Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Farbenie epoxidu
PříspěvekNapsal: úte 06.04.2021 15:41 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 79
Bydliště: Osrblie / chalupa pri Brezne /
Ahoj, má niekto skúsenosti s farbením epoxidu? Ako a s čím farbiť a kde kúpiť pigment? Zmenia sa radikálne vlastnosti laminátu?


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Farbenie epoxidu
PříspěvekNapsal: úte 06.04.2021 16:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1792
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Vlastnosti se nemení. Je to fyzicky na úrovni prachových častic jenž pryskyřice pojme. . Zasílám odkaz na prášky.
https://www.wish.com/product/5e1d21dc78 ... =mobileweb

U nás k dostáni také pod heslem pigmenty.
https://www.epoxio.cz/pigmenty


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Farbenie epoxidu
PříspěvekNapsal: úte 06.04.2021 22:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Kostky na poťáky s kniply a bočnice skříněk TX jsme (před sametem) odlévali z Epoxy 1200
barvili jsme ho na černo práškovou barvou Duha na bavlnu (sypat míchat až sytost vyhovovala)
DNES Duha a její obdoba TEXBA
https://www.pilulka.cz/duha-b-na-latky-c-17-cerna-15-g
https://www.pilulka.cz/hledej?q=barva+na+textil

https://www.druchema.cz/z1508-texba-c-12-cerna
https://www.druchema.cz/k41-textil-a-obuv-barvy-a-pripravky-na-textil
Pigmenty i zde
https://www.obchodprobydleni.cz/prasky-metalicke/metalicky-prasek-ultrafine-silver-gray-0125-10-g/

Asi vyhoví i "saze" do laserovky. V některých je zásobník kam se ukládají ?setřené přebytky? před pečením.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Farbenie epoxidu
PříspěvekNapsal: čtv 08.04.2021 16:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
guchar píše:
Asi vyhoví i "saze" do laserovky. V některých je zásobník kam se ukládají ?setřené přebytky? před pečením.

A jseš si jistej? Saze je uhlík a ten je jakoby "mastnej". A vše mastný je s epoxydem jaksi nekompatibilní.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Farbenie epoxidu
PříspěvekNapsal: čtv 08.04.2021 22:44 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Berounsko
Výroba formy pro MISS MORAVA a barvení epoxidu 285 pomocí práškové barvy z laserové cartridge.


Přílohy:
forma1.JPG
forma1.JPG
[ 101.51 KiB | Zobrazeno 6582 krát ]

forma2.JPG
forma2.JPG
[ 106.75 KiB | Zobrazeno 6582 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Farbenie epoxidu
PříspěvekNapsal: čtv 08.04.2021 23:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Celeron Koloidní grafit bez ničeho, by asi nešel zapékáním přilepit a vytvrdit na papír v tiskárně.
Toner je plast 85 až 95% (PET polyester) v (jemném) prášku. A ten černý tam má přidané "saze" jako barvivo.
(PET (chemické označení polyethylentereftalát) je polyester s relativně vysokou hustotou)

Myslím, že se "mele" až černý PET probarvený ve hmotě. Zrnka mikro-částečky uhlíku jsou plastem obaleny.
Jen nepatrné množství prášku z toneru stačilo na velmi syté probarvení pryskyřice.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Farbenie epoxidu
PříspěvekNapsal: pát 09.04.2021 9:43 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Petr12n9 píše:
Výroba formy pro MISS MORAVA a barvení epoxidu 285 pomocí práškové barvy z laserové cartridge.


... fotky v prispevku vyse ukazuji ,jak velky je rozdil mezi pojmy : "obarveny epoxid (pryskyrice)" a "obarveny epoxid" ve smyslu barva finalniho vyrobku, pokud se vrstvy budou sytit probarvenou pryskyrici. Obzvlast pri rucnim syceni vrstev (stetce , valecky)...to bude co kus, to jine dite. :)

Predpokladam, ze v diskusi nebezi o odlevani obarvene pryskyrice do forem, ale o vyrobu kompozitovych
tenkostennych skorepin ci sedvicu.

Pozn. leta epoxid pribarvuji ( pasty, nebo pridanim nenatuzene barvy stejneho odstinu,kerym je striknuta forma ).

Takto pribarvenou pryskyrici vsak nanasim pouze do delicich rovin pri slepovani pulek forem k sobe. Spara se tim trosku zamaskuje, ale neresi to poskozenou delicku, nebo jine nedostatky ve vyrobe,... pro lidi z brandze znama vec. :|


Příloha:
probarveny epoxid _001.jpg
probarveny epoxid _001.jpg
[ 106.57 KiB | Zobrazeno 6505 krát ]


Příloha:
probarveny epoxid _002.jpg
probarveny epoxid _002.jpg
[ 99.71 KiB | Zobrazeno 6505 krát ]


Příloha:
probarveny epoxid _003.jpg
probarveny epoxid _003.jpg
[ 78.24 KiB | Zobrazeno 6505 krát ]



veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Farbenie epoxidu
PříspěvekNapsal: pát 09.04.2021 12:40 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Berounsko
Negativní formy vždy dělám černé (fotky v příspěvku výše), na levé fotce je od dělící roviny vidět spodní část kde je již hotová negativní forma a od dělící roviny nahoru je model na který budu laminovat druhou polovinu formy. Na pravé fotce je nanesena probarvená a zahuštěná L285. Dále barvím první vrstvu při laminování.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Farbenie epoxidu
PříspěvekNapsal: pát 09.04.2021 13:30 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Petr12n9 píše:
Negativní formy vždy dělám černé (fotky v příspěvku výše), na levé fotce je od dělící roviny vidět spodní část kde je již hotová negativní forma a od dělící roviny nahoru je model na který budu laminovat druhou polovinu formy. Na pravé fotce je nanesena probarvená a zahuštěná L285. Dále barvím první vrstvu při laminování.


Prvni vrstvy forem (min cca 25let) byvaji obvykle z barevne upravenych formovacich geolcoatu... dobarvovani neni nutne.

Muzu se mylit, je mozne ze dotaz byl vznesen v predstave, ze si nejdrive obarvi nenatuzenou pryskyrici a v prubehu laminace vyrobku ji pouzije k vytvoreni laminatu v pozadovanem barevnem odstinu . Ano jde to ,ale vysledek je takovy,....no insi nez ostatni deti.

Pozn. prave tu nanesenou cernou vrstvu obarvene pryskyrice ( jako ze formovaku) davam za priklad,jak se takove konani vzhledem k nerovnomernemu naneseni pryskyrice projevi na konecnem zbraveni povrchu vyrobku.

Na druhou stranu,dobre se da kontrolovat rovnomernost a tloustka vetsiho mnozstvi pryskyrice, natazene na povrch.

Pokud vsak pokladam jednotlive vrstvy skla , uhliku,hybridu, atd do formy, prijde mi klasicky postup,vzhledem na pozadovany konecny vysledek mnohem vhodnejsi, nez primo laminovat probarvenou pryskyrici.

Ne, ze by to neslo, sem to taky zkousel pred 20 lety (dokonce i ruzne tinktury,nejenom pasty a pigmenty) . Pokazde to nakonec skoncilo dodatecnym nastrikem z venku, bo jsem se na ty matlanice nemohl koukat (co s typkem kery ma obe ruce leve, none) . :D

Diskutovany postup by se asi vice uplatnil v umelecke brandzi. :wink:


veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Farbenie epoxidu
PříspěvekNapsal: pát 09.04.2021 13:48 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Berounsko
Nechci se hádat máš ve všem pravdu, ale já reagoval na CELERONA který psal, že prášková barva z lasr. cartridge je mastná a že to nepůjde. Každou laminátovou negativní formu jsem vždy dělal černou jak pro lodě na divokou vodu tak pro modelařinu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Farbenie epoxidu
PříspěvekNapsal: pát 09.04.2021 14:12 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Petr12n9 píše:
Nechci se hádat máš ve všem pravdu, ale já reagoval na CELERONA který psal, že prášková barva z lasr. cartridge je mastná a že to nepůjde. Každou laminátovou negativní formu jsem vždy dělal černou jak pro lodě na divokou vodu tak pro modelařinu.


JJ, pprusvih je v tom ,ze se muzem jenom domyslet, co je konecnym cilem tazatele.Vypada to, ze to bude tajne. :?

Kdybych odpovidal ve stylu jakym se pta a pak zdrhne, toz napisu: ano mam skusenosti, lze barvit skoro cimkoli,koupenym kdekoli pokud znam souvislosti).Vlastnosti se radikalne nezmeni , pokud vim s cim pracuju a co si muzu dovolit (dane v kazdem datashetu k pryskyrici), no ne? :D

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Farbenie epoxidu
PříspěvekNapsal: pát 09.04.2021 15:01 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2015
Příspěvky: 23
Bydliště: Berounsko
Jenom na upřesnění lodě a kopyta na lodě jsem začal dělat tak od roku 1985 mám svoje zažité postupy. Když je potřeba udělat kryt motoru pro jedno letadlo tak si udělám formu a neřeším, že tu formu dělám pro jeden kus, mám rad modelařinu. Jednou se tady řešila separace forem a nestačil jsem se divit kolik lidí má svou pravdu.


Přílohy:
mot_kryt.JPG
mot_kryt.JPG
[ 108.58 KiB | Zobrazeno 6424 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Farbenie epoxidu
PříspěvekNapsal: pát 09.04.2021 16:49 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Petr12n9 píše:
Jenom na upřesnění lodě a kopyta na lodě jsem začal dělat tak od roku 1985 mám svoje zažité postupy. Když je potřeba udělat kryt motoru pro jedno letadlo tak si udělám formu a neřeším, že tu formu dělám pro jeden kus, mám rad modelařinu. Jednou se tady řešila separace forem a nestačil jsem se divit kolik lidí má svou pravdu.


Pravda ,pravda... akorat v taky cas jsem teprve prvnim rokem opravoval bitevni letadla (tam toho laminatu moc nebylo).

K laminaci jsem byl vyssi moci dostrkan kolem roku 1995, kdyz jsem byl nucen seznamit se s opravami armadnich BP Sojka 3TVM...a uz jsem v tom patlani dobrovolne zustal. :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Farbenie epoxidu
PříspěvekNapsal: sob 10.04.2021 8:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
guchar píše:
Myslím, že se "mele" až černý PET probarvený ve hmotě. Zrnka mikro-částečky uhlíku jsou plastem obaleny.
Jen nepatrné množství prášku z toneru stačilo na velmi syté probarvení pryskyřice.

No tak jinak, co takhle mechanický vlastnosti tonerem probarvenýho epoxydu? V čem mícháš epoxyd? Já v PET, protože se spolu nespojí. Prostě podobný náhražky originálních barev do epoxydu se mi už párkrát pěkně vymstily. V 80-kách barvy nebyly a tak jsme zkusili tónovací pasty do polyesteru "doporučený" a donesený zaměstnancem Vertexu. Hádej co z toho vzniklo?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Farbenie epoxidu
PříspěvekNapsal: sob 10.04.2021 22:28 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7456
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@Celeron Máš pravdu, z PET povrchů se Epoxy 1200 krásně loupe. U těch bočnic skříněk a kostek na kniply
žádné extrémně velké nároky na pevnost nebyly. Naopak bonusem bylo, že odlitky nebyly křehké
Šly dobře brousit, pilovat, vrtat nebo srazit hrany šábrem (?škrabákem) či nožem.
Podobně výsledku brousitelné NEKŘEHKÉ se dá dosáhnout malým přídavkem plavené křídy nebo dětského pudru
Tvrdý křehký Epoxy zůstává s malým přídavkem křemičitého písku, malá zrnka bez prachové složky.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: MS COMPOSIT a 42 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz