Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 05.03.2007 21:33 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.2.2005
Příspěvky: 357
Bydliště: ČR, Praha 13
Obrázky: 9
Vážení kolegové, konstruktéři. Na jedné z modelářských akcí jsem koupil za slušný peníz křídlo ve dlou půlkách. Konstrukce je jádro polystyren polepený ve formě dýhou.
Chci mít křídlo na éru dělené a potřebuji tedy nějakou spojku. V křídlech je zalepen hranol balsy se šikno vyvrtanou dírou prům. 6 mm v délce POUZE 55 mm. Když zalepím trubičku 6/5 mm a bud vkládat drát (uhlík) prům. 5 mm, tak se mi to zdá krátké s nebezpečím vylomení.

Co s tím? Dvoumetrové křídlo v celku se mi nechce dělat, problémy s přepravou.

Letu zdar!


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 05.03.2007 22:16 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 15.10.2006
Příspěvky: 455
Bydliště: Praha
PeZet píše:
Vážení kolegové, konstruktéři. Na jedné z modelářských akcí jsem koupil za slušný peníz křídlo ve dlou půlkách. Konstrukce je jádro polystyren polepený ve formě dýhou.
Chci mít křídlo na éru dělené a potřebuji tedy nějakou spojku. V křídlech je zalepen hranol balsy se šikno vyvrtanou dírou prům. 6 mm v délce POUZE 55 mm. Když zalepím trubičku 6/5 mm a bud vkládat drát (uhlík) prům. 5 mm, tak se mi to zdá krátké s nebezpečím vylomení.

Co s tím? Dvoumetrové křídlo v celku se mi nechce dělat, problémy s přepravou.

Letu zdar!
Zdar Nedávej tam trubičku, ale nějakou ocelovou tyč, díru do křídel udělej delší, jedinej problém asi pro Tebe bude váha ingotu :D ......


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 05.03.2007 22:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Uhlíková trubka 6mm dĺžky 35-40cm ako spojka je v pohode. Ide o to len dobre zvrtať polovice krídla. Pri rovnej trubke musia ísť šikmo ak máž v strede vzopätie.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 06.03.2007 6:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.7.2006
Příspěvky: 1643
Bydliště: Letohrad
Záleží, kolik je tam místa. Já bych to převrtal a zalepil trubku s vnitřním pr. 8 o délce tak 150 a do druhý půlky zalepil trubku pr. 8 tak, aby aspoň 100 přesahovala pro zasunutí. Případně ještě totéž udělat s menším průměrem vzaděj.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 06.03.2007 7:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.7.2005
Příspěvky: 1406
Bydliště: Prague
Měl jsem Vegu (větroň r.2500mm) a tam jsem to řešil 5mm strunou na každé straně přes 4 žebra což vycházelo tak cca na 20 - 25 cm do každého křídla


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 06.03.2007 11:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.10.2005
Příspěvky: 1636
Bydliště: mezi Práglem a Kralupama n/Vlt.
PeZet píše:
Vážení kolegové, konstruktéři. Na jedné z modelářských akcí jsem koupil za slušný peníz křídlo ve dlou půlkách. Konstrukce je jádro polystyren polepený ve formě dýhou.
Chci mít křídlo na éru dělené a potřebuji tedy nějakou spojku. V křídlech je zalepen hranol balsy se šikno vyvrtanou dírou prům. 6 mm v délce POUZE 55 mm. Když zalepím trubičku 6/5 mm a bud vkládat drát (uhlík) prům. 5 mm, tak se mi to zdá krátké s nebezpečím vylomení.

Co s tím? Dvoumetrové křídlo v celku se mi nechce dělat, problémy s přepravou.

Letu zdar!


Ta krátká trubička je tam pouze z důvodu zajištění obou polovin při slepováni křídel dohromady. Na takovém rozpětí bych to odhadoval min. 20 - 30cm do každé poloviny a z tvrdé duralové trubky 20-25/2,5-3mm. Ale bylo by to lepší řešit uhlíkovou spojkou podobného průměru. Vyjde lehčí ale má to své nevýhody. I nepatrné poškození spojky z uhlíku může být smrt pro éro.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 06.03.2007 12:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.7.2006
Příspěvky: 1643
Bydliště: Letohrad
Ještě by to chtělo specifikovat na jak těžký letadlo a jak rychlý. Případně jestli motorový, elektro, větroň. Jinak to bude střílení. Já jsem v odpovědi předpokládal těžší větroň. Odpověď od Perta je asi na akrobata.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 06.03.2007 18:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2006
Příspěvky: 1289
Bydliště: Mělník
Já ty krovky od Perta spojil uhlíkem (trubkou) 8mm. Do každý půlky tak odhadem 15cm. To jsem zvědavej... :D

_________________
Spíš lítač než stavěč...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 06.03.2007 18:38 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 10798
Bydliště: ČR, P6 Dědina, Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 11
Ja mam na Mefistovi (2m, 1.7kg, elektrovetron) laminatovou (sklo) kulatinu 8mm delku asi 20cm, je to docela nahrane, pri drsnejsich manevrech je jasne videt, jak se kulatina prohyba. :( Premyslim cim to nahradit, myslite ze uhlikova trubka bude lepsi, nebo kulatina, nebo dural ???
Nebo se na to vykaslat (ale co kdyz pak jednou zatleska, to by byla skoda)...

_________________
Abu (Tomáš S.) - MC19 - kanál č.90 na 40MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: úte 06.03.2007 21:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.2.2005
Příspěvky: 357
Bydliště: ČR, Praha 13
Obrázky: 9
Díky všem a doplňuji:
rychlý elektrovětroň (něco jako Claudie od JR Models), hmotnost tak 1,2-1,3kg.
Křídla jsou již vyvrtána na ten prům.6 v délce 55 mm šíkmo pro rovnou spojku asi pro slepení jak říká pert. Vrtat dál nemá cenu vyjel bych potahem ven z křídla. Díra je v balzovém hranolu a jinak je okolo samý polystyren. :cry:
Tak z toho asi vyplývá, že nezbyde nic jiného než křídlo opravdu slepit. Ptám se Vás tedy jak nejlépe lepit aby spoj nebyl nejslabším místem křídla. K trupu by mělo být přišroubováno dvěma silonovými šrouby M5 a nějaká ten kolík nebo jazyk k fixování polohy. Doporučujete spoj přelaminovat?

Letu zdar!


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 07.03.2007 6:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.7.2006
Příspěvky: 1643
Bydliště: Letohrad
PeZet: Určitě přelaminovat, jinak by to bylo dost málo pevný.

Abu: Uhlík plný, nebo by musel být aspoň pr.8/pr.4. Pokud dural, tak by musel být kvalitní (třeba EN AW 7022), nějakej 5083 nebo 6060 by nebyl nic moc. Já mám ten 7022 na Hotlineru průřez 11x7, protože uhlík jsem zlomil při pádu na čumák po prvním letu. Od tý doby jsem s ním nepraštil, ale mělo by to vydržet trochu víc než ten uhlík. :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 07.03.2007 9:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 10798
Bydliště: ČR, P6 Dědina, Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 11
Speedy píše:
Uhlík plný, nebo by musel být aspoň pr.8/pr.4. Pokud dural, tak by musel být kvalitní (třeba EN AW 7022),

Dik za rady. Predpokladam ze dural taky kulatina.
No uvidim jestli neco sezenu... ale mozna se na to vykaslu, Mefisto stejne neni zadnej skutecnej hotliner, asi to bude chti casem nejaky pevnejsi ero.

_________________
Abu (Tomáš S.) - MC19 - kanál č.90 na 40MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 07.03.2007 10:11 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 28.12.2004
Příspěvky: 370
Taky budu řešit tento problém.Mám ero rozpětí 2m na 12.7ccm hmotnost 2,5-3 kg.Křídla jsou dýhová.Chci je slepit ale nevím jestli dát nějakou spojku, protože když je zalepím střed přelaminuji. Co myslíte mám tam dát spojku nebo jen na tvrdo zalepit k sobě a přelaminovat.

Foto: http://www.models-krnov.wz.cz/moje_modely.htm


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 07.03.2007 10:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 18.2.2007
Příspěvky: 232
Bydliště: ČR, Praha Západ
Pietro: určitě bych použil spojku, při rozpětí 2m a typu modelu je to nutnost. Otázka je, jak to bude s pevností v samotném polystyrenu, na fotce není vidět žádný nosník. Pokud chybí, chtělo by to spojku raději delší.

_________________
Mirek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 07.03.2007 11:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 28.12.2004
Příspěvky: 370
Nosník zde není ale jsou podlaminovaná ale nevím jak až moc.Co kdybych si udělal překližkové stojiny (asi 2) o určité délce a výšce od spodního potahu k vrchnimu a to mi zaručí zpevnění.A potom to ještě přelaminovat. Nechci křídla zbytečně zatěžovat ale zase chci aby držely dobře pohromadě.Jedno křídlo váží bez potahu a serva 200g proto bych nechtěl moc zvyšovat váhu.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz