Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: pon 27.11.2017 10:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2013
Příspěvky: 568
Bydliště: Krkonoše, řekněme :)
Obrázky: 93
Nemá někdo rozumný nápad, kde pořídit modrou orýsovací barvu za rozumnou cenu? V nouzi může být i příměrná, ta jde rozředit vždycky.

_________________
Q500 Multiwii 2.3 tištěný rám, Q666 Multiwii 2.2, Q750 Naza flash V2
TGY 9X, OSD, FPV


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: pon 27.11.2017 10:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.3.2009
Příspěvky: 383
Bydliště: Strakonice, ČR
Nevím co znamená přiměřená cena, ale koupit múžeš třeba tady, prodávají ji v několika velikostech.
http://www.sometcz.com/obchod/granitove ... 0-ml-modra

http://www.sometcz.com/blog/33-primerna ... inska-modr

_________________
Jeti DC-24, Element F5J, Enjoy3, Piper 2,8
lodě Tito Neri, Smit Japan, Parat, Ragazza, Genesis.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: pon 27.11.2017 11:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.1.2007
Příspěvky: 4172
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 1
pravděpodobně rozumná = zadara -takovou mám také rád, zvláště když vše natahuje nekřestanské poštovné

_________________
Pravda začíná tam kde končí signál České televize.
Nevěřím ničemu, co vláda říká.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: pon 27.11.2017 12:07 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1171
Torm píše:
Nemá někdo rozumný nápad, kde pořídit modrou orýsovací barvu za rozumnou cenu? V nouzi může být i příměrná, ta jde rozředit vždycky.

To je celkem velmi složitá :D otázka, protože do tušírky se normálně nerýsuje - tušírka je k tušírování a ne k rýsování - jediný výsledek při rýsování do tušírky je totiž je totálně zapráskaný :roll: "všechno".
Na rýsování na litinu se používá plavená křída, na ocel se používá nátěr modrou skalicí.
Další možnost, pokud je to nouzovka, je modrý široký lihový fix, tím to v místě (cca) rysky předfáblovat, rýsnout pak do toho uschlého fixu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: pon 27.11.2017 12:42 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20843
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Aaaaa, na Mojehouby se nic nového neurodilo? :lol:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: pon 27.11.2017 12:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2013
Příspěvky: 568
Bydliště: Krkonoše, řekněme :)
Obrázky: 93
Tušírka, pokud se rozředí toluenem (a snese fakt velké zředění), tak plusmínus zaschne a orýsovat jde. Já měl na mysli spíš něco v tomhle duchu,
ale pět stovek plus daň plus pošta za flašku je zbytečně moc peněz, tím spíš, že je to balení na pět dalších životů.

_________________
Q500 Multiwii 2.3 tištěný rám, Q666 Multiwii 2.2, Q750 Naza flash V2
TGY 9X, OSD, FPV


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: pon 27.11.2017 13:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1171
Torm píše:
Tušírka, pokud se rozředí toluenem (a snese fakt velké zředění), tak plusmínus zaschne a orýsovat jde. Já měl na mysli spíš něco v tomhle duchu,
ale pět stovek plus daň plus pošta za flašku je zbytečně moc peněz, tím spíš, že je to balení na pět dalších životů.

Přesně tu samou používám (je to mj. jedna z mála, co funguje - akorát jí mám v jiné, placaté pixle) a podle mě do ní můžeš nalejt toluenu kolik chceš a bude mazat furt.
Rýsovat do toho by mě nikdo nedonutil, ani násilím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: pon 27.11.2017 13:24 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.3.2009
Příspěvky: 383
Bydliště: Strakonice, ČR
Na rýsování jedině modrou skalici nebo používám bílý lakový široký fix (značkovač), ten zaschne rychle a rýhy jsou v něm dobře vidět. Na alu je lepší ten lihový černý.

_________________
Jeti DC-24, Element F5J, Enjoy3, Piper 2,8
lodě Tito Neri, Smit Japan, Parat, Ragazza, Genesis.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: pon 27.11.2017 13:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ta modrá skalice ale funguje jen na ocel. Já už delší dobu většinou používám černý lihový Fix. Obstojně drží prakticky na všem i na plastech a dá se pak snadno smýt lihem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: pon 27.11.2017 16:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.3.2009
Příspěvky: 383
Bydliště: Strakonice, ČR
Akorát nevýhoda liháče je, že když mám mastný špinavý ruce a párkrát vezmu kus do ruky, nebo se obrábí s chlazením, tak zmizí dřív než bych to potřeboval. Je to spíš jen pro první najetí. To ten lakový fix je mnohem trvanlivější a umýt jde taky snadno ředidlem.

_________________
Jeti DC-24, Element F5J, Enjoy3, Piper 2,8
lodě Tito Neri, Smit Japan, Parat, Ragazza, Genesis.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: úte 28.11.2017 15:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6883
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Chlapi, jelikož nejsem vystudovaný/vyučený strojař, tak mi úplně uniká smysl toho o čem se tu zasvěcenci baví. :roll:
Ale to téma mne zaujalo, týká se nějakých postupů, o kterých nemám ani páru, ale která nejspíš velmi usnadňují práci (zvlášť když se s věkem zhoršuje zrak).
Proto, mohl by mi, prosím, někdo z Vás to všechno stručně a po lopatě vysvětlit? :?: :?: :?: Rád se poučím. 8)
Třeba jak se dá k orýsování využívat ta barva, nebo modrá skalice? Tam se asi využívá tenkého pomědění, nebo se pletu? To slouží jako na zvýraznění linek udělaných jehlou, nebo na to aby bylo vidět které povrchy jsou a které nejsou opracované? :roll:

Jinak v laserovém gravírování něco podobného řeším tím, že místo, kam centruji gravír obarvím lihovým Centrofixem. Pak tam projdu celý obraz gravíru laserovým paprskem, ale o minimálním výkonu (který odpaří barevnou vrstvu, ale kovu neublíží). A pak se kouknu jak přesně mám ten gravír polohován, případně si změřím potřebné korekce. Zkoriguji polohu stolu, přetřu znovu fixem, vypálím zas zkusmo atd. - no, to dělám opakovaně dokud poloha není přesná. Pak pustím laser na plný výkon a vygravíruji např. hloubkový popis (pokud se jedná o formu na plasty).
Jenže opravdu taky i mne na ty zamaštěné povrchy fix často nedrží, takže i mne by zajímala nejaká lepší metoda (barva).

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: úte 28.11.2017 17:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2013
Příspěvky: 568
Bydliště: Krkonoše, řekněme :)
Obrázky: 93
JJ, tak nějak. Dřív dokud nebyly CNC mašiny se dílo orýsovávalo jako samostatný technologický krok před předáním výrobnímu dělníkovi, který ho obráběl. Cílem orýsování bylo na polotovar nanést čáry a linie budoucího opracování tak, aby dělník nemusel moc měřit. Mělo to svá pravidla, například oblouky se ještě pojišťovaly drobnými důlčíky.
Pro našince - a pod tím chápu všechny, co to neděláme na kšeft, ale sobě pro potěchu je orýsování šikovná pomůcka na vizuální orientaci, třeba při soustružení. Do vrstvy barvy si označíš budoucí hrany (odpichem, nádrhem, šuplérou...) a pak jedeš nástrojem k rysce. Nanáší se buď barva, nebo - v případě železných kovů - "galvanicky" měď z roztoku modré skalice. Proti rýsovací jehle a rýpání do materiálu to má tu výhodu, že si jednak nepoškrábeš dílo, jednak si neuděláš budoucí koncentrátory vrubových napětí.

_________________
Q500 Multiwii 2.3 tištěný rám, Q666 Multiwii 2.2, Q750 Naza flash V2
TGY 9X, OSD, FPV


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: úte 28.11.2017 19:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6883
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
No dobře, tomu rozumím a dovedu si to představit s barvou. Ale jak se to dělá tou skalicí? To se celý kus železa ponoří do roztoku a počká než se trochu pomědí? A pak se do té mědi zlehka škrábe? Či nějak jinak?

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: úte 28.11.2017 20:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Na železo funguje taky nechat vedle přes víkend na radiátoru topení misku s chloridem železitým od leptání pološáků. V pondělí máš všecko jemně rezatý. :) Odzkoušeno čistě náhodou. Rýsovat do toho šlo přímo perfektně a ta rezatice šla smýt vodou ale zůstalo to pak lehce černošedý. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orýsovací barva. Kde pořídit?
PříspěvekNapsal: úte 28.11.2017 23:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Hele VTjr, neděláš ty si tady z nás tak trochu prču? Pokud vím, tak už nejsi žádný mlaďas, navíc znalý strojařiny, tak mi neříkej, že jsi se nikdy nesetkal s orýsováním kusu před obráběním, nebo potřebou poznačení vzájemné polohy před demontáží. Navíc každý nemá laser, nebo CNCéčko a najetí na stopu po laseru je podstatně méně přesné, než najetí na orýsování. Třeba pro výrobu jedné tvarové páčky, jí asi nebudeš modelovat v nějakém CADu ale na ten materiál si jí narýsuješ a podle orýsování vyřežeš a vypiluješ. Nebo jen pro označení vzájemné polohy je to pořád běžný a jednoduchý způsob orýsování, aby nemusel rýt nějaké hluboké rýhy do materiálu, nebo i pro orýsování třeba kaleného lesklého povrchu, když potřebuješ část odbrousit. Jinak v té modré skalici se nemáchá celý kus, ale třeba jenom v místě předpokládaného orýsování se jenom potře roztokem a nechá uschnout. Pro každý materiál a různé povrchy se právě hodí pokaždé jiný způsob obarvení a třeba na odlitky se používá i nátěr vápnem, např. před frézováním velkých raznic na karosérie a sice pro prvotní ustavení kusu, a ofrézování výchozích ploch, aby byla jistota, že zůstanou dostatečné přídavky pro ostatní tvary a plochy. Při kusové výrobě se dokonce některé věci frézovaly jen podle orýsování. Jinak tu fixu jsem třeba používal i pro najetí na kus při broušení na magnetce, protože když už to hodí jiskry, je už pozdě, protože už došlo k odebrání materiálu. :D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 57 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz