Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Meric tahu
PříspěvekNapsal: pát 09.06.2017 10:06 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Potreboval jsem overit pohon ktery byl trochu vetsi nez to co jsem normalne poustel na merici tahu ve tvaru "L" a koukal jsem co je na trhu a bylo me sympaticke jedno reseni tak jsem si ho udelal sam. Lineary jsem mel doma (jsou to cinsky slupky ze zruseneho projektu CNC rezacky polyse, cca 40kc/kus), tah merim digitalni vahou na kufry (mam ji na vazeni letadel a kufru do letadla) za cca 120 z ciny (napr. na BG jako "luggage weight scale" ) plus dva kousky hlazenky. Digitalni vaha nechava maximalni cislo na displayi takze to clovek nemusi uplne sledovat.

Zbytek uz je jen vytisteny kus z PET-G a drzaky tyci plus zbytek drevotrisky.

Příloha:
WP_20170609_09_52_39_Rich.jpg
WP_20170609_09_52_39_Rich.jpg
[ 52.14 KiB | Zobrazeno 1872 krát ]


Příloha:
WP_20170609_09_52_30_Rich.jpg
WP_20170609_09_52_30_Rich.jpg
[ 70.46 KiB | Zobrazeno 1872 krát ]


_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Meric tahu
PříspěvekNapsal: pát 09.06.2017 15:11 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.8.2011
Příspěvky: 450
Blog: Zobrazit blog (1)
Zajímavé řešení co se týče jednoduchosti.
Absolutní výsledky statických tahů budou však nemálo posunuty od skutečnosti, protože vrtule je například dost blízko vlastního stojanu s poměrně značnou čelní plochou.
K porovnání charakteristik různých vrtulí stejných průměrů pro neprofesionální účely však může být jakousi pomůckou.
J.Lněnička


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Meric tahu
PříspěvekNapsal: pát 09.06.2017 16:19 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Jsem si toho vedom ale vzhledem k tomu ze na vetsine letadel mam za vrtuli taky nejakou plochu (nedelam omotorovane ostepy :-D ) tak to naopak beru jako informaci blizsi realite. Cilem standu neni vyzkum vrtuli ale zmereni proudu pri plnem plynu, ramcove urceni tahu (o presnosti te cinske digitalni vahy si taky nedelam nejake zasadni iluze) je doplnkovy udaj abych mel ramcove udaje pro dimenzovani regulatoru/pohonu. Mozna je to amatersky pristup ale myslim ze je lepsi mit zmereno s nizkou presnosti nez vubec :-D O vyuzitelnosti informace o statickem tahu/proudu neni potreba diskutovat. Chci proste vedet ze kdyz dam na motor urcitou vrtuli tak mam cca nejaky tah a cca nejaky max proud. Za cenu par dolaru necekam nic jineho a naprosto me to staci.

Ale pokud by to nekdo chtel eliminovat tak se da motor namontovat zadni montazi coz posune vruli o X centimetru vpred, predelat drzak tak aby byl opet vic vysunut vpred nebo tesneji obepinal motor (mit ruzne podle velikosti motoru),pouzit kvalitnejsi loziska a brousene tyce, pridat otackomer, misto vahy pouzit primo senzor s rozsahem blizsim tahu a tudi vyssi presnosti, na montaz dat akcelerometr a rovnou zmerit i vibrace pohonu, pridat detekci pozice motoru a udelat z toho dynamickou vyvazovacku atd.......

Moznosti jsou velke a treba tim smerem nekdo pujde. Pro me je to zarizeni pro orientacni mereni a o presnosti mereni si nedelam zasadni iluze. Ale myslim ze odpovida cene a je lepsi nez tupe namontovat do letadla motor a spolehnout se na udaje "jedna cinska pani neco nekam napsala"

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Meric tahu
PříspěvekNapsal: pát 09.06.2017 16:33 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Na porovnání tahů při kombinaci různých baterek, vrtulí a motorů je to velice důležitá pomůcka - hlavně pro pohony pomalých letadel, kdy se rychlost letu až tak moc neliší od toho statického stavu. Udělal jsem si něco podobného a pak se jen divil, jaké jsou rozdíly v odběrech různých kombinací a kde se dá ušetřit na váze pohonu při stejném tahu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Meric tahu
PříspěvekNapsal: pát 09.06.2017 17:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.8.2011
Příspěvky: 450
Blog: Zobrazit blog (1)
Ampére,
tak nějak jsem to myslel.
J.Lněnička


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Meric tahu
PříspěvekNapsal: pát 09.06.2017 19:55 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 22.8.2015
Příspěvky: 285
Bydliště: Ostrava/Vsetín/Brno
Obrázky: 0
To je pěkný, zhotovím v menší verzi. Na pidiletadla (pod metr) jsem taky měřil tah váhou, ale motory šroubuju na víčko od velké PET lahve naplněné vodou a to na váhu postavím :-)

Takto to bude méně cestovat po stole.

Odesláno z mého nástroje zkázy a podpis odstraním


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Meric tahu
PříspěvekNapsal: pát 09.06.2017 21:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Já to moc teoreticky neřeším, jen mezi startovací kurtovací pás a "kotvu" v podobě auta vřadím mincíř. Asi je celkem jedno, zda naměříš 23 nebo 24 kg tahu, když má letadlo 12 kg. :)
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Meric tahu
PříspěvekNapsal: sob 10.06.2017 8:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.8.2011
Příspěvky: 450
Blog: Zobrazit blog (1)
V leteckém modelářství, a asi nejen v něm, je celkem opravdu jedno co se kde a jak naměří či jinak zjistí.
Protože se v podstatě jedná o jakési amatérské experimentování, což ale zase každého nebaví. Takže mnozí s údivem pozorují, pokud chtějí, co se to stalo?!
V aviatice skutečných letadel tomu již tak naštěstí není.
J.Lněnička


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 51 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz