Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 12.02.2024 16:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Zdravím všechny domácí kutily/modeláře.
Včera jsem náhodou v Lidlu objevil sady velkoprůměrových vrtáků ale se zkrácenou délkou a tenkou stopkou 12,5mm. Koupil jsem 4 různé sady, každou v ceně 9€. Postupně v průměrech 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 20, 22, 24, 25, 26 a 28mm (11 a 12 mají stopku trochu tenčí). Zde jsou sady v obalech
Příloha:
Vrtaky-4sady_v_obale_20240211_160125m.jpg
Vrtaky-4sady_v_obale_20240211_160125m.jpg
[ 63.58 KiB | Zobrazeno 1320 krát ]

a takhle vypadají rozbalené
Příloha:
Vrtaky-4sady_rozbalene_20240211_155911m.jpg
Vrtaky-4sady_rozbalene_20240211_155911m.jpg
[ 87.74 KiB | Zobrazeno 1320 krát ]


Samozřejmě je mi jasné, že se budou dát použít jen do měkčích materiálů, ale mohou ušetřit hodně času a námahu při soustružení větších dutin i do duralu. Zrovna nedávno jsem soustružil zadní víko pro motor OS MAX FP 25 (je tu o tom vlákno) a tam jsem si vypomohl zkráceným vrtákem 13,5mm, který jsem si kdysi vyrobil ze zlomeného delšího, na kterém jsem odřezal ožužlaný Morse kužel a vysoustružil si tenkou stopku aby šel upnout i do malého skličovadla do 9mm.
Tak si myslím, že pro majitele malých krátkých hobby soustruhů se takové vrtáky mohou hodit.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 13.02.2024 18:26 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.2.2023
Příspěvky: 36
Bydliště: Jihlava
V Lidlu měli nedávno i pěkné malé vrtáky (průměry 1,1-2mm) které se díky takovým plastovým kroužkům dají upnout do obyčejné vrtačky.
Tady je odkaz: https://www.lidl.cz/p/parkside-sada-mik ... WpEALw_wcB
Edit: Na tom eshopu mají dokonce ještě menší průměry.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.02.2024 0:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
VTjr píše:
Tak si myslím, že pro majitele malých krátkých hobby soustruhů se takové vrtáky mohou hodit.

Mám je už asi 3 roky a je to dost bláto. Plasty v pohodě, hliník celkem taky ale už na mosaz je problém. No a i na měkký jedenáctkový železo ty vrtáky rychle odchází i pod emulzí.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.02.2024 13:23 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
WIN píše:
...malé vrtáky (průměry 1,1-2mm) které se díky takovým plastovým kroužkům...

Ty kroužky tam nejsou kvůli upnutí do vrtačky, ale slouží k opakovanému upnutí v NC mašinkách, usnadní stejné vyložení konce nástroje při výměně.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.02.2024 15:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Celeron píše:
Mám je už asi 3 roky a je to dost bláto. Plasty v pohodě, hliník celkem taky ale už na mosaz je problém. No a i na měkký jedenáctkový železo ty vrtáky rychle odchází i pod emulzí.

No, já jsem si vědom, že to nejsou kobalťáky a ani jsem nepočítal s tím, že bych je používal na ocel. :wink: Spíš na dural, nebo plasty či dřevo. 8) Tedy abych si předvrtáním velké díry urýchlil a usnadnil její následné opracování nožem. :mrgreen:
Pro svůj větší soustruh AT320 mám koupenou sadu velkých dlouhých vrtáků s MK1/MK2 stopkou, zlaté barvy, potažené TiN (tedy doufám, že opravdu), ale ta sada je jen do 24mm.
Ale do svého malého soustruhu to nedám, protože v pinole je jen MK1 a navíc je na ty dlouhé vrtáky příliš krátký.

Jinak moje zkušenosti s čínskými sadami vrtáků jsou podobné jako ty Tvoje s těmito. Oni to všechno mají zlaté barvy, tedy potažené vrstvičkou TiN. Ale kdo ví jestli je to opravdu TiN, jestli to není jen nějaké levné fejkové kočičí zlato na oklamání kupujících. :? A navíc, i kdyby to byl opravdu TiN, tak kolikrát jsou nabroušeny tak lajdácky, s tak nedokonalou geometrií, že to stejně postrádá smysl. :| Protože přebroušením se samozřejmě ta vrstva TiN odstraní.
Tyto Parkside vrtáky mají aspoň tu geometrii správnou. 8)

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.02.2024 16:21 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1171
Podle mě na balsu (teda ne příliš tvrdou) by mohly být (jako většina "vrtáků" z stejné země původu) výtečné :lol: .
Chvilku vážně - ono to chce číst nápisy u prodejce - viz: "Vrták z uhlíkové oceli s HSS hrotem" ( https://www.lidl.cz/p/parkside-sada-spi ... p100368182 )
To, že se vrtáky větších průměrů svařují natupo z dvou materiálů (stopka z nějaké konstrukční - ale ne uhlíkovky, předek z nějaké HSS - obvykle max nebo max spec nebo max spec G či MO5), není nic neobvyklého - ale jednak nebývá zadek z uhlíkovky a hlavně předek z té HSS jednak musí být skutečně z rozumné HSS - ovšem zejména dostatečné délce - aby vrták pak měl taky nějakou rozumnou životnost na ostření.
Místo svaru, obvykle je vidět (řekl bych, že i na těch fotkách) - a pokud vidět není, snadno se dá kusem tvrdokovu identifikovat. Kde asi tak bude - no nechť si užije každý sám. No a z čeho je ten předek - to je vidět taky na první pohled - stačí si zkusit na porovnání jiskrovou zkoušku na klasice MO5 (19830) a na té obvyklé čínské "HSS" :lol: .


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 14.02.2024 18:44 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.2.2023
Příspěvky: 36
Bydliště: Jihlava
jyrry píše:
Ty kroužky tam nejsou kvůli upnutí do vrtačky, ale slouží k opakovanému upnutí v NC mašinkách, usnadní stejné vyložení konce nástroje při výměně.

Ale kdyby tam ty kroužky nebyly, tak to neupnu, ale to je možná vrtačkou. Dík za opravu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2024 13:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
MPml píše:
Podle mě na balsu (teda ne příliš tvrdou) by mohly být (jako většina "vrtáků" z stejné země původu) výtečné :lol: .
:lol: .

Už jsem se fakt nemohl dočkat, kdy sem hodíš nějakou sarkastickou poznámku. :lol: :lol: :lol:

Nepochybuji o tom, že ty vrtáky se asi opravdu svařují ze dvou materiálů. Jen nevím, kde ten svár vidíš na těch fotkách, které rozhodně nevynikají velkým rozlíšením, protože já je před uploadem na fórum vždy zmenšuji na 1600x1200pix. Totiž, já ho nedovedu identifikovat ani na reálných kusech. :roll: A to jsem je studoval doopravdy pozorně, lupou. :P

Ale jinak jsem přece hned v úvodu napsal, že s tím neplánuji vrtat ocel, že to budu mít jen na urýchlení soustružení větších dutin. Zejména při výrobě zadních vík motorů to opravdu pomůže.

Ale když už jsme u těch Tvých reakcích, byl bych spíš rád, kdybys mi zrovna Ty okomentoval ten dlouhý difuzér pro OS FP25, který jsem vyrobil abych z něj udělal CL verzi zde viewtopic.php?f=8&t=93054&start=30#p1556045. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2024 13:51 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2008
Příspěvky: 291
Jenom moje praktické zkušenosti. Mám sady koupené, protože občas potřebuji větší průměr. Cena dobrá, což znamená, že kvalita nebude pro sériovou výrobu.
pro opravy, případně zhotovení několika otvorů určitě OK.
Nejvíce jsem použil průměr 16 mm do předvrtané díry průměr 5. V ocelovém jeklu (síla stěny 3 mm) jsem vrtal 35 děr bez znatelného opotřebení a nutnosti přebroušení. Sady jsem kupoval před rokem. Za mě spokojenost (nemůžu ovšem za tuto cenu použití ve výrobě).


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2024 16:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Takže ocelové jekly s tím vrtat lze. 8) Asi jsi je vrtal na stojanové vrtačce, že? :roll:

Protože při použití tak velkých vrtáků pro vrtání tenkých plechů, nebo stěn jeklů, je problém v té poslední fázi, kdy vrták ukončuje ten otvor. :( Pokud je ta vrtačka stojanová s pákou a jekl upnutý ve svěráku, tak při troše citu a zkušenosti asi nic nehrozí. Ale mnohem horší je to při použití ruční vrtačky, kdy se vrták do otvoru přímo vcucne a vrtačka přitom dostane zabrat. :o
Mně se takto jednou podařilo vylámat ozubení posledního kola převodovky takové té levné hobby vrtačky, a to jsem do plechového U-čka se stěnou 2mm zvětšoval otvory 6mm pouze na 13mm. Dovedu si představit co za ránu by to udělalo s tím vrtákem 28mm. Prostě v rukách to neudržíš. :P

Nakonec na stránkách LidlShopu, co sem dal odkaz MPml, přímo píšou, že je to určeno do stojanové vrtačky. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2024 17:09 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 22.5.2008
Příspěvky: 291
Ano vrtáno na stojanové vrtačce. Ruční by to šlo také, ale musel bych použít Bosch s nastavovat ným momentem vypnutí. Při vrtání konstrukce v terénu ji používám a moment vypnutí při určitém kroutícím momentu mám nastavený tak, že při pokusu o hryznutí se vrtačka vypne a nenamlátí mě. Také záleží na podbrusu vrtáku, ale to řemeslníkovi nemusím říkat.
Jekly sem vrtal originálním brusem vrtáku, nepodbrušoval jsem ho.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2024 19:27 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Na slabý plechy mám stromečkový vrták. Na větší díry do materiálu soustruh nebo vyvrtávací hlavičku.
Tohle strkat na malý soustruh nebo na ruční vrtačku mi přijde jako nesmysl, případně pro milovníky adrenalínových sportů.
Ale je to levný ;-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2024 21:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tak ne každý má doma soustruh. Ale pokud jako modelář mám k práci dílnu, tak aspoň jednoduchá stolní vrtačka by měla být samozřejmostí. Ovšem i tak se člověk občas nevyhne vrtání "v ruce". Jednak vrtám na několikrát, od nějakého (rozumného) menšího vrtáku až po konečný rozměr (i v té stolní). Při vrtání v ruce je pak třeba před konečným průchodem vrtáku materiálem je třeba odlehčit, aby se vrták nekousl, nebo se jen "nezašrouboval".

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.02.2024 21:23 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
No však na to vrtání v ruce je dost dobrý ten stromečkový vrták. A nejen do plechu, umí to i do tenkýho plastu a tak...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 16.02.2024 0:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jyrry píše:
No však na to vrtání v ruce je dost dobrý ten stromečkový vrták. A nejen do plechu, umí to i do tenkýho plastu a tak...

A mívaj je taky v "potravinách" většinou v sadě od 4 do 12 po 2 mm + 4 do 20 po 2 mm + srážecí kuželovej trojbřit na okraje vrtaných děr. Jednou měli i dvojbřitej kužel 8-20 mm ale u toho jsem dodnes nepřišel, k čemu je to dobré.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 31 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: i30, JerryK, kocispavel, sibcat a 44 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz