Switch to full style
Pracovní postupy, technologie, finty, grify, nástroje, poznatky jak co nejlépe něco vyrobit, opravit a tak podobně.
Odeslat odpověď

Re: Měření tahu elektromotoru

pát 30.12.2011 1:21

Doktore, zrovna ty jsi jeden s těch kterym jsem se v tom ostřejším přéspěvku omlouval, na tebe to určitě myšleno nebylo. Mockrát si mi i v jiných odkazech pomohl. Jde mi jen o to že mnohé z příspěvků, a to mi snad dáš za pravdu, vyzněli opravdu dosti arogantně. Možná bych to i snesl být absolutní začátečník a nevědět o elektropohonu nic. V mé galerii je dost menších modelů, které jsem postavil i osadil pohonem a vesměs všechny létali nebo létají. Vůbec jsem se tady nechtěl dohadovat o statickém tahu, jen jsem chtěl ukázat jednoduchou cestu jeho možného změření.

Re: Měření tahu elektromotoru

pát 30.12.2011 12:19

>volente
V pohodě. Proti způsobu jakým měříš tah nemam vůbec nic. Určitě si něco takového může každý doma postavit a změřit pokud chce. :wink:

Jinak ještě k tomuto:
http://www.fbest.wz.cz/konverze.html
Jak psal Tomáš je tohle už hodně starej text. Pan Raffaj určitě patřil k jednomu z průkopníků elektrolétání u nás. Za to mu určitě velké dík. Doba je ale dnes prostě jinde. Dřív se za úspěšnou elektrokonverzi považovalo to, že model na ten elektromotor nějak letěl. O srovnatelných parametrech v té době se spalovacími motory ještě asi nemohla být řeč. Nebyla na to technika. Prvním impulsem byl až teprve třífázový motor a dovršeno to bylo aku LiPol.

Tohle:
""4. Volba potřebného příkonu motoru

* Pro vzlet modelu a jeho bezpečný let potřebujeme nejméně 100 W příkonu na jeden kilogram váhy modelu
* Příkon 80-120 W na jeden kilogram umožňuje základní akrobacii
* Příkon 140-200 W na jeden kilogram umožní plnou a agresivní akrobacii.""

je z dnešního hlediska už celkem utopie. 200W na agresivní akrobacii fakt rozhodně nestačí. Na tu potřebuješ cca 400W. 3D letci jsou s pohonem spokojeni při 500W/kg. Ve cvičném hornoplochu s polosymetrikou mam asi 260W/kg a je to myslim tak optimální hranice pro takovej model kterej s tim tu základní akro zalítá. Kolmo do nebe to ale nelítá. Tenkrát byla prostě jiná doba a pohon se vnímal na základě jeho možností. Dneska je taky jiná doba (lepší asi ne), elektropohon se posunul tak významě vpřed, že u menších modelů výkonem vytlačil spalovací motory.

V příručce pro elektrolet se asi uvádí toto:
* 100-140 W na kg ... minimální výkon vhodný pro modely typu slow a park flyer
* 140-180 W na kg ... modely s malým přebytkem výkonu: trenéry, pomalé makety
* 180-220 W na kg ... modely pro základní akrobacii, rychlé makety
* 220-260 W na kg ... modely pro akrobacii, rychlé modely
* 260-300 W na kg ... modely pro 3D akrobacii, dmychadla
* 300-400 a více W na kg ... modely pro neomezenou akrobacii
Tohle jsou pro mě osobně možné limity které splní tak nějak to, co je od nich požadováno a jen v případě, že se jedná pouze o čistý výkon. Pokud to budeš chtít převést na příkon, tak stačí uvedené limity podělit nějakou průměrnou účinností motoru (třeba 0,75). I tak plno lidí nebude dle tabulky s příkonem 300/0,75= 400W pro 3D spokojeno. Prostě nároky dnešního pilota jsou už někde jinde než před 10 roky. Když vemu toho mého cvičného hornoplocha s poměrem 260WPin/kg, tak to odpovídá kategorii "180-220W ... modely pro základní akrobacii, rychlé makety" (180-220/0,75=240-290WPin). Tedy model splňuje to, co ta tabulka uvádí. Je jasný že celé posouzení výkonu pohonu pro daný model je čistě subjektivní záležitost, kde co se někomu zdá slabé může někdo jiný vnímat jako moc silné. Ze všeho nejlepší je ale samotná zkušenost na vlastních modelech kdy si tyhle předpoklady může člověk ověřit v praxi a tím si je potvrdit a nebo pro sebe upravit. Já si sám pro sebe můžu udělat obrázek o pohonech v rozmezí asi 125-1000WPin/kg díky svým modelům. V současné době nemam model který by tenhle rozsah překročil v nějakém směru. I to mi ale stačí na to, abych zhruba věděl co si u jakého modelu můžu dovolit aby z toho nebyl nějaký průser. :wink:

Re: Měření tahu elektromotoru

úte 05.12.2017 14:39

Zdravim, ma smysl se tady jeste ptat, jak mechanicky merite tah a odber motoru? Zajima me konstrukce "zarizeni", kde se nebudete bat namontovat cca 1200 W motor a roztocit ho naplno bez toho aby to urvalo desku od stolu a vyletelo ven oknem. Napad z prvniho prispevku je fajn, ale urcite to neni jedinej zpusob.

Dekuju.

Re: Měření tahu elektromotoru

úte 05.12.2017 15:25

Co tu bylo napsáno o statickém tahu jsi určitě čet, ale pokud ho chceš mermomocí měřit, tak u tak velkých výkonů bych to určitě nedělal doma, nejenom kvůli tomu "aby mi to neurvalo desku stolu", ale i proto, že ti v místnosti začne všechno poletovat a padat, a je i velké riziko, že ti něco vletí do vrtule. Takové měření bych dělal venku přímo na modelu zavěšeném na mincíř, nebo podobnou váhu uvázanou k něčemu stabilnímu. Třeba k plotové trubce nebo kolíku zaraženému do země. Nějaký odpor podvozku je určitě zanedbatelný. Navíc to měření bude reálnější, protože se projeví i případný vliv kapoty.

Re: Měření tahu elektromotoru

úte 05.12.2017 15:35

Mně ani tak nejde o ten tah, jako spíš změření odběru a a pod. Tah více - méně jen ze zajímavosti, jestli to bude aspoň častečne korespondovat s vypočtenou hodnotou.

Re: Měření tahu elektromotoru

úte 05.12.2017 16:17

TerriOnne1 píše:... konstrukce "zarizeni", kde se nebudete bat namontovat cca 1200 W motor a roztocit ho naplno ...

download/file.php?id=70970&mode=view
Dosahnul jsem na tom 1600W. Soucasti stojanu je loze tak jak bude v pristim eru, vcetne ulozeni 3x 3s 5000mAh baterek.

Re: Měření tahu elektromotoru

úte 05.12.2017 21:55

Na měření ti stačí DC klešťák, nebo něco takového, plus otáčkoměr.

P.S. Jirko, to provozuješ doma? :D

Re: Měření tahu elektromotoru

stř 06.12.2017 5:21

No, doma jsem jen kraťounce bzuknul v chodbě :mrgreen: , jinak letiště a v zimě hala (tělocvična) kam chodíme létat.
Mám na tom nalepený i Watt's Up a otáčkoměr, tah zkouším rybářským mincířem zaháknutým za madlo.

Re: Měření tahu elektromotoru

stř 06.12.2017 17:02



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

našel jsem docela hezkej stojánek. Vyloupnout, slepit. Bohužel firma asi zkrachovala, protože víc jak video se mi najít nedaří.

Re: Měření tahu elektromotoru

sob 23.12.2017 11:41

Tak nakonec uplne jednoduse. Deska+hranolova patka+kolecka+mincir+ par sroubu. Vse z Hornbachu dokopy asi za cca 300 czk. To co potrebuju to udela.
Přílohy
20171212_160007.jpg
20171212_160611.jpg

Re: Měření tahu elektromotoru

sob 20.01.2018 1:31

OSOBNÍ VÁHA - orientační zjištění STATICKÉHO TAHU - RCMania

Re: Měření tahu elektromotoru

pát 29.10.2021 8:00



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Re: Měření tahu elektromotoru

pát 29.10.2021 9:44

Skvělá cesta jak naměřit naprosto nesmyslnou hodnotu.

Re: Měření tahu elektromotoru

pát 29.10.2021 14:56

zdzd píše:Skvělá cesta jak naměřit naprosto nesmyslnou hodnotu.


Proč myslíš?

Re: Měření tahu elektromotoru

pát 29.10.2021 16:32

Že by proto, že se proud vzduchu opírá přímo o váhu?
Odeslat odpověď