Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 151 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 26.05.2014 11:51 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

Obrázky: 0
Lark píše:
... ty žárovky to nevydržej. ......

no však píšu 2s2p (12V/40W) :-)
No, nebo 1s2p 24V/80W... ;-)

Lark píše:
.....po zapnutí ten proud bude podstatně větší. ...

iCh mají pomalý náběh proudu, testnul bych to nejdřív na 2s1p a podle chování pak jít dál.

PříspěvekNapsal: pon 26.05.2014 11:55 
Mazák
Mazák

Obrázky: 38
jyrry píše:
zkusme to spočítat:
máš omezení 20W a 7A na nabce, tudíž ona požere 7A při cca 3V (20W/7A je cca 3V)...
aku má 25V, na žárovkách musíš sežrat 22V, pro zjednodušení 24V při cca 7A, tedy musí být schopné požrat 24*7=168W. To dají 2s2p 12V/40W.
Pokud platí 20A, postup je stejný... ;-)

OK - pokud chápu správně tak pracuješ s tím, že vybíjíme něco blízkého 24V, což by odpovídalo těm dvěma 12V žárovkám v sérii. Pro těch 20A bych použil série stejné, jen jich dal více těhle sérií paralelně - tedy např 2s4p při 12V/40V. tomu snad rozumím

jen teď drobná modifikace. pracuji jen se 4s baterkou, tedy kolem 16V max nabité. žárovky mám stále jen 12V.

varianta 1 - dám je pro změnu v řazení 1s a budu doufat, že pokud možno neprdnou (jak píše JS :)
nebo
varianta 2 - je dám stále po 2s ale pak nevím, zda nedojde k něčemu takovému, jako že se pořádně nerozsvítí / nerozžhaví, což pokud se nepletu u žárovky znamená, že klesne její odpor a tím i zátěž a tím i výkon, ale tím, že jsem nyní mimo pracovní pásmo pro které jsou hodnoty žárovky udávané, tak dopředu moc nebudu vědět, kolik jich budu potřebovat a budu muset přidávat postupně jak píše lark a jyrry a JS :) ....

to je dilema :) no asi se nějakému pokusničení nevyhnu jak to tak čtu

P.S. jinak jsem koukal a v origo anglickém návodu fakt mají 20A omezení místo těch 7A na té straně 18 v českém návodu. Opravdu půjde asi o překlep v české verzi. těch 7A je tam uvedeno ještě jednou, ale už jen jako příklad - v tom spodním modrém textu.

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 26.05.2014 12:03 
Mazák
Mazák

Na té 18. straně je i vysvětlen problém nízkého odporu u chladné žárovky (takže to vlastně žádný problém není). Jinak já jsem svítil s 12V halogen žárovkami na 18V a neprdly. Do toho ale nikoho nutit nebudu, to je dost mimo toleranci, že.. :D .

(pokud dobře čtu, tak šedou barvou je napsán rozsah 0,05 až 20 A.)

Přílohy:
Str18.jpg
Str18.jpg
[ 74.05 KiB | Zobrazeno 434 krát ]

PříspěvekNapsal: pon 26.05.2014 12:04 
Mazák
Mazák

Souhlasím, tak nějak bych si to taky představoval, ale i při tom pomalém náběhu bude ten proud podstatně větší, díky té ohromné tepelné závislosti vlákna žárovky. Kdysi jsem měřil kolik má vlákno H4 12V/45W za studena, ale už si to nepamatuju. Za provozu má asi 3,5ohmu.

u té varianty 2 uvažuješ trochu špatně. Tím že na žárovkách bude menší napětí, jejich odpor klesne, a tím pádem se proud naopak zvětší.

PříspěvekNapsal: pon 26.05.2014 12:07 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

na tu sadu 4s by se dala použít sérioparalelní kombinace:
6V/21W (blikny Trabant) a k tomu do série 2p 12V/21W (blikny jiná auta) a tohle celé pak řadit paralelně...

PříspěvekNapsal: pon 26.05.2014 12:13 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

JosefSvejk píše:
...pokud dobře čtu, tak šedou barvou je napsán rozsah 0,05 až 20 A. ...

aaaa, moje velká veřejná omluva, pane kolego :-)
mně zmátl ten výpočet dole, brýle zaprášené a displej stoletého notesu taky... chvat také vnesl své... sypu si popel na hlavu.
Nicméně diskuze mně inspirovala a doma si to zkusím, někdy by se to hodilo, umět zatížit aku trochu větším proudem a potichu, bez elektromotoru s vrtulí... :-)

PříspěvekNapsal: pon 26.05.2014 12:16 
Moderátor serveru
Moderátor serveru

v tom případku ne blikny ale pěkně hlavní pro 6V (1ks) a 12V (2p) v příslušné, stejné Wattáži. Nebo sehnat takové aby ty 12V měly cca dvojnásobnou Wattáž než ty 6V...

PříspěvekNapsal: pon 26.05.2014 12:21 
Mazák
Mazák

jyrry píše:
aaaa, moje velká veřejná omluva, pane kolego :-)

Ač nerad, omluvu přijímám... :( .. :lol: .

PříspěvekNapsal: pon 26.05.2014 12:35 
Mazák
Mazák

jyrry píše:
v tom případku ne blikny ale pěkně hlavní pro 6V (1ks) a 12V (2p) v příslušné, stejné Wattáži. Nebo sehnat takové aby ty 12V měly cca dvojnásobnou Wattáž než ty 6V...

jo tak tohle už zní jako přesné řešení. Tak se podívám, zda bych takovéhle hodnoty nějak posháněl. Kdyby to měl být problém, tak experimentálně prubnu zda 12V žárovka dokáže běžet na 16V třeba 20 min v kuse :)

pánové díky

jinak přesně jak píše jyrry - cílem bylo využít to k nějakému klidnému a řízenému vybíjení bez trápení regu a motoru - ono i když jsem chtěl plánovanou pauzo modelu vybít velkou baterku na skladovací kapacitu tak těmi 20W to bylo nekonečné a také mi bylo líto, že všechno teplo musela vyzářit sama nabka a uchladit její ventilátorek, který se z toho samozřejmě mohl zvencnout ... ta žárovka to vytopí tak nějak mírumilovněji.

PříspěvekNapsal: pon 26.05.2014 12:51 
Mazák
Mazák

Na tyhle "bejkárny" mám letitý reostat z divadelního reflektoru, který má celkový odpor 30 ohmů a dokáže vyzářit snad kilowatu :roll: . Je to celkem macek, ale fajn hračka.

PříspěvekNapsal: pon 26.05.2014 13:08 
Mazák
Mazák

ten reostat by byl optimální , jen ho nemám :) ale zase to je jen namotaný odporový drát pokud se nepletu - tak jen abych měl v hlavě možné alternativy a mohl vybrat z hlediska snadnosti konstrukce a použití ...

kdybych teoreticky splašil odporový drát .... jak ten funguje? Udávají u něj R/m .... to R je přitom konstantní a nezáleží na teplotě nebo tom, jaké napětí skrz něj pustím? Alespoň tam nikde nevidím nějaká omezení co do max napětí či prudu ... jen teplotu, ale její růst také nevidím. Pokud by to bylo konstantní a nemusel bych řešit napětí, tak by stačilo nasvorkovat potřebný úsek drátu pro získání potřebného odporu. Mám kupříkladu drát s udávanými 2,5 Ohm na 1m. Tak pokud chci 16V baterku vybíjet 20A, pak potřebuji 0,8Ohm. tedy vezmu cca 0,32 m a mám vystaráno?

Tak jednoduché to asi nebude ne? Ten drát nejspíš shoří, když bude zkoušet ve 30cm vyzařovat těch 20A.

Tak co s tím ... dát takové dráty 2 paralelně a ve dvojnásobné délce (tj. zvýšit prodloužením R na 1,6 ohm, ale snížit tím proud tekoucí skrz jeden drát na 10A?

PříspěvekNapsal: pon 26.05.2014 13:19 
Mazák
Mazák

Tak jsem to šel schválně změřit. Použitá H4 12V/50W/55W, vlákna zapojená do série a tady je výsledek.

U=0,01V / I= 0,027A / R=0,37ohmu
U=1V / I= 0,99A / R=1ohm
U=12V / I=3,2A / R=3,75ohmu
U=14V / I=3,48A / R=4ohmy
U=16,8V / I=3,86A / R=4,35ohmu

Pro vybíjecí proud 20A bys musel použít 5ks žárovek s vlákny do série (2S/5P). A nárazový proud při zapnutí může být až 227A !!!

Na ten reostat bys potřeboval ten odporový drát z nějaké kalicí pece o průměru odhadem 1,5 až 2mm. I ten odporový drát má ale tepelnou závislost, i když ne takovou jako vlákno žárovky (záleží z jakého je materiálu. Mám tady kousek spirály z pece, který jsem používal pro testování zdroje 13,5V/30A a ten má průměr zhuba ty 1,8mm a během chvíle je při těch 30A rozpálenej, že papír na něm hnědne.

PříspěvekNapsal: pon 26.05.2014 13:20 
Mazák
Mazák

Uvažuješ naprosto správně. Jak už bylo psáno, můžeš ten drát taky chladit a vyrobené teplo odvádět (ekologické využití zbytkového tepla na uvaření kávy tady byl dnes ten nejlepší nápad :idea: ).

Rovnou můžeš koupit nějaké hotové řešení.

Naposledy upravil JosefSvejk dne pon 26.05.2014 13:26, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: pon 26.05.2014 13:24 
Mazák
Mazák

Kolik myslíš, že by těch kafí uvařil, než by tu baterku vybil :lol: :lol: :lol:

PříspěvekNapsal: pon 26.05.2014 14:34 
Mazák
Mazák

po spočtení potřebného množství osvětlovací techniky a inventarizaci zásob jsem rychle vyhodnotil, že vybíjení osvětlováním není ekonomicky a logisticky perspektivní (nasyslené zásoby by samy o sobě nestačily nemluvě o množství objímek, co bych musel dokupovat abych sestrojil tenhle světelný park). Obávám se zároveň že množství světla při tomto postupu emitované bylo ekvivalentem malé pěstírny konopí a přitáhlo by nežádoucí pozornost sousedů :) nehledě na nutnost vynaložení dalších nákladů na pořízení svářečských brýlí.

Abych to zkrátil, tak postup zůstává, jen místo osvětlování vidím jako perspektivnější vařit ta kafata tím drátem.

díky všem

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 151 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Další