Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Snadno demontovatelné vpěry pro dvojplošník

pon 13.11.2017 13:47

Stavím dvojplocha a trochu jsem změnil konstrukci - chci udělat horní křídlo dělené, aby bylo možné model rozložit pro skladování a přepravu. V originálním plánku jsou vzpěry řešené nějak takhle:

vzpery.jpg


- drát z jízdního kola, se závitem na obou stranách a v křídlech jsou vlepené zapichovací matky, do kterých se vzpěra zašroubuje.
Asi funkční, ale na časté rozebírání mi to nepřijde moc praktické, takže bych to chtěl změnit. Ale nějak nemám nápad na nějaké funkční, ověřené řešení, které by bylo alespoň trochu "polomaketové". Můžete mne někdo nasměrovat na to, jak udělat snadno rozebiratelné mezikřídelní vzpěry-ideálně s obrázkem nebo fotkou daného řešení?

Re: Snadno demontovatelné vpěry pro dvojplošník

pon 13.11.2017 14:10

Maj ty vzpery a potazmo vyplet byt funkcni nebo jen designovka ? A rozmer ?

Re: Snadno demontovatelné vpěry pro dvojplošník

pon 13.11.2017 14:33

Amper: Funkční.
Už jsem něco našel na RC Groups:

vzpery1.JPG

vzpery2.JPG

vzpery3.JPG


To by asi bylo řešení, jen bych byl rád, kdyby se ten díl (nebo něco mu podobného), který je zašroubovaný v křídle, dal koupit - soustružit nemám možnost. Ale pokud by někdo měl tip na něco ještě jednoduššího, tak sem s ním.

Re: Snadno demontovatelné vpěry pro dvojplošník

pon 13.11.2017 14:33

Kovové servokoncovky na konce drátů? Mám tak řešené odnímatelné plováky, drží to fest, nandavá se celkem dobře a vypadá i docela maketově.
Na jiném éru (cessně) kde není takové namáhání mám použité plastové servokoncovky s kovovým kulovým čepem, na ten se vzpěra vždy nacvakne a při demontáži vycvakne

Re: Snadno demontovatelné vpěry pro dvojplošník

pon 13.11.2017 14:44

jiri: myslíš kovové vydličky třeba jako je tohle?
https://www.peckamodel.cz/produkt/rc-mo ... -6-2-0-6ks

Jak jsem v předchozím příspěvku psal, že bych rád ten díl s drážkou koupil, tak MP Jet dělá toto:
http://www.mpjet.info/market/index.php? ... ts_id=1339

To by asi šlo použít, jen jsem nikde na jejich webu nenašel rozměry.

Re: Snadno demontovatelné vpěry pro dvojplošník

pon 13.11.2017 14:49

http://www.pvmodel.cz/produkt/vidlicka- ... -pel-u7590


tam se nemusis srat se segrovkou skus to nekde montovat a demontovat jakykoliv sroubovany cep semuže za letu uvolnit
jinak fajn koncovky jsou vidlicky z al s cepem na plisku perku mato myslim funcup od multiplexu
Naposledy upravil SKAY dne pon 13.11.2017 14:53, celkově upraveno 2

Re: Snadno demontovatelné vpěry pro dvojplošník

pon 13.11.2017 14:49

Ano, něco takového s tím, že mně v tom čep drží napevno. Takové jak od Pelikána v předchozôm odkazu.Takže to vždy jen šroubovákem roztáhnu a vyndám.
Vzpěra je drát od kola, na jednom konci manuálně vyříznutý závit, na kterém lze přesně doladit délku. U Cesny jsou vzpěry ze smrku a drát od kola jen na konci (ustřižený kus)

Re: Snadno demontovatelné vpěry pro dvojplošník

pon 13.11.2017 14:57

Pravda, že to ještě nemám úplně dostavěné, ale budu to mít tak, že odšroubuju spodní křídlo a trupové vzpěry (z trupu, ne z křídla) a budu mít sundavací celé dvojkřídlí. Fotky bych ti případně poslal do mailu.

Re: Snadno demontovatelné vpěry pro dvojplošník

pon 13.11.2017 15:01

Amper píše: A rozmer ?

To jsem zapomněl napsat. Je to na model 1:6, rozpětí vychází na cca 170 cm. Takže žádný obr, ale už zase ne úplně prcek.

Re: Snadno demontovatelné vpěry pro dvojplošník

pon 13.11.2017 15:09

Pak bych možná zvažoval drát trojku, stejné vidličky na něj existují taky. Pokud tedy nemáš vzpěr víc.
Jinak ta moje Cesna má taky vzpěry od trupu a odpojuji je jen tam, na křídle zůstávaj, jen se k němu při přepravě připlácnou. Aby to drželo a neomačkalo se mám tam kousek suchého zipu co to při přepravě drží.

Re: Snadno demontovatelné vpěry pro dvojplošník

pon 13.11.2017 15:15

https://www.lindinger.at/at/flugzeuge/z ... 4-alu-2stk.

Dvojka drat udrzi sto kilo anenito akrobat..... jabych ty vzpery udelal z uhlikové trubky heheh
Přílohy
86979_KDH-GABELKOPF-M4-ALU-2STK.jpg

Re: Snadno demontovatelné vpěry pro dvojplošník

pon 13.11.2017 15:32

Určitě bych se vyvaroval koncovek s odděleným čepem, blbě se hledá v trávě. Limitem pro pevnost není průměr drátu, ale průměr čepu v koncovce na střih, a to 100kg není ani omylem. Proto mi ta trojka přišla lepší. Drát může být jen na koncích, vzpěra dle potřeby uhlík/smrk/ olaminovaná balsa....

Re: Snadno demontovatelné vpěry pro dvojplošník

pon 13.11.2017 15:46

udelal jsem to pro vyplet velmi podobne - mam tam male napinaky od MPJetu a v nich jsou ty spojky co se tu resili. MPJet dela i protikus.

Pojisteni toho aby se to nevytahlo mam timdle https://www.rcguru.cz/zavlacka-karoseri ... -10ks-d658


Myslim ze pevnost je dostatecna - driv nez by se strihla ta ocelova sponka tak se urve medeny napinak, pretrhne lanko atd..... a ty sponky jsou tak pevne ze je musim vyndavat klestema. Ze by se to vyklepalo samo si nedovedu predstavit. Ztratit se samozrejme da ale prodavaj to ve velkem mnozstvi :-D

Na pojisteni vzper je to v klidu pouzitelne ale je jasne ze to je vic videtelne nez mrnavej sroubek nebo specializovany cep. Ale me to nevadi ani na 1.3m dvouplochu, z metru je to neznatelne

Re: Snadno demontovatelné vpěry pro dvojplošník

pon 13.11.2017 15:55

DAF píše:Pravda, že to ještě nemám úplně dostavěné, ale budu to mít tak, že odšroubuju spodní křídlo a trupové vzpěry (z trupu, ne z křídla) a budu mít sundavací celé dvojkřídlí. Fotky bych ti případně poslal do mailu.


Jo tak tahle varianta mne napadla taky. A ještě bych si udělal šablonu, která by po sundání křídel byla přichycená u kořenového žebra, aby se dvojkřídlí nesklápělo. Budu to mít tak, že na kozlíku bude napevno centroplán, na spojku se budou nasouvat poloviny horního křídla. Spodní křídlo bude také jištěné šrouby. Mezi horním a dolním křídlem jsou tedy jen dvě vzpěry. Zatím proti téhle variantě mluví prostorová náročnost takhle uložených křídel-od té doby, co lítám něco jiného než elektrovětroně, zjišťuju, že mám malý byt :-). Výhoda by zase na druhou stranu byla, že bych se nemusel při každém lítání mořit s natahováním lanek.

Re: Snadno demontovatelné vpěry pro dvojplošník

pon 13.11.2017 16:04

Amper píše:...
Pojisteni toho aby se to nevytahlo mam timdle https://www.rcguru.cz/zavlacka-karoseri ... -10ks-d658


Myslim ze pevnost je dostatecna - driv nez by se strihla ta ocelova sponka tak se urve medeny napinak, pretrhne lanko atd..... a ty sponky jsou tak pevne ze je musim vyndavat klestema. Ze by se to vyklepalo samo si nedovedu predstavit. Ztratit se samozrejme da ale prodavaj to ve velkem mnozstvi :-D

Na pojisteni vzper je to v klidu pouzitelne ale je jasne ze to je vic videtelne nez mrnavej sroubek nebo specializovany cep. Ale me to nevadi ani na 1.3m dvouplochu, z metru je to neznatelne

Jo jo, tyhle závlačky používám na lanka u Bristola a můžu potvrdit, že drží fakt fest. Dost často lítaj nepublikovatelný výrazy, když se je snažím v tom omezeném prostoru rozebrat.
K té viditelnosti - já občas na námitky, že by šlo něco udělat maketověji, říkám, že stavím trojmetrové modely. Ale ty tři metry nejsou rozpětí, ale vhodná vzdálenost, ze které se mají prohlížet :D .
Odeslat odpověď