Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Olej do vakuovacího kompresoru
PříspěvekNapsal: ned 25.02.2018 9:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Ahoj všichni,
jestlipak se zde někdo vyznáte v kompresorech?
Koupil jsem tento kompresor pro vakuování (hlavně kvůli laminování), přišel poštou, vypadá docela solidně, ale při přepravě z něj vytekl olej, takže bych ho potřeboval dolít.
Příloha:
Vacuum compressor.jpg
Vacuum compressor.jpg
[ 39.58 KiB | Zobrazeno 2805 krát ]


Dokážete někdo poradit, jaký olej použít? Kompresor na první pohled není pístový, tuším že by mohl být šroubový nebo zubový, kdo ví?
Příloha:
Vacuum-exploded diagram.jpg
Vacuum-exploded diagram.jpg
[ 58.25 KiB | Zobrazeno 2805 krát ]


Možná by stačil i některý z olejů, kterých tu mám dost různých zbytků - do auta 10W40, 5W40, do 2T motorky, pro mazání elektrické motorové pily apod. V návodu se o oleji píše jenom množství 220ml, ale o typu ani slovo...

Děkuji za tipy!

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Olej do vakuovacího kompresoru
PříspěvekNapsal: ned 25.02.2018 11:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.1.2007
Příspěvky: 4172
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 1
zavolal bych nebližšímu opraváři ledniček ať ti dá dvě decky svého oleje pro ledničkové kompresory neb IMHO je to to samé....ty jejich oleje jsou hodně tekuté, skoro bezbarvé taktéž s min. zápachem. Takže bych kouknul co ti to z toho vyteklo,resp. jak se to tváří

_________________
Pravda začíná tam kde končí signál České televize.
Nevěřím ničemu, co vláda říká.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olej do vakuovacího kompresoru
PříspěvekNapsal: ned 25.02.2018 11:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Rozhodně nepoužívej žádný motorový, nebo dokonce převodovkový olej. Prokompresor a vývěvy se používají speciální řídké oleje a vybrat si můžeš třeba tady:
http://www.oleje.cz/k/kompresorove-a-vyvevove-oleje


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olej do vakuovacího kompresoru
PříspěvekNapsal: ned 25.02.2018 11:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Děkuji oběma za rychlou reakci.
To co vyteklo, vypadá řídce a světle. Kámoš opravuje ledničky, tak ho poprosím o trochu oleje do ledničkáče. Ledničkáče jsou sice pístové, takže těžko říct, jestli do tohoto patří stejný olej, ale podle mě to zase taková hifi švýcarská technika není (Made in China) , tak tím snad nic nezkazím. Z Larkova odkazu bych kdyžtak vybral asi ten Paramo K 12, ale přesný důvod pro něj nemám, jen to že je u něj napsané že je kompresorový (sice pro pístové...) :D

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olej do vakuovacího kompresoru
PříspěvekNapsal: ned 25.02.2018 11:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jestli máš možnost toho chlaďaře, tak mu o trošku řekni. Neboj, nic na tom nezkazíš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olej do vakuovacího kompresoru
PříspěvekNapsal: ned 25.02.2018 11:32 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
Woita píše:
Ahoj všichni,
jestlipak se zde někdo vyznáte v kompresorech?
Koupil jsem tento kompresor pro vakuování (hlavně kvůli laminování), přišel poštou, vypadá docela solidně, ale při přepravě z něj vytekl olej, takže bych ho potřeboval dolít.
Příloha:
Vacuum compressor.jpg

Dokážete někdo poradit, jaký olej použít? Kompresor na první pohled není pístový, tuším že by mohl být šroubový nebo zubový, kdo ví?
Příloha:
Vacuum-exploded diagram.jpg

Možná by stačil i některý z olejů, kterých tu mám dost různých zbytků - do auta 10W40, 5W40, do 2T motorky, pro mazání elektrické motorové pily apod. V návodu se o oleji píše jenom množství 220ml, ale o typu ani slovo...

Děkuji za tipy!

Pokud je to klasická lamelovka (celokovová, ne grafitová), tak nejjednodušší je použít ověřenou klasiku, R2. Můžeš použít i něco lepšího, ale rozdíl (pokud nepotřebuješ skutečně vysoké vakuum) bude malý, ale cena diametrálně vyšší.
Pokud to má lamely z něčeho speciálního, tak je třeba použít doporučovaný olej nebo jeho ekvivalent (viz návod).
Jakmile použiješ nějaký olej typu "nějaký censored, co takovou vývěvu ani neviděl, natož pak provozoval, na netu mi to doporučil", tak máš vysokou jistotu, že odejdou pravitka, nebo válcová plocha co po ní pravítka běhají, nebo odejdou čela, navíc bude nizký dosažitelný podtlak.
A klíčové je dobře nastavit gasbalast - jakmile ho zavřeš natvrdo (což je typický "nápad" uživatelů, co nečtou návod), jistota poškození je skoro 100%.
A to bude drahé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olej do vakuovacího kompresoru
PříspěvekNapsal: ned 25.02.2018 11:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
Woita píše:
Děkuji oběma za rychlou reakci.
To co vyteklo, vypadá řídce a světle. Kámoš opravuje ledničky, tak ho poprosím o trochu oleje do ledničkáče. Ledničkáče jsou sice pístové, takže těžko říct, jestli do tohoto patří stejný olej, ale podle mě to zase taková hifi švýcarská technika není (Made in China) , tak tím snad nic nezkazím. Z Larkova odkazu bych kdyžtak vybral asi ten Paramo K 12, ale přesný důvod pro něj nemám, jen to že je u něj napsané že je kompresorový (sice pro pístové...) :D

Nalít kompresorový olej 8O do vývěvy - to mi teda rozum nebere.
Obě zařízení mají naprosto jiný oběh, tudíž na olej do kompresoru a do vývěvy se kupodivu :mrgreen: kladou cca opačné (parametrově) nároky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olej do vakuovacího kompresoru
PříspěvekNapsal: ned 25.02.2018 11:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
MPml píše:
Nalít kompresorový olej 8O do vývěvy - to mi teda rozum nebere.
Obě zařízení mají naprosto jiný oběh, tudíž na olej do kompresoru a do vývěvy se kupodivu :mrgreen: kladou cca opačné (parametrově) nároky.

Můžeš poradit jaký tedy nalít?
Dík

Zatím jsem si z diskuse přebral to, že nejlepší by bylo použít Paramo R2, co na něj dal odkaz MPml.
Ale vývěva mi jako laikovi přijde hodně podobná jako kompresor. (Dosud jsem jako vývěvu používal s úspěchem ledničkáč)

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Naposledy upravil Woita dne ned 25.02.2018 11:44, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olej do vakuovacího kompresoru
PříspěvekNapsal: ned 25.02.2018 11:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
Woita píše:
Můžeš poradit jaký tedy nalít?
Dík

Zkusil bych si přečíst ten první příspěvek - je v něm kouzelné "R2" :D
https://eshop.paramo.cz/zbozi.aspx?kod=V032691308


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olej do vakuovacího kompresoru
PříspěvekNapsal: ned 25.02.2018 11:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Jojo, koukám na něj. Pro rotační vývěvy, do 100 Pa (to je asi přesně mé použití). Cena lidová.
Takže všem děkuji, asi je vybráno. Věděl jsem že se tady v diskusi zase dobereme optimálního výsledku.
:D

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olej do vakuovacího kompresoru
PříspěvekNapsal: ned 25.02.2018 13:33 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Ještě jedna informace, našel jsem zde v ČR podobnou pumpu jako je ta moje,
http://www.imatech.cz/vakuovaci-stroje- ... -230v.html
a tam píšou olej
+ 5 ° C až + 10 ° C: Typ ISO VG32
+ 10 ° C až + 40 ° C: Typ ISO VG68

Každopádně já už jsem si objednal ten R2.

>MPml: Žádný balastový ventil tam zřejmě nemám :oops:

A ještě hledám nějaký šikovný (tj. levný) podtlakový spínač s hysterezí, abych mohl (samozřejmě s připojeným vhodným vzdušníkem) provozovat vývěvu v režimu, že se zapne, nafouká podtlak, pak se vypne a opět zapíná jen pro dofouknutí případného úniku vakua netěsnostmi. Kdybyste měli vhodný tip, sem s ním!

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olej do vakuovacího kompresoru
PříspěvekNapsal: ned 25.02.2018 13:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.8.2009
Příspěvky: 1205
Bydliště: západočesko
Obrázky: 38
R2 je pěkná minerální sra... . Před časem jsme nechávali zlikvidovat dva 200L sudy. Do nových vývěv nám to zakázali dávat. Zkus sehnat Syncolube. Šlo by použít i tohle: https://www.vac-star.cz/vyvevovy-olej

_________________
Ground Penetration Tester


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olej do vakuovacího kompresoru
PříspěvekNapsal: ned 25.02.2018 13:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 1.8.2009
Příspěvky: 1205
Bydliště: západočesko
Obrázky: 38
Až to budeš nalívat, tak nepospíchej a nech to roztéct. Mělo by tam být tak do poloviny toho kontrolního okénka.

_________________
Ground Penetration Tester


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olej do vakuovacího kompresoru
PříspěvekNapsal: ned 25.02.2018 14:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
Woita píše:
Ještě jedna informace, našel jsem zde v ČR podobnou pumpu jako je ta moje,
http://www.imatech.cz/vakuovaci-stroje- ... -230v.html
a tam píšou olej
+ 5 ° C až + 10 ° C: Typ ISO VG32
+ 10 ° C až + 40 ° C: Typ ISO VG68

Každopádně já už jsem si objednal ten R2.

>MPml: Žádný balastový ventil tam zřejmě nemám :oops:

A ještě hledám nějaký šikovný (tj. levný) podtlakový spínač s hysterezí, abych mohl (samozřejmě s připojeným vhodným vzdušníkem) provozovat vývěvu v režimu, že se zapne, nafouká podtlak, pak se vypne a opět zapíná jen pro dofouknutí případného úniku vakua netěsnostmi. Kdybyste měli vhodný tip, sem s ním!

Jak je to udělaný u tohoto čínského předmětu (gas balast) netuším, nikdy jsem nic podobného neprovozoval.
Mě (a i u kolegy) tady běží normální velký průmyslový lamelový dvoustupňový vývěvy, všechny normální slušný vývěvy obvykle mají gas balast (plynule nastavitelný přisávací ventil) už na sobě. Pokud ho ta Tvoje nemá (divný) tak ho prostě budeš muset někam do sání doplnit.
S vakuovým snímačem tlaku ti neporadím - mě to běží 24/365, regulovat nepotřebuji, tam kde regulovat potřebuji (tam vývěva běží v pevných cyklech), tak reguluji jinak, ne vypínáním 2.5kW motoru vývěvy.
Pořádný snímač podtlaku bude stát víc než ta vývěva - takže to budeš muset tak nějak ubastlit nebo sehnat z "druhé" ruky (bazoš a spol.) Navíc by (pokud se to má nějak smysluplně regulovat na nějakou konkrétní hodnotu podtlaku) měla být mezi vývěvou a odsávaným předmětem vyrovnávací nádoba - protože jinak to bude cvakat příliš často a to pro žádnou lamelovku není příjemný provozní režim.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Olej do vakuovacího kompresoru
PříspěvekNapsal: ned 25.02.2018 14:53 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1166
janva9 píše:
R2 je pěkná minerální sra... . Před časem jsme nechávali zlikvidovat dva 200L sudy. Do nových vývěv nám to zakázali dávat. Zkus sehnat Syncolube. Šlo by použít i tohle: https://www.vac-star.cz/vyvevovy-olej

To bych viděl jako celkem logický :wink: nápad - protože pokud by v tý potravinářský baličce náhodou odešel zpětný ventil a ta související elektronika (pokud tam vůbec je) a obsluha dostatečně rychle nezareagovala, tak je vysoké riziko, že se olej z lamelovky nasaje do prostoru odsávaného předmětu. No a pokud to je potravina, tak R2 v žádném případě nemá atest na potraviny, takže to by mohl být DOST velký průser.
U modelařiny, samozřejmě riziko kontaminace "zpátky" taky je, ale model obvykle nikdo nejí :) , takže atest na food nutný není.
To samozřejmě nemění nic na tom, že ten zpětný ventil a další "logika" (možnost odlehčení sání za zpětným ventilem při výpadku elektriky - motor se přestane točit) by tam mělo být.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 33 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 55 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz