Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Laminace trubek-oblouk

pon 17.04.2017 15:25

Máte někdo představu , jak se průmyslové vyrábí carbon trubky do oblouku? Například windsurfing ráhno: https://www.windsurfingkarlin.cz/windsu ... m-40-sleva

Mě napadá pouze laminování do negativní formy s klasickým spojovanim 2 polovin.

Další možnost by asi byla s pozitivní formou navinout "puncosku" na jadro, které lze následně "vymyt" nebo jinak odstranit.

Napadá vas z čeho by se takové jádro dalo vyrobit?
XPS bude příliš měkké a jiné "rozpustitelne materiály na pozitivní formu mě nenapadají. Zároveň by takový materiál nedovoloval peceni. Je to ale asi tím, že v hobby podmínkách se drzim příliš při zemi.

Možná jsem naivní, ale kdybych to průmyslové vyráběl, tak bych chtěl stroj, do kterého vložím carbon vlákno a pozitivní formu a za půl hodiny mi z toho vyleze navinuta trubky připravena na vypeceni...

Re: Laminace trubek-oblouk

pon 17.04.2017 17:41

Nedalo by se to udělat namotáním, nebo spíš navlečením punčošky na nafukovací "jitrnici", vložit do půlené formy a v ní teprve nafouknout?

Re: Laminace trubek-oblouk

pon 17.04.2017 19:18

asi bych si udělal kousek tý formy ze dvou půlek a zkusil pevnost .
Myslím, že bude víc než dostatečná . Na spoj bych nepoužil mikrobalon, ale na spojovací hranu štětečkem bych (natupíroval)
uhlíkové vlákno . Dělám to tak, že si rozřežu na drobno zbytky tkaniny kolečkem a to nanesu štetečkem na hranu . Po prosycení
to na povrchu ulpí a nedrží to na štětečku . Jde to velmi rychle a vlastnosti takového spoje jsou daleko lepší , než spoj s mikrobalonem a bavlnou . Natupírováním, se tam dostane daleko víc uhlíku, než rozmícháním v epoxidu a nanesení pytlíkem .

Re: Laminace trubek-oblouk

úte 18.04.2017 12:51

Průmyslově se toto vyrábí pultruzí na CNC strojích - umožňuje to dle potřeby průběžně zesílit/zeslabit sílu materiálu a částečně i měnit orientaci vláken podle zatížení. Tím se snižuje váha výrobku.

Pokud to chceš dělat doma, máš několik možnosti:
- natáhnout ponožku na balónek, pak jí prosytit, vložit do dělené formy a nafouknout - v amatérských podmínkách nejvíc "high-tech" varianta
- do forem vylaminovat půlky trubky, ve spodní části s přesahem. Vložit je na sebe, vevnitř nafouknout balónek
- vyloupnout tenkostěnnou skleněnou trubku, která bude sloužit jako jádro. Na ní už klasicky natočit prosycenou tkaninu a přebytečný epoxy vytlačit stahovací páskou.
- vzít hotovou trubku, na ní nařezat úkosy, slepit do oblouku k sobě a výsledek použít jako jádro pro variantu 2.
Záleží na co to potřebuješ, jak to má být těžké/pevné a kolik kusů chceš dělat. A zvaž, jestli se to opravdu nedá koupit, to bude vždycky lepší a nakonec i levnější (tedy pokud někdo nemá ve sklepě zaprášený autokláv po dědečkovi)
Na tyhle tenké a dlouhé věci bych polystyren bez vnitřní výztuhy nedal, aby se výrobek nezkroutil smršTováním při vytvrzování.

Temperování bývá možné provést i až po vytvrdnutí - je dobré si pročíst technologický list pryskyřice, zda tam je tento postup uveden.

Hodně zdaru.

Aleš
Odeslat odpověď