ano a celkem dost. Ale na důležité spoje (za ztakové považuji téměř všechny) věřím víc epoxidu...
Zato slepování balzových "plachet" si bez kanagomu neumím představit.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: úte 13.03.2018 1:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Tak to asi neznáš postup s řídkým vteřiňákem. Sesadíš na igelitu dvě prkna k sobě a zajistíš po cca 20 cm špendlíkama. Pak jedeš po spoji pipetou s řídkým vteřiňákem a dávkuješ ho tak, aby stíhal vsakovat do spáry. Po dojetí celýho prkna setřeš přebytek hadrem a stříkneš urychlovačem. Pokud dávkuješ akorát, není ani potřeba vsakovat z druhý strany. Brousit to jde naprosto bez problémů a proti lámacímu způsobu s izolepou a Kanagonem je to asi tak 10x rychlejší práce. 4 plachty na 2,2 m éro jsem měl slepený asi za půl hodiny a hned mohl brousit.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: úte 13.03.2018 6:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2014
Příspěvky: 1500
Bydliště: Mikulov na Moravě
Obrázky: 6
Ze svého modelářského dětství je největší vzpomínka na Kanagom, až po skončení práce s ním.
To si člověk mohl sloupávat zaschlé plásty lepidla z prstů ještě několik hodin :lol: :lol: :lol: .

_________________
Nahoru to půjde ... dolů musí.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kvalita Kanagomu.
PříspěvekNapsal: úte 13.03.2018 7:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Tak se mi vybavila ještě jedna hodně stará vzpomínka na Kanagom: Protože jsem s modelařením začal laškovat už na základní škole, nějak se mi tuba Kanagomu zatoulala do školní brašny. A následkem asi ne úplně něžného zacházení s tímto zavazadlem tam, potvora, i zákeřně vyhřezla. :evil: Papír to lepí opravdu dobře... Pokud si vzpomínám, nejméně dvě učebnice nešly vůbec otevřít. 8O


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 49 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz