RCmania.cz - web pro modeláře a modely
http://www.rcmania.cz/

FT Mini Arrow
http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=16&t=80581
Stránka 1 z 2

Autor:  YenyaKas [ pon 10.04.2017 10:31 ]
Předmět příspěvku:  FT Mini Arrow

Nějakým omylem(*) se stalo, že jsem vyrobil FliteTest Mini Arrow (http://forum.flitetest.com/showthread.p ... Mini-Arrow). Nenašel jsem tady k tomu žádné vlákno, tak zakládám nové: máte někdo zkušenosti s tímto pěnoletem? Moje poznatky a dotazy:

  • Použil jsem 3mm pěnu "Starlon" nebo tak nějak. FliteTest používá 5mm a ještě s nějakým nalepeným papírem. Dostal jsem se na vzletovou hmotnost 299 gramů (s 3S 1300mAh baterkou), ale asi je to málo pevné - křídla se za letu prohýbají. Nejspíš to vyztužím nějakou uhlíkovou trubičkou.
  • Zdá se, že tavné lepidlo tu pěnu teplem trochu narušuje. I původně přesně spasované díly jsou po aplikaci lepidla v tom místě trochu deformované. Z čeho stavíte takovéto věci vy? V návodu k Hydrofoamu je napsáno že UHU Por, ale zase tavné lepidlo podle mého názoru tu konstrukci víc zpevní.
  • V diskusích jsem četl, že takováto samokřídla je problém dovážit, protože typicky jsou těžká vzadu (tlačná vrtule). Já jsem ale měl problém to letadlo vyvážit na uvedené těžiště opačným směrem - musel jsem svoji už tak těžkou baterku nacpat úplně dozadu (v návodu počítají s 800 mAh, já mám 1300 mAh).
  • Glide test: v diskusích doporučují zkusit to letadlo hodit bez zapnutého motoru a podle toho nastavit křidélka (tak, aby to rovnoměrně klesalo). To jsem zkusil, a musel jsem nastavit křidélka o hodně výš, než by odpovídalo té měrce, která je součástí plánů Mini Arrow. Je pravda, že v tom výše odkazovaném vlákně na fóru Flite Testu se občas vyskytne někdo, kdo má problém dovážit letadlo směrem dozadu, a kdo musí nastavovat neutrální polohu křidélek výrazně výš než je v plánech.
  • První let: docela dobré, musel jsem ale křidélka trimovat o dost niž než vyšlo z glide testu (ale furt výš než odpovídalo plánům). Co z toho vyvozovat?
  • Letové vlastnosti: nějak jsem si neuvědomil, jak moc fouká, no ale když už jsem byl venku, tak jsem to teda hodil. Jako letělo to, otáčelo se to všemi směry, a byl problém udržet to vodorovně. Myslíte, že to mohlo být nedostatečně pevnými bočními svislými plochami? Každopádně to nespadlo, a jak foukal vítr, tak to docela rychle vyletělo do výšky, a pak jsem měl problém dostat to na zem - furt to chtělo stoupat, i s minimálním motorem.
  • Svislé plochy na koncích křídel: podle mě je tohle slabé místo, samozřejmě to bylo první, co se při přistání ulomilo. Přistáváte se samokřídlem na zem, nebo jen do ruky? Podle mě by ty svislé plochy měly být jen od křídla nahoru, ne na obě strany, aby celé křídlo bylo zespodu ploché.

Tož tak, bylo to docela zábavné. Až dodělám Hydrofoam, tak buďto postavím nový Mini Arrow, nebo vyztužím a opravím stávající. Jaké s tím máte zkušenosti vy?


(*) long story short :-) - chtěl jsem stavět HydroFoam, a než se do toho pustím, tak jsem si chtěl ověřit, jak se ty pěnové desky chovají, jak se s tím pracuje, a tak vůbec. Abych nevykrajoval jen tak něco náhodného (a díly na Hydrofoam jsou docela komplikované), řekl jsem si, že zkusím postavit jedno křídlo z Mini Arrow, a že to kdyžtak vyhodím a pak budu stavět ten Hydrofoam. No, vypadalo to všelijak (zkušenost: koupil jsem si úplně nový odlamovací řezák, a bylo to tupé jak poleno, pěnová deska se trhala; teprve až jsem celé původní ostří vyhodil a dal tam nové, dalo se s tím pracovat už dobře). Ale křídlo jsem nakonec postavil. Tak jsem si řekl, že teda postavím ještě jedno, ať vidím, jak je to celé pevné a tak vůbec. No a když už jsem to měl hotové, tak jsem to i osadil něčím náhodným (motor připravený pro Hydrofoam který má mít 8" vrtuli, a k němu 5" vrtule ze Sky Surfera :-)

Autor:  Blurcak [ pon 10.04.2017 11:17 ]
Předmět příspěvku:  Re: FT Mini Arrow

Zdravim taky sem ho postavil.
6mm oranzove cosi polepeno z obou stran 80g/m2 papirem (lepidlo zbytek balsalocku + ciry soudal)
motor RCX 2206 2250kV
baterka Bolt 1300mAh 3S
serva HTX900 (mam pocit)
regl nejaky z kopetry 15A
vrtule DAL 5040
vaha vcetne FPV 600g

Kdybych ho stavel priste tak nosnik 6mm s polepem, servo uchytit jinam nez do nosniku v kridle, znacne to snizuje pevnost kridla.
Zbytek 3mm. Mozna papir s nizsi gramazi a potah nazehlovackou. Winglety potrebuji ubrat na spodu a pridat nahore. pri pristani a hodu prekazi.
Tvar v pdf ma malo chybku po ohnuti kridla mi na spodu mezi kridlem a wingletem vznikla cca 10mm mezera.
Jinak zvuk to ma jak motorova pila na vrcholu orgasmu.

Autor:  YenyaKas [ pon 10.04.2017 12:30 ]
Předmět příspěvku:  Re: FT Mini Arrow

Ona ta montáž serva do nosníku má ten význam, že osazení serva jde opřít o ten nosník a tím utopit celé servo tak, že vyčnívá jen páka. A teda nemám pocit, že by to křídlo bylo oslabené zrovna v tomhle místě. I v tom vláknu na fóru FliteTestu je většina havarovaných Mini Arrows prasklá někde vedle přechodu mezi křídlem a trupem (spodní část křídla je tam oslabená těmi prořezy, a horní část křídla není propojená vůbec, jen přilepená k bočnici trupu).

Ad povrchová úprava: příště bych zkusil barevné lepicí pásky, pokud možno tak, aby aspoň zespodu byly propojené obě poloviny jednou páskou.

BTW, tohle všechno se ti vešlo do trupu i s FPV výbavou? Já jsem už preventivně udělal trup o 1 cm širší, ale i tak byl problém to tam celé nacpat. Baterka by se snad na šířku nějak vešla, ale z té mé vystupují ty dráty směrem doboku a ne dopředu, takže potřebuje ještě daleko víc prostoru.

Mezera u wingletu: na tom build videu na Youtube tam právě před montáží wingletu tu horní stranu křídla seřezávají podle dolní strany - možná je to teda schválně.

Naopak zvuk jsem měl překvapivě tichý (motor 2208/17T/1100 KV, vrtule ze Sky Surfera 5"x něco). Tipoval bych, že značnou část hluku udělá průlet konce listu vrtule těsně kolem plochy křídla.

Autor:  YenyaKas [ pon 10.04.2017 12:51 ]
Předmět příspěvku:  Re: FT Mini Arrow

Serva v nosníku: jak tak o tom přemýšlím, možná by se dalo to servo dát přímo doprostřed nosníku a orientovat je stejným směrem jako jde ten nosník. Tím by se dokonce získal nějaký centimetr kabelu navíc, protože konec serva by byl blíž středu. Shora by se to přelepilo izolepou, takže by širší díra pro servo ani nemusela vadit z hlediska aerodynamiky.

Nebo to servo dát stejným směrem jako je nosník, ale až za ten nosník, a nechat tak pevnostně nejvíc namáhanou část (vršek křídla) nepřerušenou. Servo by se pak lepilo k tomu nosníku boční stranou.

Autor:  reseth [ pon 10.04.2017 13:11 ]
Předmět příspěvku:  Re: FT Mini Arrow

Ahoj,
ohledně materiálu na FliteTest letadla tady už je poměrně rozsáhlé téma viewtopic.php?f=18&t=75693 Výsledky bohužel nic moc...

Arrowa už jsem postavil a zrušil celkem 3 kusy. Používám Decorfloor polepený páskou(víc v odkazovaném topicu). Hmotnost teď nevím, ale lítám v tom DYS BE1806 2300KV, 12A regulátor, 1000mAh 3S, vrtule 5x4.8x3. Zvukově piští hodně vysokým tónem, to ale dělá 3 listá vrtule. FPV mám, ale popravdě mi to moc nešlo a proti koptéře mě to ani moc nebavilo, tak to tam přístě už dávat ani nebudu. Trup jsem taky musel rozšířit cca o 1cm, aby se vešla baterka. To křídlo je samo o sobě docela pevný v letu, zkoušel jsem to i na 4S a to byl pořádnej fofr. Ale časem se ta pěna vyžvejká, celý to změkne a začne se to rozlepovat. Přesně jak píšeš v tom přechodu křídlo-trup. Ty mezery je třeba podle videa seříznout, je tam podle mě materiál navíc, protože každej to křídlo ohne malinko jinak. S těma wingletama jsem ale problém nikdy neměl. Upadlo mi to všeho všudy jednou a to při pádu. Kolik jsem měl hmotnost nevim, ale jen elektronika+baterie je cca 170g a taky jsem musel baterii dávat úplně dozadu. Jestli se ti to chovalo hodně nestabilně, tak si to měl možná až moc lehký. To je pak na vítr náchylnější, já lítal v docela solidním větru a přišlo mi, že to lítalo pomalu líp než větší a těžší FT Racer.

Se zpevněním jsem si pohrával s myšlenkou na horní stranu křídla dát tyčku, prostrčit jí trupem a tím zpevnit to křídlo ze shora, kde se to namáhá na tlak. U FT Explorer mi podobná úprava vyřešila lámání křídla. Spodní strana je namáhaná na tah a to docela solidně udrží lepící páska. Zatím jsem to nezkusil, mám ale obavu, aby to pak nepřekáželo baterii.

Autor:  YenyaKas [ pon 10.04.2017 13:22 ]
Předmět příspěvku:  Re: FT Mini Arrow

Tyčka shora má nevýhodu, že na horní hraně křídla není níkde dost prostoru na to, aby ta tyčka mohla být hodně dlouhá a přitom byla zároveň s povrchem křídla. Já jsem si právě říkal, že spodek je celý plochý, a pokud by ta výstuha byla dost dlouhá (třeba 30+ cm) a navazovala na nosník, tak může pomoct vyrovnat to tlakové namáhání vrchu prostě tím, že celému křídlu nedovolí se víc ohnout do V.

Autor:  Blacksite [ stř 12.04.2017 8:57 ]
Předmět příspěvku:  Re: FT Mini Arrow

smazat....

Autor:  YenyaKas [ pon 17.04.2017 21:23 ]
Předmět příspěvku:  Re: FT Mini Arrow

Ještě k samokřídlům: FT mini arrow má táhla umístěná přesně ve směru letu. Tohle má jistě výhodu, že je to aerodynamičtější, ale zase táhlo není kolmé na směr otáčení elevonu, takže z hlediska přenosu síly to funguje kdovíjak.

Je podle vás lepší mít táhlo přesně ve směru letu, přesně kolmo na osu otáčení elevonu, nebo dokonce něco mezi tím?

Autor:  jio [ úte 18.04.2017 8:40 ]
Předmět příspěvku:  Re: FT Mini Arrow

Je otázkou co je myšleno tím lepší?

Z hlediska funkčnosti fungují obě varianty.

Když to je kolmo, tak nedochází k páčení náhonu, ale blbě to vypadá a navíc když je náhon zespodu a přistává se do trávy, tak se za to chytá tráva.

Když to je ve směru letu, tak to vypadá lépe, ale dochází k páčení. Naštěstí je EPP dost pružné a když se k tomu přidá pružnost drátěného náhonu a k tomu vůle v dírách, tak se to nijak zvlášť neprojeví.

Viz tento experiment http://ostarek.blogspot.cz/2013/07/samo ... mech2.html

Autor:  YenyaKas [ úte 18.04.2017 11:43 ]
Předmět příspěvku:  Re: FT Mini Arrow

Pěkné. Já bych asi ani nečekal, že by to mělo nějaký podstatný rozdíl. Je dobré to mít potvrzeno.

Serva/táhla zespodu křídla mají nějakou podstatnou výhodu? Já jsem právě kvůli snadnějšímu poškození při přistání uvažoval jen o umístění na horní straně
modelu. A asi oproti plánům FT je otočit a nemít osu otáčení páky serva svisle, ale vodorovně rovnoběžně s osou křídla nebo teda se směrem letu.

Autor:  jio [ úte 18.04.2017 13:30 ]
Předmět příspěvku:  Re: FT Mini Arrow

Podstatnou výhodu asi ne. Měl jsem u samokřídel serva zdola, shora i v lanovodu. Nejhůř to fungovalo v tom lanovodu. V použitém oblouku vznikaly časem vydřením vůle v řízení.

Přesto určitá výhoda u serv zdola je. Spodní strana je rovná a náhon od serva tak může být drátem těsně nad profilem. Pak taky to, že to křídlo vypadá shora bez serv líp. Před nějakou dobou pak tuším, že i tady někdo dával informaci, že z aerodynamického hlediska je horší stav, když něco naruší profil shora.

U Tornáda od Telinku se to kdysi dělalo podle přiloženého obrázku. Takže možností je více.

Přílohy:
servo.JPG
servo.JPG
[ 35.23 KiB | Zobrazeno 5207 krát ]


Autor:  YenyaKas [ úte 18.04.2017 13:58 ]
Předmět příspěvku:  Re: FT Mini Arrow

Tady v tom řezu mě zaujala seříznutá zadní hrana křídla, zatímco v plánech FT mají seříznutou naopak přední hranu elevonu. Což bych tipoval, že z hlediska aerodynamiky může být výhodnější. Máte na to nějaký názor?

Autor:  YenyaKas [ čtv 01.06.2017 22:48 ]
Předmět příspěvku:  Re: FT Mini Arrow

Moje FT Mini Arrow verze 2:
Příloha:
Poznámka: horní strana
mini-arrow-front.jpg
mini-arrow-front.jpg
[ 159.56 KiB | Zobrazeno 4886 krát ]


Příloha:
Poznámka: spodní strana
mini-arrow-rear.jpg
mini-arrow-rear.jpg
[ 135.66 KiB | Zobrazeno 4886 krát ]


Příloha:
Poznámka: trup vytisknutý z ABS
mini-arrow-fuselage.jpg
mini-arrow-fuselage.jpg
[ 176.6 KiB | Zobrazeno 4886 krát ]



Vyrobeno ze 3mm Starlonu, povrch jsou tenké lepicí pásky. Náběžná hrana křídla a spodní hrana wingletů je vyztužena páskou se skelnými vlákny. Křídla jsou zpevněna uhlíkovými tyčkami 2 mm: na spodní straně průběžná cca 2 cm od zadního výřezu pro vrtuli, na horní straně v každém křídle jedna kolmá na směr letu zalepená pod nosníkem křídla a v délce 1 cm zasazená do trupu, a jedna podél nosníku, taktéž s přesahem 1 cm zasazená do trupu. Trup je 3D výtisk z ABS ze tří částí: střední část tvaru obráceného U drží ty karbonové tyčky, přední část tvaru U a shora krytá Starlonem slouží hlavně jako nárazník (vyzkoušeno :-), a zadní část slouží pro montáž motoru. Boční winglety jsou vyztužené jednou uhlíkovou tyčkou podél spodní hrany (kvůli zamezení poškození při přistání) a ještě jednou zešikma pro zpevnění.

Osazeno je to 9g servy z Číny - neměl jsem menší, a tyhle se bohužel nevešly podélně se směrem letu, tak jsem je musel dát takto neoptimálně. Navíc jsem neodhadl délku táhel, měly by být o pár mm kratší. Motor je Racestar 2208 1800KV, vrtule 6x4, ale místo je i na 7" - časem možná vyzkouším. Baterka 3S 1300 mAh. Regulátor nějaký náhodný 20A z Číny s firmwarem SimonK. Vzletová hmotnost 350 g, tah motoru dostatečný pro kolmý start :-). I přes rozšířený trup jsem měl problém nacpat tam všechno vybavení. Až budu zkoušet kameru, tak asi bude muset být mimo trup.

Dneska jsem to byl zalétnout, a docela dobré, jen ve skluzu to možná prosedalo víc než bych chtěl. Zkusím příště na regulátoru zabrzdit motor. Z hlediska pevnosti fakt dobré, i pro čelní náraz je to zdá se vyztužené dostatečně. Rozpoznatelnost díky polepům výborná. V silnějším větru se to trochu vrtí - možná to chce ještě větší winglety? Slabé místo budou možná úchyty elevonů z izolepy - pokud to bude dělat problémy, asi tam vlepím normální panty.

To jsem se ale rozepsal.

Autor:  YenyaKas [ stř 23.08.2017 22:07 ]
Předmět příspěvku:  Re: FT Mini Arrow

Dneska jsem byl lítat s Mini Arrow, a přichytil jsem nahoru kamerku. Je divné, že to co se ze země jevilo jako relativně klidný let "jako po kolejích", je na záznamu dost roztřepané. Pro nějaké on-board video nepoužitelné. Na videu to vypadá, jakoby sebou model cukal nahoru a dolů. Není to jello, jsou to pohyby o dost malé frekvenci (třeba tak 1-5 Hz). A dělá to nejen s motorem, ale i v bezmotorovém skluzu. Kamera byla uchycená na takovém tom pružném úchytu ze dvou zip-pásek, což mi jinde (na Sky Surferovi) jello spolehlivě eliminuje. Vítr skoro žádný nebyl.

Čím to může být? Třeba flutter způsobený vůlí v uchycení elevonů? Nějaká jiná pružnost někde? Model mám různě vyztužený karbonovými tyčkami, takhle na omak se mi jeví pevný až až. Potřeboval bych poradit, na co se zaměřit. Díky.

Autor:  rampa_mckvak [ čtv 24.08.2017 11:10 ]
Předmět příspěvku:  Re: FT Mini Arrow

A co dát video a přestat vědeckými teoriemi, že to může být třeba tak 1-5 Hz. Nechápu jak jsi k tomu číslu došel a podle čeho. Buď vidím rozklepaný, roztřesený obraz, nebo ne, ale ne kolik je to Hz, tedy v případě, že namám u sebe laboratoř měřáků.

Stránka 1 z 2 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/