Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Arrow
PříspěvekNapsal: čtv 24.08.2017 11:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
rampa_mckvak píše:
A co dát video a přestat vědeckými teoriemi, že to může být třeba tak 1-5 Hz. Nechápu jak jsi k tomu číslu došel a podle čeho. Buď vidím rozklepaný, roztřesený obraz, nebo ne, ale ne kolik je to Hz, tedy v případě, že namám u sebe laboratoř měřáků.


Ony ty Hz nejsou nic magického. Hertzy jsou počet cyklů za vteřinu. Čili když napíšu 1-5 Hz, tak tím myslím 1-5 otřesů za vteřinu. Na to nepotřebuju laboratoř.

Sorry za to, že se pokouším přesně popsat problém. Podle mého názoru je to lepší než napsat "ono to nefunguje, co s tím mám dělat?" bez bližšího popisu.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Arrow
PříspěvekNapsal: čtv 24.08.2017 14:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.11.2008
Příspěvky: 2374
Bydliště: Někde na okraji Mléčné dráhy, kousíček za Alfa Centauri. A tam někde je Lounsko
Obrázky: 0
Vím co jsou Hz za sekundu. Klidně problém popiš, nic proti, ale ty podle mně (a už jsem ti to psal jinde) do všeho moc strkáš vědu, vzorečky, matiku, čísla. Nemyslím si, že ti tu někdo odpoví, když napíšeš, že ti obraz u Q6 na křídle kmitá 1-5Hz. Spíše si myslím, že když sem prostě dáš video, že to bude "srozumitelnější" a někdo napíše, "jo to mi dělalo taky a vyřešil jsem to tak a tak". Dost často je lepší jeden obrázek (video), nežli několik počmáranejch A4 číslama a teoriema. Řekl bych, že máš v tomhle trochu profesionální deformaci z tý vaší fakulty teorie nevim čeho, nebo co to tam máte :mrgreen: :lol:
Otázkou je, jestli za ty Hertze může letadlo, nebo něco jiného.
Je to něco podobného jako v tom videu? čas 00:00:31 https://www.youtube.com/watch?v=lYdYq8mw6cw

_________________
Co neubrzdíš neukecáš.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Arrow
PříspěvekNapsal: čtv 24.08.2017 20:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Tohle asi ne, tam se to třepe víceméně na všechny strany. U mě je to téměř výhradně ve svislém směru (v orientaci videa, ne horizontu). Mám to video, akorát je z doby okolo soumraku, a kamera tam přidává neostrost a šum. Kamera má zapnutou stabilizaci, takže kdoví, jak to vypadalo v realitě. O čtvrt hodiny později mám ještě už skoro za tmy záznam ze sky surfera, a pokud můžu vidět, tak tam žádné roztřesení není.

Obrázek

(ještě: Hertz za sekundu je vlastně 1/s^2, a pod tím mám problém si něco představit - možná zrychlení frekvence. Jakože "vario při stoupání letadla 1 m/s vydává zvuk se zrychlením frekvence 100 Hz/s" :-)

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Arrow
PříspěvekNapsal: pát 25.08.2017 19:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.11.2008
Příspěvky: 2374
Bydliště: Někde na okraji Mléčné dráhy, kousíček za Alfa Centauri. A tam někde je Lounsko
Obrázky: 0
No já nevím, co vlastně v tom videu vidím. Jestli je to roztřepané, možná, ale spíše bych řekl, že ten let je dost neklidný. Asi bych řekl, že to škubání bude od éra. Snaž se udělat co nejklidnější a nejrovnější let. Nemusí být úplně vodorovný. Klidně pod nějakým menším úhlem z větší výšky.

_________________
Co neubrzdíš neukecáš.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Arrow
PříspěvekNapsal: ned 03.09.2017 20:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Dalši pokus s Mini Arrow: ve větru se to chová daleko lépe než SKy Surfer - jede to jak po kolejích. Akorát při jednom high-g manévru jsem ztratil motor i s vrtulí - deska motoru nebyla dobře uchycená ke zbytku modelu, tak prostě upadla. Přišel jsem o vrtuli a motor (další pokus s hledáním zítra). Nicméně:

Co je špatně, když se model ve stoupavém letu jakoby "vrtí" - otáčí kolem svislé osy tam a zpět? Mám příliš malé winglety po stranách?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Arrow
PříspěvekNapsal: úte 10.10.2017 17:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Dělám teď pokusy s Mini Arrow a chci se zeptat na vlastnosti vrtule.

Nejdřív jsem měl nějakou 6x4E noname, to lítalo docela pěkně, ale při větší zátěži (s kamerou) už to nebylo dost silné například na vertikální let. Předevčírem jsem tam zkusil dát oranžovou GWS 7x3.5. To bylo o možná o malý kousek silnější, ale zase o dost hlučnější - přisuzuju to menší vzdálenosti konce listů vrtule od výřezu v křídle. Dneska jsem zkusil 7x6. To bylo brutálně silné, v podstatě jsem neletěl na víc než půl plynu, možná jen při startu. Ale zase to mělo poměrně velkou setrvačnost - když jsem rychleji přidal plyn, s modelem to otočilo na opačnou stranu. Ale hlavně - pod plynem měl model velkou tendenci stoupat - bez potlačení se zvedal víc a víc až letěl vertikálně. Tohle jsem u těch předchozích vrtulí nezaznamenal. Vytrimoval jsem model do vodorovného letu bez motoru nebo s málo plynem a zkusil dive test - zvedá se to rychleji než bych chtěl, čili je to spíš těžší na předek. Ale vzhledem k malé hloubce Mini Arrow je hranice mezi těžkým na předek a těžkým na zadek dost malá (jak jsem si ověřil a přistál ve stromě). Vrtule 7x6 byla subjektivně méně hlučná než 7x3.5, ale přisuzuju to úplně jinému tvaru listů: http://www.ebay.com/itm/5Pcs-7-Length-6 ... 2551169156

Základní otázka tedy je, jestli tendence ke stoupání pod plynem je nějaká vlastnost plynoucí z použití té vrtule 7x6, nebo jestli třeba má cenu snažit se nějak vyosit motor (a kam)?

(moje konfigurace je motor RaceStar BR-2208 1800 KV/13T, baterka 3S 1000 mAh a 1300 mAh, o 3 cm širší střed proti plánům z FliteTestu, středový díl - "trup" 3D výtisk, čili je to celé docela těžké)

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Arrow
PříspěvekNapsal: úte 10.10.2017 18:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.11.2008
Příspěvky: 2374
Bydliště: Někde na okraji Mléčné dráhy, kousíček za Alfa Centauri. A tam někde je Lounsko
Obrázky: 0
To, že se po prudkém přidání plynu éro otočí je moc velký krouťák - točivý moment. Buď bych dal menší vrtuli co se týče průměru. Ale spíše bych snížil stoupání na 4, nebo 4.5. Pokud letí až tak moc nahoru jak píšeš, je potřeba vyosit motor. Když bude stoupat mírně, není to na škodu. Zhruba na půl plynu ať letí rovně a po přidaní mírně stoupá.

_________________
Co neubrzdíš neukecáš.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Arrow
PříspěvekNapsal: úte 10.10.2017 19:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
V tomto případě - tlačný motor za těžištěm a asi i mírně nad úrovní těžiště - vyosit tak, aby osa motoru směřovala víc nahoru ve směru letu (čili kužel vrtule víc dolů)?

EDIT: a nemůže to nakonec být tím, že se širší vrtulí začnou být ofukované elevony, a tím začnou být silnější? Mini Arrow má elevony v neutrálu tak 15-30° nahoru.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Arrow
PříspěvekNapsal: ned 24.12.2017 11:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Jakou pádovou/minimální rychlost má vaše Mini Arrow? Dívám se na tohle video od @Pekacek77 ze záletu jiného samokřídla:



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

a porovnávám, jak lítá moje Mini Arrow. Letovou hmotnost i rozpětí mám zhruba stejné, ale podle tohoto videa se zdá, že jeho samokřídlo má o dost menší pádovou rychlost - moje Mini Arrow by při této rychlosti už neletěla. Podle videí od FlieTestu jim ta Mini Arrow taky nelítá nějak extra pomalu.

Co se týče osazení, Pekacek77 má vrtuli 7x4, já jsem zkoušel 7x3.5 - to moc dobře neletělo. Teď lítám se 7x6 a je to dobré a dostatečně silné, ale takto malou pádovou rychlost fakt nemám. Motor mám možná silnější (2208 1800KV, ale na 3S, zatímco on má 2204 2300KV na 2S). Ještě teda může mást stabilizace, kterou tam podle videa má osazenou.

Má Mini Arrow úplně špatnou geometrii? Nebo proč musím letět rychlejí?

Komerční samokřídla se většinou ke konci křídla moc nezužují. Mini Arrow se naopak zužuje dost. Ještě je zajímavé toto video - tam měli studenti úkol navrhnout samokřídlo, které by na daný pohon vydrželo co nejdéle ve vzduchu, a jsou tam i nějaké náznaky výpočtů. Výsledek vypadá úplně jinak než Mini Arrow i než křídlo co má Pekacek77. Ale soutěž vyhráli.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Arrow
PříspěvekNapsal: ned 24.12.2017 14:40 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
YenyaKas píše:
... Výsledek vypadá úplně jinak než Mini Arrow i než křídlo co má Pekacek77...

No jo, to už se stává ... :)
(Northrop N-9M, první let 1942)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FT Mini Arrow
PříspěvekNapsal: pon 25.12.2017 19:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2012
Příspěvky: 652
Bydliště: Pardubice, HK, Plzeň
Obrázky: 37
Tedy to samokřídlo co podle vás tak pěkně létá 8) vyrábí kamarád na CNC řezačce podle nějakého dostupného výkresu, vyřezával mi i větší, 1200mm. Myslím, že létá normálně, bylo bezvětří a tak proto klidný let. Gyro tam samozřejmě je, kvůli kameře, klidně létá i bez něj. Chtěl jsem lehčí samokřídlo pro pomalejší létání, jinak hodně létám s Toro 900 a to mám rozebírací, i s kamerou váží 450g. A je daleko rychlejší. Myslím, že Toro 900 je nejlepší z těch pár samokřídel co jsem zkoušel. Jen už se jaksi nevyrábí. Telink už fušuje jen do dronů a licencí :roll:
PS: "chlupaté" samokřídlo z EPP bude vždy pomalejší než hladké (depron či polepený EPP).


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz