Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Re: Motor z el. pilky do mini-cirkulárky

stř 31.01.2018 20:01

Diky za odkaz, uz to mam zkoukle drive, nez jsem zalozil tema ja. Kolega mi nabizi motor 230v, 2500otacek, 30w. Pouziva ho ve stojanove vrtacce, potom ma flexovej kotouc naprimo na zarezavani ruznych kovovych veci a ze by to stacilo.

Re: Motor z el. pilky do mini-cirkulárky

stř 31.01.2018 20:10

30W?
Napájím ten DC motor z nepříliš kompromisního zdroje 12V/40A. Píšou mu odběr do 10A.
Včera ho letecká překližka 2,5mm dokázala hravě zastavit.
Brzy tam vrátím ten "stříďák".

Re: Motor z el. pilky do mini-cirkulárky

čtv 01.02.2018 14:47

Jasný, 30w je málo. Z jara bude na sběrným nějaká elektrická sekačka vyhozená, takže to zatím nechám plynout, ono se to vyvrbí :)

Re: Motor z el. pilky do mini-cirkulárky

čtv 01.02.2018 16:29

Zkuste mrknout myslím na sbazar. Někdo tam prodává podobný elektromotor jako mám já, ale 500W.
Sice to má takovou tu ozubenou hřídel, ale to by nemuselo vadit. Prý je to z masomlýnku.

Re: Motor z el. pilky do mini-cirkulárky

pát 02.02.2018 17:22

Našel jsem to. Zkusím mu napsat.


Díky Michal

Re: Motor z el. pilky do mini-cirkulárky

stř 07.02.2018 14:11

Ahoj,
byl jsem na sběrným dvoře a bez problému jsem odvezl dva vysavače na rozdělání. Mám tedy vytažený motor 1800W, motor běží. Na aliexpressu jsem koupil triakový regulátor do 2000W stím, že ho dám do odporový pily, ale neosvědčil se (hodně malej rozsah regulace), takže jsem ho připojil na ten motor a vůbec nereguluje. Nevíte, proč? Je to komutátorový motor, takže triaková regulace by podle googlo měla fungovat.

Díky Michal

Re: Motor z el. pilky do mini-cirkulárky

sob 10.02.2018 20:04

Motorky z mixéru.

Re: Motor z el. pilky do mini-cirkulárky

sob 10.02.2018 21:43

Díky, viděl jsem to. V debatě, pokud si pamatuju, tak z mixéru se moc nehodí z důvodu přehřívání, ale nebudu přece řezat půl dne v kuse, že jo.


PS: pokud bude otchotní, tak odpovězte na tu triakovou regulaci. Nemůžu přijít na to proč to nefunguje.

Díky

Re: Motor z el. pilky do mini-cirkulárky

sob 10.02.2018 22:10

Jednoduchý triakový regulátor je vhodný iba pre odporovú záťaž. Ak sa jedná o indukčnú záťaž,(motor, transformátor), treba použiť zložitejšie zapojenie. Schému po ruke nemám, ale skús gúgla.

Re: Motor z el. pilky do mini-cirkulárky

sob 10.02.2018 23:31

Žádné speciální zapojení není potřeba, např. tohle: https://www.tipa.eu/cz/stavebnice-tipa-pt019-triakovy-regulator-vykonu-230v-10a/d-84580/ funguje naprosto v pohodě jak s odporovou, tak indukční zátěží (trafo, komutátorový motor). Přiložil jsem i schéma. Jediné co může být potřeba, upravit hodnoty nastavení rozsahu regulace.
Přílohy
schema.png

Re: Motor z el. pilky do mini-cirkulárky

ned 11.02.2018 0:17

Diky za odpoved. Ten triakovy regl jsem mel pripojeny a odporovy pile a ten rozsah byl fakt malej, tak jsem ho pripojil na motor z vysavace a regulace nefungovala pri min ani max otoceni potenciometru, tak nejspise bude spatny.

Re: Motor z el. pilky do mini-cirkulárky

ned 11.02.2018 1:29

Nevím jak dalece jsi znalý a vybavený, takže je těžké něco radit. Pokud není ten regulátor nějak zalitý, chtělo by to přeměřit součástky, případně namalovat schéma. Nejspíš to nebude žádné složité zapojení. Pokud ale nejsi vybavený, tak kup ten hotový TIPA PT019 a případně jen doplnit triak chladičem.

Re: Motor z el. pilky do mini-cirkulárky

ned 11.02.2018 3:19

triakový regulátor spokojeně používám u odsávání frézky; motor odsávání je také komutátorový, zátěž indukční a funguje od velmi malých otáček do maxima už několik (asi 8) roků.

Re: Motor z el. pilky do mini-cirkulárky

ned 11.02.2018 10:47

Funguje ten triakový regulátor na flexu ?
Potřeboval bych vyřezat do dlažby otvor na zapuštění rohožky za vstupní dveře. Tedy vyřezat obvod.
Na plno to neskutečně práší.

Re: Motor z el. pilky do mini-cirkulárky

ned 11.02.2018 10:56

Tak jsem vzal měřák a za regulátorem je stálé napětí 32V. Po otočení potenciometru se nic nezmění, ani po otočení toho nastavitelnýho odporu. Takže asi koupit nový regulátor.

Tento jsem kupoval: https://www.aliexpress.com/item/2000W-2 ... autifyAB=0

Doplnění: trafo má výstup až 48V, ale já jsem naměřil 32V, takže regulace neregulace, jede na plný výkon.

Díky
Naposledy upravil misamltr dne ned 11.02.2018 11:03, celkově upraveno 1
Odeslat odpověď