Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 17.06.2017 16:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.11.2011
Příspěvky: 592
Bydliště: Česká republika
A už se sem zase "tahají" pájecí pera, stanice, regulace a kdovíco. To mohlo být teda v tom původním vláknu o pájení. :?


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 17.06.2017 16:18 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Možná proto, že to tou trafopájkou skutečně jde, ale není to optimální řešení. Spíše jen nouzovka.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.06.2017 16:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Myslim ze pajka za par set ktera baterky spaji dobre a neda jim po hube dlouhym ohrivanim je lepsi reseni nez masivni drat na trafopajce. A ty ceny opravdu nejsou "zabijacke" jako ceny nekterych stanic.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.06.2017 17:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2014
Příspěvky: 451
Tohle je základní věc modeláře..něco jako mýdlo, ručník atd.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.06.2017 17:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Amper píše:
Myslim ze pajka za par set ktera baterky spaji dobre a neda jim po hube dlouhym ohrivanim je lepsi reseni nez masivni drat na trafopajce.


kdybys to místo myšlení zkusil, možná by si zjistil, že ty články nijak po hubě zvýšenou teplotou nedostanou, Ono teda kdybys opravdu myslel, asi by si i nejspíš pochopil význam nadpisu vlákna.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.06.2017 17:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
jio píše:
Možná proto, že to tou trafopájkou skutečně jde, ale není to optimální řešení. Spíše jen nouzovka.


velké páječky mám taky, ruzné velikosti, ruzné watáže, s nima jdou ty lion články pájet taky, ale jde to s nima oproti té trafopájce s 2 kou očkem blbě--stačí o chvilku dýl a už je článek přehřátý--častý problém s přepáleným cínem, špatně se i díky většímu hrotu ten cín dávkuje vždy akurátně.

jestli je nějaký problém ohledně ohřátí článku, tak pouze díky finálnímu smrštování horkovzduškou--spíš si ale myslím, že výrazně horký bude pouze povrch té folie.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.06.2017 17:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
Kreyson píše:
A už se sem zase "tahají" pájecí pera, stanice, regulace a kdovíco. To mohlo být teda v tom původním vláknu o pájení. :?


:lol: :lol: :lol: :lol: a to i přesto když to vlákno začnu

--------------------------------------------------------------------




ahoj, nechci řešit, že nejlepší je lion i jiné články bodovat, zrovna tak nechci řešit, že když pájet, tak výkonnější páječkou, já jen popíšu, jak to docela dobře jde 75W pistolkou.

------------------------------------------------------------------------

no jo no, co naděláš :lol:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.06.2017 19:21 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Velké uspokojení je když pohodově provozuješ to co jiní tvrdí že to tak nejde a že se to přece musí dělat jinak.
:wink:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.06.2017 19:59 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 4.12.2016
Příspěvky: 312
Obrázky: 0
pepin píše:
ahoj, nechci řešit, že nejlepší je lion i jiné články bodovat, zrovna tak nechci řešit, že když pájet, tak výkonnější páječkou, já jen popíšu, jak to docela dobře jde 75W pistolkou.
.



Ahoj tvůj styl se mě líbí,je vidět,že jsi ze staré gardy.Nehledáš tisíc důvodů proč to nejde,prostě uděláš.....,
Ostatní,přesně jak jsi popsal :lol:


Přílohy:
kovar.jpg
kovar.jpg
[ 29.08 KiB | Zobrazeno 3853 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 17.06.2017 23:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12767
Bydliště: praha 5
jyrry píše:
Velké uspokojení je když pohodově provozuješ to co jiní tvrdí že to tak nejde a že se to přece musí dělat jinak.
:wink:


nejvíc mě asi dostalo, jak se tady donekonečna řešilo, že nejdou pájet ty hliníkový kontakty lipol, co mě ale nejvíc překvapilo, když jsem dodal video, jak to jde v pohodě a bez problému bez ruzných spešl vodiček na hliník nebo spešl pájky--cínu na hliník, debata tím byla ukončena :lol:

sem si až říkal, jestli ti, co tvrdí, že to bez spešl ptákovin nejde, jestli vubec někdy měli, nebo mají potřebu něco takového pájet a pájeli.

na druhou stranu si ale říkám, je tady mraky diskuteru, co budou mít vždy a na vše připomínky, ale taky mraky modelářu, na RC mánii možná ani nepřihlášených a občas něco tady z těch fíglu se jim nakonec v praxi hodí i lkdyž většinou na poprvé to jde blbě a s nejistým výsledkem i podle návodu.

https://www.youtube.com/watch?v=ZnJ7vEK6JVI


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 19.06.2017 15:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.9.2011
Příspěvky: 1732
Bydliště: ČR ,Slapy nad Vltavou
...Pepine...a neupadlo to po čase?..také jsem kdysi něco spájel -jako ty-odrhnout kysličník hrotem páječky...vypadalo to skvěle, ale časem to "odoxidovalo"....
Tedy tudy moje cesta dál nevedla...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 19.06.2017 21:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10494
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Nedalo mě to a vzal jsem rozkuchanou baterku Foxy 4S 2,6Ah. Jednotlivý články byly navzájem bodovaný a měly malou kapičku pro pájený balanc vývod. Krajní měly masivní pocínování jednoho vývodu pro silovej kábl.
Vzal jsem 100W trafačku s ještě originál pokoveným očkem a zkoušel to jako na Pepínově videu. Děla se zajímavá věc. Pokud jsem se snažil pocínovat dříve skalpelem oškrábaný vývod, slitina PbSn 60/40 a tavidlo v ní MLT401, tak se nechytal ani po 20 sekundách škrábání hrotem po vývodu. Nepomohlo ani nanesení většího množství kalafůny, aby se tím zabránilo oxidaci pájky a a Al povrchu vývodu Lipolky. Dýl jsem to nezkoušel z obavy o dehermetizaci vývodu. Vzal jsem jinej článek a zkusil ho bez oškrábání skalpelem. A kupodivu, tohle pocínovat po pár sekundách drápání očkem šlo. To znamená, že na těch vývodních páskách je z výroby nějaký pokovení, který usnadňuje pocínování a nebo zabraňuje oxidaci vývodu na nějaký nepájitelný kysličníky hliníku.
Pak jsem to samý vyzkoušel s ERS50 s masivním "šroubovákovým" hrotem. Předem oškrábaný vývod zase nešel ale když jsem zkoušel neoškrábaný vývod, tak to šlo pocínovat mnohem a mnohem hůř než trafačkou. 8O
Pak jsem vzal 100W kopyto s hroty Erza (asi keramika či jiný pokovení pájecí špičky) a zase to šlo strašně blbě. Pak jsem vzal to samý kopyto s čerstvě nabroušeným měděným hrotem tvaru šroubováku a s ním to šlo ještě líp než s trafačkou. :roll: Ale to, co jsem předem oškrábal skalpelem zase nešlo.
Z toho se domnívám, že to je o nějaký chemii. Rozhodně pomáhá to drápání mědí jak z očka tak z kopyta pod vrstvou PbSn na originálním vývodu LiPolky. Možná jak se měď při pájení mírně rozpouští v PbSn, vytváří s pokovením vývodu nějakou lépe pájitelnou slitinu.
Nakonec jsem našel v regálu lahvičky s ještě totalitním Al Letolem. Al Letolem A jsem se nechytal ani trafačkou, ani kopytem s Cu hrotem.
Ale při použití Al Letolu B to šlo jakoukoliv páječkou naprosto suprově bez jakýhokoliv drápání hrotem po vývodu, PbSn se rozlil pouhým dotykem pájecího hrotu nebo očka. V podstatě jako na mědi při použití zinkem přepálený HCl. A to i v místech, kde jsem to oškrábal před pájením skalpelem a taky na všech vývodech, co se před tím nepovedly pocínovat a byly různě zašedlý a zoxidovaný. Docela by mě zajímalo, co to ten Al Letol A vlastně je. Současnej Al Letol http://www.sluvis.wz.cz/chemie.html je už asi něco jinýho, píšou že je jednosložkovej a nelze s ním používat olověný pájky. Abych to potvrdil, vzal jsem bezolovnatou pájku a tou se mi vývod pocínovat s Al Letolem B ani A nepovedlo.
Takže toť můj výzkum pájení LiPolek. :wink: Pokud nemáte Al Letol B či jinej sajrajt na hliník, rozhodně neškrábejte vývody před pájením a používejte měděný hroty či očka, na pájedlu ani tak moc nezáleží, kopyto je o fous lepší pokud má čerstvě nabroušenej Cu hrot. :)

Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 19.06.2017 22:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2014
Příspěvky: 451
nesouhlasím s pepinem v nepoužívání "spešl vodiček"
bez nich to dnes nikdo nedá


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 20.06.2017 4:12 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Naznačuješ tak že to pepin vylhal?

Doufám že jde pořád řeč o pájení pouzder 18650, ju?
Tak ty pájím také, pájku (někdo tomu říká "cín" :mrgreen: ) používám Stannol S-Sn60Pb40 (trubičková s tavidlem Kristall 505). S českou s tavidlem MTL 1.1.2.B mi to tak dobře nešlo.
Jako páječku mám trafačku 100W a v poslední době využívám trafačku 125W se kterou to jde opravdu fofrem. Žádné další sajrajtíky při tom nepotřebuji.

Takže za mně nejméně já a pepin to bez vodiček dáme :lol:
Ale samozřejmě se necháme poučit jak to dělat abychom ty vodičky fakt potřebovali.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 20.06.2017 5:44 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 2.1.2012
Příspěvky: 272
Bydliště: PRAHA
myslím zeslo spíš oto pajeni hliníku bez vodicky


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz