Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Kvalita Kanagomu.

ned 11.03.2018 19:34

Dneska jsme se s juniorem snažiili slepit pár balzových házedel a vystřelovacích poletuch.Já jsem pamětiv toho čím jsme lepili zamlada koupil Kanagom.Ale hrozně mě zklamal.Smrdí to jinak než kdysi a spoj okamžitě zbělal.A přitom, žádná vyšší vlhkost nehrozí a teplota v dílně okolo 20 stupňů.Myslím,že je to nějaká jiná receptura a chová se to jinak.Podobnej shit jako bejval modrej Kanagom.Docela mně to naštvalo.Na zbytek jsem použil Uhu hart a výsledek super.Ale ten origo Kanagom bejvall super lepidlo.Asi někoho napadlo někde něco ošidit.Máte někdo podobnou zkušenost?Chovalo se to podobně jako když mě kdysi napadlo na balkonu lakovat potah na křídle po dešti.Taky to hned bělalo.Ale tady bude asi jinej problém 8O .Tak holt budu kupovat to Uhu nebo máte jinej tip?Třeba Bison balsa bejval taky fajn.

Re: Kvalita Kanagomu.

ned 11.03.2018 19:46

Ahoj kanagon uz nie je to stare dobre lepidlo,ten stary bol na baze acetonu a ten sa uz pri vyrobe kanagonu nepouziva.Osobne radsej pouzivam klasicky herkules.Nedavno som si kupil Pattex expres je trosku hustejsi a uz za 5 minut zacina schnut,balzu lepim iba s nimi.

Re: Kvalita Kanagomu.

ned 11.03.2018 19:58

Ja používam kanagom ale zriedujem ho acet. riedidlom. A to tak že otvorím ho zo zadu a dolejem aceton a premiešam to špadlou a zatvorím. Prestane belieť troška rýchlejšie schne. Ale drží velice dobre. Treba vyskúšať.

Re: Kvalita Kanagomu.

ned 11.03.2018 20:04

Kanagom je (byl) nitrocelulóza (neboli střelná bavlna) rozpuštěná v acetonu. Pokud se nechá ztuhnout, je to v podstatě celuloid (dříve filmy, pravítka...). (S rezervou) Jen pro zajímavost.

Re: Kvalita Kanagomu.

ned 11.03.2018 20:13

https://www.metrum.cz/product/files/bl_kanagom_2015.pdf
http://garancia.ibyznys.cz/www/prilohy/bl/kanagom.pdf

Re: Kvalita Kanagomu.

ned 11.03.2018 20:25

S tou střelnou bavlnou jsi to trochu přehnal, záleží na procentech obsaženýho dusíku, pro Kanagon se používala nízkonitrovaná celulóza, v podstatě ta samá jako pro barvy Celox. A Celuloid taky byla směs nízkonitrovaný celulózy + asi 1/4 byl kafr, barvivo a stabilizátory.
Zkoušel jsem náhradu Kanagonu zbytky ABS z 3D tiskový struny rozpuštěným v acetonu a je to celkem použitelný.

Re: Kvalita Kanagomu.

ned 11.03.2018 21:40

Možná je to věkem (mým), možná je fakt trochu rozdíl ve fungování Kanagomu. Ve vzpomínkách se mi jevil skoro jako vteřiňák, dnes mi přijde, že musím déle čekat. Přesto ho rád a docela dost používám, hlavně proto, že po vytvrzení stále dobře drží a jde přebrousit.

Re: Kvalita Kanagomu.

ned 11.03.2018 22:10

Mosquito píše:Dneska jsme se s juniorem snažiili slepit pár balzových házedel a vystřelovacích poletuch.Já jsem pamětiv toho čím jsme lepili zamlada koupil Kanagom.Ale hrozně mě zklamal.Smrdí to jinak než kdysi a spoj okamžitě zbělal.A přitom, žádná vyšší vlhkost nehrozí a teplota v dílně okolo 20 stupňů.Myslím,že je to nějaká jiná receptura a chová se to jinak.Podobnej shit jako bejval modrej Kanagom.Docela mně to naštvalo.Na zbytek jsem použil Uhu hart a výsledek super.Ale ten origo Kanagom bejvall super lepidlo.Asi někoho napadlo někde něco ošidit.Máte někdo podobnou zkušenost?Chovalo se to podobně jako když mě kdysi napadlo na balkonu lakovat potah na křídle po dešti.Taky to hned bělalo.Ale tady bude asi jinej problém 8O .Tak holt budu kupovat to Uhu nebo máte jinej tip?Třeba Bison balsa bejval taky fajn.


Pokud chceš lepidlo co nejblíž podobné starému Kanagomu tak zkus UHU Hart - smrdí a funguje jako starej dobrej kanagom

Re: Kvalita Kanagomu.

ned 11.03.2018 22:46

Mě funguje a lepím s ním i dnes. Nebělá. Míchám z něho i napínací lak.

Re: Kvalita Kanagomu.

pon 12.03.2018 0:32

Ano..je to úplně něco jiného a k ničemu...

Re: Kvalita Kanagomu.

pon 12.03.2018 9:18

To jsou zajímavě rozporné zkušenosti. Já se s Kanagomem kamarádím už přes padesát let a používám ho i nadále. Je pravda, že tenkrát stál tři koruny a dnes ne. Taky je pravda, že ten modrý sajrajt se tak snad ani neměl právo jmenovat. Ale ten červený, který je k dostání dnes (byť za jinou cenu) mi vyhovuje a nedělá problémy. I já zbytek používám na napínací lak: prázdnou (ona ve skutečnosti prázdná není) tubu přestřihnu a hodím do skleničky s acetonem. Veškeré zbytky se rozpustí; nepoužívám to samotné, ale přidávám do orig. napínacího laku.

Re: Kvalita Kanagomu.

pon 12.03.2018 9:21

Mi také ten nový funguje. Možná je to ale tím, co popsal vjuraj.

Na rozdíl od něho ale nepřidávám aceton do tuby, ale dám cca 2/3 nEředěného kanagomu do plastové olejničky na kola a skoro do plna to doliju acetonem a pak promíchám. Lepím pak tou olejničkou.

Re: Kvalita Kanagomu.

pon 12.03.2018 11:20

Též ho ředím acetonem , originální je moc hustý na nezavzlíná do dřeva . Alespon tak si to vysvětluji.

Re: Kvalita Kanagomu.

pon 12.03.2018 11:58

Kanagom se kvalitou opravdu zhoršil, pokud chce někdo za každou cenu stejný styl lepidla, tak doporučuji také UHU Hart.
Jinak si ale myslím, že používat Kanagom pro běžný konstrukční model je poměrně nesmysl, hustý vteřiňák je lepší v prakticky všech ohledech.
Nevylučuji, že by acetonové lepidlo mělo jisté klady pro specifika jako halové modely atd., o tom nechci polemizovat, ale pro stavbu něčeho ve velikosti třeba A3 a výše to prostě nemá smysl, jde o překonaný postup...

Re: Kvalita Kanagomu.

pon 12.03.2018 11:59

Zdravím, také ho používám, není to co byl dříve, ale dá se. Dávám ho do plastové lahvičky jako dávkovače a ředím ho skoro 1:1 ředidlem. A používám dvojí lepení. Řídkým natřu spoj, aby se vsákl a až uschne, tak hustějším se to spojí. Drží to. Na Play-boy senior XL, 3 m rozpětí jsem jich spotřeboval asi 25 ks. Jos
Odeslat odpověď