Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Potahování Ceconite
PříspěvekNapsal: stř 24.02.2016 23:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Nechci se tu nějak vměšovat do debaty ohledně chemoprenu, osobně jsem tuhle metodu nezkoušel, ale asi bych se jí bál. Už mě rukama prošlo skoro všechno, chemopren, alkaprén, toprén atd, dělám s tím poměrně často a těmhle lepidlům nevěřím. Kvalita spoje je nepředvídatelná, teplem měkne, na jednostranné lepení vůbec a dost často povolí. To už je o dost lepší UHU por, ale určitě si vyzkouším více variant lepení, i když nejvíc se mi líbí LV a jozefbb metoda :wink:

PříspěvekNapsal: čtv 25.02.2016 0:02 
Mazák
Mazák

Chemoprenom je to azaj blbost lepit , ked je k tomu urceny balsalok. Ja som to raz skusil, ked som nemohol zohnat balsalok a hned som od toho aj upustil. Chemopren prilepis , len ked je zavadnuty, tlakom a nie teplom. Chemoprenu sa niekedy hovorilo aj silolep. Akonahle zaschne, tlakom ani teplom ho uz nezobudis. Tak isto rozne disperzie nie su vhodne , taktiez akonahle balsalok zriedis vodou , uz sa mu rapidne menia vlastnosti. Preto balsalok skladujem hore dnom. Podla mna balsalok je nieco podobne ako duvilax, ktory sa pouzival na lepenie hran trhacich blokov, alebo knih bez sitia v tlaciarnach, ak sa pamatate , lepsie ste ju otvorili a zacali vypadavat strany.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: čtv 25.02.2016 9:02 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Obrázky: 0
cca v roce 1992 jsem potahoval tuhle poletuchu:

http://veka1.rajce.idnes.cz/Mobidik-mot ... L_kluzak./

Pozn. Potah byl proveden nylonovou tkaninou ( nazev si nepamatam) privezenou ze slovace.
O nejakych zehlickach jsme nemeli paru a lakem to nedrzelo.

Nakonec to dopadlo tak, ze se platno (prichycene na dva klacky) nasponovalo gumovymi provazy pres dilnu, podsunulo se kridlo a obkreslili stycne plochy na hadr.

Konstrukci i hadr jsme natreli mirne zredenym chemoprem. Po zavadnuti nasledovala jednorazova operace prilozeni nasponovaneho platna ke konstrukci s naslednym uhlazenim spoju.
Povrchova uprava probehla klasickym zpusobem... laky, plnic, brouseni, 2K polyuretanova barva.

Eroplan mel zatim jednu havarku v 1993 roce. Po oprave trupu , kridelka a jedne poloviny VOP jsem ho znovu dopotahl ,nastrikal a kluci na nem litaji i v soucasnosti. 8)

veka1

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 29.02.2016 20:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

zz píše:
Ceconite lepím doma dělaným lepícím lakem:
1díl acetonu, 1díl kanagomu a 0,1 dílu laku nitrocelulózového lesklého na nábytek. Mě se s tím dělá dobře a drží to.

Vypínám žehličkou - jde to výborně a nepovoluje ani ve vlhku a chladu. Napínací lak a barva mě ale ještě čeká...

ZZ

Potahuje dle tvého doporučení a funguje perfektně. Mám vylakováno a nabarveno a výsledek je OK. Jenom to napínání jsem stále nějak nedořešil. Modelářská žehlička (shodná jako v popisu potahování v RC revui) nastavená na max. teplotně nestačí. Sebral jsem žehličku na žehlení, ale regulace je dosti hrubá. Tak asi vyzkouším tak nějak co bude vyhovovat, změřím infrateploměrem, abych se měl vždy možnost vrátit ke stejné teplotě. Vypínáš modelážskou, nebo klasika na prádlo. Řeším ještě jednu drobnost a to imatrikulaci. Zda lepit samolepku (musím vyzkoušet, jestli to bude držet), nebo nařezat šablony a stříkat opět sprejem.

PříspěvekNapsal: stř 09.08.2017 20:27 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Taky se časem chystám potahovat tímto materiálem, byl by někdo ochoten poslat mi scan zmiňovaného článku z RC revue? :)

PříspěvekNapsal: stř 09.08.2017 21:33 
Mazák
Mazák

Obrázky: 0
ponornik píše:
Taky se časem chystám potahovat tímto materiálem, byl by někdo ochoten poslat mi scan zmiňovaného článku z RC revue? :)

Mozno ti to pomoze...
http://www.elektromodely.sk/?p=8675

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: stř 09.08.2017 23:44 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

veka1 píše:
cca v roce 1992 jsem potahoval tuhle poletuchu:

http://veka1.rajce.idnes.cz/Mobidik-mot ... L_kluzak./

Pozn. Potah byl proveden nylonovou tkaninou ( nazev si nepamatam) privezenou ze slovace.
O nejakych zehlickach jsme nemeli paru a lakem to nedrzelo.

Nakonec to dopadlo tak, ze se platno (prichycene na dva klacky) nasponovalo gumovymi provazy pres dilnu, podsunulo se kridlo a obkreslili stycne plochy na hadr.

Konstrukci i hadr jsme natreli mirne zredenym chemoprem. Po zavadnuti nasledovala jednorazova operace prilozeni nasponovaneho platna ke konstrukci s naslednym uhlazenim spoju.
Povrchova uprava probehla klasickym zpusobem... laky, plnic, brouseni, 2K polyuretanova barva.

Eroplan mel zatim jednu havarku v 1993 roce. Po oprave trupu , kridelka a jedne poloviny VOP jsem ho znovu dopotahl ,nastrikal a kluci na nem litaji i v soucasnosti. 8)

veka1

Ano máš pravdu,Chemoprén se ve velkém letectví na plátno používal zcela běžně.Ne jen na dřevěné konstrukce,ale i kovové.Proč to u velkých jde a u malých nejde nevím , třeba ti starší byli šikovnější a zručnější , nebo byl kvalitnější materiál. :D

PříspěvekNapsal: čtv 10.08.2017 7:02 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Chemopren použilvám i na modely a drží to.

Ale myslím že problém bude u modelářské technologie. Nejde ceconite používat jako folie nebo solartex. Všude musejí být velké přesahy (2-3cm) jinak se to při vypínání utrhne od kostry.
Potah má obrovský tah. To bude celý problém.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: čtv 10.08.2017 23:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Taky hledím, jak se tady píše, že to nejde s Chemoprénem...:-(
Přitom na velkých letadlech to jde a na minimakety to určeno není, že?
Rozdíl mezi např. UL a třímetrovým modelem v principu zas tak velký není...
Mám nachystán tenký Ceconite, s tím jsem ještě nepotahoval, ale mám osobní zkušenosti s "UL" verzí, jak na UL, tak např. na replice Zlína Z-1, Piperech L-4 a J-3...
Ty mají daleko větší "sílu" při vypínání.
Po obvodě vždy nalepeno Chemoprénem a vše ostatní lepícím lakem, pak vypnutí teplem (žehlička, pistole), následně vypínákem, přišití na kostru (někdy v opačném pořadí), nalepení port lepícím, přebroušení zoubků port a znovu přelakování.
Jemně se přebrušuje mezi každou vrstvou laku.

PříspěvekNapsal: čtv 10.08.2017 23:36 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Jara11 píše:

Potahuje dle tvého doporučení a funguje perfektně. Mám vylakováno a nabarveno a výsledek je OK. Jenom to napínání jsem stále nějak nedořešil. Modelářská žehlička (shodná jako v popisu potahování v RC revui) nastavená na max. teplotně nestačí. Sebral jsem žehličku na žehlení, ale regulace je dosti hrubá. Tak asi vyzkouším tak nějak co bude vyhovovat, změřím infrateploměrem, abych se měl vždy možnost vrátit ke stejné teplotě. Vypínáš modelážskou, nebo klasika na prádlo. Řeším ještě jednu drobnost a to imatrikulaci. Zda lepit samolepku (musím vyzkoušet, jestli to bude držet), nebo nařezat šablony a stříkat opět sprejem.

Za mě jednoznačně nátěr či nástřik imatrikulace.
Nálepka až kdyby to fakt jinak nešlo.
Argument, že je samolepka rychlejší nebo pohodlnější neberu :-) :-)

PříspěvekNapsal: pát 11.08.2017 7:03 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Nakonec jsem to polepil samolepkou černou mat a nevypadá to to až tak blbě. Přiznávám jsem na to línej. :D

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3