Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Čím očistit purex.

úte 06.03.2018 11:56

Ahoj, zkoušel jsem něco najít, ale nic mi to nevyhodilo.
Zatím jsem využíval puex jen k občasnýmu lepení. Tady mi stačily rukavice a špejle na rozmáznutí. Teď bych chtěl zkusit slepit celý éro purexem. Čím očistit štěteček, aby šel znovu použít?
Díky

Re: Čím očistit purex.

úte 06.03.2018 12:24

aceton, toluen, benzin,

Re: Čím očistit purex.

úte 06.03.2018 12:28

Dík, jak jsi to napsal, vybavilo se mi, že jsem to někde zahlídl. Proto mě překvapilo, že se nic nezobrazilo.

Re: Čím očistit purex.

úte 06.03.2018 12:48

Nevytvrzený tím, co píše Corsair. Ale musí se to vypláchnout opravdu pečlivě, jak Purex zatuhne, už s ním nic nehne. U štětce docela problém, ten aceton na vypláchnutí je pomalu dražší, než nový štětec. :D

Re: Čím očistit purex.

úte 06.03.2018 12:52

Nezatvrdlý čističem na PUR pěny

Re: Čím očistit purex.

úte 06.03.2018 13:26

Čistit jedině dokud nezatuhne.
A pozor na oblečení, tak už pak jedině nůžky nebo oheň :-D

Re: Čím očistit purex.

úte 06.03.2018 14:34

Krome originalniho cistice ( ktery jiz leta nepouzivam) , mi nelepe funguje na nevytvrzene PU lepidlo cisty aceton . Je rozumne pred praci osetrit ruce barierovym kremem. Krem funguje celkem dobre( jako separacni vrstva) a ruce se snaz ocisti od zbytku lepidla.

Pokud pracuji v rukavicich, ruce se poti a pory se vice oteviraji. Barierovy krem vsak vytvari na pokozce jednosmernou membranu,ktera omezuje prunik skodlivin rozsirenymi pory pokozky do organizmu. A taky je to pojistka pro pripad protrzeni rukavic, nebo v pripade prace v moc nasponovanych latexovych rukavicich, ktere pak maj vyssi propustnost.

Krem se po urcite dobe slanym potem, nebo acetonem rozpusti a je nutne osetreni pokozky obnovit ... zalezi s cim pracuju ( intervaly cca 1/2 -4h).

Naradi (plechove rovne a zubate sterky) umyvam ci spise utiram ubrousky,politymi acetonem ,okamzite po aplikaci lepidla...
Unabehleho lepidla pomaha pouze mechanicke ocisteni ... nuz , skrabka, brousitko . Stetce a valecky pro aplikaci PU lepidel nepouzivam.

Pozn. pokud bych z nejakeho duvodu potreboval ocistit stetec ( tj. po pouziti bych ho nenalozil do nalevu), tak po dukladnem umyti v acetonu je rozumne dobre ho vyprat v mydlove vode a nechat uschnout. Jednodussi je vsak pouzit odpadkovy kos.

Aplikacni koncovky mam dve ... jednu panenskou a tu druhou s vhodne velkou dirou ... dle potreby. Technologickoou koncovku po skonceni prace skladuji v nalevu acetonu v uzavrene lahvi.

Pro presnejsi davkovani lepidla pouzivam plastove strikacky primerenych velikosti ( radeji mensi ... abych nevyhazoval zbytecne moc ztvrdleho lepidla co v nich zapomenu) .

Samotne lahve PU lepidla skladuji dnem vzhuru ... abych necekal, az mi lepidlo stece k uzaveru a taky, aby casem vznikajici krusta nebranila lepidlu opustit lahev v okamziku, kdy to potrebuji. :wink:

pu lepidlo _001.JPG

pu lepidlo _002.JPG

pu lepidlo _003.JPG


veka1

Re: Čím očistit purex.

úte 06.03.2018 17:20

veka1 píše:......

Tomu říkám obšírný výklad. :D . Díky za to.
Právě, že jsem to aplikoval stříkačkou a rozmazával špachtličkou. Myslel jsem, že malým štětečkem s krátkým tvrdým vlasem by se líp roztíralo.
Jen na okraj. Zatím jsem lepil ( tedy poslední roky, co jsem se k tomu vrátil) lepidlem na dřevo Ceys. Myslíš, že lepit celý jen purxem je blbost?

Tedy žádnej obr, jen 1200 mm. :D

Re: Čím očistit purex.

úte 06.03.2018 21:34

Shorty píše: Tomu říkám obšírný výklad. :D . Díky za to.
Právě, že jsem to aplikoval stříkačkou a rozmazával špachtličkou. Myslel jsem, že malým štětečkem s krátkým tvrdým vlasem by se líp roztíralo.
Jen na okraj. Zatím jsem lepil ( tedy poslední roky, co jsem se k tomu vrátil) lepidlem na dřevo Ceys. Myslíš, že lepit celý jen purxem je blbost?

Tedy žádnej obr, jen 1200 mm. :D


... moje zkusenost je takova, ze kazdy druh spoje chce sve lepidlo.

Kazdy si muze rozhodnout kolik chce do letadla investovat casu i financi a podle toho bude volit i druhy lepidel.

Klidne muze byt cely stroj lepeny jenom disperzi, nebo jenom epoxidem, jenom polyuretanem ,acetonovym ci kyanoakrylatovym fofrnikem. 8)

Pozn. osobne kombinuji vsechny vyjmenovane druhy lepidel podle mych aktualnich znalosti a potreb. Kdyz musis tak musis ....tj.neodmlouvam si. :)

veka1

Re: Čím očistit purex.

stř 07.03.2018 18:46

Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli tím PU na dřevo se dá lepit i polystyren?
Díky

Re: Čím očistit purex.

stř 07.03.2018 18:56

organak píše:Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli tím PU na dřevo se dá lepit i polystyren?
Díky


... ano. Koukni se na odkaz:

http://veka1.rajce.idnes.cz/Bf_109_H1a_ ... olystyren/

Tu je to i s textem:

http://www.vekamodel.cz/soubory/dilna/o ... 20lady.pdf

veka1

Re: Čím očistit purex.

čtv 08.03.2018 18:06

Díky ti. Jinak máš fakt vymazlený kousky! :D

Re: Čím očistit purex.

čtv 08.03.2018 20:45

štětec acetonem............
Osobně používám pro nanášení na velké plochy molitanový váleček......... ale POZOR předtím použitý pro nanášení silikonových lepidel, takže je vlastně válečkem silikonovým.
Tím rozválím jakékoli lepidlo na jakoukoli plochu ve formě nopků které jsou velmi jemně vedle sebe. Váleček se samozřejmě dá ,,oloupat,, od vytvrzených zbytků PU.
Lze velmi dobře použít i na prosycování skelné tkaniny .
Odeslat odpověď