Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Renovace modelu Uhu od Graupnera

stř 08.11.2017 14:29

Čím vrátit modelu zašlou slávu :D ?
Podařilo se mi sehnat pěkný historický kousek od Graupnera model Elektro-Uhu.
Je to vlastně první model kde u Graupnera použily plastový trup někdy kolem roku 1989 (nevím přesně).

Model předchozí majitel opravil je plně letuschopný, ale přišel o svoji originalitu, kterou bych mu chtěl vrátit.
Je pár věcí s kterými nechci experimentovat a budu moc rád když mi někdo poradíte, pokud rada existuje :D .

Kolegové mám prosbu hledal jsem všude možně a nenašel.
Potřeboval bych poradit jestli existuje nějaký spolehlivý prostředek na očistění 20 let starého trupu modelu.

Je celý zažloutlý, možná věkem, možná že visel někde v kuřárně :lol: ,... Nevím
Děkuji za váš čas.
Elektro-UHU_Katalog1993.jpg
Přílohy
1.Chip Graupner.jpg
3.jpg
2.jpg

Re: Renovace modelu Uhu od Graupnera

stř 08.11.2017 15:24

IMHO-plast stárne a žloutne, kouknu doma po bytě a umělohmotné doplňky od žaluzií v oknech jsou zažloutlé všechny ač se tu nikdy nekouřilo. Typicky např. "prosklené kabiny" letadel v muzeích jsou také zažloutlé nebo např. mám od Velkomu nepostavený Me 110 a kabina ač je přes dvacet let stále v krabici modelu je žlutá jak majitel večerky :lol: /bez urážky/ i když bývala nádherně čirá to samé bíle probarvený lam. trup............ takže nechal bych to být vždyť je to historik!!!!!

Re: Renovace modelu Uhu od Graupnera

stř 08.11.2017 16:10

Mám takovou specialitku od CreaTech jmenuje se to Power Solv. Dokáže to odstranit téměř vše včetně asfaltu a to z metalických laků.
A absolutně to nepoškodí původní lak, ani nevím co to obsahuje výrobce složení neuvádí, ale cítit v tom je lih dost výrazně.
Zkoušel jsem to na ukrytém kousku trupu, vyčistí to krásně kdejaké pozůstatky prachu i mastnoty, ale "Žlutá zůstává Žlutou :lol: .

Kdysi jsme čistily zažloutlé PC, tiskárny a podobně obyčejným Cifem a jeho předchůdci, tam to šlo docela pěkně, ale přeci jen to byl úplně jiný material. Na ten trup se toho bojím je to přeci jen písek :lol: .

Stříkat trup barvou nechci. Já vím je to kousek historie, ale i tak bych byl rád aby vypadal jako za mlada :D .

Re: Renovace modelu Uhu od Graupnera

stř 08.11.2017 17:30

Trup bych přebrousil a přestříkal..
Bude mít zažloutlej trup a k tomu sněhově bílý křídla...no to bude nádhera

Re: Renovace modelu Uhu od Graupnera

stř 08.11.2017 18:28

Chlapi jelikoz neperete nevite.
Já vsechny zazloutle odstiny vybelil vzdy vanishem.Tim praskovym to jde super -nanest na hadricku. A pak udelat slaby roztok a utrit ten zbytek. PAKLIZE neni ovsem probarveny cely plast to už neni pomoci. TAM POMUZE UZ JENOM NASTRIK.
Ale ja bych ten trup tak nechal v,, puvodnim zneni,,

Re: Renovace modelu Uhu od Graupnera

stř 08.11.2017 18:52

Nástřik trupu vidím jako poslední variantu, když už vše selže :lol:
Honzík 22 díky, já tedy peru ale vanish nepoužívám, zkusím to na kousku zevnitř, třeba to bude to pravé uvidíme :D .

Re: Renovace modelu Uhu od Graupnera

stř 08.11.2017 19:22

Asi by za zkoušku stál i Xerapol:
https://www.google.cz/search?q=xerapol& ... 8Qea_rPYCA (z těch obrázků mám vždy ten v zelené tubě, ten oranžový neznám)
Už se o tady něm nechci znovu rozepisovat, tapetoval jsem zde na RCM s ním už dost. Pro mě malý zázrak, neuvěřitelná věc - jedna z těch co bez nich už nedovedu žít :idea: :lol: Kdo nezkusil, neuvěří.

Re: Renovace modelu Uhu od Graupnera

stř 08.11.2017 21:12

Woita píše:Asi by za zkoušku stál i Xerapol:
https://www.google.cz/search?q=xerapol& ... 8Qea_rPYCA (z těch obrázků mám vždy ten v zelené tubě, ten oranžový neznám)
Už se o tady něm nechci znovu rozepisovat, tapetoval jsem zde na RCM s ním už dost. Pro mě malý zázrak, neuvěřitelná věc - jedna z těch co bez nich už nedovedu žít :idea: :lol: Kdo nezkusil, neuvěří.

Podle popisu to vypadá zajímavě, prosím tě zkoušel jsi s ním něco podobného co vlastně řeším já?
Přeci jen je asi rozdíl rozleštit rýhy a odstranit stařinu z plastu :lol: a mít z něj běloučký trup jako alabastr :D

Re: Renovace modelu Uhu od Graupnera

čtv 09.11.2017 5:22

Na vybělení jsem to nikdy nepoužil, ale na plexiskla a na čištění laku v různých situacích. Pokud by to zažloutnutí bylo povrchové, 100% to s tím odstraníš. Sám si dobou leštění určíš, do jaké hloubky to má jít. Ale pokud zežloutnul plast skrznaskrz do hloubky, tak to neodstraníš ničím.

Re: Renovace modelu Uhu od Graupnera

čtv 09.11.2017 8:04

pepinozbrna píše:Potřeboval bych poradit jestli existuje nějaký spolehlivý prostředek na očistění 20 let starého trupu modelu.



Před spoustou let jsme používali průmyslovou pěnu na čistění žlutých (zažloutlých) monitorů a PC skříní. Fungovalo to dokonale. Nepamatuji se, že by nějaká skříň odolala. Stačilo nastříknout, chvilku nechat a otřít, případně zopakovat. Co by to udělalo s plastovým trupem netuším.
Sprej měl zeleno bílou barvu, někde bych měl ještě mít zbytek, název taky už asi nedám. Jedině se pozeptat někde mezi staršími PC prodejci.

Re: Renovace modelu Uhu od Graupnera

čtv 09.11.2017 8:31

Zkus přípravek na bělení vlasů, co mají kadeřnice. :wink:

Re: Renovace modelu Uhu od Graupnera

čtv 09.11.2017 8:57

Má pravdu předseda :D Tady pán restauruje staré herní konzole a používá to vlasové bělidlo. Vypadá to docela slušně.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Re: Renovace modelu Uhu od Graupnera

čtv 09.11.2017 12:14

Otázkou je, co je to za hmotu a jak dlouho to bylo vystaveno UV záření. Běžný PSH je po několika letech natolik křehký, že stačí křivý pohled a je po něm. Stejně tak vrtule GWS - po několika rocích jsou natolik křehké, že stačí mírné prohnutí a úplně se rozdrobí na kousky, celé popraskají ( stalo se mi za letu ).

Re: Renovace modelu Uhu od Graupnera

čtv 09.11.2017 15:38

Pánové díky moc za rady.
To vlasové bělidlo no nevím. Za prvé podle videa potřebuje UV světlo a asi dost dlouho a řekl bych že se to v podstatě prožírá materiálem. Což u těch krabic je materiálu haba kuk, ale u toho trupu ho zas tak moc neni. Co to je za plast nevím a nedaří se mi to nikde zjistit. Jediné co vím že to bylo po prvé co Graupner použil plast na trup. Takže to bude asi takový nějaký průkopnický počin. Přeci jen to ero má za sebou téměř 20 let, takže mám obavu že ta žlutoba bude skrz naskrz :lol:
Zkusím pár těch agresivnějších prostředků na nenápadných místech :D zkusím napřed Cif, podle reklamy vyčistí a nepoškrábe :lol:
potom nějaké ty chemie :lol: ,uvidíme co to s ním provede a v nejhorším se asi smířím s tím, že ho vytmelím a přestříkám,......

Pak je ještě druhá varianta sehnat někde bílou ale stářím zažloutlou folii :lol: :lol: :lol: To by bylo Retro 8O .

Re: Renovace modelu Uhu od Graupnera

čtv 09.11.2017 23:31

pepinozbrna píše:Elektro-Uhu. Je to vlastně první model kde u Graupnera použily plastový trup někdy kolem roku 1989 (nevím přesně).


Jen malá poznámka k hlášce, že to byl první plastový trup od Graupnera. Určitě nebyl. Kámoš měl už někdy 1974 Graupneráckýho Cirruse a ten měl trup z ABS.
Jirka
Odeslat odpověď