Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2009 9:45 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.1.2005
Příspěvky: 2142
Bydliště: Hodonín
Obrázky: 53
Blog: Zobrazit blog (2)
pokouším se udělat model pozorovacího upoutaného balónu WWI (jitrnice)
základní myšlenku už mám celé to bude složeno z obalu vzducholodi který bude tvarem odpovidat francouzské pozorovací vzducholodi WWI. v tomto obalu bude konstrukce která bude držet základní tvar (ploztužená vzducholoď) do ní se vloží vak naplněný heliem který by měl celou tuto kostrukci nadzvednout nad zem. Moje otázka zní máte někdo tip z čeho vyrobit onen vak ay co nejméňe upošutěl helium a nějaký tip jak spočítat jaký objem vaku (heliaú je potřeba k "uzvednutí určité hmotnosti? díky za jakékoli podmětné a konstrukční návrhy.

_________________
Radim


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2009 10:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.9.2006
Příspěvky: 1920
Bydliště: Praha
To zní moc zajímavě. Až to budeš mít hotový, tak se s náma nezapomeň podělit :)
Jinak tady máš nějakou inspiraci: http://www.airshipclub.com/page.php?lang=cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2009 10:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 2.6.2007
Příspěvky: 5838
Bydliště: DNV
http://www.topgun.sk, klikni na "novinky", preklikaj sa na stranu 4 z 5, tam najdi vzducholode uzivatela PeterD, klikni na tlacitko E-Mail a skus sa nakontaktovat. Verim, ze pomoze.

_________________
http://galerie.rcserver.cz/index.php?sum=72


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2009 10:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.7.2004
Příspěvky: 1266
Bydliště: Škvorec
Jestli pak vis ze helium pred casem citelne podrazilo? :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Výpočet
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2009 10:57 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 5.3.2009
Příspěvky: 31
Výpočet je v podstatě jednoduchý .Nastíním to obecně:
Z logiky věcy vyplývá ,že je nutno vyjít z klasického archimédova zákona,tj těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou jenž se rovná hmotnosti kapaliny tělesem vytlačené.Bralo se to v sedmé či šesté třídě ZŠ ??
Takže místo kapaliny je nutno dosadit hmotnost vzduchu protože vzducholoď v podstatě svým objemem vytlačí vzduch a tento vytlačený objem vzduchu je síla neboli hmotnost jež je roven rovnovážnému stavu tj. vducholoď neklesá ani nestoupá -vznášíse.Samozřejmně neberu v potaz teplotu vzduchu. Samozřejmně každého ihned trkne a jakto že helium oproti vodíku má skoro dvojnásobně nižší vznosnost?? Inu od vytlačeného objemu je nutno odečíst hmotnost balonu-konstrukce a hmotnost helia či vodíku tj náplně !!.Protože i vodík a helim něco váží !!Mno a každý kdo absolvoval všechny třídy ZŠ ví ,že helium má 2x větší atomovou hmotnost než vodík.
Veškeré udaje jako je hmotnost vzduchu při normálním tlaku,atomovou hmotnost vodíku,helia lze najít v fyzikálních tabulkách,já si je bohužel nepamatuji.
Takže polopaticky výpočet:
1m3 okolního vzduchu váží x gramů mínus 1m3 hmotnosti helia a minus hmotnost balonu a mám hmotnost co to unese . Neberu v potaz teplotu a korekci nadmořské výšky.
Jednoduché že??? Jak já říkám chce to jen v škole dávat pozor a v fyzice chemii pro mnoho lidí naprosto nudných předmětů nekreslit na lavici kosočtverce místo poslouchání.
To berte jako jen vtipnou glosu,někdo prostě na matiku,fyziku,chemii nemá buňky,já jsem zase blbej na pravopis a jazyky


Naposledy upravil Pandy dne čtv 06.08.2009 15:05, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výpočet
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2009 11:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.1.2005
Příspěvky: 2142
Bydliště: Hodonín
Obrázky: 53
Blog: Zobrazit blog (2)
Pandy píše:
Výpočet je v podstatě jednoduchý .Nastíním to obecně:
Z logiky věcy vyplývá ,že je nutno vyjít z klasického archimédova zákona,tj těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou jenž se rovná hmotnosti kapaliny tělesem vytlačené.Bralo se to v sedmé či šesté třídě ZŠ ??
Takže místo kapaliny je nutno dosadit hmotnost vzduchu protože vzducholoď v podstatě svým objemem vytlačí vzduch a tento vytlačený objem vzduchu je síla neboli hmotnost jež je roven rovnovážnému stavu tj. vducholoď neklesá ani nestoupá -vznášíse.Samozřejmně neberu v potaz teplotu vzduchu. Samozřejmně každého ihned trkne a jakto že helium oproti vodíku má skoro dvojnásobně nižší vznosnost?? Inu od vytlačeného objemu je nutno odečíst hmotnost balonu-konstrukce a hmotnost helia či vodíku tj náplně !!.Protože i vodík a helim něco váží !!Mno a každý kdo absolvoval všechny třídy ZŠ ví ,že helium má 2x větší atomovou hmotnost než vodík.
Veškeré udaje jako je hmotnost vzduchu při normálním tlaku,atomovou hmotnost vodíku,helia lze najít v fyzikálních tabulkách,já si je bohužel nepamatuji.
Takže polopaticky výpočet:
1m3 váží x gramů mínus 1m3 hmotnosti helia a minus hmotnost balonu a mám hmotnost co to unese . Neberu v potaz teplotu a korekci nadmořské výšky.
Jednoduché že??? Jak já říkám chce to jen v škole dávat pozor a v fyzice chemii pro mnoho lidí naprosto nudných předmětů nekreslit na lavici kosočtverce místo poslouchání.
To berte jako jen vtipnou glosu,někdo prostě na matiku,fyziku,chemii nemá buňky,já jsem zase blbej na pravopis a jazyky

Díky za nakopnutí hledal jsem za tím nějakou vědu a tohle mě nenapadlo.
R

_________________
Radim


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2009 12:29 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 18.9.2007
Příspěvky: 51
Počítej jedna náplň 3000kč.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2009 12:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2008
Příspěvky: 1055
Bydliště: Dar es Salaam, Tanzánie
Lukash píše:
To zní moc zajímavě. Až to budeš mít hotový, tak se s náma nezapomeň podělit :)
Jinak tady máš nějakou inspiraci: http://www.airshipclub.com/page.php?lang=cz


Zajímavé stránky - když si je celé projdeš, je tam i doporučení na materiál, který "nepropouští" hélium - viz. http://www.airshipclub.com/page.php?lang=cz&xproj=airship&page=nabidka&ktera_nabidka=62


Alfa omegou úspěšného provozu vzducholodí je dobrá volba materiálu pro duši nosného balónu. Na tento materiál jsou kladeny extrémní nároky. Musí být lehká, pevná, pokud možno průhledná (vnitřní noční osvětlení), vodě odolná, svařitelná a hlavně musí mít nízkou propustnost hélia. Po téměř roce výzkumu jsme si nechali konečně vyrobit takovou fólii podle našeho vlastního složení.
Materiál, který nabízíme má tloušťku 65 mikrometrů a šíři 1390 milimetrů. Materiál je průhledný a svařitelná vrstva je na bázi PE. Plošná hmotnost je 66,44 g/m2. Materiál má zvýšenou odolnost vůči UV záření a je proto vhodný i pro dlouhodobé umístění vzducholodě venku - např. pro upoutané vzducholodě, kde se požaduje celoroční provoz. V případě zájmu nás prosím kontaktujte. Zájemcům můžeme poskytnout i grafy propustnosti v porovnání s ostatními bariérovými fóliemi.

_________________
Spectrum DX6iBlade mSRT-Rex250, T-Rex450PRO, T-Rex500Hyperion 0610i Duo IIa mnoho dalšího.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2009 12:48 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.1.2005
Příspěvky: 2142
Bydliště: Hodonín
Obrázky: 53
Blog: Zobrazit blog (2)
Tuhle stránku jsem již našel dříve Psal jsem jim a zatím čekám na odezvu

_________________
Radim


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 08.08.2009 20:26 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 23.7.2009
Příspěvky: 456
Bydliště: Xxx
Nevím, jak jsou dnes moderní Heliové vzducholodě, ale každopádně bych se toho dost bál!!!!

....i opravdové vzducholodě zanikly díky tomu, že má klasické helium schopnost samovznícení (nejde tomu zabránit, nedá se to předpovědět)

Další věc je cena Helia, atd.... možná se Vám můj nápad bude zdát dost zcestný, ale lupl bych tam jednu nejmenší trysku ze stíhačky.... a udělal to na teplý vzduch... (stálo by to ale delší zkoušení, protože nikdo z nás nepozná, kdy je všechen vzduch zahřátý na určitou teplotu, kolik °C vydrží materiál...) ...prostě strašnějch problémů, ale možná by to stálo zatö!!!

Přeji hodně štěstí!!!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 08.08.2009 20:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.10.2007
Příspěvky: 352
Bydliště: Olomouc
no podle mne je helium inertní plyn a nebude hořet ani kdyby jsi se snažil. Staré velké vzducholodi plnily vodíkem, a ten je ve směsi se vzduchem prudce výbušný


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 08.08.2009 21:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2005
Příspěvky: 19102
selinak píše:

....i opravdové vzducholodě zanikly díky tomu, že má klasické helium schopnost samovznícení (nejde tomu zabránit, nedá se to předpovědět)

Tak to je Fór měsíce-človíčku víš vůbec něco o heliu-že se třeba používá při svařování jako ochranný plyn? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
ICQ 638556901


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 08.08.2009 21:47 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 5.7.2008
Příspěvky: 44
Bydliště: Žďárské vrchy
selinak píše:
každopádně bych se toho dost bál!!!!
....i opravdové vzducholodě zanikly díky tomu, že má klasické helium schopnost samovznícení


helium má spoustu různých zajímavých a unikátních vlastností, ale možnost samovznícení to rozhodně není. vzducholodě zanikly proto, že se plnily vodíkem ... viz kolega výše.

helium "hoří" při termonukleární reakci, kdy se slučují atomová jádra.
do reakce jako základní palivo vstupuje vodík, reakci se "spaluje" a jako odpad vzniká helium (4 vodíky se přemění na 1 helium), při dosažení teploty 100 milionů K a obrovském tlatu (cca 10^7 kg/m3) se začínají slučovat 3 jádra helia a vytvářejí uhlík, ten se dále může spojit s dalším jádrem helia a vytvoří kyslík a všechno dohromady to krásně hřeje, jako naše sluníčko ... :wink:


problém bude spíš v tom, z jakého materálu bude ten vak. protože atomy helia jsou strašně "prťavé" a dokážou prostoupit i pevnou látkou a tím pádem dochází ke ztrátám ...

_________________
Milan "=M@trix!=" ŽejdlíkSpektrum DX6iTRex450SEv2, HK450, TORO900, P-51D(Mašík) SkyLady AC


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 09.08.2009 21:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.6.2006
Příspěvky: 1107
Bydliště: Kladno
arda1 píše:
Tak to je Fór měsíce-človíčku víš vůbec něco o heliu-že se třeba používá při svařování jako ochranný plyn? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Přesně tak - zatím nebyl v historii zadokumentován jediný případ, že by kdy při svařování došlo k otěhotnění... :lol:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 10.08.2009 8:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.9.2006
Příspěvky: 1201
Samovznícení helia.....to je jak Cimrmanův chemický vtip H2SO5 :)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz