Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 104 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: čtv 25.06.2015 8:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
O tom mi povídej. Jsem na tom úplně stejně. :D


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: pon 20.07.2015 19:04 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Dobrý den, tak nakonec jde opravdu používat i na tu silnou 125VA trafopáječku smyčka z drátu 1,5mm2. Musím si ji ale vyrobit, předem pocínovat pracovní konec a udělat ji delší. Ty co jsem měl předtím dokonce neměly ani těch 35mm na délku. :oops:
Teď mám smyčku asi těch 35mm na délku a docela drží. Fakt se ale nesmí držet dlouho sepnutý spínač a přehřívat. Smyčku často namáčím do roztavené kalafuny a zatím drží už týden. Musím zaklepat. Nakonec mi připadá, že to bude spíše naopak a to černé se možná tvoří při smyčce z drátu 2,5mm2, protože se více zahřívá. To co tam mám teď z té Cu 1,5mm2 to černé dělá jen minimálně.
U takových to páječek prostě asi chce kompromis. Buď kratší smyčku z 1,5mm2, ale hrozně krátká životnost, delší z 1,5mm2 menší výkon. A nebo z 2,5mm2, velký výkon a černý sajrajt na konci smyčky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: úte 21.07.2015 7:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Jestli Ti jde o životnost smyčky, tak si pořiď nějakou "věčnou", jako je třeba tahle: http://www.gme.cz/vecny-hrot-k-trafopaj ... m-p730-498
Měděné smyčky neodcházejí přímo přehřátím, ale tím, že se měď celkem ochotně rozpouští v tekutém cínu - až se rozpustí. Ty "věčné" mají střední část z nějakého jiného kovu, který se v cínu nerozpouští.
Kdysi jsem dělal zakázku pájení čidel olovem. A k mému překvapení, přestože olovo má vyšší teplotu tání než cín, smyčka neubývala. V olovu se měď nerozpouští...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: stř 22.07.2015 11:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
JardaRůžička píše:
Kdysi jsem dělal zakázku pájení čidel olovem. A k mému překvapení, přestože olovo má vyšší teplotu tání než cín, smyčka neubývala. V olovu se měď nerozpouští...

Takže další z mnoha důkazů, že bezolovnatá pájka je úplně na hojno! Rozpouští se v ní moc rychle pájecí očko. :)
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: stř 22.07.2015 11:32 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Celeron píše:
Rozpouští se v ní moc rychle pájecí očko.
Ano, je to tak. A vůbec - to bezolovnaté pájení, to byl nápad... :evil: Snadno bych mohl použít nespisovných výrazů. :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: stř 22.07.2015 14:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Jestli se do do toho obuje Brusel, tak se máme na co těšit. A proto:
NAKUP PÁJECÍ CÍNY PRO ČECHA. BRZO BUDOU JEN BEZ OLOVA.
HLAVNĚ
- jak ten bezolovnatý cín, tak ty "věčné" smyčky se chovají zcela jinak.
A tak než se podaří s nimi "odladit" podmínky jakž takž použitelného způsobu práce,
stojí to spoustu času a velkou hromadu nervů.
Takže pro amatérskou-neprofi práci nepoužívám.
Pokud na ni narazím na tišťáku (ŠPATNĚ SE TAVÍ) potřebujícím opravu
pájená místa měněných součástek, upravenou pájkou (u stanice zvýšenou teplotou),
odsátím zbavím bezolovnatého cínu. Pro opravu použiji olovnatou klasiku z uložených zásob.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: stř 22.07.2015 17:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Je třeba se předzásobit. Před časem se mi smáli, když jsem nakoupil 2 10L kanystry toluenu a jeden Perchlóru. A hle, dnes už Perchlór z drogérie zmizel, dá se koupit jen tolunové ředidlo. Mám hlášku, že to samý bude s dusičnou, solnou, nitrem a acetonem. No a PbSn60 je jen otázka času, už jsem si nakoupil. :wink:
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: stř 22.07.2015 17:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Děkuji za radu Jarda Růžička, ale jak jsem už dávno psal, tak s těmi věčnými hroty nemám dobrou zkušenost. Sice vydrží hodně dlouho, ale zdá se mi, že hodně ubírají na výkonu páječky. Právě že je ten přední hrot z jiného kovu, tak už tak dobře nevodí jako měď a ......
Já taky ještě používám olovnatý cín ze starých zásob, co mi tatík kdysy nanosil z práce. Jeden jsem koupil i v GESu a taky je ještě olovnatý s náplní kalafuny.
Tak raději zůstanu u klasiky měděné smyčky a smířím se s nižší životností, ale za cenu lepších výkonů. :)


Naposledy upravil varok dne čtv 23.07.2015 13:26, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: čtv 23.07.2015 7:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
varok píše:
smířím se s nižší životností, ale za cenu lepších výkonů
To Ti schvaluji. Přesně tak to je - volba mezi životností a příjemností. Ten "věčný" hrot nepropaguji, jenom jsem na jeho existenci upozornil. Sám jsem také používal měděné (dnes pájím prakticky výhradně stolní pájkou s regulací).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: čtv 23.07.2015 9:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7415
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
JardaRůžička píše:
To Ti schvaluji. Přesně tak to je - volba mezi životností a příjemností. Ten "věčný" hrot nepropaguji, jenom jsem na jeho existenci upozornil. Sám jsem také používal měděné (dnes pájím prakticky výhradně stolní pájkou s regulací).

Na něco se i dnes trafo pájky hodí. Hlavně žádná pohotovost. Zmáčknu pájí / pustím - odpojeno.
S danou "věčnou" smyčkou, a k ní vhodnou trafo-pájkou(výkon-délka,průřez přívodů)je nutno si pohrát,
tak aby co nejvíc vyhovovala nejčastěji pájeným spojům - předmětům.
(Jde to! Ale dře to! Věřte, ale hlavně zkuste si vyhrát. Pro prchlivce to určitě není.)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: čtv 23.07.2015 13:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
No já jsem používal ten věčný hrot na páječce co jsem měl 75VA a hrůza. Sice neodcházela jedna smyčka za druhou při větším pájení, ale po zapnutí tlačítka dlouho trvalo než to nahřálo cín. Sice páječka 75VA sama o sobě není nějaké dělo, ale s klasickou smyčkou z CU drátu 1,5mm2 to není tak hrozné. Raději jsem dělal smyčky kratší, odhadem 30mm plus očka na šrouby.
Na plošné spoje používám už jen mikropájku ERS 50, ale na větší věci jako nějaké konektory, větší průměry drátů z traf a lankových káblíků apod. používám trafopáječku. Ta 125VA mi už vyhovuje, ale s tou věčnou smyčkou mi to připadalo jako páječka 75VA s klasickou šmyčkou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: pát 24.07.2015 7:32 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
Nepropadal bych panice. Směrnici ROHS nepodléhá elektronika pro lékařské účely, letectví a automotive. Pro jejich servis a výrobu jsou pájky stále běžně dostupné.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: ned 11.02.2018 13:47 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.2.2018
Příspěvky: 4
Hello all,

I know that there are other solders doing the same depending on power, but I would want something which had exactly the design (look) as in picture pasted by guchar and which I am including here below:

Obrázek

I got surprised that I saw it in that picture as it seems that is late picture and brand new solder of old type in it and thus I though somewhere that type of solder may be still in sold.
Do you know where can I find a pajka like that one as in the picture or at least cover (kryt) for it?



Kind regards


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: pon 12.02.2018 7:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
In many places, for example here:
https://www.gme.cz/transformatorova-paj ... 0w-etp-iii


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: pon 12.02.2018 9:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Ten nový design s LED diodou se mi už nelíbí.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 104 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 94 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz