Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 498 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 34  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: úte 16.01.2018 21:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Podla mna to bude asi tak, ze 100 kovu hlavu vymenil za 125ku. Potom zistil, ze k tej vacsej hlave ma slaby motor, tak tam dal vacsi 1Kw. A co so starou hlavou, nuz tak vymyslel takuto cudnu vec, ktoru mozno pouzival namiesto hrotu , alebo nieco ako lunetu.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: čtv 18.01.2018 20:16 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6883
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
jozefbb píše:
... ako lunetu...
8O :?: :?: :?:
Tak luneta je predsa o niečom celkom inom :P a ako by ju nahradila (aspoň čiastočne) univerzálka v koníku si teda vôbec neviem predstaviť. :roll:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: čtv 18.01.2018 21:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Napadá mě taková jedna věc s tou univerzálkou, ono to asi vůbec není k použití do koníku. Mě to příjde, že ta univerzálka, když je přišroubovaná k unašeči s Morse kuželem, tak patří spíše do vřetene soustruhu, já tedy nevím jaký Morse kužel, je třeba ve vřetenu MN- 80, a jiných menších soustruzích. Možná by to bylo takové řešení, jak tu univerzálku přichytnout na vřeteno soustruhu. On je celkem problém, když nemáš možnost někde získat - nebo vyrobit přírubu pro univerzálku - zpravidla se jedná o výrobu velkého vnitřního závitu a celkem dost přesného, a krátkého, a navíc není to možnost při výrobě toho závitu v té přírubě ho na něco nalícovat- takže do toho se velká část soustružníků pouštět nebude, tedy pokud není k dispozici cnc soustruh. Ale je možné - že je to vše jinak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: čtv 18.01.2018 22:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Tenhle soustruh nemá závit na přírubu univerzálky, ale má rovnou vřeteno zakončené přírubou. Když se vřeteno odšroubuje, je tam otvor morse 3. To sklíčidlo na poličce má podle mého odhadu namontované morse 2, takže se dá zasunout jen do koníka. Osobně bych si ani netroufnul soustružit s univerzálkou jen "naklepnutou" ve vřeteni, muselo by se to přitáhnout šroubem. Takže to bude skutečně nejspíše jen do koníka na upínání například velkých vrtáků s válcovou stopkou...

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: pát 19.01.2018 8:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6883
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
jova píše:
...Když se vřeteno odšroubuje, je tam otvor morse 3. To sklíčidlo na poličce má podle mého odhadu namontované morse 2, takže se dá zasunout jen do koníka...

No, kdyby se mooóc chtělo, tak by se i dalo. :wink: Existují přece redukce MK2>MK3 a pod.
jova píše:
...Osobně bych si ani netroufnul soustružit s univerzálkou jen "naklepnutou" ve vřeteni, muselo by se to přitáhnout šroubem....

Ale v tom máš pravdu a s redukcí by to bylo ještě nebezpečnější. Je to určitě do koníka, s tím souhlasím. 8)

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018 16:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
No mě by celkem zajímalo, když mám v koníku MK2, jestli by na přincipu otočnýho hrotu šla udělat otočná stovka univerzálka. Znamanalo by to vysoustružit desku pro univerzálku s odstupňovanou hřídelí, přímo u desky dát axiální ložisko a na konci hřídele malý radiální ložisko aby se to nerozpadlo. No a celý to zapouzdřit do pouzdra s MK2. Jenže když vemu konec MK2, tak je tam tak malej průměr, že se do něj vejde maximálně 624 ložisko. Tak mám dost velkou obavu, jestli se to po čase nerozsype. Za posledních 15 let, co mám otočnej hrot MK2 se to SKF 624 ložisko rozsypalo již 3 x.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018 18:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Aby to bylo trochu použitelné, musí tam být ta radiální ložiska dvě a co nejdál od sebe, jinak se to bude "kvrdlat". Tím ti ale naroste celková délka. Velký průměr M2 je skoro 18mm takže bych použil spíš nějakou prodlouženou redukci na které by se osadil průměr pro otvory ložisek a v přírubě by byly velké průměry ložisek. Pak už by se dala použít dost velká ložiska.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018 18:58 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6883
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Ano, jak poznamenal Lark, musí tam být buď 2 radiální a jedno axiální ložisko, anebo 2 ložiska s kosouhlým stykem (axiální pak být nemusí).

Nezbývá nic jiného, než si dát vydrobit celou odstupňovanou hřídel i se zakončením kuželem MK2. To si pak můžeš na ta ložiska zvolit průměry jaké chceš. Anebo na jakýkoli trn s kuželem MK2 nalisovat s dostatečným přesahem díl s odstupňovaným osazením pro ložiska s přídavkem a pak teprve to dát obrousit na přesné rozměry - tím se zaručí aby to neházelo. :wink:

Já řeším jiný problém. Pinola koníka v mém soustruhu má vevnitř pouze MK1. Už jsem si nakreslil výkres nové pinoly s MK2, ale mikdo mi to nedokáže (nebo spíš nechce) vyrobit. Pro MK2 je totiž mnohem větší sortiment příslušenství.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018 19:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jako polotovar by se dala požít tahle redukce http://www.dovavanik.cz/VRTAKY.html?xmlid=291153&var=291155, na které by se jen osadil průměr a zkrátil na potřebnou délku. Na univerzálu by se vytočila jen příruba jako domek pro ložiska.

to VTjr: Zkus nějakou nástrojárnu v okolí, ale nejspíš to bude dost drahé. Na "fušku" to asi dnes nikdo neudělá. To vytočení a vybroušení vnitřního kuželu chvíli trvá. Taky by asi bylo dobré, když už se to dělá, nechat tu pinolu cementovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018 19:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
To není Larku špatnej nápad s tím prodloužením. Ale asi bych použil 2 x 2, pak by skrz malou univerzálku do hloubky cca 100mm prostrčit i nějaký tyčky do průměru MK2.
Nojo, jenže když to prodloužení na kulaťáku trošku osadím pro dvě kosoůhlý ložiska, a mezi ně dám trubkovou rozpěru, jak to blíž k velkýmu průměru MK zajistím aby ložiska nesjely po tom prodloužení? Vybrousit na soustruhu diamanťákem drážku pro šprndu? To bych si musel nejdřív udělat držák na Dremelu do suportu a na to jsem dost línej. :oops:
Ta točící se část bude vlastně trubka s přírubou pro univerzálku, ta bude stačit zajistit jen šprndou v drážce trubky. Mám to načmárat jestli to není kravina?
Díky!


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018 20:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6883
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Tak na tu válcovou část nalisuj za tepla kus ocelové kulatiny s vysoustruženými osazeními pro ložiska (můžeš to pro jistotu zajistit nějakým příčným červíkem), ale s přídavkem pro broušení. A pak to dej někam obrousit na přesné průměry ložisk.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018 20:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6883
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Lark píše:
to VTjr: Zkus nějakou nástrojárnu v okolí, ale nejspíš to bude dost drahé. Na "fušku" to asi dnes nikdo neudělá. To vytočení a vybroušení vnitřního kuželu chvíli trvá. Taky by asi bylo dobré, když už se to dělá, nechat tu pinolu cementovat.

Spolupracuji s několika (dělám pro ně laserové popisky do vstřikovacích forem) a tak mnozí jsou mi i zavázáni. Už jsem rozdal i výkresy (viz dole). Jeden mi sliboval, že to vyrobí z jakési ušlechtilé oceli, která se ani nemusí cementovat a kalit. Ale zatím zůstalo jen u slibů. Skutečně do broušení vnitřího Morse kuželu se nikomu moc nechce (což zcela chápu).
Navrhoval jsem, že stačí polotovar s přídavky, protože mám ještě jednoho kamaráda brusiče, který by to pak dokončil. Taky, že tu mosaznou matici s levým závitem si vyrobím a nalisuji sám (ten závitník mám). No ale stále nic. :(
Ale já stejně teď nemám na práci v dílně čas, tak to ani moc nehrotím. :roll:
Příloha:
koník_MK2_Rev01.pdf [33.6 KiB]
85 krát

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: stř 24.01.2018 22:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ono to s tou kuželovou dírou zase tak hrozné není. Jde jen o to aby měl brusič dost dlouhé vřetýnko na malá brusná tělíska a trochu drbačka je než vyladí úhel kuželu (kalibrem na barvu). Dnes je asi největší problém, že staří ochotní řemeslníci mizí a mladí by nejradši mačkali jen čudlíky CNCéček. :lol:

to Celeron: U těch kosoúhlých ložisek je problém, že se musí dobrousit rozpěrné kroužky mezi vnějšími i vnitřními kroužky pro seřízení vůle, a ty kroužky ložisek pak musí být sevřené maticemi. Tím ti zase naroste délka a na koleně to asi neuděláš. Asi bych radši použil dvě radiální a jedno axiální a nemusíš nic pasovat ani zajišťovat. Radiální ložiska se zvýšenou přesností se dají koupit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: pon 29.01.2018 12:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6883
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Lark píše:
... Dnes je asi největší problém, že staří ochotní řemeslníci mizí a mladí by nejradši mačkali jen čudlíky CNCéček. :lol:

Přesně tak, bohužel. :cry:
Ale ten můj kamarád-brusič, je ze staré školy, pán v důchodu s perfektní vlastní dílnou, který si tím přivydělává k svému důchodu.
Jinak já si tu technologii výroby si dovedu představit. Jen čekám furt na ten polotovar.
Lark píše:
to Celeron: U těch kosoúhlých ložisek je problém, že se musí dobrousit rozpěrné kroužky mezi vnějšími i vnitřními kroužky pro seřízení vůle, a ty kroužky ložisek pak musí být sevřené maticemi. Tím ti zase naroste délka a na koleně to asi neuděláš. Asi bych radši použil dvě radiální a jedno axiální a nemusíš nic pasovat ani zajišťovat. Radiální ložiska se zvýšenou přesností se dají koupit.

A co tak použít jedno radiální + jedno kosoúhlé ložisko, radiální nalícovat suvně, kosouhlé pevně a nic nevymezovat? :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stolní soustruh do dílny
PříspěvekNapsal: pon 29.01.2018 12:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
VTjr píše:
A co tak použít jedno radiální + jedno kosoúhlé ložisko, radiální nalícovat suvně, kosouhlé pevně a nic nevymezovat? :wink:

I to jedno kosoúhlé je potřeba seřídít (dopasovat) opěrnými kroužky, protože při zatlačení by se utahovalo.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 498 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 34  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz