Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Dlouhý vrtáky

ned 31.12.2017 17:00

Dnes jsem narazil na chybějící díru v přepážce trupu. Vrtačka se tam žádná nevešla, ani hřídel od Dremely. Tak jsem vymyslel jednoduchý prodloužení vrtáku na cca 30 cm. Na nastavení jsem použil 3 mm vypichovací drát ze skláren ale stačí i svářecí. Jako spojka stačí sériová spojka kabelů. Existuje asi v 6 průměrech. Do nich se dá vrták a prodloužení zamáčknout, zalepit nebo zapájet a dá se to udělat minimálně šmajdací během pár minut.

Re: Dlouhý vrtáky

ned 31.12.2017 17:46

Celeron píše:Dnes jsem narazil na chybějící díru v přepážce trupu. Vrtačka se tam žádná nevešla, ani hřídel od Dremely. Tak jsem vymyslel jednoduchý prodloužení vrtáku na cca 30 cm. Na nastavení jsem použil 3 mm vypichovací drát ze skláren ale stačí i svářecí. Jako spojka stačí sériová spojka kabelů. Existuje asi v 6 průměrech. Do nich se dá vrták a prodloužení zamáčknout, zalepit nebo zapájet a dá se to udělat minimálně šmajdací během pár minut.


... sikovny chlapec, si ty :)


Pozn. aby se nezapomelo na zdravi modelarovo, davam fotky souboje na kordy,... zamestnanec vs vrtacka s dlouhym vrtakem.

Holt se spousti se musi zachazet jako s maminou tj. ... jemne-nezne bo jinak :roll:


vrtacka a dlouhy vrtak_001.jpg

vrtacka a dlouhy vrtak_002.jpg

vrtacka a dlouhy vrtak_003.jpg


veka1

Re: Dlouhý vrtáky

ned 31.12.2017 18:43

Jak to začně házet, tak nohy na ramena :D :D

Re: Dlouhý vrtáky

ned 31.12.2017 20:04

Je lepší vrtat na malé otáčky a konec něčím podepírat. Osobní zkušenost.

Re: Dlouhý vrtáky

ned 31.12.2017 20:13

Vrtaky sa bezne predlzuju, ale robi sa to inak. Do tela vrtaka sa navrta v sustruhu mensim vrtakom diera do ktorej sa vlozi predlzovacia cast a a tieto casti sa spajkuju natvrdo.

Re: Dlouhý vrtáky

ned 31.12.2017 21:06

jozefbb píše:Vrtaky sa bezne predlzuju, ale robi sa to inak. Do tela vrtaka sa navrta v sustruhu mensim vrtakom diera do ktorej sa vlozi predlzovacia cast a a tieto casti sa spajkuju natvrdo.

Alebo aj opačne - takto.
Přílohy
IMAG2949.jpg

Re: Dlouhý vrtáky

ned 31.12.2017 21:52

Pánové, ta vypichovačka se neohne, je to tvrdej matroš, takže ohnutí nehrozí. :wink: Ale ten svářák či jinej drát a ještě ho vyhřát na bláto tvrdým pájením, to je na následování pokusů Veky. :mrgreen:
Těma vypichovačkama se při výrobě křišťálových lustrových ověsů propichují díry do křišťálu pro drátový závěsy. Ohřátím se křišťál uvede do takovýho polokašovitýho stavu jako třeba vidíte u foukačů skla.

Re: Dlouhý vrtáky

ned 31.12.2017 23:53

Běžně jsem prodlužoval vrtáky mosaznou trubičkou i přez 1 metr. Ale jak bylo napsáno nahoře, jedině na nižší otáčky.

Re: Dlouhý vrtáky

pon 01.01.2018 8:59

Celeron píše:Pánové, ta vypichovačka se neohne, je to tvrdej matroš, takže ohnutí nehrozí. :wink: Ale ten svářák či jinej drát a ještě ho vyhřát na bláto tvrdým pájením, to je na následování pokusů Veky. :mrgreen:
Těma vypichovačkama se při výrobě křišťálových lustrových ověsů propichují díry do křišťálu pro drátový závěsy. Ohřátím se křišťál uvede do takovýho polokašovitýho stavu jako třeba vidíte u foukačů skla.

Ake vyhriatie na blato, ked telov vrtaka je blato/stopka/, nie je kalene, inak by si do neho nenavrtal dieru. Volakedy sa tela vacsich vrtakov aj bezne sustruzili na mensi priemer, aby sa zmestili do tych malych skucovadiel soc vrtaciek. Ono takto predlzeny vrtak treba nasledne vediet aj pouzit.!
A takto predlzene vrtaky ako ja uvadzam zasadne pouzivam na vrtanie hlbsich dier, ked uz nestaci samotny vrtak . Taketo vrtanie mi naozaj nemoze plesnut po hlave, ale riziko, ze sa zasekne vrtak nakoniec v diere tam je.
Naposledy upravil jozefbb dne pon 01.01.2018 11:30, celkově upraveno 1

Re: Dlouhý vrtáky

pon 01.01.2018 9:48

Pár podobných, už mi jednu hradní zeď zpevňuje :D
Přílohy
vrták.jpg

Re: Dlouhý vrtáky

čtv 04.01.2018 17:19

jozefbb píše:Ake vyhriatie na blato, ked telov vrtaka je blato/stopka/, nie je kalene, inak by si do neho nenavrtal dieru. Volakedy sa tela vacsich vrtakov aj bezne sustruzili na mensi priemer, aby sa zmestili do tych malych skucovadiel soc vrtaciek. Ono takto predlzeny vrtak treba nasledne vediet aj pouzit.!
A takto predlzene vrtaky ako ja uvadzam zasadne pouzivam na vrtanie hlbsich dier, ked uz nestaci samotny vrtak . Taketo vrtanie mi naozaj nemoze plesnut po hlave, ale riziko, ze sa zasekne vrtak nakoniec v diere tam je.


A nebude to spíše tím, že klasické vrtáky bývají kalené jen povrchově, myslím pár setin? :wink:

Nejsem si jistý, ale hodně tvrdý materiál když už ne slavné radeco, tak i zalomené závitníky jsou hodně tvrdý matroš.

Re: Dlouhý vrtáky

čtv 04.01.2018 18:20

varok píše:
A nebude to spíše tím, že klasické vrtáky bývají kalené jen povrchově, myslím pár setin? :wink:

Nejsem si jistý, ale hodně tvrdý materiál když už ne slavné radeco, tak i zalomené závitníky jsou hodně tvrdý matroš.

Čemu říkáš klasické vrtáky? Ještě jsem nepotkal ocelový vrták, který by byl povrchově kalený (spíš asi cementovaný a kalený), který by měl měkké jádro. U běžných HSS vrtáků je pracovní spirála prokalená v celé hloubce, ale válcová část, nebo kuželová stopka bývá měkká, nebo jen zlepšená.

Re: Dlouhý vrtáky

čtv 04.01.2018 19:39

Přesně tak. Pracovní část je prokalená celá, jinak by ses při broušení dostal do měkkého.
A stopky velkých vrtáků běžně soustružím na cca 10mm (aby šla do vrtačky) a jde to soustružit úplně krásně- kalené stopky nejsou.
(alespoň u bežných vrtáků. které mi prošly rukama).

Re: Dlouhý vrtáky

čtv 04.01.2018 19:49

Malý vrtáky nevím, ale velký, co mají nebroušený odlehčení s vyraženým průměrem jsou přibližně v tom místě navařovaný, kalitelnej matroš na šroubovici, "bláto" na stopku morse.

Re: Dlouhý vrtáky

pát 05.01.2018 7:13



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
Odeslat odpověď