Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Free simulátor
PříspěvekNapsal: pát 20.10.2023 13:53 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 0
TO bude stejné jak rozložení kláves na klávesnici. Existuje pohodlnější jak QWERTY/Z, se kterým se píše líp a rychleji, ale kdo by se to učil. :) (https://typingmentor.com/articles/keyboard-layouts/)
Jinak třeba: viewtopic.php?f=128&t=52622&p=957689&hilit=jak%C3%BD+mode#p957797

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pát 20.10.2023 19:00 
Nováček serveru
Nováček serveru

Děkuji za informace.
Než začnu s modelem tak chci na simulátoru mít nastavení které pak použiji na model.
Mně přirozeněji jde do ruky plyn na levé ruce a tak zůstanu u mode 2.
Ostatní nastavení "vysosám" z předešlé diskuze.

PříspěvekNapsal: čtv 26.10.2023 12:57 
Nováček serveru
Nováček serveru

Než začnu jako začátečník létat se Step One tak si to zkouším v simulátorech - FSM a Multiflight.
Zkouším si zatáčení pouze pomocí směrovky a výškovky tak jako to bude u StepOne.
V simulátoru FSM s letadlem SuperCup (vrtule vpředu) jde se směrovkou krásně zatáčet a s doplněním výškovky se letadlo krásně srovná.
V simulátoru Multiflight jsem zvolil letadlo Shark s tlačnou vrtulí a při zatáčení je problém letadlo dostat v zatáčce z náklonu. Při zatáčce o menším poloměru tedy často skončím havárií.
Může mě někdo poradit jak správně provádět zatáčky pomocí směrovky a výškovky, případně jak to korigovat též plynem ??

PříspěvekNapsal: čtv 26.10.2023 14:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 0
Shark má klapky, zkus možná raději Easy star II. ten má větší "uši" a má snahu se srovnat sám. Jinak směrovkou na druhou stranu se Shark taky srovnává, ale kapku hůř.

(MultiFlight se dá ovládat i z klávesnice .. :) sice ne úplně prima, ale jde to, i přistání se mi podařilo)

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: čtv 26.10.2023 17:55 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Libor píše:
Zažil jsem dva lidi, co létali křidélka a výškovku na jednom kniplu, a moc jim to létání prakticky jedním kniplem nešlo.

Já tak létám pořád a v pohodě. Mód č.3. Křidélka a výškovka vlevo a plyn plus směrovka vpravo.
Pokud nemá letadlo křidélka, tak si dám na levou ruku směrovku a mám vlevo výškovku a směrovku a vpravo pouze plyn.

PříspěvekNapsal: čtv 26.10.2023 18:03 
Nováček serveru
Nováček serveru

Janek2: já v Modu 2 jsem si dal na jednu ruku plyn (levá) a na druhou výškovku a směrovku.
Zajímalo mě jak správně zatočit pouze pomocí směrovky a výškovky (dostat letadlo z náklonu)

PříspěvekNapsal: čtv 26.10.2023 18:27 
Nováček serveru
Nováček serveru

Zkusil jsem teď Easy star II, i když je to větroň má uši jako StepOne.
Pěkně se rovná ze zatáčky i pouze z použitím směrovky, dokonce se mě s ním podařilo i přistát.
Každé letadlo má prostě jiné letové vlastnosti a já doufám že StepOne je blíže Easy star II než Shark.
Budu na simulátoru dále trénovat :D

PříspěvekNapsal: čtv 26.10.2023 18:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

miran50 píše:
Zajímalo mě jak správně zatočit pouze pomocí směrovky a výškovky (dostat letadlo z náklonu)

To je přece jednoduché. Z náklonu dostaneš letadlo tak, že dáš směrovku na opačnou stranu, než na jakou se letadlo naklání.
A pokud děláš nějakou zatáčku ať již směrovkou a nebo křidélky, tak trošku současně přitahuj i výškovku. U zatáčení pouze křidélky je nutné zároveň přitahovat i výškovku. Protože samostatnými křidélky jen letadlo nakloníš. A tam je nutná právě i výškovka, aby to zatáčelo. Já pokud má letadlo křidélka, tak směrovku nepoužívám vůbec. Jen výškovku a křidélka.

PříspěvekNapsal: čtv 26.10.2023 22:17 
Mazák
Mazák

miran50 píše:
Já v Modu 2 jsem si dal na jednu ruku plyn (levá) a na druhou výškovku a směrovku.
Lepší je dát si na levou ruku plyn a směrovku a na pravou výškovku. Vychýlení směrovky vyvolá náklon, v zatáčce se směrovkou udržuje náklon a pokud je třeba, trošku se tahá výškovkou, aby letadlo v zatáčce neklesalo.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pát 27.10.2023 13:04 
Nováček serveru
Nováček serveru

Libor: v modu 2 na levé ruce plyn a směrovka by tedy bylo stejné postavení jako u plně řiditelného letadla.
Já jsem dal dle doporučené tabulky na Vašich internetových stránkách směrovku na pravou ruku, to znamená do pozice kde u plně řiditelného letadla budou křidélka, kterými se zatáčí.

Takže stojím před dilematem co je pro budoucnost lepší:
- směrovka vlevo pro oba typy letadel (s křidélky i bez křidélek) znamená že se v budoucnu budu muset učit jinou pákou zatáčet (křidélky)
- směrovka vpravo takže zatáčím stejnou pákou teď pro letadlo bez křidélek a v budoucnu s křidélky. Předpokládám, že u letadla s křidélky se směrovka používá minimálně ??

Nejsem si tedy jist jak to zvolit aby moje návyky ze StepOne mě v budoucnu nedělali potíže u letadla s křidélky

PříspěvekNapsal: pát 27.10.2023 18:45 
Mazák
Mazák

Bavíme se o Step One, o ušatém přestabilizovaném modelu řízeném směrovkou, o modelu bez křidélek. Směrovku v tomto případě řídím kniplem vyhrazeným pro křidélka, nebo jinak řečeno, směrovku připojím na kanál křidélek. (jedna ruka plyn a směrovka, druhá ruka výškovka)

Až budu mít letadlo s křidélky, dám křidélka na kanál křidélek. (jedna ruka plyn a křidélka, druhá ruka výškovka a směrovka.

Ta směrovka se u Step One chová trochu jako křidélka, výchylka směrovky letadlo nakloní. Nakloní se to snadno, protože to je ušaté, ale protože to je ušaté, tak zatímco křidélkové letadlo se přetočí až na záda, Step One maximálně letí v ostré spirále. Pocitově - návykově je to stejné jako s křidélky, starám se o náklon letadla.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pát 27.10.2023 19:00 
Mazák
Mazák

Jestli a jak se u letadel s křidélky ovládá směrovka záleží na konkrétním letadle a stylu létání. Větroň hotliner se létá bez směrovky, větroň házedlo F3K se směrovkou - například. Ale nejde jen o zatáčky, jde o akrobatické obraty, souvraty, nožové lety, skluzy, korekce v přemetu atp.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pát 27.10.2023 19:27 
Mazák
Mazák

Ta debata takto "nasucho" je obtížná. Já nemluvím o směrovce jako o kniplu , kterým se zatáčí, říkám knipl, kterým se zvětšuje nebo zmenšuje náklon (u Step One). Stejně bych u letadla s křidélky nemluvil o křidélkách jako o prvku, kterým se zatáčí, ale mluvil bych o nich jako o prvku, kterým se udržuje požadovaný náklon. Tak bych taky při praktické ukázce venku nemluvil o výškovce jako o kniplu, kterým se stoupá nebo klesá, protože se stoupá přidáním plynu a klesá ubráním plynu.

Já bych počkal, až nebude prakticky foukat, vzal bych Step One ven a zkusil bych letět. Kousek rovně tři čtyři metry nad zemí, pak bych ho trochu naklonil směrovkou a snažil bych se letět do zatáčky. Do zatáčky trošinku přidat, aby letadlo neklesalo. Létat jen před sebou, nikam se za letadlem netočit. Létat před sebou třeba osmičky, poslouchat motor, držet si plynem výšku. Problém je, že to letadlo sestavené a oživené není vytrimované a s kniply v neutrálu (směrovka a výškovka) neletí rovně. Mělo by se vytrimovat tak, aby při tom cca středním plynu letělo rovně a v horizontu. To se zase v tom celkem přízemním letu nedá stíhat a ani nejde zpočátku za letu ještě na vysílači nastavovat trimy. Když je místo, tak se dá vyletět výš a zkusit, jak to letí, když se pustí kniply. Zatáčí to doprava? Přistanu a strčím trim směrovky trochu doleva a zkusím znova. Houpe to? Přistanu a potlačím trimem trochu výškovku. Jde letadlo moc dolů, přitáhnu trochu trim výškovky. Pokud tě postihne panika, máš pocit, že letadlo letí pryč a nemůžeš to zvládnout, stačí stáhnout plyn (zastavit motor) Step One se snese k zemi a kecne bez poškození na zem.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pát 27.10.2023 21:40 
Nováček serveru
Nováček serveru

Libor: díky za informaci jak začít se StepOne.
Jak nebude foukat a vyjde mě čas tak to vyzkouším v reálu.
Jinak dodržím vaši radu: "Bavíme se o Step One, o ušatém přestabilizovaném modelu řízeném směrovkou, o modelu bez křidélek. Směrovku v tomto případě řídím kniplem vyhrazeným pro křidélka, nebo jinak řečeno, směrovku připojím na kanál křidélek."

mode/ levý knipl / pravý knipl
1/ výškovka směrovka / plyn křidélka
2/ plyn směrovka / výškovka křidélka
3/ výškovka křidélka / plyn směrovka
4/ plyn křidélka / výškovka směrovka

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2