Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Broušení skalpelů

čtv 31.08.2017 22:44

Potřebuju nabrousit pár dorasovaných skalpelů. Zatím jsem je poladil na brusce s velejemným šedozeleným zrnem a došlechtil karburund oboustraným brouskem s nerozeznatelným zrnem pod petrolejem. Jsou docela slušný, ale kvality ostří jednorázových nedosahují. Kdysi mi tvrdil jeden mechanik zdravotních nástrojů, že na obtažení ostří je nějakej islandskej mramor nebo vápenec. Netuším, co to je, kde sehnat a zda je to vůbec pravda.
Koukal jsem na stránky Tyrolit mají tam i břidličný a honovací kameny ale v hrubosti se nějak neorientuju....
Máte s tim někdo zkušenost?
Díky
Jirka

Re: Broušení skalpelů

pát 01.09.2017 8:02

Já zjistil, že je asi nejjednodušší používat čepelky na jedno použití. Stojí asi 2 koruny a i na relativně jednoduchý halový akrobat jich spotřebuju (ztupím) klidně 10. To bych pořád stál u brusky, to se mi nechce.

Re: Broušení skalpelů

pát 01.09.2017 8:03

Vies ako sa ostri britva? Kamenom a remenom. A vsetko na mokro. Ale budes viac brusit ako robit. Ja ich dobrusujem diamantovym kotucom, bruskou z lidla na vrtaky , noznice, noze.

Odoslané z P00C a podpis odstránim

Re: Broušení skalpelů

pát 01.09.2017 8:10

Tady jen pro inspiraci, asi existují i originál kotouče s řemenem.

Re: Broušení skalpelů

pát 01.09.2017 9:44

Ten břidlicový kámen si můžeš udělat i sám, když si zajedeš někam kde se břidlice vyskytuje v přírodě. Pamatuju, že bývalý kolega (amatérský hodinář) jezdil někam k České Kamenici, ale dnes se určitě dá vyhledat na netu, kde se břidlice vyskytuje. Na hrubo to ořežeš pilkou, a pak na nějaké rovné desce dobrousíš do tvaru hranolu. Nebo různé kameny koupíš hotové, ale někdy za podstatně jiné peníze. Něco se dočteš i tady, nebo tady Ta zrnitost se označuje různě, ale většinou je to počet ok síta (zrn) na 1", ale někteří výrobci brusiva používají i jiné značení. Většinou ale platí, čím vyšší číslo, tím jemnější. Pro tvoje použití v tisících. Ono nejde jen o zrnitost, ale i o pevnost pojiva, aby se tupá zrna po otupení vylamovala. Osobně používám honovací kameny u kterých ani neznám parametry. :D

Edit: Tady ještě srovnání kdy se zrnitost udává v micronech, a pak samozřejmě čím menší číslo, tím jemnější.

Re: Broušení skalpelů

pát 01.09.2017 11:28

Broušení (pevných) skalpelů je o šikovnosti (ruce + oči). Znal jsem borce (bohužel už nežije) a tomu na to
stačil kotouč překližky s 400 papírem na mokro. Užíval to na sucho (jen malý odběr, pokud nejsou zrasované.
Kotouč na šroubu jsem si udělal a dal do vrtačky s regulací. Nabrousím to (asi jako břitvu - řeže noviny svisle).
Ale ten CIT, co měl ten borec, pro to broušení nemám. Jím nabroušené byly bezkonkurenční. 2 nebo 3 ještě mám.
Mimo skalpely brousil i vše ostatní nože, nůžky, ... A se stejnou vynikající kvalitou. Chce to CIT a zkušenost.

Re: Broušení skalpelů

pát 01.09.2017 12:17

Dovolím si oponovat, protože na 400 papíru nemůžeš udělat dostatečně hladké ostří. Možná na nějakém odřeném. Pokud vím, tak chirurgické skalpely pro řezání svalových tkání se nebrousí úplně na hladko, ale ostří je jako hóódně jemná pilka, protože tkáně se pak lépe hojí, ale třeba pro oční chirurgii mají ostří lapované. A pro řezání balsy, nebo fólií je lepší právě to hladké lapované ostří.

Re: Broušení skalpelů

pát 01.09.2017 14:34

@Lark "... Možná na nějakém odřeném..." Máš pravdu. Pokud jej "NEZAJEL" na velkých nožích a nůžkách,
tak si jej nejdřív "STRHL-UHLADIL-OROVNAL" nějakým jemným brouskem. Podrobně nepamatuji, zpět přes 25let.
I "MODELÁŘSKÉ SKALPELY"(a nejrůznější "kudly-řezače" dnes výměnné "ŽILETKY".(EXTOL CRAFT,Fieldmann,...)
Před lety jsme používali to co špitál vyřadil.
Obrázek
1 bříškatá čepelka, 2 rukojeť, 3 složený skalpel, 4 skalpel s pevnou čepelkou, 5 amputační nůž

Já dával přednost "4 skalpel s pevnou čepelkou.Líp se mi s ním dělalo
Nějak jsem si jej na KAMENECH-BROUSCÍCH s různou jemností vždy nabrousil.

Re: Broušení skalpelů

pát 01.09.2017 19:37

Jak správně píše Lark - skalpely pro medicínu se brousí podle toho, k čemu se používají. V hloubi minulého tisíciletí jsem nějaký čas ze známosti brousil vercajk jedné zubní ordinaci. Ze začátku jsem dostával skalpely i dláta s ohrnutým ostřím. Mizerně kalitelný nerez se o zub či kost dokázal otočit o 180°. Tak jsem je brousil skoro jako sekeru. Vrcholový úhel 45 až 60°.
Pokud jde o modelářské použití - myslím si, že ani při dnešních materiálech není nerez příliš vhodný. Zdravotní nezávadnost a nerezovost se moc neuplatní a ostří drží zákonitě mizerně.

Re: Broušení skalpelů

pát 01.09.2017 22:00

Taky jsem měl skalpel než jsem ho zlomil, dost mi chyběl.
Ale s tímhle si na něj ani nevzpomenu.

Re: Broušení skalpelů

pát 01.09.2017 23:02

OrDa píše:Pokud jde o modelářské použití - myslím si, že ani při dnešních materiálech není nerez příliš vhodný. Zdravotní nezávadnost a nerezovost se moc neuplatní a ostří drží zákonitě mizerně.

Jak jsi přišel na to, že mám nerezový skalpely? Sabre Scalpel Blades no 22 až 24 od A Division of Gillette Industries Ltd. U.K. co mám, je poctivá magnetická Carbon Steel (dokonce jich pár chytlo lišku) a ostří drží celkem dobře. Jedinný co je problém, že jak se trochu šprajcne, hned praskne. Dokonce i levný čínský SMIC (zajímavý název :) ) jsou magnetický a reznou. Ale ty angličani vydrží podstatně víc a dýl.
Když koukám na ostří pod drobnohledem, tak je (jak píše Lark) zrcadýlkový, takže tvoří pilku. Rozteč těch zrcadýlek je cca 0,5 mm, takže na kameni se to nabrousit nedá, jedině strhnout do hladka.
Zítra nalepím 800 a 1200 šmirgl na disk a zkusím co s těmi skalpely provede. Jo a na ty opakovatelně použitelný skalpely je spejšl bruska s kolíbkou a pro každý číslo to má šablonu, takže při broušení je kus jako kus.
Jirka

Re: Broušení skalpelů

pát 01.09.2017 23:51

To jestli je, nebo není magnetický vůbec neznamená, že to nemůže být nerez. Některá nerezová ocel může být i magnetická, ale když píšeš, že reznou, tak to nejspíš nerez nebude. Zrovna tak se dělá nerez, která je tvrdá a dobře drží ostří, ale nemusí mít tak dobré antikorozní vlastnosti. Ten šmirgl použij radši tu 1200. Hlavně menší otáčky, netlačit a chladit. Nějaké "uhlazení" hrubšího šmirglu brusným kamenem, jak píše guchar, je nesmysl. Tím se jen otupí zrna, a pak to nebrousí, ale spíš pálí. Zrna se musí vylamovat, aby se odkrývala další ostrá a to je dané pevností pojiva.

Re: Broušení skalpelů

sob 02.09.2017 11:34

@Lark Často brousím na sucho, na papírech na mokro.(Podědil jsem hromadu).
Když nové černé (na číslo se pro jistotu podívám) mi dělají nehezkou stopu - rýhy, tak vezmu už JETÝ.
Pod mikroskopem jsem se nedíval v jakém jsou stavu. Prachem vyplněné mezery, vylámaný hrubší podíl, ... ?
Asi stejného výsledku bych dosáhl na novém jemnějším. Poku by v té hromadě byly.

Re: Broušení skalpelů

sob 02.09.2017 16:02

Guchare, jedna z profesí, čím se Lark živil je broušení ve Škodovce M.B.. :wink:
Jirka

Re: Broušení skalpelů

sob 02.09.2017 16:52

Jirko, neřeš to. :D Lepší než ten šmirgl ale bude ten pevný kámen, protože na papíru těžko udržíš rovinu, protože pruží a je na něm jen jedna vrstva brusiva. Jestli jsou ty skalpely zrasované jak píšeš, tak budeš stejně potřevovat nekolik zrnitostí. Nebylo by lepší pořídit kvalitní modelářské nože s výměnnou čepelí, a pak je jen přebrušovat?
Odeslat odpověď