Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Re: Potahování Ceconite

stř 24.02.2016 22:41

Nechci se tu nějak vměšovat do debaty ohledně chemoprenu, osobně jsem tuhle metodu nezkoušel, ale asi bych se jí bál. Už mě rukama prošlo skoro všechno, chemopren, alkaprén, toprén atd, dělám s tím poměrně často a těmhle lepidlům nevěřím. Kvalita spoje je nepředvídatelná, teplem měkne, na jednostranné lepení vůbec a dost často povolí. To už je o dost lepší UHU por, ale určitě si vyzkouším více variant lepení, i když nejvíc se mi líbí LV a jozefbb metoda :wink:

Re: Potahování Ceconite

stř 24.02.2016 23:02

Chemoprenom je to azaj blbost lepit , ked je k tomu urceny balsalok. Ja som to raz skusil, ked som nemohol zohnat balsalok a hned som od toho aj upustil. Chemopren prilepis , len ked je zavadnuty, tlakom a nie teplom. Chemoprenu sa niekedy hovorilo aj silolep. Akonahle zaschne, tlakom ani teplom ho uz nezobudis. Tak isto rozne disperzie nie su vhodne , taktiez akonahle balsalok zriedis vodou , uz sa mu rapidne menia vlastnosti. Preto balsalok skladujem hore dnom. Podla mna balsalok je nieco podobne ako duvilax, ktory sa pouzival na lepenie hran trhacich blokov, alebo knih bez sitia v tlaciarnach, ak sa pamatate , lepsie ste ju otvorili a zacali vypadavat strany.

Re: Potahování Ceconite

čtv 25.02.2016 8:02

cca v roce 1992 jsem potahoval tuhle poletuchu:

http://veka1.rajce.idnes.cz/Mobidik-mot ... L_kluzak./

Pozn. Potah byl proveden nylonovou tkaninou ( nazev si nepamatam) privezenou ze slovace.
O nejakych zehlickach jsme nemeli paru a lakem to nedrzelo.

Nakonec to dopadlo tak, ze se platno (prichycene na dva klacky) nasponovalo gumovymi provazy pres dilnu, podsunulo se kridlo a obkreslili stycne plochy na hadr.

Konstrukci i hadr jsme natreli mirne zredenym chemoprem. Po zavadnuti nasledovala jednorazova operace prilozeni nasponovaneho platna ke konstrukci s naslednym uhlazenim spoju.
Povrchova uprava probehla klasickym zpusobem... laky, plnic, brouseni, 2K polyuretanova barva.

Eroplan mel zatim jednu havarku v 1993 roce. Po oprave trupu , kridelka a jedne poloviny VOP jsem ho znovu dopotahl ,nastrikal a kluci na nem litaji i v soucasnosti. 8)


veka1

Re: Potahování Ceconite

pon 29.02.2016 19:34

zz píše:Ceconite lepím doma dělaným lepícím lakem:
1díl acetonu, 1díl kanagomu a 0,1 dílu laku nitrocelulózového lesklého na nábytek. Mě se s tím dělá dobře a drží to.

Vypínám žehličkou - jde to výborně a nepovoluje ani ve vlhku a chladu. Napínací lak a barva mě ale ještě čeká...

ZZ


Potahuje dle tvého doporučení a funguje perfektně. Mám vylakováno a nabarveno a výsledek je OK. Jenom to napínání jsem stále nějak nedořešil. Modelářská žehlička (shodná jako v popisu potahování v RC revui) nastavená na max. teplotně nestačí. Sebral jsem žehličku na žehlení, ale regulace je dosti hrubá. Tak asi vyzkouším tak nějak co bude vyhovovat, změřím infrateploměrem, abych se měl vždy možnost vrátit ke stejné teplotě. Vypínáš modelážskou, nebo klasika na prádlo. Řeším ještě jednu drobnost a to imatrikulaci. Zda lepit samolepku (musím vyzkoušet, jestli to bude držet), nebo nařezat šablony a stříkat opět sprejem.

Re: Potahování Ceconite

stř 09.08.2017 19:27

Taky se časem chystám potahovat tímto materiálem, byl by někdo ochoten poslat mi scan zmiňovaného článku z RC revue? :)

Re: Potahování Ceconite

stř 09.08.2017 20:33

ponornik píše:Taky se časem chystám potahovat tímto materiálem, byl by někdo ochoten poslat mi scan zmiňovaného článku z RC revue? :)

Mozno ti to pomoze...
http://www.elektromodely.sk/?p=8675

Re: Potahování Ceconite

stř 09.08.2017 22:44

veka1 píše:cca v roce 1992 jsem potahoval tuhle poletuchu:

http://veka1.rajce.idnes.cz/Mobidik-mot ... L_kluzak./

Pozn. Potah byl proveden nylonovou tkaninou ( nazev si nepamatam) privezenou ze slovace.
O nejakych zehlickach jsme nemeli paru a lakem to nedrzelo.

Nakonec to dopadlo tak, ze se platno (prichycene na dva klacky) nasponovalo gumovymi provazy pres dilnu, podsunulo se kridlo a obkreslili stycne plochy na hadr.

Konstrukci i hadr jsme natreli mirne zredenym chemoprem. Po zavadnuti nasledovala jednorazova operace prilozeni nasponovaneho platna ke konstrukci s naslednym uhlazenim spoju.
Povrchova uprava probehla klasickym zpusobem... laky, plnic, brouseni, 2K polyuretanova barva.

Eroplan mel zatim jednu havarku v 1993 roce. Po oprave trupu , kridelka a jedne poloviny VOP jsem ho znovu dopotahl ,nastrikal a kluci na nem litaji i v soucasnosti. 8)


veka1


Ano máš pravdu,Chemoprén se ve velkém letectví na plátno používal zcela běžně.Ne jen na dřevěné konstrukce,ale i kovové.Proč to u velkých jde a u malých nejde nevím , třeba ti starší byli šikovnější a zručnější , nebo byl kvalitnější materiál. :D

Re: Potahování Ceconite

čtv 10.08.2017 6:02

Chemopren použilvám i na modely a drží to.

Ale myslím že problém bude u modelářské technologie. Nejde ceconite používat jako folie nebo solartex. Všude musejí být velké přesahy (2-3cm) jinak se to při vypínání utrhne od kostry.
Potah má obrovský tah. To bude celý problém.

Re: Potahování Ceconite

čtv 10.08.2017 22:12

Taky hledím, jak se tady píše, že to nejde s Chemoprénem...:-(
Přitom na velkých letadlech to jde a na minimakety to určeno není, že?
Rozdíl mezi např. UL a třímetrovým modelem v principu zas tak velký není...
Mám nachystán tenký Ceconite, s tím jsem ještě nepotahoval, ale mám osobní zkušenosti s "UL" verzí, jak na UL, tak např. na replice Zlína Z-1, Piperech L-4 a J-3...
Ty mají daleko větší "sílu" při vypínání.
Po obvodě vždy nalepeno Chemoprénem a vše ostatní lepícím lakem, pak vypnutí teplem (žehlička, pistole), následně vypínákem, přišití na kostru (někdy v opačném pořadí), nalepení port lepícím, přebroušení zoubků port a znovu přelakování.
Jemně se přebrušuje mezi každou vrstvou laku.

Re: Potahování Ceconite

čtv 10.08.2017 22:36

Jara11 píše:
Potahuje dle tvého doporučení a funguje perfektně. Mám vylakováno a nabarveno a výsledek je OK. Jenom to napínání jsem stále nějak nedořešil. Modelářská žehlička (shodná jako v popisu potahování v RC revui) nastavená na max. teplotně nestačí. Sebral jsem žehličku na žehlení, ale regulace je dosti hrubá. Tak asi vyzkouším tak nějak co bude vyhovovat, změřím infrateploměrem, abych se měl vždy možnost vrátit ke stejné teplotě. Vypínáš modelážskou, nebo klasika na prádlo. Řeším ještě jednu drobnost a to imatrikulaci. Zda lepit samolepku (musím vyzkoušet, jestli to bude držet), nebo nařezat šablony a stříkat opět sprejem.


Za mě jednoznačně nátěr či nástřik imatrikulace.
Nálepka až kdyby to fakt jinak nešlo.
Argument, že je samolepka rychlejší nebo pohodlnější neberu :-) :-)

Re: Potahování Ceconite

pát 11.08.2017 6:03

Nakonec jsem to polepil samolepkou černou mat a nevypadá to to až tak blbě. Přiznávám jsem na to línej. :D

Re: Potahování Ceconite

sob 31.08.2019 16:58

Po dvou letech otvírám tohle vlákno, protože mě čeká potah Ceconitem cca 6 běžných metrů. Nikdy jsem to nezkoušel, nejblíž byl asi Vlies a s tím se celkem dařilo. Za tu dobu se něco v technologii potahování změnilo, nebo jsou stále dohady lepící lak / chemoprén?
Související dotaz: Když koukám na tu "šusťákovinu", v povrchovce vynecháváte plnič nebo ho jde použít (třeba P360)? Mám totiž trochu obavu, zda plnič příliš nezaleje "hadrovou" struktůru potahu. S tím souvisí další dotaz, jak kvalitní musí být povrch před potahem? Schová ta "hadrová" struktůra pohledově nějaký drobný nerovnosti, co se nepodařilo vybrousit a vytmelit? Nebo se Ceconite má tendenci po nalakování "vtahovat" do pórů a různých škvír spojů a kopíruje je? Co třeba kouty u páskovaných žeber, u hadrovýho potahu pokud se lak prosákl do koutu, tak se tkanina vtáhla do loutu.
Prosákne vůbec nitrolak skrz Ceconite aby na spodní straně udělal kapky?
Díky

Re: Potahování Ceconite

ned 08.09.2019 21:30

Tak jsem dnes hned naostro bez jakýhokoliv zkoušení zkusil potáhnout křídla skoro 4m2 plochy. Klasický podlakování na okraji křídla, "lepení" acetonem. Za mě nejlepší potahovej materiál, s kterým jsem kdy dělal. Kam se hrabe Vlies. Jedinný, co jsem ze zde popisovaných postupů vypustil je horkovzduch pistole, vše jsem dělal modelářskou žehličkou. S horkovzduškou se nedá jednoznačně nadefinovat teplota kontra vzdálenost pistole od potahu, s žehličkou v přímým dotyku je to naprosto v pohodě.
Ceconite snese snad úplně všechno. Přišel mi poštou dost zpřekládaný a pomuchlaný a překvapilo mě, jak se i ty faldy a zlomy krásně vypnou a to dokonce i v místech přilakování. Po ohřátí žehličkou lepící lak povolí, Ceconite se napne a po schladnutí lak zase ztuhne. Kupodivu lak nedělá puchýře ani se nepálí co znám z fólie a nebo Vliesu.
Docela mě ale nemile překvapila jiná věc. Udělal jsem si z nových žiletek Astra Superior různý ořezávátka s balzovou násadkou, která definuje šířku ořezu. Nevím, jestli ty žiletky jsou takovej šmejd, nebo to dělá něco v Ceconite ale po oříznutí přečnívajících okrajů už na jednom křídle, což je cca 4 metry řezu byla žiletka zcela tupá a odmítala řezat. Zkusil jsem úplně nový oční skalpel a taky nic moc, proti nový žiletce Astra dělá chlupatej řez.

Re: Potahování Ceconite

pon 09.09.2019 8:59

Ahoj,
Ceconite používám už delší dobu klasickým postupem. Na kostru balsoloc, přižehlit, následně přilakovat, lehce napnout teplem, 2xnapínací a 2x vrchní acetonový lak. Prostě klasika.
Teď dokončují nové éro (Bowlus albatros) a náhoda mě donutila použít jiný postup. Na potah padlo skoro 6m2 ceconite a jelikož jsem potřeboval potah obarvit na nažloutlou patinou, udělal jsem si zkušební rámečky s potahem a zkoušel na nich vhodný nástřik. Po X pokusech s různými mořidly a pod… vyhrál nástřik naředěnou silnovrstvou lazurou v odstínu pinie. Odzkoušel jsem na vzorku reakci na aceton a vše se zdálo ok. (jenomže jen to zkoušel jen na ploše) Na potáhnuté křídlo jsem nastříkal patinu, nechal zaschnout a když jsem začal lakovat napínákem tak v místě přižehlení potahu do balsolocku se patina střela a vznik tam bílý proužek :( :( HRŮZA!!! Naštěstí jsem začal na spodní straně kde to šlo opravit. Aceton už teď tedy nepřipadal v úvahu a tak jsem začal zkoušet různé laky na vodní bázi. Nakonec vyhrál polyuretanový vodouředitelný podlahový lak. Potah s patinou jsem jen vypnul teplem a následně dal dvě vrstvy laku. Mezi vrstvami lehce přebroušeno. Podstatně příjemnější práce než s acetonem. Lakování kvalitním (jemným) štětcem rozetřít do tenké vrstvy. Žádný smrad,štětec umýt vodou no prostě pohoda. Lak jsem použil ve variantě pololesk. S povrchem jsem maximálně spokojený ale uvidíme co s lakem udělá čas.
Přílohy
IMG_20190825_112504.jpg
IMG_20190903_084807~2.jpg
IMG_20190903_085302~2.jpg
IMG_20190903_084723~2.jpg

Re: Potahování Ceconite

úte 10.09.2019 19:26

Také se pomalu chystám poprvé potahovat materiálem Ceconite a ptám se, jestli má tento materiál rub a líc a nebo je to jedno, kde je vrchní strana při potahování modelů. Díky.
Odeslat odpověď