Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Lukoprén 8200
PříspěvekNapsal: čtv 06.10.2016 7:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
Ono to moje kopyto je plynulého tvaru, bez detailů. Myslím že při tom natírání štětcem by bublinky nemusely vznikat - ty bych čekal při přejíždění přes nějaké překážky - detaily. Možná dneska nebo zítra čekám zásilku s Lukoprenem, tak budu testovat a o víkendu bych snad zaformoval.

(Omlouvám se za přihřívání vlastní polívčičky - mám totiž 1522N, tohle téma je o 8200, ale snad je to podobné :? )

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Lukoprén 8200
PříspěvekNapsal: čtv 06.10.2016 8:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ono ti do toho zatáhne vzduch prakticky cokoli do lukoprenu namočíš. Nejlepší je to plynulé lití jak psal ufon13. Ten ostrý kout budeš mít né na tvaru, ale mezi kopytem a deskou, které ti budou cestovat po tvaru nahoru. Napřed si to vyzkoušej na malém množství, aby si získal představu jak se s tím dělá. Ona je to taková matlanina, která nejde pořádně setřít, takže co upatláš nech vytvrdit, a pak to snadno oloupeš. To opatrné vakuování by asi bylo nejjistější.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lukoprén 8200
PříspěvekNapsal: čtv 06.10.2016 9:24 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
Určitě nejdřív udělám nějaké testy. Dneska ráno mi došlo, že k základní desce té krabice co se to v ná bude zalévat musím to kopyto přišroubovat. Kopyto je z 99% lehká pěna, a určitě by mi to vyplavalo nahoru. to bych čuměl! :lol:

Myslíš že má cenu udělat nejdříve takovou tu "předformu" (nevím jak to správně nazvat) ze sádry? Tedy kopyto nejdříve zvětšít (obalení do nějakého molotanu + streč fólie), a vylít třeba sádrou? Jde mi o to, že jsem někde zahlídnul že by ten Lukopren neměl mít příliš silné stěny. Když seženu krabici akorát velkou, tak pokud to kompletně zaleju Lukoprenem, budou někde stěny (v rozích) okolo 5 cm. Když použiju tu sádru, tak stěna lukoprenu bude odhaduju tak 1 - 2 cm.

Ještě prosím dotaz na zkušené: Pokud jsem pochopil, tak lakované (asi autolak ve spreji) kopyto nemusím nijak separovat pro Lukopren? Tedy pro jistotu jsem objednal Lukopren separátor, ale možná bych ho tam dával zbytečně?

Edit? Lukoprenu jsem objednal jenom 1 kg, tak ta sádra mě asi stejně nemine, kvůli množství Lukoprenu - aby mi nedošel ve 3/4 hladiny :?

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lukoprén 8200
PříspěvekNapsal: čtv 06.10.2016 10:20 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11191
Bydliště: Břeclav, ČR
Lark píše:
Ono ti do toho zatáhne vzduch prakticky cokoli do lukoprenu namočíš. Nejlepší je to plynulé lití jak psal ufon13. Ten ostrý kout budeš mít né na tvaru, ale mezi kopytem a deskou, které ti budou cestovat po tvaru nahoru. Napřed si to vyzkoušej na malém množství, aby si získal představu jak se s tím dělá. Ona je to taková matlanina, která nejde pořádně setřít, takže co upatláš nech vytvrdit, a pak to snadno oloupeš. To opatrné vakuování by asi bylo nejjistější.


Nevím, s lukoprenem jsem zatím nikdy nedělal, ale nebyla by možnost i opačné cesty? Kopyto v něm nejprve pomalu namočit aby se spolehlivě oblilo a pak jej teprve vložit do formy a úplně zalít?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lukoprén 8200
PříspěvekNapsal: čtv 06.10.2016 10:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
S tou sádrovou předformou ti neporadím, protože já dělal jen celé formy z lukoprenu. Při tom polévání kopyta počítej s podstatně tenčí vrstvou, protože silnější se ti asi nepodaří nalít, třeba poradí ufon13, který má asi víc zkušeností. Separovat nic nemusíš, ten lukopren okopíruje každý škrábaneček, ale nepřilepí se, a jde pak dobře sloupnout. Můžeš si pomoci i foukáním vzduchu do spáry. To přišroubování na desku je nutné. Tu vrstvu sádry navrch bych potom matlal asi bez nějakého rámečku. Dobré je ten sádrový obal zpevnit třeba fáčem a udělat dost silnou vrstvu, aby ti ten sádrový obal neprasknul.
To namočení do lukoprenu, jak popisuje zdzd by určitě bylo výhodné, ale moc si nedovedu představit, kolik by ho musel mít. To by potom asi znamenalo mít připravenou tu sádrovou předformu aby byla už definovaná nějaká vůle pro ten lokopren a základní desku mít skolíkovanou s předformou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lukoprén 8200
PříspěvekNapsal: čtv 06.10.2016 10:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
ZdZd: Taky zajímavý nápad. Pokud by takto šla vytvořit (tenká, kvůli bublinkám) vrstva, tak toto namočení udělat několikrát, a pak zalít do kyblíku sádrou (kvůli pevnosti formy). Byla by malá spotřeba Lukoprenu - vidím zde samé výhody.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lukoprén 8200
PříspěvekNapsal: čtv 06.10.2016 10:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Na tu tenkou vrstvu lukoprenu ale pozor, protože by si jí moh snadno roztrhnout. Ten lukopren je na trhání docela "křehký".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lukoprén 8200
PříspěvekNapsal: čtv 06.10.2016 10:43 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
Lark: Ano, asi by to matlání sádry zvenku bylo dobré - za předpokladu že bych udělal na kopytu tu vrstvičku Lukoprenu - matlat tu sádru zvenku s nějakým tím fáčem, jako ve filmu o šílených zednících. Ten kyblík by tedy nebyl nutný a forma by pak byla jako sádrová brambora.

Edit: pokud ta tenká vrstvička Lukoprenu je křehká, otázka je, jak by byla výsledná forma trvanlivá - aby se to nevytrhalo s prvním výrobkem. Takže budu asi vymýšlet nějakou technologii na silnější vrstvu (řekněme 1 - 2 cm?).

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lukoprén 8200
PříspěvekNapsal: čtv 06.10.2016 10:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
Na Lukoprenu se mi líbí, že se prý ochotně spojí stará vrstva zaschlého Lukoprenu s novou. Jde tedy dávat postupně více vrstev. Toho bych mohl nějak využít - ale vzhledem k tomu, že L. tuhne docela dlouho, bylo by to mučení - dávat každý den jednu vrstvu a kdoví kolik dní čekat jak to dopadlo uvnitř :lol:

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lukoprén 8200
PříspěvekNapsal: čtv 06.10.2016 10:51 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
Už to mám - Jednu tenkou vrstvu na kopyto, nechat zaschnou. A pak využít toho, že kapota má cca tvar komolého kvádru, položit jí postupně na každý bok a zalévat vleže v nějaké vaničce, celkem tedy 4 boky a hotovo. Pak finálně zalít v kyblíku sádrou kvůli pevnosti.
No nevím jestli mě nenapadají samé blbosti, ale takto se mi to zdá realizovatelné amatérsky s minimálními zkušenostmi. V podstatě by záleželo jen na té první tenké vrstvě, dokázat jí bez bublinek a hlavně jí pak neroztrhnout při manipulaci.

Jo a teď mě napadlo, že vakuovat celé kopyto asi nemůžu - je z pěny a asi by se pěkně nafouklo - je to samý vzduch :lol:

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lukoprén 8200
PříspěvekNapsal: čtv 06.10.2016 14:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Woita píše:
Už to mám - Jednu tenkou vrstvu na kopyto, nechat zaschnou. A pak využít toho, že kapota má cca tvar komolého kvádru, položit jí postupně na každý bok a zalévat vleže v nějaké vaničce, celkem tedy 4 boky a hotovo. Pak finálně zalít v kyblíku sádrou kvůli pevnosti.
No nevím jestli mě nenapadají samé blbosti, ale takto se mi to zdá realizovatelné amatérsky s minimálními zkušenostmi. V podstatě by záleželo jen na té první tenké vrstvě, dokázat jí bez bublinek a hlavně jí pak neroztrhnout při manipulaci.

Jo a teď mě napadlo, že vakuovat celé kopyto asi nemůžu - je z pěny a asi by se pěkně nafouklo - je to samý vzduch :lol:

Pokud máš ten povrch vylakovaný tak se nafouknutí bát nemusíš. Ten podtlak na odpěnění musí být jen malý a jen na chvilku. Jde jen o to aby ty bublinky utekly na povrch. Ty další vrstvy můžeš dávat hned po zavadnutí spodní vrstvy a je to i výhodnější kvůli dokonalejšímu spojení vrstev.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lukoprén 8200
PříspěvekNapsal: čtv 06.10.2016 14:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
Stejně se toho podtlaku bojim_bojim. Objem toho kopyta je dost velký, vrstvička tmelu je slabá, tak kdyby to prasklo, je pohroma.
Za jak dlouho to asi zavadně? (teda ta moje 1522) To asi budu muset vyzkoušet. Líbila by se mi půl hodinka, to by se dalo za sobotní dopoledne zmáknou několik vrstev.
Docela se na to formování začínám těšit...

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lukoprén 8200
PříspěvekNapsal: čtv 06.10.2016 14:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Tak si na ověření toho podtlaku udělej zkušební kostičku a vyzkoušej to. To zavadnutí je hodně závislé na poměru katalizátoru, a taky na teplotě. Při větším množství katalizátoru a vyšší teplotě budeš mít ale i kratší čas na zpracování a navíc se ten lukopren trochu víc smršťuje. To zavadnutí snadno poznáš dotekem na povrch. Po napatlání je dobré tu formu nechat klidně dva dny uzrát, ale během toho zrání už jí můžeš zalít, nebo zapatlat tou sádrou. Určitě se nevyplatí nějaké kvaltování, kór když to děláš prvně, ale snadno si to osaháš. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lukoprén 8200
PříspěvekNapsal: čtv 06.10.2016 14:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
To budou muka! Forma hotová a já budu muset čekat až uzraje!
Díky za všechny rady, každá maličkost je pro mě dobrá...

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Lukoprén 8200
PříspěvekNapsal: čtv 06.10.2016 14:43 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
Ještě se zde zeptám, sice trochu už mimo téma, ale přesto to souvisí:

Až budu mít hotovou formu, zevnitř natřu gelcoat (jsem zvědav jak bude na tom silikonu držet), nechám zaschnout, a pak budu dovnitř pokládat látku s epoxidem. Bylo by správné zde použít vakuum, tak bych to rád zkusil. Ale není mi jasné, jak použít igelitový pytel, aby mi pěkně obtáhnul látku vevnitř v té formě. Podtlak to tam asi nasaje, to jo, ale bude tam ten igelit hrozně nachmoucaný, je to tak? Možná že to nevadí, holt bude zevnitř ten výrobek s reliéfem zmačkaného igelitu, ale laminátová vrstva bude díky vakuu správně utemovaná?

A co ten pytel? Mám v úmyslu si ho vyrobit na míru z tlustšího igelitu pomocí šedé lepicí pásky. Je to tak správně? Náústek pro připojení kompresoru bych vyrobil z nějaké trubičky, také nějak šikovně provizorně zalepené do toho igelitu.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz