Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Potah z Herexu

sob 17.06.2017 9:53

Vážení, nemáte někdo zkušenost s potahem polystyrénovýho křídla Herexem?
Díky
Jirka

Re: Potah z Herexu

sob 17.06.2017 11:16

Niečo podobné som použil ale s Rohacelom .Problém je že je poddajný vo všetkých smeroch tzn.že okopíruje jamu v jadre stačí ak je zle vypenený polystyrén. Váhovo je to vychádza ťažšie. Z hľadiska pevnosti , neviem ešte som neodskúšal . Po skúsenostiach by som použil olaminovanú balsu alebo vytmelenú dýhu (lak milesi, lak+puder a pod.)
Přílohy
1420482885-5309.jpg
1420561996-6821.jpg
1420561973-7697.jpg
1420482929-9031.jpg

Re: Potah z Herexu

sob 17.06.2017 11:38

Jsem si vzdy myslel ze herex je vostina jejichz funkci je drzet dve vrstvy laminatu dal od sebe. Tj. stejne jako kdyz tam dam balzu nebo polystyren. Jaky to ma mit vyznam ? Me prijde ze pokud tam nechas polys tak je to jen dalsi vec navic bez nejake realne funkce. Dovedl bych pochopit ze das na polystyren separaci, pak laminat, herex, laminat a budes to mit jakoby pozitivni kopyto. Ale struktura polys/herex/laminat me prijde tak nejak zbytecna.

Re: Potah z Herexu

sob 17.06.2017 12:30

Význam to má ,proste je to poťah podoprety polystyrénom .Tiez balsu nepodliepas laminatom.Ake vlastnosti to bude mat na tlak a ťah to už je vec vyztuzenia podobne ako pri balse.Vrstva na spodu býva ďaleko tenšia niekedy len 17g/m2 ktorá na pevnosti moc nepridá drží len tvar to je nahradené polystyrénom .
To sa dá spraviť aj s balsou ,problém je že povrch nebude pekný bude vidieť štruktúra dreva.

Re: Potah z Herexu

sob 17.06.2017 19:41

Joba píše:Význam to má ,proste je to poťah podoprety polystyrénom .Tiez balsu nepodliepas laminatom.Ake vlastnosti to bude mat na tlak a ťah to už je vec vyztuzenia podobne ako pri balse.Vrstva na spodu býva ďaleko tenšia niekedy len 17g/m2 ktorá na pevnosti moc nepridá drží len tvar to je nahradené polystyrénom .
To sa dá spraviť aj s balsou ,problém je že povrch nebude pekný bude vidieť štruktúra dreva.


Myslím, že význam to nemá . Herex je křehký materiál a pokud není laminován z obou stran , nepřináší žádné plusy .
Polystyren pokud se olaminuje dvěma vrstvami skla ,vznikne už poměrně odolný povrch , který nasákne méně epoxidu , než herex .
Balsa a dýha - to je něco jiného , to jsou poměrně pevné materiály, které povrch polystyrenu dost zpevní . po následném olaminování se povrch znatelně zpevní , ale je potřeba snížit nasáknutí epoxidu do balsy .
Potíž je v opracování polystyrenu . Pokud se ofrézuje, není co řešit. Pokud se ale řeže odporovou pilou , je skoro lepší ho potáhnout balsou.
V zásadě souhlasím s Amperem .
Pokud bych upřednostňoval váhu a povrchovou pevnost proti otlakům , použil bych polystyren jemně ofrézovaný , následně 1 vrstva
50 tkaniny. Po zatrvdnutí lehce obrousit a druhou vrstvu zase 50 skla . Nejlepší jsou vlastní pokusy a testy .

Re: Potah z Herexu

sob 17.06.2017 21:15

Joba píše:Význam to má ,proste je to poťah podoprety polystyrénom .Tiez balsu nepodliepas laminatom.

Už to tu padlo. Polystyrén aj Herex plní úlohu výplne. Preto dať výplň na výplň nedáva zmysel. Balza je násobne pevnejšia ako Herex a je to poťahový materiál tak ako dýha.

Re: Potah z Herexu

sob 17.06.2017 21:29

dudaj píše:Pokud bych upřednostňoval váhu a povrchovou pevnost proti otlakům , použil bych polystyren jemně ofrézovaný , následně 1 vrstva
50 tkaniny. Po zatrvdnutí lehce obrousit a druhou vrstvu zase 50 skla . Nejlepší jsou vlastní pokusy a testy .


Predpokladam ze myslis XPS ale co myslis tim "jemne frezovany" ?

Re: Potah z Herexu

sob 17.06.2017 21:35

Po nějakých pokusech musím říci, že jediná výhoda Herexu proti balze je snadnost na nákup a stále stejné vlastnosti. S balzou je prostě práce, ale celkově se, dle mě, pro dokonalost a nesériové modely vyplatí.

Re: Potah z Herexu

ned 18.06.2017 1:43

Tak jo, přesvědčili jste mě, je to na na dvě věci. Dám na skle olaminovanou dýhu.
Jirka

Re: Potah z Herexu

ned 18.06.2017 7:27

Skús balzu olaminovať papierom (modelspan) pod vakuom .

Re: Potah z Herexu

ned 18.06.2017 7:41

Myslím, že význam to nemá . Herex je křehký materiál a pokud není laminován z obou stran , nepřináší žádné plusy .
Polystyren pokud se olaminuje dvěma vrstvami skla ,vznikne už poměrně odolný povrch , který nasákne méně epoxidu , než herex .
50 tkaniny. Po zatrvdnutí lehce obrousit a druhou vrstvu zase 50 skla . Nejlepší jsou vlastní pokusy a testy .[/quote]
V tomto mám opačné skúsenosti polystyrén či už eps alebo xps sajú ďaleko viac ako Herex .
Používam už roky olaminované krídla na eps ale nikdy povrch nebol tvrdší .
PS : prečo to nelaminuješ na ráz ?

Re: Potah z Herexu

ned 18.06.2017 8:34

Joba píše:PS : prečo to nelaminuješ na ráz ?


dosáhnu lepšího povrchu s menším poškozením vláken druhé vrstvy .

Re: Potah z Herexu

ned 18.06.2017 8:36

Amper píše:
Predpokladam ze myslis XPS ale co myslis tim "jemne frezovany" ?


Měl jsem na mysli obyč . XPS je těžký, takže chce vylehčovat uvnitř .

Re: Potah z Herexu

ned 18.06.2017 9:37

Celeron píše: Dám na skle olaminovanou dýhu.
Jirka

Najskôr si ale urob vzorky tak 0,5m dlhé a ohni ich na 24h cez jadro.
Ja som takto olaminovával balzu. Hotové poťahy na ASH 26 som potom lepil na kostru vo forme. Balza mala tendenciu "lámať" sa pozdĺž vlákien v miestach kde bola balza "redšia". Samozrejme v najviac zakrivených častiach profilu od nosníka k nábežke. Boli to také malé hranky v dĺžkach od 5 do 25cm. A tvorili sa niekedy aj dlhšie ako 24 hodín. Z ničoho nič tam zrazu boli...

Re: Potah z Herexu

ned 18.06.2017 11:12

LV píše:Najskôr si ale urob vzorky tak 0,5m dlhé a ohni ich na 24h cez jadro.
Ja som takto olaminovával balzu. Hotové poťahy na ASH 26 som potom lepil na kostru vo forme. Balza mala tendenciu "lámať" sa pozdĺž vlákien v miestach kde bola balza "redšia". Samozrejme v najviac zakrivených častiach profilu od nosníka k nábežke. Boli to také malé hranky v dĺžkach od 5 do 25cm. A tvorili sa niekedy aj dlhšie ako 24 hodín. Z ničoho nič tam zrazu boli...

To že balsa praská aj vo forme je normalne rieši sa to navlhčením na kopyto/formu a potom laminovať ,no len tá pracnosť :(
Odeslat odpověď