Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Soft na kreslenie častí modelu
PříspěvekNapsal: pát 28.02.2020 16:52 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 26.11.2008
Příspěvky: 267
Bydliště: Kúty, SK
Tiež používam Corel, máme v práci verziu 2018. Väčšinou kreslím modely, ktoré s otcom navrhneme (naposledy Edge 540 2,2m). Postup kreslenia mám taký, že najprv si nakreslím konštrukciu v pohľadoch, potom kreslím tvar jednotlivých prepážok, odľahčení. Poslednú dobu rozmýšľam, či nevyskúšať SketchUp.

Skúsim pridať zopár postrehov ku Corelu:
- páči sa mi, že človek má hneď prehľad, ktorý objekt má aké rozmery, kde je podľa súradníc umiestnený,
- veľmi jednoducho sa dá zmeniť rozmer objektu, prispôsobiť tvary a pod.,
- prichytávanie k linkám a k objektom je veľmi vďačný nástroj,

Prečo uvažujem nad SketchUpom?
- rádiusy prepážok - keďže pri vlastných návrhoch väčšinou nemám k dispozícii rezy, každý rádius v Coreli len odhadujem podľa predošlého (zatiaľ to vždy ako tak sedelo). Corel profesionálne nepoužívam, som samouk, takže veľa funkcií nepoznám. Neviem, či funguje v Coreli nejaká extrapolácia, ako sa bude meniť napr. rádius medzi dvomi prepážkami. Alebo keď má koreňové rebro iný profil ako koncové, či existuje funkcia, ktorá vykreslí prechody medzi takýmito dvomi tvarmi, keďže sa jedná o 2D. V tomto prípade si myslím, že SketchUp by takéto veci mohol zvládať lepšie, keďže sa nakreslí 3D objekt, z ktorého sa dajú "nasekať" rôzne prepážky s už s definovaným rádiusom.
- šikmé rebrá - používam pomocné rebro, ktoré je "rovno" v mieste šikmého rebra a potom ho modifikujem do dĺžky na požadovaný rozmer šikmého rebra. Asi by to bolo tiež jednoduchšie v SketchUpe šikmým rezom 3D objektu.
- zámky v konštrukcii - v Coreli to nie je až taký problém, len si vždy zámky vymeriavam, aby sedeli do protikusu. V SketchUpe predpokladám, že keď sa nakreslí zámok, do 3D modelu, tak je v podstate hneď na oboch protikusoch.

Keďže som zvyknutý na Corel, po zoznamovaní sa s SketchUpom som zatiaľ nezistil, či sa dajú zmeniť rozmery už nakreslenej prepážky napr. prepísaním číselných rozmerov, ako v Coreli. A celkovo sa neviem zatiaľ orientovať v mierach, v presnosti. V tomto sa mi zdá Corel oveľa lepší.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Soft na kreslenie častí modelu
PříspěvekNapsal: pát 28.02.2020 16:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Co se týká 3D, zvažuji Rhino - https://www.sw.cz/grafika-a-design/3D-n ... a-licence/ , jen musím v rodině splašit nějakého studenta... :oops:
Ale jinak lze do Rhina exportovat třeba přepážky z Corelu a ověřit si tak například navazování tvarů trupu a pod.
Dřív jsem to zkoušel ve Sketchup-u, ale ten mi přijde daleko za Rhinem.

Tohle je kreslené v Corelu a natažené do Sketchupu-u
Příloha:
DH103.jpg
DH103.jpg
[ 202.63 KiB | Zobrazeno 10256 krát ]


Příloha:
DH103.PNG
DH103.PNG
[ 192.55 KiB | Zobrazeno 10253 krát ]


_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Soft na kreslenie častí modelu
PříspěvekNapsal: pát 28.02.2020 17:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.1.2007
Příspěvky: 4172
Bydliště: KLADNO
Obrázky: 1
čumách,čuchám Horneta

_________________
Pravda začíná tam kde končí signál České televize.
Nevěřím ničemu, co vláda říká.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Soft na kreslenie častí modelu
PříspěvekNapsal: pát 28.02.2020 18:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 15.7.2008
Příspěvky: 245
Bydliště: Košice
A čo Fusion 360? Ten je zadarmo

_________________
Phoenix 4.0q, MiniTitan E325SE, Optic 6


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Soft na kreslenie častí modelu
PříspěvekNapsal: pát 28.02.2020 18:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2008
Příspěvky: 3152
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom, SK
Pomaly sa učím v Inventore. Nie som strojár, ale ako učiteľ mám možnosť plnej licencie.
Učím sa podľa videí na Trubke, ale samozrejme mám možnosť konzultácie s učiteľkami - strojárkami v škole.
Na videách na Inventor bohužiaľ príklady z modelárstva niesú, takže...

Aha, a na ten Inventor som sa dal preto, že by sme mali do školy dostať Prúšu MK3 a domov Prúšu Mini... pre nejaké držiačiky, kryty a iné modelárske drobnosti.

A tak sa spýtam aj ja skúsenejších - dajú sa modelárske veci (rebrá, priečky, nosníky) kresliť aj v Inventore?

_________________
Realistické RC modely - http://rcmodely.cevaro.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Soft na kreslenie častí modelu
PříspěvekNapsal: pát 28.02.2020 19:25 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 15.7.2008
Příspěvky: 245
Bydliště: Košice
Tu je model kreslený priamo v inventore dá sa zadarmo stiahnuť a dosť veci odkukať ako je to kreslené. https://grabcad.com/library/rc-f22-raptor V inventore sa dá nakresliť čokoľvek je to len prostriedok na realizáciu vsetko je to o človeku ktorý ho použije.

_________________
Phoenix 4.0q, MiniTitan E325SE, Optic 6


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Soft na kreslenie častí modelu
PříspěvekNapsal: sob 29.02.2020 8:39 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2008
Příspěvky: 318
Pro zkroucení křídla a přechody profilů používám toto
https://www.winghelper.com/default/index.php
celkem rychlá práce
a dobrý převod křivek profilů zpět do Corelu
Bohužel, pro mne není dostatečně "pružný" pracuje pouze lineárně,
ale já vyrábím křídla převážně exponenciálně.
Pokud použiju různě funkce SW (třeba přidání pevných potahů křídla) tak z toho leze často paskvil.
Rovné křídlo v pohodě, ale jakékoliv zůžení mu dává zabrat.
Co je pro mne nejdůležitější, dokázal jsem si do něj bez problémů dostat profily, které mám od pana Lněničky.
Udělám si profily křídla a pak hned zpátky do Corelu.
rh


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Soft na kreslenie častí modelu
PříspěvekNapsal: sob 29.02.2020 9:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Ještě si vzpomínám na tohle: Já mám stažený program Profili základní verzi (zdarma), který pro mou práci s profily a kreslením žeber stačí. Existuje značně rozšířená verze Profili 2 (placená). Ta kromě jiného má speciální program pro kreslení křídel a další pro trupy, je ve 3D. Zajímal jsem se o něj, ale nakonec jsem to vzdal. Myslím, že by se našel tady nějaký příspěvek od uživatele "větroňář" (nevím, jestli se píše s háčky a čárkami). Jak jsem už psal : Naučit se to dá hodně práce a času, i když to vypadá jednoduše. Před časem mne kamarád požádal, abych nakreslil v Cadu jeden historický větroň. když jsem to udělal, nenašel nikoho, kdo by byl ochotný to vyřezat nebo vypálit. Jediného ocenění jsem se dočkal, že je to paskvil - nejspíš asi ano. To vyřezání se pro 1 kus nejspíš taky nevyplatí,

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Soft na kreslenie častí modelu
PříspěvekNapsal: sob 29.02.2020 21:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2009
Příspěvky: 775
Bydliště: Hodonín
Ahojte,

tady je srovnání free cadů https://all3dp.com/2/best-autocad-alternatives/
Záleží na vkusu každého soudruha, jestli dělat ve 2D či 3D. Samozřejmě 3D je podstatně lepší.
Já mám za sebou spoustu let práce v Autocadu, něco Inventoru a něco Solid Edge. Nyní už 12 let dělám v SolidWorks, ale to je jiná liga. Dobrá alternativa Autocadu je je Draw Sight, od letoška bohužel placená, kdysi jsem si domů koupil BricsCad a z těch srovnávacích jsem v rychlosti zkouknul FreeCad a LibreCad - ty by mohly být.
Neznám návaznosti na exporty do formátů pro frézování nebo 3D tisku.
Pár věcí jsem si kreslil ve 2D v Autocadu a jde to.
Zdravím

Pavel


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Soft na kreslenie častí modelu
PříspěvekNapsal: úte 03.03.2020 11:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Z nudy jsem se šťoural ve staré poště a našel jsem názvy těch italských programů: DevWing a DevFus - z názvů je jasné jejich určení. Na RC manii někdy v r. 2015 je o nich celé vlákno. Ty stránky o nich jsou stále aktivní, stačí napsat do vyhledávače DevCad. Mne po pokusech kreslit ve Sketch Upu nadšení přešlo. Stojí to peníze a jsem rád, že jsem nějak zvládnul Cadkon.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Soft na kreslenie častí modelu
PříspěvekNapsal: sob 07.03.2020 11:52 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 5.11.2018
Příspěvky: 78
Zdravím,
pročtení tohoto vlákna mě zlákalo se něco nového naučit. Rád bych si pořídil časem nějakou frézku na frézování hlavně žeber...Zkouším se seznamovat s programem Fusion 360 a Onshape. Oba jsou free. Zkoušel jsem i sketchup 8, ale ten mi moc vhodný nepřišel. Moje představa je taková: upravit profil v programu Xfoil, pak ho nějak dostat do programu Fusion 360 nebo Onshape a posléze vygenerovat soubor DXF nebo podobný pro frézku nebo laser. Moje otázka zní, jestli je moje představa správná a je to takto reálné?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Soft na kreslenie častí modelu
PříspěvekNapsal: sob 07.03.2020 12:09 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 15.7.2008
Příspěvky: 245
Bydliště: Košice
Vo fusion obchode by mal byt doplnok na profili lietadiel neskúšal som to len som to tam videl môžte pozrieť ale nie je problém importovať dxf, svg, jpg a pokračovať podľa toho

_________________
Phoenix 4.0q, MiniTitan E325SE, Optic 6


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Soft na kreslenie častí modelu
PříspěvekNapsal: ned 08.03.2020 10:11 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 5.11.2018
Příspěvky: 78
Díky za tip. Odzkoušel jsem doplněk airfoils DAT a funguje podle mých představ :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Soft na kreslenie častí modelu
PříspěvekNapsal: pon 23.03.2020 9:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.6.2010
Příspěvky: 2313
Pro informaci - zde je odkaz přímo na stránku výrobce CAD softwaru. Snad kromě Profi verze PCB modulu (plošňáky) je vše ostatní zcela free. Pro nás by byly zajímavé asi moduly Mechanical a Electrical.

https://www.rs-online.com/designspark/our-software


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 17.11.2020 12:53 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 17.6.2019
Příspěvky: 277
Bydliště: Země
Obrázky: 6
Perfektní přehled a průvodce pro seznámení se s 3D modelováním v modelařině ve Fusion 360.
http://www.kolmanl.info/index.php?show=fusion360
Je to návod na free 3D CAD, naučit se a ovládnout práci s ním už musí každý sam :wink:
Až se divím, že zde není o tomto SW samostatné vlákno... kde by se vyměňovali zkušenosti, rady a fičury jak co udělat.

Jinak návodů jak na to od píky je spousta https://www.youtube.com/results?search_ ... 3%AD+kroky
třeba i v češtině


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
a jak to vypadá když se to umí podat - má nekonečný seriál výukových videí


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
a zde jak to lze využít, když se s tím umí ...


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 40 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz