Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Čím potáhnout depron?
PříspěvekNapsal: stř 02.11.2016 21:41 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 23.10.2016
Příspěvky: 4
Zdravím,

začal jsem stavět Photona (https://www.youtube.com/watch?v=ZfqGrzCKauw). Samozřejmě žádný dolar tree foam, ale depron potažený páskou. Moc mi to nefunguje. Zaprvé, pokud stavím křídlo podle https://www.youtube.com/watch?v=h_RzXO5u3M0 (pásku lepím podél křídla), tak se mi při ohýbání roztrhne náběžná hrana. Zadruhé se mi po nějaké době i pod pěkně nanesenou páskou nadělají obrovské bubliny. Zatřetí se mi páska posune (opět za vzniku bublin) při výrobě trupu, když ohýbám okraje (chce to hodně síly). Hlavně kvůli té náběžné hraně si říkám, že páska z Globusu asi nebyla nejlepší volba.

Napadá mě pár možností:
* Vyměnit pásku. Jakou?
* Je potřeba ten depron před aplikací pásky vysát?
* Uvažoval jsem o jeho potažení papírem (ať je to pevnější v tahu při ohýbání) a následné aplikaci pásky. Purex Rapid to zvládne? Mám se bát hmotnosti?
* Případně přilepit tu pásku - nebude pak ale lepší (levnější při stejném výsledku) přilepit nějakou pevnou fólii? Jakou?
* Před aplikací pásky nanést nějaký lak, díky kterému páska lépe přilne?
* Co nějakou fólii nažehlit?
Atd.

Nebráním se experimentům, tak se prosím podělte o (klidně i negativní) zkušenosti, ať hlavně vím co má šanci fungovat a co budou jen vyhozené prostředky. Díky!


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím potáhnout depron?
PříspěvekNapsal: stř 02.11.2016 23:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
nežehlit na depron totálně se zničí.
jen pro možnou inspiraci
Příloha:
PICT8602.JPG
PICT8602.JPG
[ 102.05 KiB | Zobrazeno 3199 krát ]


je to připraveno pro receptář na ČT
Příloha:
PICT8603.JPG
PICT8603.JPG
[ 155.33 KiB | Zobrazeno 3199 krát ]


konstrukce z podpodlahového depronu
Příloha:
PICT9135.JPG
PICT9135.JPG
[ 78.28 KiB | Zobrazeno 3199 krát ]


řez jak vypadá po slepení celé křídlo, zatím jsem ničím nepotřeboval potahovat volnásek s metrovým rozpětím létá zcela normálně jako každá jiná poletucha , nakoupil jsem jen náběžku odtokovku a 3mm prkénko balzy co nejlevnější kvality, vše je zamýšleno jako stavba pro chudé či uplné začátečníky.Profil se vytvoří sám poměrem vrchního a spodního kusu depronu , u tohoto je vrch o 3mm širší, nosníky jsou 8mm vysoké depron je 3mm a náběžka i odtokovka je 5mm(6mm neměli tak jsem pak povrch dobrousil).
Lepeno je klasickou disperzí (typu herkulesu) na zdrsnělých plochách či řezu.

Při větších rozměrech stejné konstrukce se dá použít vypěnění všech vnitřních prostor nízko pěnící lepící pěnou v pistolovém či hadičkovém provedení.
Prototip létá už rok jako zapůjčovaný dětem okolojdoucím jako test odolnosti(zítra za světla mohu nafotit celou poletuchu, pokud by byl zájem).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím potáhnout depron?
PříspěvekNapsal: čtv 03.11.2016 0:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
adam.trhon píše:
Zdravím,

Napadá mě pár možností:
* Vyměnit pásku. Jakou?
* Je potřeba ten depron před aplikací pásky vysát?
* Uvažoval jsem o jeho potažení papírem (ať je to pevnější v tahu při ohýbání) a následné aplikaci pásky. Purex Rapid to zvládne? Mám se bát hmotnosti?
* Případně přilepit tu pásku - nebude pak ale lepší (levnější při stejném výsledku) přilepit nějakou pevnou fólii? Jakou?
* Před aplikací pásky nanést nějaký lak, díky kterému páska lépe přilne?
* Co nějakou fólii nažehlit?
Atd.

Nebráním se experimentům, tak se prosím podělte o (klidně i negativní) zkušenosti, ať hlavně vím co má šanci fungovat a co budou jen vyhozené prostředky. Díky!


Nic nepolepuj, udělej to ze dvou částí, jak ti radil kolega přede mnou. Třeba tohle:
http://kope67.rajce.idnes.cz/camel_stavba/

je dělané z depronu 3 a 6 mm, jen na nosníky, náběžku a některé výztuhy je pužitá balsa 3.

Tohle bylo dělané kompletně z depronu, stejným postupem, který uvádí kolega:
https://www.rcalbum.cz/model/4761-e-vo-sa.html

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím potáhnout depron?
PříspěvekNapsal: čtv 03.11.2016 1:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
jen se tam píše konstrukční křídla s žebry z depronu- ty já vynechal .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím potáhnout depron?
PříspěvekNapsal: čtv 03.11.2016 7:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
- polepovani depronu je blbost, letadla letaj lepe bez toho a je to i prekvapive odolne
- kridlo bych rozdelil na horni/dolni cast jak pisou kolegove. Horni cast se da pretahnout pres hranu stolu nebo prevalcovat necim kulatym. Pekne se prohne takze neni v napeti
- zebra nejsou potreba, staci stojina/nosnik ktery to podrzi uprostred
- nevim kolik to ma mit hmotnost ale myslim ze uhlik je v tomto pripade overkill. Pouzil bych bud cisty depron nebo kompozit balza/depron/balza slepeny purexem. Zalezi na hmotnosti, rozpeti a tloustce depronu pouziteho na kridlo.
- pri lepeni nabezky se to prelepi paskou ale jen proto aby purex ze spoje neutikal ven
- jedine co jsem prelepoval byla prave nabezka - jednak branila purexu jit ven a druhak branila UV zarezni pusobit na purex (protoze ten pak zloutne a je hnusnej)
- pokud mas problem s adhezi pasky tak doporucuju podmaznout vhodnym lepidlem - idealne uhupor nebo disperze. S disperzi je dobre pasku prizehlit ale nizkou teplotou aby se depron nedeformoval. Pred lepenim rozhodne dobre ocistit - vysat a otrit hadrem s technickym lihem (rychle se odparuje na rozdil od vody). Depronovej prach je statickej a lepi se vsude. Pasku jedine od znacky Aero (nevim zda se ale jeste dela, kupodivu se nejedna o specialni modelarskou, jen schoda jmen)
- pri vyrobe trupu se da paska pouzit ale doporucuju vyriznout na miste ohnuti V drazku aby se tak material nemackal a opet - pasku podmaznout

Ty bubliny se ti delaj proto ze se ti material krabati a pasku to zveda. Ty peny maji ruzne vlastnosti (zalezi jak moc je to napenene) a to ze amik veme dolar-tree-foam a ohne jeste neznamena ze depron od klimaporu ohnes stejne :-)

jinak preju hodne stesti - depronova letadal byla desna prca. Rychle postaveno, rychle do vzduch, zadna velka krasa ale covek se naucil. Mel jsem treba Maslo coz byla zvetsena verze Buttercupu na rozpeti nekde kolem 1.3m a hloubce kridla asi 30 cm :-D Pri hmotnosti pres kilo to letelo na 7xNicd a Speed 400 s prevodem takze to melo takovych 50-70W. Dalo se to prakticky predbehnout ale zase se s tim fakt bezvadne pristavalo :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím potáhnout depron?
PříspěvekNapsal: čtv 03.11.2016 10:52 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 2.5.2003
Příspěvky: 59
Niekolko depronovych modelov som urobil, ak chces, pozri si toto: http://loki.szm.com/junkerd1/junkerd1.htm
Su tam postupy aj s fotkami. Na tu nabezku pouzivam obycajnu reklamnu samolepiacu foliu, z akej sa vyrezavaju pismena napr. v reklamnych firmach. Tato folia je dostatocne pruzna a pevna na to, aby pri ohybani cez nabezku nepraskala. Da sa aj opatrne nahriat fenom a dobre sa prisposobi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím potáhnout depron?
PříspěvekNapsal: pát 04.11.2016 7:35 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2010
Příspěvky: 310
Bydliště: Znojmo ČR
Kde najít plánek,nějak se mě to nedaří.k.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím potáhnout depron?
PříspěvekNapsal: úte 15.11.2016 11:11 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 23.10.2016
Příspěvky: 4
Děkuju za rady. K tomu disperznímu lepidlu (Uhupor se mi na seřízlém depronu "vsákne" a nejde rozetřít). Koupil jsem Perfect G, bude vyhovovat? Hlavně mě ale napadají tři různé sekvence a nevím, kterou zvolit:

1. nanést lepidlo, nechat zaschnout, přilepit pásku, přežehlit
2. nanést lepidlo, přilepit pásku, nechat zaschnout, přežehlit
3. nanést lepidlo, přilepit pásku, přežehlit, nechat zaschnout

Vzhledem k tomu, že je v sázce žehlička, si netroufnu experimentovat :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím potáhnout depron?
PříspěvekNapsal: úte 15.11.2016 11:53 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
bod 1 s pridanym - "mezi kridlo a zehlicku dam nejaky hadr" - teda pokud pouzivas manzelcinu zehlicku :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím potáhnout depron?
PříspěvekNapsal: čtv 17.11.2016 14:35 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 23.10.2016
Příspěvky: 4
To lepidlo nanáším ve dvou páscích, v místech, ze kterých se páska odlepila. Nanesl jsem lepidlo, nechal zaschnout (den, nevím či to nebylo moc) a jal se lepit izolepu (ještě polepuju, nechci hned na začátku měnit celý postup). Udělal jsem chybku, sloupl asi 1cm pásky a s páskou šla i ta vrstvička lepidla :roll:

Takže Perfect G na podlepení pásky ne-e :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím potáhnout depron?
PříspěvekNapsal: čtv 17.11.2016 16:11 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Pokud lepíš jen pásky třeba na náběžku, doporučím zkusit skytex. Na depronu drží až nechutně = pracovat přesně, strhnout jde ale za cenu poškození povrchu depronu.
Výborné jsou i na přilepení kormidel, nemá na ně leckterá "izolepa"...
Dělají se i barevné pásky...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím potáhnout depron?
PříspěvekNapsal: pát 18.11.2016 7:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2010
Příspěvky: 310
Bydliště: Znojmo ČR
Použil jsem pásku R-PACK TAPE a bez pomocí lepidla,bezva.k. :mrgreen:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čím potáhnout depron?
PříspěvekNapsal: pát 18.11.2016 10:27 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 23.10.2016
Příspěvky: 4
kanal: Jak dlouho to máš nalepené? U mě je to taky vždycky OK, rozlepovat se a dělat bubliny to začne tak po týdnu.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz