Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 149 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 12.09.2017 15:33 
Nováček serveru
Nováček serveru

co poviete na tento material, ma uz niekto skusenost?

Edit: sakra neprevzalo mi odkaz,, tu je:

http://www.allmodel.sk/obchod/6180/144/ ... 0cm-detail

Naposledy upravil Lubo3 dne stř 13.09.2017 11:44, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: úte 12.09.2017 15:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Kuta33 píše:
Podívej se na tohle
http://jivaro-models.org/eddie_vs_otto/page_eddie_vs_otto.html
stavěl jsem to ze 4 mm depronu bez potahu.
Výhoda dvouplošníku je, že s přidanými výztuhami mezi křídly skoro nejdou urazit, na depronový model je to až neskutečně odolné. Pomalé, nezáludné, jednoduchá stavba.
Začínal jsem na něm, mlátil o zem, dopravní značky, kosil kukuřici, postavil čtyři různé verze a tři mám po dvou letech pořád v provozu. :wink:
Přidané výztuhy tady:
https://www.rcalbum.cz/model/9875-eddie.html

Pěkné. Jen mě trochu zaráží, že tam píšou hmotnosti, baterky a motory takové, co zhruba odpovídá mé Mini Arrow (1Ah 3S baterka, cca 350g vzletová hmotnost, atd.). Ten Mini Scout je zřejmě výrazně lehčí, což možná s sebou ponese i větší odolnost (náraz musí umořit menší energii).

PříspěvekNapsal: úte 12.09.2017 16:17 
Nováček serveru
Nováček serveru

Vyzkoušej, pak napiš, jak se mládežníkovi daří. Byl to jenom typ z vlastní zkušenosti.

Předmět příspěvku: Re: FT Mini Scout
PříspěvekNapsal: úte 12.09.2017 18:20 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

YenyaKas píše:
Tak třeba sem: stavěli jste někdo FT Mighty Mini Scout? Je to postavitelné ze 3mm XPS (Starlon) bez potahu? Případně máte nějaké zkušenosti/doporučení/překvapení ze stavby, které by stály za zmínku?

Doporucuju ti FT Tiny Trainer! Mam to vyzkousene na svem 9letem klukovi. Nejdriv kabel, pak sem mu to hodil a ukaz co umis.
Hornoplosnik, hodnej, odolnej, malej. Na 1000mAh 2S lita 15min. Pak vymenis usate kridlo za sport wing a pridas 3S a mas 4ch.

PříspěvekNapsal: úte 12.09.2017 20:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Já právě nevím, jestli ten Tiny Trainer už není velikostně příliš blízko tomu Sky Surferovi. Asi bych chtěl mít letadla spíš různá než podobná.

PříspěvekNapsal: stř 13.09.2017 11:30 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Jen davam vlastni zkusenost ;-) Sky Surfer ma vetsi rozpeti a je skoro 2x tezsi. Vyhoda je ze je to tlacka. Ono dolnoplosnik a usatej hornoplosnik je taky rozdil.
Jeste se zkus podivat na FT Nutball, FT Flyer a FT Delta. To jsou jeste dily kde to Josh vyrabi z planku a materialu a ne stavebnice. Pravda, nevypada to jako prekrasny letadlo, ale je to levny a rychly na stavbu.

PříspěvekNapsal: stř 13.09.2017 13:02 
Nováček serveru
Nováček serveru

staval uz niekto z tohto materialu?

http://www.allmodel.sk/obchod/6180/144/ ... 0cm-detail

PříspěvekNapsal: stř 13.09.2017 22:25 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Zkoušeli jste někdo potahovat XPS nažehlovací laminovací fólií (jak se s ní třeba laminují průkazky)?

https://www.sevt.cz/produkt/laminovaci- ... nalID=2505

Já jsem to zkusil - žehličkou na nějakých 120 °C to ještě XPS netaví, a přitom se to nažehlí docela dobře. Vypadá to pevně, 80mikronová fólie má odhadem 80 mg/m2 (ten balík má něco přes 2 kg včetně obalu). Navíc hladký povrch může být pro model možná lepší, určitě lepší než nesprávně orientované proužky Starlonu. Ještě jsem potkal zmínky o menších tloušťkách (okolo 40 mikronů), ale v místních papírnictvích jsem nic takového neobjevil.

Co tam asi nebude dobře fungovat je použít jednostrannou vrstvu jako "pant" pro pohyblivou plochu: ta fólie je docela málo ohebná a u té pohyblivé plochy má tendenci se odlepovat. Čili tady asi úplně oddělit a spojit něčím ohebnějším, třeba izolepou nebo i plastovým pantem.

A taky papírový povrch se bude lépe barvit než laminovací fólie. Na té asi nic moc nebude držet.

Máte s tímto nějaké zkušenosti? Jak objektivně otestovat pevnost, aniž bych musel obětovat celou desku, jako v těch testech na Flitetestu?

PříspěvekNapsal: čtv 14.09.2017 22:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

OK, zkouším touto technologií postavit FT Mighty Mini Scout: 3mm Starlon (XPS), termolaminovací fólie 80 mikronů, místo těch jejich A-fold a B-fold seříznutí hrany na 45° a lepení UHU-Porem.

Kompletní XPS části modelu váží dohromady 34 gramů, což je vzhledem k budoucí váze serv, táhel a dalších věcí zanedbatelné. Křídlo jsem nepotahoval vůbec, jen v ohybech izolepu, a plánuju skelnou pásku na náběžnou hranu). Trup jednostranně zvnějšku, SOP a VOP oboustranně potažené laminovací fólií.

Seříznutí na 45° je problematické dělat od ruky, lépe by to asi bylo šmirglovat, ale nechci dělat doma nepořádek.

Akorát teda nevím, jak udělat ten horní půlkulatý kryt trupu. FT to má čistě z papíru, což by ale na mém lososově oranžovém Starlonu vypadalo divně. Možná zkusím nějak naohýbat další kus Starlonu.

Omylem jsem udělal trup s rýhovanou stranou Starlonu zvenku místo zevnitř, a vypadá to dost dobře. Tak přemýšlím, že otočím i VOP rýhovanou stranou nahoru a možná i udělám nové rýhované křídlo. A pak to letadlo nazvu Pyžamo :-)

PříspěvekNapsal: pát 15.09.2017 8:26 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Hezke :-)
Pochlap se foteckou.

Předmět příspěvku: Jak dělat táhla?
PříspěvekNapsal: úte 19.09.2017 10:53 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Tohle je vlastně taky on-topic k materiálu na stavbu FT modelu:

Jak děláte táhla?

Možností je spousta, sám mám zkušenosti s těmito:

Sky surfer má nějaké asi ocelové tyčky tak 2 mm, u serva ohyb do Z, u ovládané plochy nylonová šroubovací vidlička. Táhla pro ocas jsou ještě navíc v takové nylonové trubičce. Tohle docela funguje, vůle skoro nulové, ale možná na FilteTest modely je to zbytečně příliš těžké. Nehledě na to, že ten materiál je tvarovaný a závit řezaný před povrchovou a tepelnou úpravou, takže nic, co bych v domácích podmínkách udělal. A běžný ocelový drát je o dost pružnější než toto.

U Mini Arrow i u Hydrofoama jsem udělal táhla z tenkého ocelového drátu (tak 0.5 mm) na obou koncích ohnutého do Z. Nedá se s tím pak štelovat, musí se to napoprvé utrefit tak, ať se to vejde do rozsahu trimu. Na Mini Arrow jsem neutrefil a musel jsem posunout páku serva o jeden zub dál než by bylo ideální. A taky to docela pruží. U Mini Arrow to tak moc nevadí, elevony jsou ve skoro celém rozsahu namáhané na tah. U Hydrofoama už je to horší, pomůže někde ve středu ukotvit táhlo do nějakého očka, například ze zip-pásky.

V návodu na stavbu Hydrofoamu doporučují uhlíkové tyčky 1.2 mm, ale ty zase nevím jak rozumně uchytit k servu, ohyb do Z na tom asi neudělám :-). Možná nějaký ten šroubovací "linkage stopper" (jak je to česky)? http://www.ebay.com/itm/40pcs-1-5mm-Met ... 2842939291

V nějaké modelářské prodejně mi na tento dotaz doporučovali použít uhlíkovou tyčku okolo 2 mm, a na konce nalepit vidličky. Ale tohle je taky napevno, a navíc páky serv mají dírky s menším průměrem, než je "trn" vidličky. A teda 2 mm tyč a ještě ty vidličky mi přijde už dost těžkotonážní řešení.

Takže jak děláte táhla serv na malé lehké modely? Třeba ten FT Mini Scout má serva docela daleko od ocasu, a ten ocelový drát už pruží. Uvažuju, že bych ho dal aspoň v místě průchodu pláštěm trupu třeba do uhlíkové trubičky. Nějaká jiná doporučení?

PříspěvekNapsal: úte 19.09.2017 11:26 
Mazák
Mazák

Obrázky: 0
klasicke modelarske bowdeny jsou moc tezke ? Pripadne se da pouzit vnitrek z bowdenu (tenka ocel+plast) a k tomu kousky vnejsiho bowdenu jako drzeni.

Jinak ja davam na vetsine svych modelu nahon u kridelek co nejpevnejsi (idealne kdyz je servo v kridle a lze pouzit kratkou mosazny svareci drat s vyriznutym zavitem, na 10cm nema sanci se prohnout) s vydlickou na jedne strane a kulakem na druhe nebo s kulakama na obou stranach pokud se to vic krizi.

A zadek pak bowdeny - velikost podle letadla. Podivej se na http://www.mpjet.info/market/ a vyber si - je to nejvetsi vyrobce modelarske bizuterie. Koupit pak bud naprimo od nich a nebo se poptat v modelshopu v dosahu co maj skladem.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: úte 19.09.2017 11:31 
Mazák
Mazák

Obrázky: 0
pripadne se da pouzit pouze vnitrek bowdenu - ocelovy drat pak jezdi v tom plastu a tudiz se neprohyba. Na konci dratu pak klasicky "Z"tko udelat presne a dotrimovat servem

Profil Soukromé album  

Předmět příspěvku: Re: Jak dělat táhla?
PříspěvekNapsal: úte 19.09.2017 12:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

YenyaKas píše:
Takže jak děláte táhla serv na malé lehké modely? Třeba ten FT Mini Scout má serva docela daleko od ocasu, a ten ocelový drát už pruží. Uvažuju, že bych ho dal aspoň v místě průchodu pláštěm trupu třeba do uhlíkové trubičky. Nějaká jiná doporučení?

Když šetřím na váze, tak používám kulatinu uhlík 1,2 mm, která má na konci Z ze zbytků ocelové struny cca 0,8 mm. Přes napojení co nejmenší smršťovací bužírku , nahřívám zapalovačem. Lze s tím trochu posunovat a nastavit správnou délku, pak zakápnut řídkým CA. Mám to přes rok na EzFly trainerovi, nikdy to nezlobilo, přežilo i čumákovky. Protože táhlo měří cca 50 cm, tak jsem to provlékl bločky z EPP, u serv dávám nastavovací koncovky bez "Z", foto: https://premsvo.files.wordpress.com/201 ... 653bok.jpg .

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 149 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10