Switch to full style
Začínáte nebo chcete začít s letadlem.
Odeslat odpověď

SKY Surfer 1400 - těžiště - kde?

pon 30.08.2021 21:00

Zdravím a mám dotaz na těžiště SKY Surfer 1400.
Podle návodu 6cm od náběžné hrany.
To je ale podle mně daleko. Mě podle házení vychází víc v předu a tedy víc dovážení.
Jak to máte vy?

Re: SKY Surfer 1400 - těžiště - kde?

pon 30.08.2021 21:38

A jak se určuje poloha těžiště házením? O tom jsem ještě neslyšel.

Re: SKY Surfer 1400 - těžiště - kde?

pon 30.08.2021 21:57

Tak při hodu vidím jestli je to lehký nebo těžký na čumák, ne? Když hezky klouže, tak OK, ne?

Re: SKY Surfer 1400 - těžiště - kde?

úte 31.08.2021 5:32

zkuste letadlo při hodu držet za těžištěm s čumákem skloněným lehce dolů

Re: SKY Surfer 1400 - těžiště - kde?

úte 31.08.2021 8:03

Repetum píše:Tak při hodu vidím jestli je to lehký nebo těžký na čumák, ne? Když hezky klouže, tak OK, ne?


A když neklouže jezky, tak za to může jenom těžiště? Klidně můžeš mít těžiště v pořádku, ale špatný úhel seřízení.

K ladění polohy těžiště se používá dive test, ale ten z hodu provést jaksi nejde.

Re: SKY Surfer 1400 - těžiště - kde?

úte 31.08.2021 10:42

Než dive testu bych spíše vycházel z polohy těžiště dané výrobcem. A když se mi to nezdá, tak bych ho možná zkusil přepočítat https://www.elektrolety.com/jine/teziste.php. Dive test až poté, co bude model zalétán pro případné doladění.

Re: SKY Surfer 1400 - těžiště - kde?

úte 31.08.2021 11:03

Jenom na základě "házení" bych asi do seřízení úhlů u hotovky jako Skysurfer nevrtal.
Pokud to těžiště Repetumovi po zaklouzání nevychází extrémně mimo těžiště dané výrobcem, éro je rovné a vše spolehlivě funkční, šel bych do vzduchu pod motorem. Sám píše, že mu těžiště pocitově vychází víc dopředu. Trochu "těžší na čumák" není při záletu na škodu.
Dive testem si už těžiště doladí.

Jinak pěkně a jasně položený dotaz a myslím, že k věci. Je vidět, že má načtený manuál, sám si zjistil info o zaklouzávání modelu a když si není jistý zeptá se i zde. :wink:
Samozřejmě obligátní rada, lepší je začínat se zkušenějším kolegou, internet nenahradí osobní kontakt, ale jde to i tak.
Hodně štěstí a zábavy se Skysurferem a určitě i dalšími éry. :)

Re: SKY Surfer 1400 - těžiště - kde?

úte 31.08.2021 15:11

Repetum píše:Zdravím a mám dotaz na těžiště SKY Surfer 1400.
Podle návodu 6cm od náběžné hrany.
To je ale podle mně daleko. Mě podle házení vychází víc v předu a tedy víc dovážení.
Jak to máte vy?


Nešpekuluj o tom, jestli to výrobce navrhnul špatně nebo ne.

Nastav vše podle výrobce a lítej. Až budeš umět lítat, můžeš něco ladit. Teď to neřeš.

Re: SKY Surfer 1400 - těžiště - kde?

úte 31.08.2021 15:29

dudaj píše:Nešpekuluj o tom, jestli to výrobce navrhnul špatně nebo ne.

Nastav vše podle výrobce a lítej. Až budeš umět lítat, můžeš něco ladit. Teď to neřeš.


Pisal som tu asi 20 viet ako to nastavit ale ty si to vystihol podstatne lepsie :)
Ak zatial nema skusenosti s lietanim tak by aj tak tazko poznal co treba zmenit a skor by to pos..l - viem to podla seba , ako som maturoval zo zaciatku :D

Re: SKY Surfer 1400 - těžiště - kde?

úte 31.08.2021 20:39

Zmeril jsem u meho :
rozmezi 59 mm az 79 mm. Cili pro zacatecnika 60 mm akorat, aku Lipol 3s 1500 az 1800 mAh.
Zadni poloha 79 mm je na drazce pro servokabely kridelek, aku 3s1300 mAh Dualsky 25 C, cili lehci, uz pro zkuseneho, lehce dotrimuji v letu. Pak uz model v kolmem letu k zemi sam nevybira pri "dive testu".
Pouzitelne jsou az 2200 mAh aku pokud je mate ale to uz je zbytecne moc.
Pokud nestartuji z posekane travy na rovne plose na plny plyn tak pri startu hodem z ruky davam tak 60 - 70 % plynu, vrtule dvoulista.

Re: SKY Surfer 1400 - těžiště - kde?

pát 03.09.2021 11:49

Já mám těžiště přibližně na té drážce pro servokabely. S 3S/1300mAh to ani tam dostat nešlo, musel jsem dovažovat. Teď lítám s 3S/2200 mAh úplně vpředu, případně pokud dávám místo kabiny držák na kameru, tak mi to s touto dodatečnou zátěží vyjde tak, že baterku mám oproti nejpřednější možné poloze tak 3 cm posunutou dozadu.
Odeslat odpověď