Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 113 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Profilové (samo)křídlo z XPS desky
PříspěvekNapsal: pon 08.01.2018 23:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Krátce: chtěl bych si vyzkoušet stavbu letadla s křídlem s nějakým definovaným profilem, a to z XPS desky. Dává to smysl? Kde můžou být záludnosti?

Podrobněji: postavil jsem samokřídlo FT Mini Arrow z 3mm XPS: lítá to, drží se to dobře ve větru, ale není to autostabilní a určitě se to nedá použít například k natáčení on-board videa, jak tady někteří posílají videa ze samokřídel. Podezřívám ne úplně vhodný profil, a taky výrazné zúžení směrem ke konci křídel. Dál jsem postavil FT Mighty Mini Scout s XPS deskovým křídlem potaženým laminovací fólií. Tohle je dost nečekaně pevné, a tak si říkám, jestli by se tato kombinace nedala použít k něčemu pokročilejšímu.

Čili uvažuju o stavbě samokřídla s nějakým opravdovým profilem, a to z XPS desek potažených laminovací fólií. Třeba tady Andrew Newton vyrábí profilové křídlo z XPS, ale ten profil je jen tak "odhadem". Možná bych chtěl nějaký fakt definovaný konkrétní profil. Vyčetl jsem, že pro samokřídla je vhodný například MH-45.

Zkusil jsem si vytisknout MH-45 hloubky 25 cm, vyřezal z XPS tři žebra (zmenšená o 3 mm pro potažení XPS deskou), a vyrobil vzorový kus křídla. Pak jsem to potáhl laminovací fólií a vyříznul křidélko. Vypadá to docela dobře. Váží to 1.18 g na 1 cm rozpětí, ale má to pokusně žebra co 3.5 cm, finálně bych dával tak třeba co 10-15 cm. Žebra tam jsou jen proto, aby to XPS před potažením fólií drželo ten správný tvar. Čili si myslím, že takové samokřídlo s rozpětím 90 cm by mělo do 100 g hmotnosti (bez elektroniky).

Má cenu takto řešit profil, nebo na tom spíš nezáleží? Nebo teda jak postavit "hodné" samokřídlo?

A spousty dalších nerozhodnutých otázek: jakou šípovitost? Stabilizátory na koncích křídel anebo uprostřed, jako má Zipper? Dávat uhlíkovou výztuhu středu křídla? Ale jak ji kotvit, když ta žebra vlastně nejsou až tak pevnostní prvky? Snažit se dělat negativ na koncích křídel? Snažit se dělat vzepětí? Hloubku křídla stejnou po celém rozpětí, anebo trochu zmenšovat ke koncům? Mini Arrow podle mě zmenšuje už moc.

Díky za odpovědi, i negativní. Jen profesionální stavitele a konstruktéry prosím o shovívavost - dělám to pro zábavu a nemám vybavenou dílnu, kde bych realizoval pokročilejší postupy jako vakuové laminování nebo i jen vyřezávání celého křídla z bloku polystyrenu odporovým drátem.


Přílohy:
Poznámka: Steak z Lososa :-)
20180108_222925.jpg
20180108_222925.jpg
[ 54.48 KiB | Zobrazeno 8388 krát ]


_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6
Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 09.01.2018 10:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
myslim ze pokud to budes chtit delat takto tak to bude chtit nejaky torzni prvek , napr. uhlikovou rouru na kterou nalepis zebra protoze jinak to neudrzi prekrouceni koncu kridla.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.01.2018 11:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Myslíš že ty komory tvořené těmi žebry samy o sobě nebudou sloužit jako zpevnění v torzním směru? Taky bych mohl lepit žebra ne rovnoběžně se měrem letu, ale šikmo: |/\/\/\| a vytvořit jakoby příhradovou konstrukci. Jen bych je musel nějak vypočítat.

Jinak zkoumal jsem podle čeho stanovit rozměry - našel jsem tento obrázek, který asi zhruba odpovídá tomu, co bych chtěl:

Příloha:
mt.png
mt.png [ 5.42 KiB | Zobrazeno 8125 krát ]

(zdroj: http://bp1.blogger.com/_d9oSifCbkko/Rpc ... 0-h/mt.gif, ale nejde to umístit přímo jako obrázek).

Tohle teda má 250 mm hloubku (včetně elevonů) po celé šířce, nemusel bych řešit zúžení profilu směrem ke koncům křídel. Ještě jsem tady někde vyčetl, že elevony rozšiřující se směrem ke konci křídel udělají stejnou službu jako negativ (zatím moc nechápu proč, ale budiž). (EDIT: to možná taky bude důvod horších vlastností Mini Arrow - ta má elevon který je nejširší u středu) Taky mi není jasné, jestli do profilu křídla počítat i elevon a pokud jo (asi jo), tak jestli prostě ten elevon vyříznout přímo do toho profilu, nebo jestli elevon už má být deska.

Další dilema je odtoková hrana - někde se píše že raději hranatá než kulatá, ale zase s tou laminovací fólií jsem schopen udělat odtokovou hranu opravdu "do ztracena" (160 mikrometrů) a relativně pevnou.

EDIT2: po zkušenostech s FT Mini Scoutem bych chtěl udělat samostatný podvěšený trup, který by se v případě nárazu řízeně oddělil (ok, servokabely by zůstaly viset) a zamezil tak destrukci celého křídla.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.01.2018 18:40 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 9.3.2013
Příspěvky: 468
Bydliště: Blansko
Cau ja mam Wing Z-84 a je to parada ,takze pokud neco vyrabet tak asi podle tohoto vzoru......nebo rovnou to kup a mas min starosti se vsim......
mam tam 30A regl,motor 2600kv 300W a vrtuli 5,5x5 a lita to neskutecne,baterie 3S 1500 mah.

Mam i jeden fungl novy kit jako nahradni ktery uz nevyuziju kdybys chtel.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.01.2018 19:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Díky za nabídku, ale já jsem právě spíš chtěl něco vyrábět. Ale je pravda, že bych mohl zkusit vyrobit nějaké mikrokřídlo s rozpětím třeba 40 cm. Ať mám ještě zas další typ letadla, který je v něčem jiný než Mini Arrow.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.01.2018 21:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.10.2005
Příspěvky: 1636
Bydliště: mezi Práglem a Kralupama n/Vlt.
A co tohle?
https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... -and-plans
Konstrukce křídla asi to si představuješ? Sice to není čistokrevné samokřídlo, ale .....

Na samokřídlo typu TORO 900 jsem v minulosti zkoušel profil ZAGI 10 nebo 12 a lítalo dost slušně.

Tady je ZAGI 12 na 2m samokřídle.
https://www.dronemodelismo.com.br/forum ... 2000-3280/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.01.2018 22:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
zdar - a co takhle E 186 . . . klasickej autostabilní profil . .
Pokusně to lítalo vyřízlé z extruďáku a posléze došlo i na konstrukční špejlobalzové řešení . .
Je to hodné, skoro to má i snahu kroužit v termice . . .
:-)
Příloha:
a co takhle E 186.jpg
a co takhle E 186.jpg
[ 102.63 KiB | Zobrazeno 7832 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.01.2018 22:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Já jsem vybral MH-45 kvůli tomuto příspěvku z rcgroups:

Citace:
I've built flying wings with numerous different foils - S7003 (elevon trim provides reflex on that one), Tsagi 10, EH2/10, EH1.5/9, EH 3/12, and the RG15 modded with some reflex, and the MH45 outperforms all of them. Has a wide drag bucket, low minimum drag, and a great range of angles of attack with very high lift coefficient which makes for great turning characteristics with really sweet stall recovery. The S7003 and EH2/10 were my previous favs, with a nod to the S7003, which in in's normal non reflexed state is also great for standard planes.

My 72" delta with the MH45 is nearly always the last plane up in light air, even after the THL Zagi's and Red Herrings are down because it not enough, the delta is still dogging along with a couple clicks of up trim to put it in floater mode.


Dál: na eagle jsem se díval, ale teď bych spíš chtěl vyrobit opravdové letadlo, které by mohlo těžit z toho, že udělám opravdový profil a podobně. Na různé vylomeniny mám zatím Mini Scouta.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.01.2018 22:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 11.1.2009
Příspěvky: 969
Bydliště: B.Bystrica
Hele tohle je slovensky guru na kridla :
https://www.rcportal.sk/pollakrado-u2822/modely


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.01.2018 22:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
:-) ano, tato část od tlumočníka gůgl & spol to jasně vysvětluje . . .
..... MH45 překonává všechny.Má širokou táhnoucí lopatku, nízkou minimální tažnou sílu a širokou škálu úhlů úderu s velmi vysokým koeficientem zdvihu, díky čemuž se dosahují skvělých otáčivých charakteristik s opravdu sladkým zotavením stánku.
Nevím co tomu říká pan Reynolds, součinitel vztlaku a odporu ba i klopivého momentu v závislosti na úhlu náběhu . . .
Nic ve zlým, v mládí jsem chodil jen na němčinu, ruština byla povinná . . .
Leon


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.01.2018 22:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
No, v krátkosti on říká, že MH-45 preferuje, protože zkoušel různé jiné věci, a MH-45 mu vyšlo nejlíp. A že v mírném větru (asi na svahu) je s MH-45 poslední co ještě zůstává ve vzduchu, zatímco ostatním už to nenese.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.01.2018 23:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
http://airfoiltools.com/airfoil/details?airfoil=mh45-il
Ty parametry vypadaj hezky, ale chce to cnc a nebo dost vopatrnej šmirgl . . .
flígr je grunt kemo
Vzletem v Let !!
:-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.01.2018 23:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Tak jako taky to žebro můžu vytisknout na 3D tiskárně. To by mělo i nějaké pevnostní vlastnosti. Ale na rozpětí 900 mm (nebo dokonce těch 400 mm) mi to přijde jako kanón na vrabce.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.01.2018 23:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
fajn
na závěr - aby ten profil měl vlastnosti dané polárou, to je ten soubor křivek, dřív se to kreslilo trochu jinak, tak je nutné dodržet tvar profilu, dát tomu příslušnou rychlost letu a hloubku profilu, z toho vyplývá ono číslo páně Reynoldse.
A to vše souvisí s rozměrem aeroplánu. Při rozpětí 400mm zapomínám na poláry, reynoldse a doufám, že povrchová drsnost materiálu způsobí rozumně přilehlou turbulentní mezní vrstvu a přijatelné vlastnosti v letu.
Při hloubce profilu 1000mm vezmi čert půl mm nebo mušinec, ale při hloubce 150mm je 0,5 mm řacha . . prostě darda.
Víc k tomu nemám co dodat . . . Když zoncna rumpluje, lítá i dečmon . . :-)
Leon howgh


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 10.01.2018 8:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
K té drsnosti povrchu - laminovací fólie zas až tak moc velkou drsnost nemá. Může to vadit? Má tento povrch horší vlastnosti než třeba EPP nebo neupravené XPS?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 113 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz