Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Upevnění vrtule
PříspěvekNapsal: pon 17.04.2017 11:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Máte prosím někdo nějaký přehledový text o systémech upevnění vrtule, rozměrech, atd?

Já jsem si koupil motorek s cca 3mm oskou, ke kterému je dodávaný šroubovací kužel s kleštinou, něco takovéhoto: http://www.ebay.com/itm/182310515862 - tento systém mám na Sky Surferovi ARF, tak jsem si říkal, že nebudu vymýšlet kolo, a koupím motor se stejným systémem uchycení.

No a pak jsem koupil vrtuli, která má k sobě sadu distančních kroužků pro různé průměry osy - říkal jsem si, že něco z toho určitě bude pasovat, víc průměrů snad nikdo nevymyslel: http://www.ebay.com/itm/182310523079

No a ono to přesto na sebe moc nepasuje: vrtule má hloubku cca 1 cm, možná o trochu víc, a distanční kroužek má výšku jen tak asi 2-3 mm. Takže nasazený na závitu té kleštiny není moc pevně vymezený, a utáhnout to tak, aby kužel vrtule byl přesně uprostřed, je dost těžké. Navíc teda ta kleština nejspíš s takto vysoukou vrtulí nepočítá, kužel (v roli matky) je našroubovaný tak maximálně o dvě otáčky závitu. Spíš to vypadá, jakoby do druhé části té vrtule měla být zapuštěná nějaká matice, a ne matice-kužel dosedající na čelo té středové části vrtule.

Takže - jak se specifikují vrtule pro uchycení do této kleštiny, anebo naopak jak se uchytí vrtule na hladkou osu motoru bez té kleštiny? A jsou ještě i jiné systémy uchycení? Někde jsem viděl uchycení přes gumičku, což nejspíš má za cíl chránit celý systém při nárazu.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Upevnění vrtule
PříspěvekNapsal: pon 17.04.2017 12:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.2.2016
Příspěvky: 501
Bydliště: Frýdek-Místek
1. Je nutné koupit kleštinu s dostatečnou délkou vzhledem k vrtuli. Kompatibilita s průměrem osy motoru je samozřejmostí.

2. Použiješ distanční kroužek dodaný s vrtulí, je-li průměr kleštiny menší než průměr otvoru ve vrtuli. Nebo naopak vyvrtáš ve vrtuli otvor většího průměru.

3. Hlavně na to zase nechoď "vědecky". :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upevnění vrtule
PříspěvekNapsal: pon 17.04.2017 13:25 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 18.10.2014
Příspěvky: 131
Bydliště: Brno-venkov
Obrázky: 4
Ahoj,
u 3 mm hřídele si dej pozor, občas se používá pr. hřídele 3,17 mm.
Většina plast. elektro vrtulí (APC,... ) se vyrábí v USA, tudíž jsou měřeny v palcích. Takže ti nikdy nebude sedět průměr dist. kroužků a průměr unašeče. Takže jak píše BoBik_CZ, buď vrtat, nebo nějakýho šikovnýho a ochotnýho soustružníka a stočit kroužky přesně na rozměr.
Ať se podáří

_________________
Graupner MC-20, Filip 600 V, EDGE 540 Great Planes, Z-37 Čmelák, Z-50


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upevnění vrtule
PříspěvekNapsal: pon 17.04.2017 14:12 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
TominoLel píše:
... Takže ti nikdy nebude sedět průměr dist. kroužků a průměr unašeče. ...

Divné. Já měl vždycky u APC vrtulí redukční kroužky s metrickými rozměry otvorů... :?
Ty odkazované vrtule jsem měl také, z jiného zdroje (HiModel.com) a byly sice robustní zato znatelně méně účinné oproti APC stejných rozměrů. Ty kroužky však vždy seděly na průměr závitu unašeče - 5 nebo 6 mm.
Výrobců plastových vrtulí je velmi, opravdu velmi mnoho, nejen v USA; spíš především mimo USA.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upevnění vrtule
PříspěvekNapsal: pon 17.04.2017 15:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 7.12.2014
Příspěvky: 344
Bydliště: Bratislava
Obrázky: 0
Jednoducha vec,
unašač ak bol k motoru tak musi pasovat 3mm-3mm,
stači len zmerat priemer hriadele pre vrtulu, vybrat spravny rozmer centrovacieho/strediaceho kruzku
predtym ako nasadiš kružok zvečšis vnutornu dieru v drieku vrtule na večši priemer ako je priemer hriadele.
vrtula sa nesmie dotykat hriadele, vrtulu presne vycentruje centrovaci kružok.

ale vidim tam viac problemov a hlavne vo vybere nespravnej vrtule

podla mna ti tam ešte vznika problem že maš obyčajnu vrtulu ktoru musis namontovat naopak a tym padom centrovaci/strdiaci kružok nebude priamo na drieku unašača ale tam kde je zavit, a zavit už ma menši priemer ako driek unašača, preto sa ti nemusi podarit vycentrovat vrtulu. a ostre hrany zavitu sa lachko zarežu do vnutra centrovacieho kružka, preto sa to nepodari vycentrovat

u tlačnej vrtule je to urobene naopak: strediaci kružok je na čelnej strane vrtule

Preto ti odporučam kupit original APC 6x4EP tlačnu vrtulu
no podla mna si kupil aj malo vykonny motor, mohol si tam radšej zvolit Turnigy 2826-6 2200kV

trochu som nepochopil ako si to poskladal. ukaž foto nasadenej vrtule na unašači bez matice a s maticou
pises ze si na utiahnutie chcel pouzit kužel s maticou. lepsie by bolo použit original maticu unašača a kužel by som nepoužil
zmeraj pravitkom/šublerov hrubku vrtule a dlzku skrutky ktora trči z unašača
tiež ukaž foto vrtule z každej strany

prikladm foto
http://static.rcgroups.net/forums/attac ... G_0814.jpg
http://static.rcgroups.net/forums/attac ... G_0818.jpg
su to sice foto z Bety 1400 ale všetko je to iste


Přílohy:
Poznámka: Pozor, vrtula je namontovana opačne!
DSC_0969.JPG
DSC_0969.JPG
[ 60.53 KiB | Zobrazeno 3395 krát ]

Poznámka: Beta 1400
DSC_0167.JPG
DSC_0167.JPG
[ 49.58 KiB | Zobrazeno 3395 krát ]

Poznámka: tu je vidiet rozdiel v priemere drieku kde ma dosadat strediaci kruzok a zavitu
DSC_0030.JPG
DSC_0030.JPG
[ 79.85 KiB | Zobrazeno 3386 krát ]


_________________
T-rex 600 ESP, Mini Prôtos, Blade 230 V2, Spektrum DX8-G2, DX7-G2, DXe
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upevnění vrtule
PříspěvekNapsal: pon 17.04.2017 18:23 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Abys měl nad čím přemýšlet tak u tažné vrtule sa upevňovací matice příp kužel "utahuje na závit,pokud jej dáš na tlačné uspořádání a jen otočíš vrtuli a změníš smysl otáčení motoru pak se bude uvolňovat.
Vrtule má mít opačný smysl otáčení levý jak psal kolega přede mnou.
Unašeče používám MP Jet.
Vrtule převrtávám i v "ruce" případně vložkuji těmi kroužky pojistím vteřivovým a pokud je malý otvor zatočím v něm kulatým pilníkem :D
vyvážím a zatím házela akorát gws oranžová extra měká samotvarovací otáčkama se srovná.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upevnění vrtule
PříspěvekNapsal: pon 17.04.2017 18:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Já jsem to v tom příspěvku nezmínil explicitně, ale odkazovanou vrtuli i motor chci mít pro pohon Hydrofoamu, tedy pro tažné uspořádání.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upevnění vrtule
PříspěvekNapsal: pon 17.04.2017 19:08 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Lepší rozměr hřídele mež 3mm je 3,175 kupodivu jsou častěji z lepšího materiálu méně se ohýbají.
Ty trojky sem měl v motorech snad z hřebíku a jednou nerezu,fuj tajbl.

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upevnění vrtule
PříspěvekNapsal: úte 18.04.2017 15:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 7.12.2014
Příspěvky: 344
Bydliště: Bratislava
Obrázky: 0
YenyaKas .) vo svojom prispevku si spominal Sky Surfer
tak som sa podla toho riadil ze sa ti jedna o pohon pre toto lietadlo.
Nabuduce musis definovat viac info, konkretne typ lietadla atd...

no ale stale si nedal foto tej tvojej vrtule .) a nenapisal si ake maš konkretne rozmery unašača a drieku vrtule
a stale si nenapisal presnejsie ako si to poskladal a ani fotku nedal
ked ma vrtula hrubku cca 1cm a ked do nej vlozis strediaci kružok tak vzdy vrtula ma hrubku 1cm
pridanim kružku sa hrubka vrtule nemeni, proste robis nieco zle alebo si to zle opisal

je velmi tažko ti poradit ak nekomunikuješ .)

ešte si sa pytal v tvojom prvom prispevku na ine moznosti upevnenia vrtule
tento unašač je najlepša možnost upevnenia na hladku hriadel
druha moznost je ten gumičkovy unašač, ten je vhodny uplne pre zaciatocnikov,
mne na nom sedeli len vrtule origo oranžove GWS
https://www.rcportal.sk/public/galeria_ ... l27880.jpg
tiež som ich použival ako začiatočnik, po čase som ich vymenil za normalny unašač
jazdil som po zasneženom pooranom poli .) vrtula zavadila o hrudu pod snehom .(
https://www.rcportal.sk/public/galeria_ ... l27883.jpg

_________________
T-rex 600 ESP, Mini Prôtos, Blade 230 V2, Spektrum DX8-G2, DX7-G2, DXe


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upevnění vrtule
PříspěvekNapsal: čtv 20.04.2017 17:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
ecoone píše:
no ale stale si nedal foto tej tvojej vrtule .)
je velmi tažko ti poradit ak nekomunikuješ .)


Je těžko klást dotazy když pak odpovídají ti co je nečtou :-) Foto vrtule je hned v prvním příspěvku vlákna pod odkazem.

A i tak vůbec mám pocit, že se snažíš odpovídat na něco trochu jiného než na co se ptám.
ecoone píše:
ked ma vrtula hrubku cca 1cm a ked do nej vlozis strediaci kružok tak vzdy vrtula ma hrubku 1cm
pridanim kružku sa hrubka vrtule nemeni, proste robis nieco zle alebo si to zle opisal

Nebo jsi to ty špatně přečetl :-) Já nikde netvrdím, že s kroužkem nebo bez to má jinou výšku. Jen tvrdím, že kroužek o výšce 2 mm ve vrtuli o výšce 1 cm dělá problémy, když se ta vrtule utahuje až kuželovou maticí nasazenou až na konci těch 1 cm výšky - u "kořene" unašeče to sice je víceméně vystřeďěné, ale u té matky už je to posunuté, protože na té straně nic nedrží tu osku uprostřed.

Tedy znovu krátce: myslíte si, že tahle vrtule je kompatibilní s tímhle unašečem? Pokud ne, tak pro jaký unašeč je určena? Neptám se na to, jestli je tato vrtule vhodná k nějakému konkrétnímu letadlu, jestli je unašeč vhodný k tomuto motoru (asi ano, byl s ním dodán v jedné krabičce :-) ani jestli je tato vrtule sama o sobě dobrá nebo špatná, kvalitní nebo nekvalitní.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upevnění vrtule
PříspěvekNapsal: čtv 20.04.2017 20:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 4.1.2017
Příspěvky: 299
Bydliště: Březnice (ZL)
Do vrtule směrem od motoru zamáčkneš ten kroužek stačí když to středí na jedné straně usadí se to přitažením matice která to drží třecí silou :)

_________________
Taranis+ T2-2008, E-REVO, Diablotin,Ariane V6 slow flyer ve výstavbě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upevnění vrtule
PříspěvekNapsal: čtv 20.04.2017 20:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
No právě - mně to nestředí. Vybral jsem nejmenší kroužek který ještě šel napasovat na tu kleštinu, ale nějakého čtvrt milimetru vůle tam je. Následkem toho to při přitažení té matice může na druhé straně snadno ujet mimo střed. Na několikátý pokus a se zvýšenou snahou při utahování to jde nějak přidržet blízko středu, ale určitě to nestředí samo.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upevnění vrtule
PříspěvekNapsal: čtv 20.04.2017 20:50 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
YenyaKas píše:
... myslíte si, že ....
... jestli je tato vrtule sama o sobě dobrá nebo špatná, kvalitní nebo nekvalitní.

Nějakou dobu jsem vrtule KMP používal na kombatech. Tragická účinnost - pohony s nimi žraly jak divé a táhly méně než s odpovídající APC. Děsně těžké. Ta jejich robustnost byla jediná výhoda = éro mohl přejet traktor a vrtule byla jediné co vydrželo :mrgreen:
Schválně jsem se podíval do zásob; všechny jsem už vyházel, zbyly mi jen ty středicí kroužky, asi 6 neúplných sad.

Co nepobírám je to že nestačí středění na straně motoru - něco je (dost) blbě. Dej fotku reálné vrtule a vedle ten unašeč ať se to dá porovnat, takhle se tu jen vaří z vody.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upevnění vrtule
PříspěvekNapsal: čtv 20.04.2017 23:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 7.12.2014
Příspěvky: 344
Bydliště: Bratislava
Obrázky: 0
jyrry presne tak foto, alebo nech si kúpi normalnu APC vrtulu, pripadne novy unašeč
ta jeho vrtule ma vysoky krk, APC sa mi zdaju že su tenšie.
ak najdem doma APC 7x4E tak ju zmeram a namontujem na unašač, mam toho doma plne krabice.
možna je i špatny unašeč a se vykla v konusu a neumi zataženim matice vycentrovat vrtulu na stred a do roviny, nebo kdyz odskrukujes matici tak vidis ze dira vrtule neni v ose s unasecem?
a kdyz dotahnes matici tak ta neni ve strede osi vrtule lebo zvrtne vrtulu do jedne strany?
asi o to ti de? tak?

este otazka kde mas vuli? krožek ma vuli na kleštine? alebo kroužek ma vuli ve vurtule?
(kroužek musi sedet natesno na kleštine i ve vrtule) tak kde maš tu vuli?

jinu vrtulu na vyskušanie doma nemaš?

když maš utaženu vtrtulu a točiš nou tak stopa vrtule je presna? nebo dela osmičku?
fixuj letadlo nebo motor, pod list vrtule daj pravitko a toč to, zmeraj aky je tam rozdiel

_________________
T-rex 600 ESP, Mini Prôtos, Blade 230 V2, Spektrum DX8-G2, DX7-G2, DXe


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upevnění vrtule
PříspěvekNapsal: sob 22.04.2017 9:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.11.2008
Příspěvky: 2374
Bydliště: Někde na okraji Mléčné dráhy, kousíček za Alfa Centauri. A tam někde je Lounsko
Obrázky: 0
YenyaKasi, kup si vrtuli APC, jak už ti tu bylo doporučeno. Pro montáž kde je vrtule tlačná bude v drtivé většině kroužek sedět na závitu. Při tažném uspořádání už to sedí mimo závit což je rozhodně lepší, ale určitě pokud to sedí na závitu, vědu bych z toho nedělal. Neexistují rozměry cca. Buť to je rozměr - průměr 3mm, nebo 3.17. Obojí je obrobeno v nějaké toleranci H6, nebo H7 což nás zde pochopitelně nazajíma. Pokud je problém s hřídelí na motoru, co vyzkoušet obrácenou montáž a příslušný unašeč.
Co jsem tak na rychlo svou stařičkou šuplérou změřil, tak například u vrtule APC 8/6 je tlušťka vrtule 9.2mm (taky se mi stalo, že měla i o 1mm více. Asi z nějaké rapasované formy), hloubka pro kroužek 3.5mm a tloušťka kroužku od 2.6 do 2.9mm
A jestli je tam někde nějaká vůle, tak při utahování to bude mít vždy snahu někam uhnout. A jestli to utahuješ jen maximálně na dvě otáčky závitu, tak je to nejlepší cesta jak to servat. Pouhým dvoum závitům bych určitě nevěřil.

_________________
Co neubrzdíš neukecáš.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz