Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: stř 08.06.2022 13:18 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 12.11.2017
Příspěvky: 14
Bydliště: Praha 4-Modřany, Sofijske namesti
Obrázky: 0
jyrry píše:
Motor si vezme tolik, kolik ho zatížíš (vrtulí). Nezáleží to na baterce, ta ho může nanejvýš omezit = nedá mu kolik by chtěl, pokud je to na ni moc.
Ta "Céčka" říkají, kolik je baterka schopna poskytnout maximálně, v nějakém rozumném režimu, s ohledem na její životnost. Ona dá i víc, ale už se jí to nemusí líbit (velký pokles napětí, ohřev, životnost).


kousek začarovaný kruh pro mně :-/, lze tedy hypoteticky říct, že např. když TEORETICKY bude mít "nějaký" motor i s "nějakou" vrtulí, potřebu si vzít proud 30A(teoreticky), a bude napájen POUZE 1,1Ah x 20C=22A tak ta baterie se bude zahřívat? Dle mně ano. A opačně, když motor s vrtulí bude mít TEORETICKY potřebu proudu pouze 22A a baterie bude "větší" 1,1Ahx50C=55A, tak se motor "spáli" anebo si to jen prostě nevezmě tolik proudu? K těm C mám na mysli to vybíjecí "první údaj 20C/35c. Dik za případné objasnění...


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: stř 08.06.2022 13:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Vezmi to jinak, motor si bude chtít vzít za provozu 20 A, pro rozběh třeba 30 A, tomu musí odpovídat regl. Když bude regl o fous silnější, nic moc se nestane. Motor si o něco řekne a regl mu to, je-li správně dimenzovaný, dá. To samé baterka, bude-li baterka dávat max jen 20 A, tak to pojede, ale nedostaneš z toho max. výkon. Když dáš baterku takovou, že bude dávat max 30 a víc A, dostaneš z toho maximu a přitom jí nebudeš týrat.
P.S. Zkus si o víkendu zajít na Točnou, v podkově létali modeláři (jak dnes, nevím) a věřím, že pokud tam někoho potkáš, že ti model prohlédne a poradí. Nemáš to daleko ani do Lipenců. Létá se také někde v Uhříněvsi, ale tam nevím kde (to bys nejspíš našel na RC mapách.cz).

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: stř 08.06.2022 14:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2012
Příspěvky: 4036
Bydliště: SK
Obrázky: 6
MáraK píše:

kousek začarovaný kruh pro mně :-/, lze tedy hypoteticky říct, že např. když TEORETICKY bude mít "nějaký" motor i s "nějakou" vrtulí, potřebu si vzít proud 30A(teoreticky), a bude napájen POUZE 1,1Ah x 20C=22A tak ta baterie se bude zahřívat? Dle mně ano. A opačně, když motor s vrtulí bude mít TEORETICKY potřebu proudu pouze 22A a baterie bude "větší" 1,1Ahx50C=55A, tak se motor "spáli" anebo si to jen prostě nevezmě tolik proudu? K těm C mám na mysli to vybíjecí "první údaj 20C/35c. Dik za případné objasnění...


Ten motor potrebuje nieakých max. 10A. Baterka by mu stačila taká, ktorá dokáže dať min. 10A. Napr. 500 mAh 20C dá (20x0,5=10A)
500 mAh 10C by bola slabá a obmedzovala by výkon motoru (nebude vládať).

Ak tam dáš napr. 1300 mAh 40C dokáže tá baterka dodať až 52A, ale to nevadí žiadny motor nezhorý (to nieje prúd dodávaný do motoru). Motor bude stále brať max. 10A
Neštuduješ :D

_________________
FrSky Tandem X20


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: stř 08.06.2022 15:28 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 12.11.2017
Příspěvky: 14
Bydliště: Praha 4-Modřany, Sofijske namesti
Obrázky: 0
juraj.jurej píše:

Ten motor potrebuje nieakých max. 10A. Baterka by mu stačila taká, ktorá dokáže dať min. 10A. Napr. 500 mAh 20C dá (20x0,5=10A)
500 mAh 10C by bola slabá a obmedzovala by výkon motoru (nebude vládať).

Ak tam dáš napr. 1300 mAh 40C dokáže tá baterka dodať až 52A, ale to nevadí žiadny motor nezhorý (to nieje prúd dodávaný do motoru). Motor bude stále brať max. 10A
Neštuduješ :D
:wink: :D DÍK !!!
poznm: kdy se "da" teda "upéct" motor, za jakých okolnosti?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: stř 08.06.2022 17:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11191
Bydliště: Břeclav, ČR
MáraK píše:
poznm: kdy se "da" teda "upéct" motor, za jakých okolnosti?


Nehledej v tom vědu. Je to tejné jako kdykoliv jinde a jindy.

Když dáš do lustru 5W žárovku, vezme 5W. Když 200W, vezme 200W.

U motoru je to navíc tak, že bere podle zatížení. Cirkulárka naprázdno bude brát málo, při zatížení více a pokud ji zablokuješ tak motor shoří. Čím větší dáš na model vrtuli, tím více motor zatížíš až to nakonec neunese.

A samozřejmě čím větší napětí, tím dříve daná věc shoří.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: čtv 09.06.2022 17:50 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 12.11.2017
Příspěvky: 14
Bydliště: Praha 4-Modřany, Sofijske namesti
Obrázky: 0
zdzd píše:

Nehledej v tom vědu. Je to tejné jako kdykoliv jinde a jindy.

Když dáš do lustru 5W žárovku, vezme 5W. Když 200W, vezme 200W.

U motoru je to navíc tak, že bere podle zatížení. Cirkulárka naprázdno bude brát málo, při zatížení více a pokud ji zablokuješ tak motor shoří. Čím větší dáš na model vrtuli, tím více motor zatížíš až to nakonec neunese.

A samozřejmě čím větší napětí, tím dříve daná věc shoří.


:-) Pěkné zakončení ;-). Všemi prospěšné názory, také mně asi uklidnilo, že ten motůrek si nevezme víc než cca 10A, jak kolega zmiňoval výše. Tak O.K. ten výběr baterie, defakto zůstavá v pořádku dle diskuze (2S, 1100mAh, 20-35C). mám vyhlídnoto od KAVANU (https://www.rcprofi.cz/kavan-li-po-1100 ... 30c-dean-t).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký akumulátor pro PICO-CUB
PříspěvekNapsal: čtv 09.06.2022 18:09 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20846
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
MáraK píše:
... mně asi uklidnilo, že ten motůrek si nevezme víc než cca 10A...

Ten motor si vezme podle zatížení, podle velikosti vrtule. S tou 6/3 - 6/4 se to do 10A vejde, s větší to klidně přeleze.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz