Reklama

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vzdalenost zeber a pevny potah vs folie
PříspěvekNapsal: čtv 31.08.2017 8:21 
Mazák
Mazák

Obrázky: 0
Zacinam pocitat novy projekt a potreboval bych udelat pevny povrch kridla. Zvazuju nekolik ruznych technologii ale vzhledem k tomu ze mam cnc frezku a chci to mit lehke tak uvazuju o nejake forme klasiky. Kridlo musi byt stribrne a vzhledem k tomu ze nejsem uplne spickovy lakovac jsem predpokladal stribrnou folii. Pokud jsem dobre koukal tak ty jsou pomerne tezke. Rozpeti cca 2.2m , hlouka/tloustka kridel spis vetsi, profil nejaky nosny ala C-Y (je to polomaketa). Nasobky minimalni, nebude potreba zdrhat z terminky a je nulovy pozadavek na akrobacii. Start z ruky, pristani na bricho a jedna se hornoploch. A potreboval bych se dostat na minimalni vahu :-D

Takze resim jak a co a zatim uvazuju o tomto :

- uhlikove roury, zebra balza 2mm, roztec 7cm, potah celeho kridla balzou 2mm na tom folie - priznam se ze toto me prijde dost tezke ale tenci balza me prijde jako velke riziko promacknuti
- uhlikove roury, zebra balza 2mm, potah balzou za nejvyssi bod kridla, paskovana odtokovka tak aby se rovna cast konce kridla 2mm dala vypnout a vypadala jako rovna plocha - nevim zda je realne mit cca 1.1 x 0.2 metru plochy folie vlastne neprilepene jinak nez na koncich
- to same co prvni ale potah nejakou dyhou
- vyfrezovat kridlo ve 3D z XPS - 5mm slupka XPS s nechanyma zebrama sirky 10mm s rozteci 10cm a olaminovat 2x30tkou proti otlakum (nebo papir ale mam strah ze zkrouceni kdyz nebudu mit negativy)
- vyzkouset laminovani - udelat povrch kridla ze sendvice (2x80 , balza 1mm , 2x80 ?) s tim ze jeste netusim jako formu formy zvolim
- klasicky fasadni polys ,vyriznout , potahnout 1mm balzou

Seznam je v poradi o kterem uvazuju :-) Jak to vidite vy s vhodnosti danych technologii, roztecema zeber a materialu ktere navrhuju ? Jsem nekde mimo/zbytecne tezky ? Trup bude urcite reseny jako frezovany kus XPS se spodkem olaminovanym proti oderu o zem.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 31.08.2017 9:05 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Vymýšlíš poměrně zajímavé postupy.

- potah kompletní balsou 2mm je zbytečná váha. Hlavně pokud to má být lehké.
- potah části křídla a konec žeber opáskovat je asi nejlepší. Jen bych vyhodil tu uhlíkovou rouru a slepil klasický nosník. Lépe se bude dělat zakončení potahu.
Na potah by stačila i 1,5mm balsa.
- potah dýhou je k ničemu. Praská po létech a nemá tuhost.
- frézovat z polystyrenu je zbytečná složitost.
- výroba formy je úplné scifi pokud jde o jeden kus jednoduchého křídla.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: čtv 31.08.2017 9:39 
Mazák
Mazák

HavelAircraft píše:
Vymýšlíš poměrně zajímavé postupy.

Klasiku se zatim ucim tak holt cloveka napadaj i blbosti

HavelAircraft píše:
- potah části křídla a konec žeber opáskovat je asi nejlepší. Jen bych vyhodil tu uhlíkovou rouru a slepil klasický nosník. Lépe se bude dělat zakončení potahu. Na potah by stačila i 1,5mm balsa.

roztec zeber 7cm bude ok nebo bych mohl jit i trochu dal ?

ohledne nosniku - uvidim jak vyjdou vypocty

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 31.08.2017 17:44 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Obrázky: 9
ja by som už nešiel ďalej, bude ako tak stačit 70mm, alebo ist na 100mm a do nábežky dať ešte medzi to "polorebro" aby sa poťah neprepadal :wink:

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 31.08.2017 21:42 
Mazák
Mazák

Já podobným způsobem stavím 3,7 - 4 metrové F5J. Balzu na potah používám 1,5 až 2mm a žebra dávám teda hustěji. Po 50mm střed a v uších je to 60mm.
Pro představu o hmotnosti mám několik křídel, takto dělaných se 4 klapkami v celém rozpětí, uvnitř s uhlíkovým nosníkem, žebry s 2mm balzy. Potah balza 1,5mm. Potaženo fólii solarfilm. Zvažoval jsem i solarfilm lite, ale při těch mých rozměrech, jsem se toho bál. Je náročnější na práci a snadno se poškodí při potahování. Jinak ta váží kolem 20g/m. Normální solarfilm má něco málo přez 40g/m. Celé to váží v rozmezí 800 až 900 g. Podle toho jak moc pevné jsem to stavěl. Lítají mi dvě a další se dělá.
Tvoje konstrukce bude v pořádku, ale žebra bych dál míň jak po 70mm.

PříspěvekNapsal: čtv 31.08.2017 22:33 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

2,5m a zebra 2mm torzka paskovani odtokovka 1,5mm žebra od sebe 80mm nosnik 3x8 smrk jen ve stredu v uších balsové nosniky stojina 2mm potah oracover

PříspěvekNapsal: pát 01.09.2017 8:29 
Mazák
Mazák

ingwarr píše:
ja by som už nešiel ďalej, bude ako tak stačit 70mm, alebo ist na 100mm a do nábežky dať ešte medzi to "polorebro" aby sa poťah neprepadal :wink:

Todle neni problem, nastesti to nebudu rezat rucne ale cncckem :-D a pri te velikosti to usetri dost casu i materialu.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 01.09.2017 8:34 
Mazák
Mazák

ono to bude trochu mohutnejsi nez beznej vetron - hloubka u trupu 30cm, na konci 12, vejska profilu pokud bych ho udelal podle originalu cca 5 cm takze to zkusim nakreslit a uvidim

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 01.09.2017 12:51 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Spocitej si, kolik zeber navic bude potreba pro zmenseni roztece. Pak odhadni jejich hmotnost. Nejspis poznas, ze rozdil pri ruznych roztecich je uplne zanedbatelny.
Podobne to muze byt i s hmotnosti "tenkeho" a "tlusteho" potahu. Cisla to chce :-)

PříspěvekNapsal: pát 01.09.2017 13:35 
Mazák
Mazák

jo, ono je to fakt asi jedno. Cca 30 zeber pri 7cm tj. plnych vs. 20 plnych + 20 polo pri 10cm. 2 polozebra budou tomu jednomu celemu odpovidat

Hodim to do pocitace a uvidim jak to vyjde

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 01.09.2017 17:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

O jakou polomaketu půjde?

Šel bych do klasické stavby, kor když máš CNC. Je to pak krásná práce. Laminovat by mělo cenu pokud bys měl xps jádro křídla a zbytky xps ti poslouží jako jádro.

Rozteč žeber 7cm je akorát nebo spíš max.pak už se folie viditelně prověšuje, ikdyž jsou žebra páskovaná.
Žebra vyfrézuješ přesně, případně rovnou s odlehčením. U 2mm tloušky žeber bych ale odlehčení nedělal, to až třeba u 3mm.
Místo uhlíkové trubky smrkový nosník v nejvyšším a nejnižším místě, mezi to vlepit třeba balsové stojiny a přední část křídla uzavřít pevným potahem => D box, raději 2mm kvůli promáčknutí. 1,5mm opravdu snadno promáčkneš. Křídlo pak má díky D boxu vysokou tuhost. Hmotnost spíš nabereš lepidlem než tlustší balsou...
Místo balsové stojiny jsem viděl i vyfrézovanou stojinu na míru mezi nosníky a poskládáš to pěkně s nosníky a žebry všechno do sebe.

Páskování žeber ti umožní udělat i odtokovku tak, že nalepíš pruh balsy nakonec žebra shora a z dola. Jen jeden pruh musíš zbrousit do úkosu, aby jsi vytvořil klín.

Snad mě nikdo neukamenuje, ale třeba frézované díly a modely od Badana mě přijdou jako mistrovské dílo. Dovolím si sem vložit odkaz na návod na Vertigo http://www.badan.cz/user/4418/upload/stuff/files/1795732-vertigo-build-book-cz.pdf a třeba na straně 13, 14 se můžeš inspirovat.

No ale nemá cenu to popisovat, obrázek je za 1000 slov :)

Přílohy:
balsovy_potah.gif
balsovy_potah.gif [ 19.18 KiB | Zobrazeno 565 krát ]
 Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pát 01.09.2017 18:29 
Mazák
Mazák

jasne, chapu, uz jsem to videl na spouste stroju ale ten navod na vertigo je super, dik moc. Par veci rozhodne udelam podle toho :-)

Profil Soukromé album