Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Rada - vadný 6ti článek
PříspěvekNapsal: stř 06.03.2019 9:10 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.2.2019
Příspěvky: 20
Dobrý den,

s RC jsem začal nedávno a zejména v elektronice se ztrácím. A s tím souvisí i můj problém.
Koupil jsem bazar auto i se sadou baterek, kde jedna je čína Li-Po 6S - 4200mAh. Původní majitel mi říkal, že má špatný článek nebo něco v tom smyslu, ale že jede. Dostal jsem ji nabitou a bezproblémově jezdila, nebyla tam na první pohled znát ztráta výkonu, možná byla rychleji vyježděná.

No a můj problém je ten, že ji nejsem schopen nabít. Pokud jsi klasicky připojím k nabíječce (https://www.mojerc.cz/sky-rc-e660-nab%C ... 8D_p127003), nastavím vše potřebné, hlásí mi to error, nerozezná ji to jako 6ti článek. Nabíjel jsem klasicky přes balancér.

Poradí mi někdo jak ji nabít? Rád bych se vyhnul kuchání baterie, pokud jí zkrátím životnost, to je asi jedno, už je jen na dojetí. Nerad bych však, aby baterie narušila elektroniku auta.

Kdyby na mé někdo měl čas, můžu poprosit o případné vysvětlení co může být špatně, jak to obejít, nebo jestli baterii zahodit či varianty jak s tím naložit?


Děkuji!

_________________
Arrma Typhon 6s, Arrma Fury BLX


Naposledy upravil Fosa dne stř 06.03.2019 9:53, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Rada - vadný 6ti článek
PříspěvekNapsal: stř 06.03.2019 9:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Jaká je to chemie, ten šestičlánek?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rada - vadný 6ti článek
PříspěvekNapsal: stř 06.03.2019 9:47 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.2.2019
Příspěvky: 20
Chemií hádám myslíte Li-Po? Jinak se ztrácím, ale koukám, že to je údaj, který jsem zapomněl udat.

_________________
Arrma Typhon 6s, Arrma Fury BLX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rada - vadný 6ti článek
PříspěvekNapsal: stř 06.03.2019 9:56 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 10.1.2009
Příspěvky: 231
Bydliště: Liberec
Obrázky: 1
mužeš zjistit voltmetrem jaký je KO a trochu ho oživit na laboratorním zdroji, celkem to ale postrádá smysl jelikoz když je článek delší dobu vybitý bude mrtvý nebo bude mít menší kapacitu než ostatní a při každém vybíjení packu ten článek podvybiješ třeba na 2V což těmhle baterkám hodně vadí. Radši ji vyhoď než se ti stane nějaká nehoda, LIPO rádo hoří.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rada - vadný 6ti článek
PříspěvekNapsal: stř 06.03.2019 9:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Jasně.
Máš při nabíjení připojené i silové kabely?
Nabíječka umí měřit Ri jednotlivých článků, měla by umět rozpoznat bez problému vadný článek. Může být taky ulomený vodič k balančáku.
Zkus přidat nějaké fotky, videa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rada - vadný 6ti článek
PříspěvekNapsal: stř 06.03.2019 10:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
kuchání bych se nebál a klidně ten špatnej článek odebral, pokud to je jen zasmrštěný pack tak po sejmutí smrštovačky stačí baterku prokápnout ve spárách mezi články acetonem či podobným rozpouštědlem. Stačí i odlakovač na nehty a pak jde jednoduše články od sebe rozlepit . Oboustranka mezi nimi změkne do půlhodinky každá , pytlíkům se vůbec nic nestane a baterka pak bude prostě 5 článková, jen musíš správně propojit balanční konektor , ale to svede každý.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rada - vadný 6ti článek
PříspěvekNapsal: stř 06.03.2019 10:21 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.2.2019
Příspěvky: 20
Video jsem schopný dát až odpoledne, ale hádám, že stejne nic neřekne :-D
jak jsem psal, jsem začátečník a v tomhle těžce tápu. Podle video návodu jsem se naučil nastavit nabíječku dle typu baterie a pak si umím překliknout na zobrazení článků při nabíjení, to je jediné co ovládám :-D
Jiné baterie jsem bezproblémově nabil, takhle když se nastaví, tak je to okej, ale při posledním kroku kdy už jen potvrdím nabíjení mi to zařve a hotovo.

Je pravda, že jsem se blbec nekoukal, jak je na tom se článkama, jestli je nějaký špatný, ale i kdyby byl, tak by teoreticky měla nabíjet ten zbytek?
Nafouklá není, a jak řikam, jezdila dobře, akorát mi nejde nabít...

_________________
Arrma Typhon 6s, Arrma Fury BLX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rada - vadný 6ti článek
PříspěvekNapsal: stř 06.03.2019 10:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Fosa píše:
Je pravda, že jsem se blbec nekoukal, jak je na tom se článkama, jestli je nějaký špatný, ale i kdyby byl, tak by teoreticky měla nabíjet ten zbytek?

Ne, ne, nabíječka nebude nabíjet, pokud zjistí, že je některý článek vadný. To je důležité z bezpečnostních důvodů. Buď rád, že to tak je.
A k tomu rozdělávání baterie - pro zkušenějšího modeláře to problém není, ale tobě bych to zatím fakt nedoporučoval.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rada - vadný 6ti článek
PříspěvekNapsal: stř 06.03.2019 11:25 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.2.2019
Příspěvky: 20
Dnes jdu pro nové servo, tak vemu i baterku a zkusím rady přímo v modelářské prodejně. Ale vyhazovat se mi ji nechce, přece jen by měla mít pořád dost članků funkčních :-D

_________________
Arrma Typhon 6s, Arrma Fury BLX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rada - vadný 6ti článek
PříspěvekNapsal: stř 06.03.2019 14:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Fosa RC auto LiPol 6S1P (1?) (možná) jeden vadný článek. Trochu jiný pohled. Zkus v autě najít RÉGL (ESC)
zjisti typ a případně si k němu něco najít. Pokud auto bylo na LiPol, tak má ESC začít omezovat proud,
tak aby žádný článek nešel po 3V. Lipolku v takovém stavu by tvá nabíječka SKY RC e660 měla "vzít" a nabít.
Pokud ten model (resp. ESC) byl určen pro pohonné NiMH/NiCd může zde být zakopaný pes.
Pokut to auto je nějaký "Čína" SET (RTF), tak zkus (na modelu/krabici) nají označení typu.(Z něj plyne návod)

- Pokud na všech článcích, až na vadný na servisní konektoru naměříš cca 3.6V (bez zátěže) je to OK.
Jeden Li- článek jde samostatně, přes servisní konektor nabíjet se SKY RC e660 jako sadu Ni- malým proudem
NUTNO HLÍDAT NAPĚTÍ!!! Po dosažení cca 3.7 až 3.9V - odpojit - zrušit režim Ni-
Accu 6S připojit silový + balanční konektor, měla by jít nabít s balancováním jako LiPol.
- Zkus si k SKY RC e660 přečíst návod (s nabíj. v ruce), a najít jak a kde se zobrazuje Ri = vnitřní odpor článků
Popis "SKY RC e660: Měření vnitřního odporu."


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rada - vadný 6ti článek
PříspěvekNapsal: stř 06.03.2019 15:29 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.2.2019
Příspěvky: 20
guchar píše:
@Fosa RC auto LiPol 6S1P (1?) (možná) jeden vadný článek. Trochu jiný pohled. Zkus v autě najít RÉGL (ESC)
zjisti typ a případně si k němu něco najít. Pokud auto bylo na LiPol, tak má ESC začít omezovat proud,
tak aby žádný článek nešel po 3V. Lipolku v takovém stavu by tvá nabíječka SKY RC e660 měla "vzít" a nabít.
Pokud ten model (resp. ESC) byl určen pro pohonné NiMH/NiCd může zde být zakopaný pes.
Pokut to auto je nějaký "Čína" SET (RTF), tak zkus (na modelu/krabici) nají označení typu.(Z něj plyne návod)

- Pokud na všech článcích, až na vadný na servisní konektoru naměříš cca 3.6V (bez zátěže) je to OK.
Jeden Li- článek jde samostatně, přes servisní konektor nabíjet se SKY RC e660 jako sadu Ni- malým proudem
NUTNO HLÍDAT NAPĚTÍ!!! Po dosažení cca 3.7 až 3.9V - odpojit - zrušit režim Ni-
Accu 6S připojit silový + balanční konektor, měla by jít nabít s balancováním jako LiPol.
- Zkus si k SKY RC e660 přečíst návod (s nabíj. v ruce), a najít jak a kde se zobrazuje Ri = vnitřní odpor článků
Popis "SKY RC e660: Měření vnitřního odporu."


ESC mám nastudováno a čína to není, je to Arrma BLX 185, který by měl vypínat a chránit proti podbití, vypnutí je nastaveno na 3,85V tuším, možná 3,8...
No a návod pročtu, už jsem ho studoval, ale mám za to, že tam byly jen základy o nabíjení, tohle je nejspíš vyšší level, pro mě určitě a stejně tak i pro návod :-D Ale nastuduju a případně vyzkouším.
Díky, za typ :-)

_________________
Arrma Typhon 6s, Arrma Fury BLX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rada - vadný 6ti článek
PříspěvekNapsal: stř 06.03.2019 16:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
V manuálu máš přehledný strom všech funkcí (viz. výřez v příloze). Zkontroluj červeně orámované položky, napětí jednotlivých článků (BATT METER) a jejich vnitřní odpor (BATT RESISTANCE)

Příloha:
Nabijec.PNG
Nabijec.PNG
[ 47.56 KiB | Zobrazeno 3292 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rada - vadný 6ti článek
PříspěvekNapsal: stř 06.03.2019 17:20 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Jo ale to vypínací napětí je pro průměr CELÉ sady, takže jestli článek je slabší proti ostatním může ho to vycunout klidně do nuly.Pochybuji že má regulátor zapojený balanční konektor aby to mohl poznat.
Že má baterka sílu? Máš srovnání s jinou v dobré kondici?

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rada - vadný 6ti článek
PříspěvekNapsal: stř 06.03.2019 17:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Regulátor bych do toho vůbec nemotal. Potřebuje zjistit, jak je na tom baterka, má k dispozici nabíječku, která ji umí změřit, tak proč to komplikovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rada - vadný 6ti článek
PříspěvekNapsal: stř 06.03.2019 17:59 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 9.3.2013
Příspěvky: 468
Bydliště: Blansko
Jinak pokud by to nijak nedopadlo mel bych o ni zajem...shanim 3S nebo 4S kolem 4500mah a to bych z toho dokazal kuchnout......


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz