Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Jak na změnu měřítka modelu-mechanicky?

ned 12.03.2017 13:43

Zdravím.Existuje nějaký trik nebo pomůcka pro změnu velikosti modelu bez použití moderních technologií pouze mechanicky?

Jde konkrétně o karoserii-výrobu pozitivního kopita.Mám ji ve velikosti 1/8 a chtel bych stejnou na měřítko1/16(Traxxas-e revo).Půjdu na to jako vždy,Základní rozměry kterých chci dosáhnout aby zmenšená kopie pasovala na model porovnám s originálem,spočítám koeficient zmenšení,tím získám základní rozměry a tvar kvádru z polystyrenu a pak už jen od oka brousit a řezat až bude tvar vyhovovat mým požadavkům.Používám i nafocení tvaru modelu ze tří stran a vytisknutí "šablon"ale to taky není ůplně ono.

Není něco co by mi v tomto pomohlo,ulehčilo práci,zpřesnilo tvar?
Přílohy
IMG_20170312_120939.jpg

Re: Jak na změnu měřítka modelu-mechanicky?

ned 12.03.2017 13:55

lze to udělat lukoprenovou formou tu lze chemicky zvětšovat i zmenšovat, mechanicky mě napadá pouze pantograf, http://www.fousovy.estranky.cz/clanky/p ... .html,snad pouze pro zmenšení čtyř pohledů a vytvoření šablon

Re: Jak na změnu měřítka modelu-mechanicky?

ned 12.03.2017 14:06

Jj, pantograf!!

Re: Jak na změnu měřítka modelu-mechanicky?

ned 12.03.2017 14:18

Pantograf mě taky napadl ale hlavní tvary asi udělám i jednodušeji bez toho a na zbytek už víc práce než užitku.Možná jen nevím jak na to.Zapátrám dík.

S lukoprenovýma formama nějaké zkušenosti mám ale s tím co píšeš jsem se zatím nesetkal.Potřebuju zmenšení o zhruba 50% a to by při nějaké chemické metodě určitě došlo k deformaci.A kupovat takové množství lukoprenu není to co chci.

Re: Jak na změnu měřítka modelu-mechanicky?

ned 12.03.2017 15:07

50% ten lukopren umí v pohodě /zvětšil jsem části modelu 1/72 na 1/32 / ale je to takové kouzlení za pomoci tech.benzinu či toluenu

Re: Jak na změnu měřítka modelu-mechanicky?

ned 12.03.2017 15:17

Pantograf se da udelat aj takovej ze bude mit na sobe frezku. Ale nejsem si jisty zda to bude fungovat i v ose "Z". Sice je mozne ze to naklonis a nevim zda to tam nebude vnaset nejaky spatny uhly.

Jeden peknej i s navodem a spoustou prikladu najdes tady : https://www.youtube.com/playlist?list=P ... F280901729

Tady tim zkousi hlavu housli a vypada to ze by to mohlo byt pouzitelne minimalne jako zaklad.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Re: Jak na změnu měřítka modelu-mechanicky?

ned 12.03.2017 15:25

jo to je zajímavý.Jasný že v tomhle případě nemůžu řešit desetiny milimetru ale to bude ono.Já přemýšlel stále jen v 2D :wink:

Re: Jak na změnu měřítka modelu-mechanicky?

ned 12.03.2017 21:09

ak mas dobru masinu ... :- )))
Přílohy
DSCN2420.JPG

Re: Jak na změnu měřítka modelu-mechanicky?

ned 12.03.2017 21:44

Bohužel mam jen ruce tak to řeším tímto způsobem :)

Re: Jak na změnu měřítka modelu-mechanicky?

pon 13.03.2017 8:35

dagx píše:Zdravím.Existuje nějaký trik nebo pomůcka pro změnu velikosti modelu bez použití moderních technologií pouze mechanicky?

Ako bolo napísané, pantograf by to zvládol, ideálne 3-osý a s frézou ako na tom youtube.. pri zmenšení možno nie je ani až tak náročný na mechanické prevedenie, a mohlo by to byť úplne použitelné.
Ale je to presne o tom že jeho výroba by bola možno násobne náročnejšia než tá karoséria, a preto sú tu tie moderné technológie a cnc (síce tiež náročné ale univerzálnejšie, t.j. postaví sa raz a použije aj na iné úlohy než zmenšovanie..)

Re: Jak na změnu měřítka modelu-mechanicky?

pon 13.03.2017 20:22

co to je přesně za model?

Re: Jak na změnu měřítka modelu-mechanicky?

pon 13.03.2017 20:41

To je otázka na mě?
Karoserie dodge charger vyrobená na E-revo 1/8. Chci ji zmenšit na E-revo 1/16.

Re: Jak na změnu měřítka modelu-mechanicky?

pon 13.03.2017 21:12

Takto to nepoznam ale charger je pomerne oblibeny model a da se stahnout pro 3D tisk/frezovani v ruznych verzich

Re: Jak na změnu měřítka modelu-mechanicky?

pon 13.03.2017 21:12

jj, to je dobrá předloha, mám tohle období automobilismu rád. Takže můžu pomoci. S tímto se dá už pracovat. Zvětšit, zmenšit jak je třeba, poslat pod frézu či 3D tisk atd. Můžu poskytnout..
Přílohy
dodge1.jpg
dodge2.jpg

Re: Jak na změnu měřítka modelu-mechanicky?

úte 14.03.2017 17:59

Tady bude problém s tím,že to není na silniční model ale na trugy.Klasické rozměry co mám zkušenost nepasují.Je to myslím mírně natáhlé ale to je jedno.Tohle už dodělám ručně.
Nabídka mě ale zaujala pro možné příští projekty.Ozvu se s pár dotazy soukromě.Dík.
Přílohy
IMG_20170215_130821.jpg
Odeslat odpověď