Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: výber motora
PříspěvekNapsal: ned 08.05.2016 12:34 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 13.6.2014
Příspěvky: 110
Zdravím,kedysi dávno som staval vetrone a elektrolety a dostal som chut postavit nejaký model na žhavík.Povodne som chcel len kupit balzu,zohnat plán a zacat stavat.Rozhodol som sa ale pre kupu stavebnice v rozsype,pretože už som za tie roky toho hodne pozabudal,stavebnica bude preto na začiatok ideál.V podstate mi je všetko jasné,akurát by som chcel poradit s výberom motora pre tento model,ktorý som už objednal.
http://www.rcking.eu/cs/stavebnice/1376 ... 05067.html
Doporočený motor je 1 ccm,ale čital som,že tieto motory sa horšie startuju a nemaju moc spolahlivý chod a ani životnost.Lepší je vraj hocijaký nad 2 ccm.Ked som ale pozeral rozdiely 1 ccm a 2 ccm,rozdiel je hlavne vo váhe,ked 1 ccm váži okolo 60g,2 ccm až 150 g no a nikde som nenašiel rozmery tychto dvoch motorov,neviem teda,či sa mi večší motor do modelu vobec vojde a či bude mat večšia váha nejaký výrazny vplyv na letové vlastnosti modelu?
Prikladám ešte odkaz na oba motory.
http://www.peckamodel.cz/produkt/rc-mod ... sp-1-0-ccm
http://www.peckamodel.cz/produkt/rc-mod ... 2a-2-0-ccm


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: výber motora
PříspěvekNapsal: ned 08.05.2016 15:37 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 28.5.2015
Příspěvky: 51
Blog: Zobrazit blog (3)
Neviem, kto si chce dnes komplikovať život pohonom spaľovacím motorom. Po každom lietaní špinavý a zapáchajúci model-potreba stále dôkladne čistiť. Problém so zháňaním paliva plus jeho cena a žhaviaci akumulátor a pri malom motore omlátené prsty a zakúpenie štartéra so zdrojom.
Samotný predajca doporučuje 3 druhy elektropohonu, podľa požiadaviek na výkonnosť. Problém je jednorázové zakúpenie nabíjačky. A pre bežné lietanie stačí Accucel 6 a dve tri LIpol batérie 1300-1500 mAh.
Netrápil by som sa pohonom spaľovákom.
Vlad


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: výber motora
PříspěvekNapsal: ned 08.05.2016 15:45 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 13.6.2014
Příspěvky: 110
To máš možno pravdu,ale elektromodelov som lietal už dost a spalovak žiadny.Má to iste svoje čaro-zvuk a smrad,to je to,prečo ma to láká.Okrem toho je výhoda aj v dlžke letu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: výber motora
PříspěvekNapsal: ned 08.05.2016 15:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Na rovinu, pro začátek to není zrovna nejšťastnější volba, ale... Ale ten motor není zas tak špatný, jak si myslíš. Pokec k němu najdeš v jiných sekcích, myslím, že ve volném letu a spalovacích motorech snad také. Startování je opravdu lepší pomocí startéru (dá se jednoduše vyrobit z autokompresoru - http://kompresory.heureka.cz/tuson-mini ... bb423fa785 ). Tady je inspirace http://daf64.rajce.idnes.cz/Motory/#100_3710.jpg . Žhavící koncovka je potřeba kolíček http://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=6201, ne nástrčnou trubku. A co je důležité, tihle prckové mají rádi ricínové palivo, ne syntetiku. Osobně jsem nepoužíval nitrované palivo a nijak zvlášť mi to nechybělo. Zrovna teď tuhle otázku kolem paliva řeším v jiném vlákně. Vrtuli používám MA 5,5/4 - http://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=3866, ta se mi zdá nejvhodnější.
Motor chodí dobře a spolehlivě, dá se obstojně vyladit. Ovšem já ho používám ve větroni jako pomocný, takže nepotřebuju až tak řešit přechody apod. Podařilo se mi třeba, že jsem motor ve výšce stáhnul a několik minut běžel na volnoběh (místo, aby chcípnul), pak jsem přidal, on se bez problémů rozběhl na plno, vytáhl jsem proto trochu výšky a poletoval dál. Nádržku mám z lékovky o velikosti 20 nebo 25 ml, bohatě stačí na nějakých cca 10 minut chodu. Životnost je u tohoto motoru poměrně dobrá. Pravda, u prvního motoru se mi vykloktalo bronzové pouzdro kliky, ale bylo to po několika sezonách. Druhý motor mám už také několik sezon, ročně s ním natočím nějakou hodinku (nedělám si deník a střídám éra, takže ti přesnější údaj neřeknu) a zatím bez známek opotřebení. Jinak k tomu prvnímu motoru bych chtěl koupit náhradní karter a ojnici a myslím, že s ním ještě hodně hodin natočím, na sestavě válec - píst není vidět nějaké opotřebení, klika také nenese výrazné stopy (jen to pouzdro).
Takže závěrem, toho motoru bych se nebál. Jen bych pro začátek, a s ohledem na palivovou situaci na našem (i vašem) trhu, spíše volil něco kolem 5 - 6,5 ccm (co bez problémů schroupne palivo se syntetikou) a tomu odpovídající éro. Do toho Mustanga hoď elektriku a na čmouďáka si kup větší krabici.

P.S. 4Vlad48, třeba já mě ti smradi baví a mám jich dost.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: výber motora
PříspěvekNapsal: ned 08.05.2016 16:08 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 13.6.2014
Příspěvky: 110
No,co máš namysli tou větší krabicí?Toho mustanga som vybral preto,lebo je cenovo v pohode,veškeré večšie era sa pohybuju okolo 5 tisíc.Já by som predsa len vzal toho mustanga a dal do neho ten 1ccm motor.Verím,že na elektriku by to lietalo v pohode,ale ako som pisal,chcem spalovák.Je to naozaj tak zlá volba?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: výber motora
PříspěvekNapsal: ned 08.05.2016 16:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Výběr motoru určitě není špatný, ale pokud jsi s nimi nikdy dřív nepracoval, budeš se možná malinko trápit. Žhavící hlava se snadno přepálí a cena je skoro dvojnásobná, jako u svíčky. Palivo je v současné době prakticky nesehnatelné, nebudeš-li si ho míchat sám. Proto jsem psal, že by pro začátek bylo možná vhodnější trochu větší motor, který si nechá i něco malinko líbit, než ten prcek, samozřejmě i tomu odpovídající model. Např. tento model http://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=4266 nestojí pěti tisíc, ani čtyři, ale necelé tři, pokud ovšem mermomocí netrváš na (polo)maketě. K němu motor tenhle http://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=3472 , nebo tenhle http://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=3473 (ten čtyřkubík podle mě bude bohatě stačit). Oba motory mají sice předepsané ricínové palivo, ale domnívám se, že by mohly spolknout i syntetiku (ten větší určitě, já ho tím krmil). A cena je sice vyšší - stavebnice o 1/3, motor (menší) o 1/2, rozdíl bude kolem tisícovky, ale snad není tak tragické. Jen pak budeš muset dát trochu větší serva, ale cena obyčejných standardů není o tolik větší, než u nějakých 10g serv (pokud nekoupíš ty úplně nejlevnější).

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: výber motora
PříspěvekNapsal: ned 08.05.2016 16:49 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 13.6.2014
Příspěvky: 110
No,to ero se mi moc nelíbí,ale je zasa večšie...Lepšia by bola ale polomaketa.Hladal som polomakety,naozaj najlacnejsia je ten mustang a ešte aj najkrajšia.
S tým palivom jak píšeš že je problém,na internete ho objednám bez problémov,nevidím v tom žiaden problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: výber motora
PříspěvekNapsal: ned 08.05.2016 16:50 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 13.6.2014
Příspěvky: 110
A do toho mustanga by ten večší motor nešiel?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: výber motora
PříspěvekNapsal: ned 08.05.2016 17:42 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 13.6.2014
Příspěvky: 110
Bola by toto lepšia volba?http://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=74151
Je síce raz tak drahý,ale snad by som to zvladol.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: výber motora
PříspěvekNapsal: ned 08.05.2016 18:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Nevím, jak u vás v SR, ale u nás v ČR, vzhledem k jakémusi rozhodnutí EU, zmizelo palivo s ricínovým olejem z pultů a je k sehnání jen to se syntetickým olejem. To ale zase není zrovna nejvhodnější pro malé spalovací motory (podívej to sekce spalovacích motorů - viewtopic.php?f=8&t=76484 a viewtopic.php?f=8&t=76630 ). Paliva se syntetikou si také můžu koupit kolik chci.
Pokud jde o model, samozřejmě vybírej, co ladí tvému oku. Ten Mustang je samozřejmě pěkné éro. Ale protože jsem ho nestavěl, nemůžu ti říct, jak velký motor by se do něj vešel. Podle mého názoru bych tam ale větší, než 1,5 ccm, nedával. Jednak by se tam nemusel vejít (zřejmě bys musel udělat i konstrukční úpravy, aby se tam vešel a konstrukce modelu motor udržela), jednak by mohl mít takový přebytek výkonu, že bys to nemohl pustit stejně na plný plyn.
Jak jsem už psal, ta jednička není špatný motor, mám s ním dobré zkušenosti, ale myslím si, že na úplný začátek se spalovákama to není nejvhodnější kus. Je to tvoje rozhodnutí.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: výber motora
PříspěvekNapsal: ned 08.05.2016 19:08 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 28.5.2015
Příspěvky: 51
Blog: Zobrazit blog (3)
Väčší motor do Mustanga pôjde- možno bude potrebná úprava loží a vyváženie nie je problém, dá sa vycentrovať polohou prijimačovej batérie a serv na kormidlá.
U malého motora je potrebné počítať s ochranou prstov ak sa nepoužije štartér, lebo malé motory majú tendenciu sekať po prstoch a ostré plastové vrtule spôsobiť zranenia. Mám osobne niekoľko jazvičiek na prstoch a jednu zašívanú ranu (4 stehy) na zápästí po spaľovákoch rôznych kubatúr.
Vlad


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: výber motora
PříspěvekNapsal: ned 08.05.2016 19:13 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 13.6.2014
Příspěvky: 110
ok vlad,už som objednal toho mustanga,až ho postavím,premyslím výber motora.dík za rady.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: výber motora
PříspěvekNapsal: ned 08.05.2016 21:54 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 28.5.2015
Příspěvky: 51
Blog: Zobrazit blog (3)
Už pri stavbe musí byť jasný výber motora, po postavení kostry prípadné zmeny motorového lože a uloženia motora vzhľadom na obrys trupu môžu byť náročné a neodporúčam to takto riešiť.
Vlad


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: výber motora
PříspěvekNapsal: ned 08.05.2016 23:04 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
migo píše:
No,co máš namysli tou větší krabicí?Toho mustanga som vybral preto,lebo je cenovo v pohode,veškeré večšie era sa pohybuju okolo 5 tisíc.Já by som predsa len vzal toho mustanga a dal do neho ten 1ccm motor.Verím,že na elektriku by to lietalo v pohode,ale ako som pisal,chcem spalovák.Je to naozaj tak zlá volba?


.... ano ,cena je celkom zavadzajuca v porovnani s tym ,co ta caka v prevadzke. O vykonoch, odolnosti a udrzbe bude lepsie pomlcat.

Uz som ti raz pisal, ze na metrovu stihacku je motor 1-2ccm malo vykonny a ukazal na osvedcenu a funkcnu cestu i bez eroplanu za 5tisic ... ale to by si musel obcas citat i SZ. :wink:

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: výber motora
PříspěvekNapsal: ned 26.03.2017 13:19 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 9.1.2017
Příspěvky: 6
Bydliště: Liberec
Zdravím všechny modeláře. Jdu k vám všem na radu, jelikož si nevím rady s motorizací mého letadla a jelikož už stavím trup, potřeboval bych radu jaký motor použít. Stavím dle plánku Modela od Fary, je to hornoplošník JAK 12, kde konstruktér doporučuje žhavíka 2,5 - 5ccm. Tomu rozumím ale jelikož chci stavět na podzim dvouplošníka Aero Kos, kde doporučují pouze 6,5, pohrávám si s myšlenkou použití motoru ASP 6,5, který bych mohl příští rok využít ve zmíněném Aeru Kos. Rád bych MVVS ale neměl jsem na burzách štěstí a nyní mám možnost koupit tohle Aspéčko.
Bohužel vlastním jen MVVS 2 Junior a to mě už někdo povídal, že je to moc slabé, což mě mrzí, když ho mám doma. Nerad bych kupoval na každé letadlo jiný motor, tak mě zajímá, jestli toho Jakouše hned někde nezlikviduji s tou 6,5. Jestli to není až moc silný motor. Předem děkuji za rady a přeji krásný den na létání:o)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz