Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 104 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: sob 20.06.2015 14:55 
Mazák
Mazák

U VF bych to ještě chápal, tam se uplatňuje skinefekt. Tam je ale lepší stříbření.

PříspěvekNapsal: sob 20.06.2015 15:18 
Mazák
Mazák

Obrázky: 0
Používá se to u koaxiálních a UTP kabelů. Samozřejmě jsou potom parametry o něco horší, ale v některých aplikacích to nemusí vadit a ušetří se nemalý peníz. Důležité je, aby to projektant či montážník věděl, tedy aby to nebyl jen "ojeb". V parametrech bývá uvedeno jádro FeCu.

PříspěvekNapsal: sob 20.06.2015 15:46 
Mazák
Mazák

Obrázky: 14
Jeden čas bývaly k sehnání "věčný očka" na trafačku, to už nejsou k mání? Já jsem jeden čas vyzkoušel "polověčný" očko. Vemeš cca 8 cm Cu drátu z CYKY10 a prořízneš ho asi 7 cm po dýlce lupínčicí. Měl jsem na to dokonce řezací vodítko z kalený trubičky. Pak jsem to kolmo na řez zplácnul v lisu na tloušťku cca 2 mm, dá se to ale i vyklepat kladívkem na kovadlince. Pak se nerozříznitej konec - hrot opiloval lehce do špičky. Výsledek byl kříženec trafačky s mikropájkou u který pří zapnutí roztavený cín neprskal dopředu jako u drátovýho očka. Jeden hrot se dal vyrobit asi za 15 minut a vydržel půl roku. Kámoš si jich pár nechal poželezit (nebo co) v VOZ HK a má je možná dodnes. Používali jsme to na 100W hranatou šedivku trafačku která měla mosazí propájený konce pásoviny aby neodcházely závity co drží smyčku. S příchodem ERS50 a podobnejch to skončilo v propadle dějin, trafačka je moc těžká na jemnou práci.
Jirka

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: sob 20.06.2015 15:58 
Mazák
Mazák

Věčné hroty existují. Je to svařenec z Cu drátu a z nějakého jiného (nepídil jsem se), který se nerozpouští v cínu a je z něj jen špička. Ten drát má ale asi o dost větší měrný odpor a páječce hodně sníží výkon. Používám trafačku téměř denně v práci na pájení tenkých drátků a tam mi ten věčný hrot vyhovuje. Mám tam jeden už dva roky a pořád drží. Když ale potřebuji třeba pájet velký konektor, dám si tam klasickou smyčku z Cu drátu. To je hned jiný "oheň" :wink: .

PříspěvekNapsal: sob 20.06.2015 16:08 
Mazák
Mazák

To děláš v nějaký firmě? Jako to pájení s trafačkou? Radek

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: sob 20.06.2015 16:20 
Mazák
Mazák

Ne, to si jen na práci hrajeme se spolužáky ve školce. Ale neboj, do zásuvky nám to paní učitelka strčit nedovolí :wink: .
(Na blbou otázku, blbá odpověď).

PříspěvekNapsal: sob 20.06.2015 16:24 
Mazák
Mazák

Já se jen slušně zeptal - to bude asi echt firma s takovým vercajkem - můžeš uvést název? :lol: :lol: :lol: Radek

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: sob 20.06.2015 16:32 
Mazák
Mazák

To jsem přesně tušil, kam ta otázka směřuje. Věnujme se radši původnímu tématu, ať nejsme OT.

PříspěvekNapsal: sob 20.06.2015 16:58 
Mazák
Mazák

Obrázky: 1
Celeron píše:
..1. "věčný očka" na trafačku, to už nejsou k mání? ...
..2. Kámoš si jich pár nechal poželezit (nebo co) v VOZ HK a má je možná dodnes.
..3. mosazí propájený konce pásoviny aby neodcházely závity co drží smyčku ...
..4. to skončilo v propadle dějin, trafačka je moc těžká na jemnou práci. Jirka

1. mají je třeba v GME, dokonce různé průměry (?průřezy) materiálu na hrotu
http://www.gme.cz/pajeci-smycka-p730-098
2. měď se v cínu "rozpouští" proto smyčky na hrotu ubývá, u lepších je měď poniklovaná
pomáhá to jen částečně, u těch věčných je hrot z niklu, cín na něm však moc nedrží
3. pásovinu roztáhnout, závit nebo díra na M3 šroubek,zevnitř zahloubit, šroubek hlavou zevniř
pásovinu vrátit k sobě, na šroubky matičky, pokud plast. očka nevydržela správí to hnědá lep.páska

4.je to věc zvyku/cviku,když se s ní naučíš mohou být výsledky lepší,než s nečím co neovládáš echt

Odstranění přepálené kalafuny - černé hmoty. Čištění hrotu. Hrot zapnuté pájky nořím do kusové
nebo mleté kalafuny. Vytáhnu, a za tepla otřu o poskládaný bavlněný hadřík. Tak silný aby nepálilo.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: sob 20.06.2015 17:02 
Mazák
Mazák

Celeron: Ano, věčné hroty se pořád prodávají a navíc v hodně různých rozměrech. Ale jak jsem psal já i JosefSvejk, tak hodně snižují výkon. Měl jsem je na té 75VA páječce, ale tam to byla hrůza. Tak jsem tam dal klasické dělané z Cu drátu 1,5mm2. U téhle 125VA jsem zezačátku taky dal ten věčný hrot, ale páječka se chovala snad jako ta 75VA s normálním hrotem. Prostě na větší věci to nebylo. Tak jsem se vrátil ke klasice, samodomo očka. Sice jsem se díval, že se prodávají i klasické očka, ale nevím z čeho to je, protože mají povrchovou barvu jako hliník, nebo nikl, nebo tak něco. Bylo to i u té nové 125VA páječky, ale to bylo ještě horší než ta věčná smyčka, tak jsem to vyhodil. Hnus fialový.

PříspěvekNapsal: sob 20.06.2015 20:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Ahoj. Já se taky přidám.Pájím spíš větší věci - svářečky,nabíječky apod.Mnoho let.Cín mám pořád stejný asi 30let,občas koupím kalafunu a očka.V posledních letech se mě také hůř pájí - špiní se očko, rychleji ubývá a nejde mě pořádně nabírat do očka cín.Nedělám si sám očka - kupuji je.Zkoušel jsem i čistit očko kyselinou,ale také nic.Také bych rád věděl proč. R.

PříspěvekNapsal: sob 20.06.2015 22:29 
Mazák
Mazák

Už to tu bylo řečeno. Měď smyčky se rozpouští do cínu. To že je to dnes rychlejší, je pravděpodobně trochu jiným složením té mědi.

PříspěvekNapsal: ned 21.06.2015 0:32 
Mazák
Mazák

Obrázky: 14
Larku, na tý dnešní ošvindlovaný mědi něco bude. Já trafačku používám jen jako pomocnej výkon na pájení velkých věcí k ERS50. Očka si dělám z 2,5 drátu ze starý prvorepublikový instalace, takovej hadrák s gumou, co se už drobí, od tý gumy je černej jak bota. Evidentně vydrží dýl, než současný 2,5 z CYKY. Ona ta stará měď je taky víc do červena a připadá mě i podstatně líp ohebná. Současný kabely jsou prý už skoro hliníkovej nebo manganovej bronz. Zkus kolik ohybů vydrží drát ze starý instalace a z nový a bude ti to hned jasný.
Jirka

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: ned 21.06.2015 0:56 
Mazák
Mazák

Jirko tohle mi přijde (s tou bronzí ) jako total nesmysl - Radek
EDIT - elektrovodná měď je min 99,9% Cu (dle normy)

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: ned 21.06.2015 1:15 
Mazák
Mazák

Taky to ale může být obráceně, že staré dráty nebyly z tak čisté mědi. Fakt je že ze starých drátů ty smyčky vydržely víc. Všim jsem si toho i na nový kulmě 100W. Mám i jednu starou 100W (s šikmým uchycením hrotu v hliníkové hlavici) a na té mám ještě původní hrot. Na té nové ho každou chvíli musím opilovat, protože po pár použitích jsou v něm vyžrané úplné dolíky. Něco být jinak musí.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 104 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další