Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Barva kompozitního modelu
PříspěvekNapsal: stř 08.04.2020 8:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
Už je pozdě na pranýřování, už si leda můžu rvát vlasy, ale stejně by mě zajímalo zda je to anomálie (chybně zvolená barva/postup výrobcem) nebo je to běžné a zatím jsem měl štěstí.

Na kompozitu od jednoho českého výrobce, jsem měnil servo a krytka serva byla přilepená na oboustrance, jak jsem ji oddělal, tak tam troška lepidla zůstala, v dobré víře jsem to chtěl očistit kapkou lihu na papírové utěrce a výsledek?

Tak třeba to bude varování pro ostatní, aby to prvně někde zkusili bokem. Laminátové listy na heli a haubny letadel jsem tak normálně čistil... a nebo mám nějaký super líh...


Přílohy:
IMG_20200408_085907.jpg
IMG_20200408_085907.jpg
[ 40.32 KiB | Zobrazeno 2920 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva kompozitního modelu
PříspěvekNapsal: stř 08.04.2020 10:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Špatný poměr tužidla.Buď moc nebo málo.Špatný typ tužidla nebo je to 1K barva.Tohle umí i plastifikátor ale tady bych ho nepředpokládal.Taky je tu možnost že barva byla sice 2K ale ve spreji z konvertorem.Takže sumasumárum...omyl ve výrobě nebo někdo šetřil.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva kompozitního modelu
PříspěvekNapsal: stř 08.04.2020 10:49 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2009
Příspěvky: 10
Chyba samozrejme neni v barve ale v tom ze byl pouzity lih. Na akrylovou barvu lih nepatri myti pouze benzinem. I barvu na aute ti lih nalepta.


Sent from my iPhone and I will remove the signature


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva kompozitního modelu
PříspěvekNapsal: stř 08.04.2020 11:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
F3X píše:
Chyba samozrejme neni v barve ale v tom ze byl pouzity lih. Na akrylovou barvu lih nepatri myti pouze benzinem. I barvu na aute ti lih nalepta.

Dovolím si polemizovať. Mám kompozitové modely od viacerých česko-slovenských výrobcov. Môžem ich v liehu aj utopiť. U jednoho z renomovaných, však v poslednej dobe zisťujem rovnaký problém. Takže problém nehľadaj v liehu.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva kompozitního modelu
PříspěvekNapsal: stř 08.04.2020 14:55 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
F3X píše:
Chyba samozrejme neni v barve ale v tom ze byl pouzity lih. Na akrylovou barvu lih nepatri myti pouze benzinem. I barvu na aute ti lih nalepta.


No já nevím, ale zimní náplně do ostřikovačů líh obsahují často poměrně ve vysoké koncentraci.
A nevšim jsem si, že bych měl sežranej lak kolem okna.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva kompozitního modelu
PříspěvekNapsal: stř 08.04.2020 17:33 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 23.1.2011
Příspěvky: 101
Bydliště: Horné Lefantovce
V minulosti som kompozity vyrábal. Striekal som polyuretánkou a drhnúť sa to mohlo s čímkoľvek bežne dostupným.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva kompozitního modelu
PříspěvekNapsal: stř 08.04.2020 19:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
charon píše:
V minulosti som kompozity vyrábal. Striekal som polyuretánkou a drhnúť sa to mohlo s čímkoľvek bežne dostupným.

Přesně tak, klidně i nitroředidlem a nic se nedělo. Na líh jsou "alergické" spreje. Mají spoustu barev a odstínů, ale nejsou moc odolné. Stříkám je do forem běžně, ale čistit trupy jenom vodou. Jinak to jde dolů.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva kompozitního modelu
PříspěvekNapsal: stř 08.04.2020 19:35 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 25.6.2012
Příspěvky: 54
On je to trochu hlubší problém. Každý výrobce má praxí odzkoušenou nějakou barvu a ví jak ji použít aby to fungovalo. To znamená aby se to neloupalo od výrobku, aby se to neprokreslovalo do tkaniny, aby to šlo nastříkat a nedělalo to mastná očka (stříkáme to na naseparovanou-mastnou formu), aby z toho šla bez zatrhávání barvy sloupnout maskovací folie atd. Zkrátka je toho hodně co se musí vyladit a vychytat aby konečný zákazník dostal barevný model. Jenže žijeme v době kdy ekoteroristi a jiní aktivisti mají celkem slušnou moc a tak dochází k tomu, že se neustále mění výrobní receptury, tak aby barvy splňovaly nejnovější ekologické normy.
Takže děláte něco, co funguje, máte to naučený a vše je jak má být. A na jednou to co fungovalo nefunguje. Něco se děje. Dodavatelé nic nevědí a kroutí hlavou, ale vám to zkrátka nefunguje jako dřív a musíte hledat novou cestu. Musíte v lepším případě experimentovat a měnit tužící poměry, časy a teploty tvrdnutí a pod. V horším případě hledat jinou značku a druh barev a jste na začátku všeho. Proto je možný, že postupem času můžete registrovat nějaké anomálie jaké tady byli popsaný. Rozhodně to není o tom, že by výrobce šetřil. Výrobce, pokud něco funguje, je rád že to funguje a své postupy moc nemění. Ví proč.
Raďas


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva kompozitního modelu
PříspěvekNapsal: stř 08.04.2020 19:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Receptury barev se až tak moc nemění.Tedy pokud výrobce nestlačuje výrobní náklady.Především tímto směrem směřovala moje poznámka.Stabilní výroba je především u materiálů které neplní VOC 420g/L.To už je kategorie průmyslových materiálů podmíněná prodejem na registraci.Tzn. min.živ.list.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva kompozitního modelu
PříspěvekNapsal: stř 08.04.2020 20:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
radek munzar píše:
On je to trochu hlubší problém. Každý výrobce má praxí odzkoušenou nějakou barvu a ví jak ji použít aby to fungovalo. To znamená aby se to neloupalo od výrobku, aby se to neprokreslovalo do tkaniny, aby to šlo nastříkat a nedělalo to mastná očka (stříkáme to na naseparovanou-mastnou formu), aby z toho šla bez zatrhávání barvy sloupnout maskovací folie atd. Zkrátka je toho hodně co se musí vyladit a vychytat aby konečný zákazník dostal barevný model. Jenže žijeme v době kdy ekoteroristi a jiní aktivisti mají celkem slušnou moc a tak dochází k tomu, že se neustále mění výrobní receptury, tak aby barvy splňovaly nejnovější ekologické normy.
Takže děláte něco, co funguje, máte to naučený a vše je jak má být. A na jednou to co fungovalo nefunguje. Něco se děje. Dodavatelé nic nevědí a kroutí hlavou, ale vám to zkrátka nefunguje jako dřív a musíte hledat novou cestu. Musíte v lepším případě experimentovat a měnit tužící poměry, časy a teploty tvrdnutí a pod. V horším případě hledat jinou značku a druh barev a jste na začátku všeho. Proto je možný, že postupem času můžete registrovat nějaké anomálie jaké tady byli popsaný. Rozhodně to není o tom, že by výrobce šetřil. Výrobce, pokud něco funguje, je rád že to funguje a své postupy moc nemění. Ví proč.
Raďas

Presne tak, kto to neskúsil, netuší. Aj keď "všetci" vedia :mrgreen:

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva kompozitního modelu
PříspěvekNapsal: stř 08.04.2020 20:37 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
To mi chcete povedat ze je normalne ked mi opilec ogrcia auto tak mi to vyzerie dieru na blatniku? :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva kompozitního modelu
PříspěvekNapsal: stř 08.04.2020 20:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
igorb píše:
To mi chcete povedat ze je normalne ked mi opilec ogrcia auto tak mi to vyzerie dieru na blatniku? :mrgreen:

Minimálně ti zničí lak. Mě se to stalo.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva kompozitního modelu
PříspěvekNapsal: stř 08.04.2020 21:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
Golfista píše:
Minimálně ti zničí lak. Mě se to stalo.


no pekne, takze keby som zase postavil metylaka tak mam zabudnut na autolaky??? Svojho casu som ich kludne cistil aj nitroriedidlom ... ale je fakt ze posledneho som staval tak 15 rokov dozadu 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva kompozitního modelu
PříspěvekNapsal: stř 08.04.2020 22:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Sprejem stříkám a i po několika letech, pokud čistím povrch technickým lihem, tak jde dolů i barva. O ředidle nemluvě. Tam platí na 100% nesahat. Co psal charon je pravda. Taky jsem před lety používal autolaky, ne ve sprejích, ale ty třísložkové. Mám jednoho kompozita z té doby dodnes a tyhle barvy snesou skutečně hodně. Nejenom chemicky, ale i mechanicky. Jsou prostě vytvrzené. Ne vysušené. Na modely benzínové, metylové a pod se povrch přestříkával epoxidovým lakem. Jak to dělali jiní nevím. U mě to bylo takhle.
Ale pro obranu dnešních sprejů z drogerie, mám několik modelů tímto stříkaných a není to žádný problém ani po letech, pokud se "nečistí".

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Barva kompozitního modelu
PříspěvekNapsal: stř 08.04.2020 22:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
igorb píše:

no pekne, takze keby som zase postavil metylaka tak mam zabudnut na autolaky??? Svojho casu som ich kludne cistil aj nitroriedidlom ... ale je fakt ze posledneho som staval tak 15 rokov dozadu 8)

Blití na kapotě je jiná písnička. To je tak agresivní, že nepomůže ani vícesložkový lak.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 84 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz