px

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak jsem si užil s žehličkou Q-model
PříspěvekNapsal: stř 12.07.2017 16:39 
Mazák
Mazák

Obrázky: 14
Včera jsem potřeboval poopravit povolenej potah z Solartexu. Když jsem skončil, najednou zhasla lampička s kterou jsem si svítil, výpadek proudu. Protože byla zrovna kousek od nás bouřka, tak jsem si zanadával na ČEZ a šel z dílny domů. Všiml jsem si, že větráky z nedalekýho lidlu jsou slyšet a tak jsem kouknul do domovního rozvaděče. A byl vypadlej jistič dílny 3F 20A/B. Protože po nahození žádná změna, tak jsem šel ven do elektroměráku a tam vypadlej domovní 3F 25A/B. Nahodím, ale digitální elektroměr nenaskočil displej. No tak ježto elektrikář s papírama jsem vzal žehličku na nožovky v RISce a ejhle, prdlá 40A nožovka. Pak už vše šlo. Tak jsem začal bádat, co to v dílně vyrazilo. Našel jsem v podružáku dílny vypadlej jeden zásuvkovej 1F 16A/B. Na tom jističi byla připojená stolní vrtačka, ERS-50, obojí vypnutý a .... modelářská žehlička, upozorňuji s analogovým kroutícím termostatem staženým zcela vlevo, tudíž vypnutá. Proměřil jsem kolíky flexošňůry proti díře nuláku a všude nekonečno.
Dnes jsem žehličku rozebral a nic, topná deska mezi dvěma slídama odpor odpovádající výkonu, termostat chodil. Ale pod jednou textilní hadičkou jsem našel diodu 1N4007 a ta byla přerušená. Vypadá to, že žehlička je na 110-120V a diodou ji upravují na 230V. Nojo, ale přerušená dioda nemůže nikdy vyrazit tolik jističů za sebou (16, 20, 25A) a pojistku 40A. :roll: Tohle umí jen mezifázový zkrat a nebo zkrat fáze na kostru.
Tak jsem bádal dál a našel na textilní hadičce ve který vede ochranej žlutozelenej PE k šroubku kostry malou černou dírku. Zase čínskej soudruh či dítě udělali montážní chybu. Ta hadička byla namáčknutá na jednu živou svorku termostatu a časem se teplotním pnutím prošoupala a prosekla. No a ta dioda zkrat samozřejmě nevydržela. Takže opravdu zkrat fáze na kostru.
Možná že k tomu přispěla i další nejspíš konstrukční chyba čínskýho soudruha. Síťová flexošňůra za rukovětí má sice krásnou pružinovou navlečku proti zlomení kabelu a kabel je zajišťenej proti vytržení z rukověti bindrem (stahovací pásek) ale není nijak zajištěný proti otáčení šňůry v rukověti. :roll: Vypadá to podle překroucených vodičů k termostatu, že to taky mělo vliv na vznik zkratu. Opravil jsem pomocí samovulkanizační pásky z Lidlu namotaný na kabel flexošňůry a přes něj asi 8 mm natočenou pružinu návlečky. Po smontování rukověti se kabel ani nehne a vesele rajbluju fólii.
Tohle není návod pro lid elektricky nevzdělaný ale jen pro ty, co aspoň tuší, která bije. :wink: Jak se člověk navzteká kvůli 170W modelářský žehličce. :(
Jirka

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: stř 12.07.2017 17:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

https://www.youtube.com/watch?v=558lwbEqHK8

PříspěvekNapsal: čtv 13.07.2017 8:50 
Mazák
Mazák

To nebude úplne náhoda. Ja som takou istou žehličkou tiež vyrazil poistky v celom byte až na hlavný istič. Dvakrát. Avšak vzhľadom k mojim elektrikárskym skúsenostiam šla pekne-krásne do koša...

PříspěvekNapsal: pát 14.07.2017 7:00 
Mazák
Mazák

Tato nedavno aj mne vyrazila pojistky ako sa hovori, az v Kujbiseve. Ale si odsluzila svoje, mal som uz pripravenu novu v supliku, tak som ju ani nepozeral, rovno isla do kosa. No a z kosa si ju vybral kamarat, ze si ju opravi.

Odoslané z P00C a podpis odstránim

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pát 14.07.2017 15:15 
Mazák
Mazák

Obrázky: 14
Tak mu dej návod. :lol: Myslím že hlavní dílo je s tím kroutícím se kabelem v rukověti a ta proseklá trubička je jen následek.
Jirka

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}