Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Tvrdé pájení -vše okolo(pájky,páječky,tavidla atd..)

pon 08.04.2013 22:24

hm, a co takhle tvrde pajeni.... konkretneji stribrne pajky, obalene, nizkotavitelne... k tomu nejaky ten horacek....
jak jste na tom?

Re: Pájení -vše okolo(pájky,páječky,tavidla atd..)

pon 08.04.2013 22:31

jyrry píše:hm, a co takhle tvrde pajeni.... konkretneji stribrne pajky, obalene, nizkotavitelne... k tomu nejaky ten horacek....
jak jste na tom?


Nijak.
Potřeboval jsem to v posledních třeba 10 letech tak pětkrát? Jednou jsem si to půjčil, zbytek jsem odnesl na pájení kamarádovi. (Nevyplatí se ti držet lahve s drahým plynem, když s tím denně neděláš - pokud oba mluvíme o stejné technologii)

Re: Pájení -vše okolo(pájky,páječky,tavidla atd..)

pon 08.04.2013 23:04

Hm, tak to asi mluvime kazdy o jine technologii, nevim proc by se u toho mel pouzivat "drahy plyn"....
neni to ani o pajeni ve vakuove peci....

Re: Tvrdé pájení -vše okolo(pájky,páječky,tavidla atd..)

úte 09.04.2013 5:56

Není třeba kupovat drahé hořáky a plyn. Zakoupil jsem v GM elektronic miniaturní plynový hořák, vypadá to jak větší zapalovač, plní se to plynem do zapalovačů dává to teplotu 1300 stupňů a jde stím pájet cokoliv. A stojí 104Kč. Má označení DJ 062.

Re: Tvrdé pájení -vše okolo(pájky,páječky,tavidla atd..)

úte 09.04.2013 5:59

Takové to domácí né moc časté lze realizovat aj s lepčí plynovou páječkou, ale taky doporučuju "lepčí plyn" než je ten v trafice do zapalovačů, lépe to pak nahřeje. Ale zkoušel jsem taky jen párkrát a trochu pájky sem si vyptal od kolegy v práci tak ani nevim co to přesně bylo.

Re: Tvrdé pájení -vše okolo(pájky,páječky,tavidla atd..)

úte 09.04.2013 6:50

v ktoromsi nedavnom rcrevue bolo o tomto dost popisane

Re: Tvrdé pájení -vše okolo(pájky,páječky,tavidla atd..)

úte 09.04.2013 7:55

zalezi co chces robit ... donedavna som robil nahony na vyskovku a klapky (3mm drot do 1,5 plechu) malym plynovym tuzkovym horakom ... uplne s prehladom, pajka strieborna obalena tavidlom, ale tie titerne veci je lepsie kus pajky odcviknut a nahriat priamo na mieste, inak tavidlo stecie skorej ako sa pajka roztavi ... ta pajka proste nie je na male modelarske veci

na vecsiu vec budes potrebovat vecsie delo, nieco ze flase, kyslik acetylen je pre nas samozrejme overkill

teraz som ale presiel na strieborny cin a robim to nameko, ten spoj je tuhsi ako ten drot a pri teplote okolo 250 stupnov sa s nim nic nestane zatial co pri pouziti striebra sa material vyziha a robi sprostosti, takze s tym je treba pocitat (pokial na tom zalezi)

prvy obrazok tvrdou, druhe mekkou pajkou
Přílohy
RIM00026.JPG
DSC00404.JPG

Re: Tvrdé pájení -vše okolo(pájky,páječky,tavidla atd..)

úte 09.04.2013 8:42

Používám hořáček od Proxxonu na propan do zapalovačů, a jsem úplně spokojený.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Re: Tvrdé pájení -vše okolo(pájky,páječky,tavidla atd..)

úte 09.04.2013 8:57

'si děláš prdel, žes tohle letoval? Machře!!!
Tvé stránky znám a mám z nich vyražený dech.

Re: Tvrdé pájení -vše okolo(pájky,páječky,tavidla atd..)

úte 09.04.2013 9:22

Lubosh píše:Používám hořáček od Proxxonu na propan do zapalovačů, ...

Snad butan? :wink:
Nevím nic o zapalovačích s propanem, to by museli mít nádobky dimenzovány na 10 Bar a víc!

Re: Tvrdé pájení -vše okolo(pájky,páječky,tavidla atd..)

úte 09.04.2013 9:23

igorb : To s tou měkkou pájkou je chytré řešení. Palec nahoru.

Re: Tvrdé pájení -vše okolo(pájky,páječky,tavidla atd..)

úte 09.04.2013 9:50

igorb píše:zalezi co chces robit ... donedavna som robil nahony na vyskovku a klapky (3mm drot do 1,5 plechu) malym plynovym tuzkovym horakom ... uplne s prehladom, pajka strieborna obalena tavidlom, ale tie titerne veci je lepsie kus pajky odcviknut a nahriat priamo na mieste, inak tavidlo stecie skorej ako sa pajka roztavi ... ta pajka proste nie je na male modelarske veci

na vecsiu vec budes potrebovat vecsie delo, nieco ze flase, kyslik acetylen je pre nas samozrejme overkill

teraz som ale presiel na strieborny cin a robim to nameko, ten spoj je tuhsi ako ten drot a pri teplote okolo 250 stupnov sa s nim nic nestane zatial co pri pouziti striebra sa material vyziha a robi sprostosti, takze s tym je treba pocitat (pokial na tom zalezi)

prvy obrazok tvrdou, druhe mekkou pajkou


Také se mi při tvrdém pájení stalo, že pájený drát 3mm po pájení tak změkl, že je to k nepoužití. Nevím jaké dráty vydrží bez újmy zahřátí na vysokou teplotu. Používám stříbrnou pájku - pěkně drahé (cca 300Kč/30cm).
Pat

Re: Tvrdé pájení -vše okolo(pájky,páječky,tavidla atd..)

úte 09.04.2013 9:57

a co tak to hned zakalit???

Re: Tvrdé pájení -vše okolo(pájky,páječky,tavidla atd..)

úte 09.04.2013 10:01

pokial ide rec o oceli, tak pri tej teplote potrebnej na cistu pracu ocel proste zmekne, takze ak to aplikacia vyzaduje, musis POTOM dodatocne tu vec tepelne upravit a teda musis pouzit material ktory je na to vhodny, nie mekky zvaraci drot alebo podobne

ak pozijes material ktory ziskal vlastnosti studenym tvarovanim (drot, valcovany plech) tak s tym proste nic neurobis

alebo to musis urobit ako ja, ze pracovna teplota je tak mala aby tomu neuskodila a teda musis pouzit cin

Re: Tvrdé pájení -vše okolo(pájky,páječky,tavidla atd..)

úte 09.04.2013 10:01

iwojima1 píše:a co tak to hned zakalit???

nie vsetko sa da zakalit a nie vsetko ma po zakaleni rozumne vlastnosti
Odeslat odpověď