Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 6:15 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.3.2019
Příspěvky: 3
Bydliště: Boskovice/Moravská Třebová
Všechny zdravím, tak nějak jsem prolétnul vícero témat tady pro začátečníky. Ale přeci jen mi to nedá a zeptám se. Chtěl bych se začít věnovat modelaření a začít polmalu létat. S modelařením mám jen zkušenost ve slepování plastikových stavebnic výstavkových letadel, naposled někdy před 10 lety. Mám v plánu opět začít, zkusit si postavit pár gumáčků z balsy a nakonec (nejspíš po dlouhé cestě) postavit i nějaký krásný motorák. Tak se chci zeptat ohledně prvních zkušeností s létáním, co tak pořídit a jestli zainvestovat hned do lepšího vysílače.

Díky moc, za případné postřehy, rady, tipy a triky.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 7:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9140
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tvůj dotaz je poměrně obecný. Na stavebnice se koukni třeba do sortimentu fy. Hiesbök. Pěkně zpracované a ta dobrou cenu. Navíc koncipované systémem "bombenfestundidiotensichern", díly jsou číslované, plán barevný, takže pokud vlastní blbostí nepostavíš dvě křídla levá (což v mnoha případech ani někde, tak to nejde nepostavil. Navíc má skoro ke všemu na svých stránkách fotonávody. Našel bys tam určitě také nějaký dřevěný RC model. Jinak pro nácvik RC řízení si sežeň, nebo stáhni free, simulátor a na počátek si pořiď něco bublinkového, co se nedozvíme po prvním střemhlavém přistání.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 8:47 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.3.2019
Příspěvky: 3
Bydliště: Boskovice/Moravská Třebová
Jo jo, obecné to je víc než jen poměrně. Ale je to tím, že stavění letadla mám ještě daleko před sebou. Jinak díky moc za tip. Simulátor mám (kdysi jsem hrával il2 a našel jsem to) je to přijatelné? A dočetl jsem se tu, že vyslače jdou propojit na PC... ještě mi vrtá hlavou, jestli zainvestovat hned do nějakého lepšího, případně nadhodit nějaký návrh který pořídit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 8:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
DAF určitě myslel RC simulátor, ne počítačovou hru. Důležité je právě to propojení s RC vysílačkou. Pilot stojí na zemi, nesedí v kokpitu letadla.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 9:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9140
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Samozřejmě RC simulátor. Dá se sehnat historický FMS, který ovšem potřebuje nějaké doplňky, aby šel spustit na OS W7 a vyšších. Multiplex má také nějakou demo verzi, která na seznámení se stačí. U ní mám ale problém, že jsem nenašel přiřazování kanálů a s ovladačem (viz ovladače k simulátorům, co prodává Wasserfták) mi to nekamarádí (dva kanály mi chodí na jeden knipl a nevím, jak to změnit).
Pokud chceš létat s rádiem, je otázkou, zda "ztrácet" čas s gumáky. Ano, vyzkoušíš si stavbu, základy seřízení, ale bude to na chvilku. Jinak nekoukej po nějakých mrňousech, na začátek nejsou vhodné. Chce to rozpětí nejméně metr, ale raději víc. Takový model vytáhneš do výšky, stále ho vidíš a můžeš bezpečně zkoušet nácvik leteckého umění. Prcek se otáčí na pětníku a prakticky furt ho musíš v luftě hlídat (osobně vyzkoušeno). Jako příklad, servo ti nemusí držet přesnou nulu (střed) a pak i velmi malá výchylka kormidla let ovlivní. U větších modelů ti stejně velká odchylka s modelem téměř nehne, nebo jen velmi málo a zaregistruješ to někdy až za chvíli. Větší model bývá (při dobré volbě) stabilnější a ač letí třeba rychleji, dělá zatáčky na větším poloměru a tedy pro začátečníka čitelněji. Na začátek koukni po nějaké bublině a pak si prohlédni třeba Samuraie, El Maraba, XL Maraba, všechno na elektriku. Pokud bys chtěl časem přejít na čuďáky, tak Wasserfták má nějaké stavebnice (např Kadet Seniorita ad.). Neber makety a polomakety, nebývá to dobrá volba pro začátek. Vybírej něco, co nese v popisu "školní" a "cvičný".

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 10:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.4.2014
Příspěvky: 1114
Bydliště: ostrava-svinov
V 1.ŘADĚ simulátor já také tak začínal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 10:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1206
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
Co se týče rádia, pokud by ses smířil s logikou nastavování modelů v OpenTX, tak např. Taranis Q7 (s cenou cca od 3 tis. viz https://rcstudio.cz/cs/49-taranis-q-x7) ti poskytne tolik možností, že je pravděpodobně ani nevyužiješ. Pokud by i to bylo moc, tak spíš něco bazarového, protože ještě levnější nová jednoduchá rádia jsou vesměs vyhozené peníze.
Na učení létání, jak už tu bylo zdůrazněno je ideální nějaký model z bublinek, co přežije rány, jimž se při učení nevyhneš nesrovnatelně líp než cokoli konstrukčního. Z vlastní zkušenosti (respektive zkušenosti z učení dětí) bych doporučil model, co nemá motor v čenichu - např. Multiplex EasyStar 2 (a existuje spousta podobných, generace Bixlerů z HK, Beta od Pelikána apod.). Je rozumné, aby model už měl křidýlka, následný přechod na cokoliv vyššího je pak jednodušší (zkoušeno třeba s FunCabem, což je EPP obdoba tebou zmiňovaného motoráka).
Určitě na začátek elektrický pohon, je to mnohem jednodušší. Znamená to sice nabíječku (použitelné nové od nějakých 600), baterky (LiPo 3s 1300 do zmíněných typů od nějakých 200,-/ks ) ale pohodlí a efektivita učení za to stojí.

_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 11:08 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Doporucil bych zacit napr. takovymdle setem - https://www.rc-factory.cz/letadla/kompl ... acatecniky

Vim ze to letadlo neni zadnej krasavec ale je ultra odolnej a lita dobre. Je urcite lepsi nacvicit si letani na podobnem stroji nez rozmlatit dlouhostaveny letadlo z klasiky. Simulator je sice fajn ale do realneho letadla ma hooooodne daleko.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 11:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9140
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ještě poznámku k simulátoru, nenaučí tě létat, naučí tě neplést si prstíčky. Není to jediná cesta, můžeš si najít v blízkosti nějaký plácek, kam chodí modeláři, přijdeš, pokecáš a někdo tě vezme pod svá ochranná křídla. Dá se létat na kabelu (učitel - žák). Chceš dělat pro začátek volňásky a gumáčky, určitě (jak jsem už psal) dobrá volba pro seznámení se se stavbou, různými technologiemi a pak seřizováním modelů. Určitě není dobré, abys model, který se ti podaří postavit křivě (takový je obecně na prd, lepší je to postavit znovu, nejde-li opravit jinak), doháněl různými trimy, mixy apod. Když ti bude řízení na autě táhnout na stranu, tak také neupustíš vzduch z pneu na druhé straně, abys to vyrovnal, ale dáš to opravit (u modelu uděláš sám). Zkus si vyhledat na netu, zda v blízkosti není nějaký klub, nebo přes RC mapy nějaký modelářský plac v blízkosti.
K vysílačce, zvaž, zda koupit něco už s předprogramovanými mixy, či něco open, když jsi to ještě v životě nedělal (a neměl bys někoho, kdo by ti poradil).

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 12:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.2.2006
Příspěvky: 1206
Bydliště: Praha, Sobín
Obrázky: 3
Amper píše:
Vim ze to letadlo neni zadnej krasavec ale je ultra odolnej a lita dobre. J

Pro úplné začátky je to za minimum peněz rozumná sada, odolnost příkladná. Ale přímo z ní na to, co chce létat nepřejde - chtělo by to pak navázat něčím podobným, ale včetně ovládání křidélek.

_________________
Símův axiom: Každý signál se zlepší, připojíme - li anténu


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 12:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
motorak muze byt cokoliv - od Gasbaga co ma uplne identicke rizeni az po akrobata :-D

Ono je zasadni zda ma nekde v dosahu modelarske letiste. Kupodivu jsem totiz zjistil ze i letadla typu Easystar muzou byt pro nektere lidi problem (prave diky kridelkum to maj tendence v zatacce utahovat az do smrti) a pokud neni nekdo kdo na nej zarve tak je lepsi usate ero co k tomu nema tendence

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 12:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.1.2018
Příspěvky: 604
Bydliště: Trvalé
Obrázky: 0
Ta sada mi přijde vhodná pro děcko, ale ne pro dospělého vážného zájemce o létání. Pro další pokračování z ní nezůstane nic.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 12:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.4.2014
Příspěvky: 1114
Bydliště: ostrava-svinov
Být tebou tak na bazaru koupím Betu nebo Sky surfra dá se to opravit v pohodě a lítáš dál,motor je vzadu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 13:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.2.2013
Příspěvky: 534
Bydliště: ČR
Zdravím,
až budeš mít vysílač, doporučuji AURORU a budeš chtít přejít na model s motorem v předu, tak je jako další model vhodný FUNCUB 1400.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co do začátků
PříspěvekNapsal: stř 27.03.2019 13:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Solim Namez píše:
Ta sada mi přijde vhodná pro děcko, ale ne pro dospělého vážného zájemce o létání. Pro další pokračování z ní nezůstane nic.


Flysky je v pohode pouzitelny a muze si rozmyslet zda chce investovat do lepsi vysilacky (nekomu staci Flysky, nekdo si koupi Taranis, nekdo DC-24) a zbytek me prijde v pohode.

Asi jedine co tam vidim jako "zbytne" je nabijecka ale opet - nekomu klidne muze stacit, nekdo si koupi ISDT a nekdo pujde do Powerlabu.

A vyhoda setu je ta ze se da zase cela vzit a pripadne strelit nebo predat dal v rodine. Pokud se veme cokoliv jineho (a lepsiho) tak se dostavame na nasobky ceny a to si ne kazdy muze dovolit vyvalit na jeden zatah.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz