Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 29.10.2017 13:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Protože jsem naposled potahoval polystyrénový křídla souvislým dýhovým nebo balzovým potahem koncem 80-tých let a nyní se na jedny chystám, měl bych asi pár dotazů, jestli a jak se od tý doby změnily technologie.
Já kdysi prkýnka k sobě lepil Kanagonem na "pantu" z bankovní pásky. Pak se polyš a balza napatlala Epoxydem 1200 ředěným naq vodičku metylem, spláclo, dalo do negativů a šups do pytle a stáhlo vakuem. Pak se dodělaly náběžky, oblouky, klapky a nakonec se to potáhlo třicítkou tkaninou a zase znova do vakuovýho pytle.
Předpokládám, že se to dnes dělá nějak podobně ale s novejma matrošema. Co třeba lepení prken k sobě? Vím, že s některejma lepidlama (třeba disperkou nebo LA tmelem) byl potom problém s broušením plachet, lepidlo se žmolilo, drápalo plachty a zacpávalo šmirgl. Dál se používá Kanagom a nebo je lepší vteřiňák? Kámoš mi říkal, že prkna vůbec k sobě nelepí, že je jen spojí hnědou papírovou páskou a prkna k sobě slepí PU-čko až při lepení plachet na polystyrén. Nejak si to nedovedu představit... Jo a co použít za tu pásku na "pant" při lepení prken k sobě? Tu starou hnědou papírovku a nebo nějaký plast s kterým se Kanagon nebo vteřiňák nespojí?
Předpokládám mezi polyš a balzu PU-čko Soundal 66 (jen balza, polyš narosit) a taky stáhnout v negativech. Stačí to jen stáhnout mezi desky lamina, nebo je stále lepší vakuovej pytel? Na povrch balzy předpokládám klasickej lakovanej Vlies.
A ještě jeden pevnostní dotaz. Je to křídlo akrobata 2,1m rozpětí 40 mm tlustý u kořene, spojený trubkou v pouzdrech. Polotovar má středový žebro a položebro na konci trubky, jinak v polysterénu nic není. Potah 2 mm balza. Není v tom žádnej nosník ani stojna. Stačí to na géčka no3D akrobata s předpokládanou váhou 5,5-7kg?
Taky by mě zajímalo, jestli se nějak nezměnila technologie potahu polyše pomocí 0,6 mm dýhou Abaši. Kdysi jsme ji laminovali na venkovní ploše 30g tkaninou na skleněný desce. Dělá se to tak dál, nebo jinak?
Díky
Jirka


Naposledy upravil Celeron dne pát 03.11.2017 13:08, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 29.10.2017 17:11 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.7.2010
Příspěvky: 106
Bydliště: Náchod
Tady je příklad: http://www.akroforum.cz/viewtopic.php?f ... fb0430d4b2


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 29.10.2017 17:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
:?: Ty Badanovy fotky jsou dobrý ale odpovědi na mý otázky ohledně materiálů a i části postupů tam nevidím.
Díky
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 30.10.2017 7:56 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 16.4.2008
Příspěvky: 385
Bydliště: Javornice-Orlicke Hory
Já bych se inspiroval u odborníka, RC modely!!! ¨ Celý návod, jak vyrobit potahy a lehkou výškovku jsem popsal V RCM 8/2013 ¨¨

_________________
v provozu-Miles Magister 3,2 m,ZDZ50ng, Ka6e 4200mm, Avia BH3 2700mm a ruzne poletuchy +Aurora9


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 30.10.2017 9:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2014
Příspěvky: 1573
Bydliště: Letovice,ČR
Mrkni tady viewtopic.php?f=123&t=49483 , třeba je tam něco, co se hodí.

_________________
Co napíšu je jen můj názor, který nikomu nevnucuju.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 30.10.2017 19:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Hanyk píše:
Já bych se inspiroval u odborníka, RC modely!!! ¨ Celý návod, jak vyrobit potahy a lehkou výškovku jsem popsal V RCM 8/2013 ¨¨

Hmm, já mám jen všecky RCR. :cry:
Díky za tip, zkusím poshánět.
Jirka

Edit: No tak jsem sehnal a o potahování polystyrénu balzou tam není ani čárka. Ach jo, asi už tuto technologii v době ARF stavebnic nikdo nepoužívá...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 30.10.2017 21:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
A na ten postup od igorb, co sem dával odkaz Shorty jsi koukal?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 30.10.2017 23:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Díval, zatím nejlepší odkaz, díky Shorty. To podélný vylehčení ale nepůjde použít, vidím to spíš na příčný vylehčení venkovních částí jako to má Badan na fotkách Vertiga. Už jen kvůli křidýlkám, servům, přívodům k nim a pod.
Ještě by to chtělo jak na 0,6 mm dýhu. Ta mě připadá taková "křehká" ji dávat samotnou jako balzu.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.10.2017 4:54 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Celeron píše:
... jak na 0,6 mm dýhu. ...

Co ji zespodu podlepit? Vhodný papír, 30g sklo... ? Kdysi se některé F3B stavěly tak že na polyš se lepily plachty balzy či dýhy předem olaminované na skle... Měl jsem svaháče kde jsem polyš polepil jen pláty laminátu vytvrzeného na skle.
Dát tu dýhu s 30g sklem naruby tak zvrchu je ještě šance to dobrousit a tak... A někde jsem zachytil i něco o povrchu (???) tvořeném papírem prosyceným polyuretanem - to by stálo za zkoušku, na jádro dýhu nalepit "klasicky" polyuretanem s vložením 30g skla...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.10.2017 11:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
To jako myslíš nelaminovat tu 30-ku na dýhu epoxidem ale nechat ji jen "prorůst do polystyrénu" a dýhy PU-čkem?
Veka mi psal, že mám nalaminovat na skle 30-ku na dýhu včetně povrchovky a pak to přilepit druhou stranou na polyš. Vůbec si nedovedu představit, co z toho bude na odtokovce. Když to je už finální povrch, tak odtokovku nevybrousíš do klínu. Asi se na tu dýhu vykašlu a udělám to z 2 mm balzy jak jsem to dělal dřív, akorát místo epoxydu Soundal 66.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.10.2017 11:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2011
Příspěvky: 713
Bydliště: Ružindol,SK
Obrázky: 9
ide to aj z papierom, https://www.rcportal.sk/stavba-kridel-z ... video-c147 je tam aj video,od tretej minúty je vidiet ako to robí :wink: ale nie na dáke "žihadlo"

_________________
Futaba FC-16, Frsky Taranis +, Fun Cub, Easy star, Easy glider4, Filip600T, kopia Tourist elektro,


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.10.2017 12:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Celeron píše:
... nechat ji jen "prorůst do polystyrénu" a dýhy PU-čkem?
Jo. Odtokovku bych nechal těch cca 1,5mm - bude odolnější; ono teda záleží na čem to má být, jestli nemusí být fakt ostrá.

Celeron píše:
... Vůbec si nedovedu představit, co z toho bude na odtokovce. ...
No to je ten způsob ala F3B 80-tá léta; polotovary před přilepením na jádro na odtokovce zbrousit do klínu - žiletka; pak teprve lepit na jádro.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.10.2017 14:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.3.2005
Příspěvky: 855
Bydliště: Vinohradská 48 Praha 2 ČR
[quote="Celeron"]Protože jsem naposled potahoval polystyrénový křídla souvislým dýhovým nebo balzovým potahem koncem 80-tých let a nyní se na jedny chystám, měl bych asi pár dotazů, jestli a jak se od tý doby změnily technologie.
Já kdysi prkýnka k sobě lepil Kanagonem na "pantu" z bankovní pásky. Pak se polyš a balza napatlala Epoxydem 1200 ředěným naq vodičku metylem, spláclo, dalo do negativů a šups do pytle a stáhlo vakuem. Pak se dodělaly náběžky, oblouky, klapky a nakonec se to potáhlo třicítkou tkaninou a zase znova do vakuovýho pytle.
Předpokládám, že se to dnes dělá nějak podobně ale s novejma matrošema.

Návod na potažení polystyrénového křídla a vše kolem konstrukce máš třeba v RC Modely 12/2013,- 1/2014,- 4/2014,-5/2014 vyčerpávající. Tohle v RCR nenajdeš, asi špatnej klub;-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 31.10.2017 21:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Nojo, co nadělám, nikdo RCM v mým okolí neodebírá...
Díky za čísla, snad je budou mít v hradecký knihovně.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 01.11.2017 9:24 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Celerone máš SZ

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz