Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 87 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: změna křidélek na klapky?
PříspěvekNapsal: sob 01.11.2014 13:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6882
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Tak na to, že děláš takové experimenty při prvním samostatném letu a ještě k evidentně nedostatečně zalétaným modelem - tak to klobouk dolu :mrgreen:
Rozhodně těžiště je zřejmě třeba posunout dopředu. Začni tím, že posuneš baterky (pokud je kam), nebo dej větší (bude aspoň delší motorový let) a nakládáni olova do čumáku vol jako tu poslední možnost. :wink:
Taky možná bude třeba vyklonit osu motoru, když se to po přidání plynu chová tak, jak to popisuješ, a to směrem dolu (když je motor vepředu), nebo nahoru (když je tlačný na pylonu).

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: změna křidélek na klapky?
PříspěvekNapsal: sob 01.11.2014 19:49 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.2.2011
Příspěvky: 123
Bydliště: Královice u Slaného
Obrázky: 21
VTjr píše:
Tak na to, že děláš takové experimenty při prvním samostatném letu a ještě k evidentně nedostatečně zalétaným modelem - tak to klobouk dolu :mrgreen:
Rozhodně těžiště je zřejmě třeba posunout dopředu. Začni tím, že posuneš baterky (pokud je kam), nebo dej větší (bude aspoň delší motorový let) a nakládáni olova do čumáku vol jako tu poslední možnost. :wink:
Taky možná bude třeba vyklonit osu motoru, když se to po přidání plynu chová tak, jak to popisuješ, a to směrem dolu (když je motor vepředu), nebo nahoru (když je tlačný na pylonu).


Letadlo jsem koupil už po několika haváriích a dost raubířských opravách. Tím pádem se baterka nevejde na své původní místo a musel jsem jí vložit do krytu kabinky a o moc vetší se tam již nevejde....ani s ní nejde posouvat o tolik aby to změnilo těžiště. Posunul jsem jí o 1 cm dopředu a dál nejde. Chtěl jsem zkusit vyosit motor, ale opět....je vše doslova zalepené, takže s ním ani nehnu. Leda odříznout celou špici s motorem, ten vydlabat i s držákem a celou špici opravit, a vše pak vlepit zpět na trup. Do toho se mi nechce, nemám s tím žádné zkušenosti a myslím, že už to nikdy neusadím správně. Takže asi zbývá jen olovo:-(. Zkusím to vyřešit přes zimu, dnes jsem si zatím koupil Sky Surfera abych měl čím lítat :D

_________________
FrSky TARANIS X9D Plus / Flysky FS-GT3C
*SWIFT II*ASW28*Defender Truggy-Axial SCX10*Loď Carina*


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: změna křidélek na klapky?
PříspěvekNapsal: sob 08.11.2014 18:55 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.10.2011
Příspěvky: 21
Zdravíčko pánové modeláři...

Dneska jsem namixoval na Betu1400 flaperony (křidélka nahoru) a musím říct, že na přistání to není opravdu ideální. Přistál jsem s tím sice vcelku hladce, ale docela jsem se zapotil... Je při tom nutné držet lehce plyn a korigovat výškovku ručně (v mixu jsem už nastavené potlačení výškovky, ale přesto bylo nutné ladit výškovku ručně).
Zítra bych rád odzkoušel Spoilerony namísto flaperonú, čili křidýlka nahoru, tak by měli působit jako brzdy a letadlo by nemělo ztrácet tolik vztlak na křídlech... Odzkouším a dám vědět dojmy ;)

Letu zdar

TriFith


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: změna křidélek na klapky?
PříspěvekNapsal: sob 08.11.2014 19:05 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2014
Příspěvky: 1575
Bydliště: Letovice,ČR
TriFith píše:
Zdravíčko pánové modeláři...

Dneska jsem namixoval na Betu1400 flaperony (křidélka nahoru) a musím říct, že na přistání to není opravdu ideální. Přistál jsem s tím sice vcelku hladce, ale docela jsem se zapotil... Je při tom nutné držet lehce plyn a korigovat výškovku ručně (v mixu jsem už nastavené potlačení výškovky, ale přesto bylo nutné ladit výškovku ručně).
Zítra bych rád odzkoušel Spoilerony namísto flaperonú, čili křidýlka nahoru, tak by měli působit jako brzdy a letadlo by nemělo ztrácet tolik vztlak na křídlech... Odzkouším a dám vědět dojmy ;)

Letu zdar

TriFith



???? Tak jak.

_________________
Co napíšu je jen můj názor, který nikomu nevnucuju.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: změna křidélek na klapky?
PříspěvekNapsal: sob 08.11.2014 20:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2010
Příspěvky: 2308
Bydliště: Liberec
Hehe, taky mě to zarazilo.
Také jsem takto v začátcích experimentoval. Nic to nepřineslo.
Nakonec jsem se naučil lítat a chytat Betu do ruky.
Tím naše společná cesta skončila a šel jsem na další level s jiným letadlem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: změna křidélek na klapky?
PříspěvekNapsal: ned 09.11.2014 22:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.5.2012
Příspěvky: 715
Bydliště: Vyškov, ČR
Beta jako chlupatý pomalý letadlo nemá tohle zapotřebí, nejspíš to ani nefunguje. S betou a jí podobnými jsem polétal až nedávno, začínal jsem s cessnou a ta neklouzala vůbec. Jde o to se naučit páčkovat.
Prostě létejte a létejte a po jedné sezoně se ohlédnete a řeknete si, co já to tehdy vlastně řešil :)

Jiná věc je hladký rychlý větroň, když jsem poprvé letěl s optimou, samotné polétání užasné i když rychlé, ale nasadil jsem na přistání, profrčel kolem sebe ve výšce očí a pořád letěla a pořád nepřistávala. Takto několikrát a jen díky tomu, že máme hodně místa kolem letiště hodně místa jsem přistál a pěkně se prošel :)
Ale co chci říct u tohoto éra křidélka nahoru FUNGUJÍ. Fungují jako rušiče vztlaku, rychlost se až tak nesníží, ale opadání při vodorovném letu se zvýší výrazně.
No a po nějaké době už mi bylo jedno jestli fouká nebo ne, jestli vykopnu křidélka nahoru, prostě jsem si přistával k noze. Chce to jen létat.

Když jsem to tu tak pročítal, ještě musím něco napsat k butterfly (crow) mixu. Jsou to klapky dolů, klidně až na 90stupňů a k nim se přidávají křidélka nahoru. Typicky to bývá na páce plynu, já to mám plyn nahoru (naplno) vše je v rovině, plyn dolů maximální brždění, k tomu je přes křivku domixovaná výškovka. Pokud máte dobře vyladěno tak to je úžasná věc, prostě jen pohnu pákou plynu a ať ji nechám v jakékoliv poloze, éro míří čumákem mírně dolů a brzdí. Pohnu víc k sobě, éro je pořád ve stejné pozici jen brzdí víc. Samozřejmě každý to má trochu jinak, jen jde o to, že se s tím neperete, ale plynule brzdíte/odbržďujete.
Nejsem žádný profík a nechci nikoho poučovat, jen jsem objevil kouzlo větroňů a s tím spojených vychytávek, kdy se nebojím s velkým termikem přistávat do zoraného pole a podobně.
Kdo to dočetl až sem má můj obdiv. :)

_________________
x9d, x-lite pro a pár poletuch


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: změna křidélek na klapky?
PříspěvekNapsal: pon 10.11.2014 0:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.8.2012
Příspěvky: 5581
Bydliště: Brno
Obrázky: 0
Vsak to taky dalo prace... ;) ja pouzival jen klapky dolu a namixovanou vyskovku ale jak pises cim cistsi profil tim me toto ted taky ceka...

_________________
Jan Janekx Urbanek
https://www.rcstudio.cz/ - prémiový partner a servis FrSky


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: změna křidélek na klapky?
PříspěvekNapsal: pon 10.11.2014 2:25 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6882
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
mab píše:
Beta ... nemá tohle zapotřebí ... Jde o to se naučit páčkovat.
Prostě létejte a létejte a po jedné sezoně se ohlédnete a řeknete si, co já to tehdy vlastně řešil :)
...
No a po nějaké době ...jsem si přistával k noze. Chce to jen létat.
...
Kdo to dočetl až sem má můj obdiv. :)

:lol: Je to opravdu tak. Létat, létat a ještě jednou létat. :wink:
Faktem ale je, že tyhle různé způsoby brzdění mají velký význam zejména v soutěžním létáni (např. F5J), kde se musí přistát tak, aby se neprošvihl pracovní čas a nezapsala nula a zas ne zbytečně brzo a neztratily se tím cenné sekundy a body. A ještě se přitom strefit na značku. No a při létáni na svahu je někdy zas problém dostat model bez brzd dolu a bezpečně přistát v náročném terénu. Kdo ale létá jen tak rekreačně pro potěšení, tak myslím, že ten v podstatě tyhle věci nepotřebuje. Ale pochopitelně nemám nic proti tomu, že si to chce vyzkoušet a naučit se to používat. Kdoví, dnes létá rekreačně a zítra ho chytne soutěživost - každý mistr nějak tak začínal. :)

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: změna křidélek na klapky?
PříspěvekNapsal: pon 10.11.2014 22:45 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.2.2011
Příspěvky: 123
Bydliště: Královice u Slaného
Obrázky: 21
VTjr píše:
:lol: Je to opravdu tak. Létat, létat a ještě jednou létat. :wink:
Faktem ale je, že tyhle různé způsoby brzdění mají velký význam zejména v soutěžním létáni (např. F5J), kde se musí přistát tak, aby se neprošvihl pracovní čas a nezapsala nula a zas ne zbytečně brzo a neztratily se tím cenné sekundy a body. A ještě se přitom strefit na značku. No a při létáni na svahu je někdy zas problém dostat model bez brzd dolu a bezpečně přistát v náročném terénu. Kdo ale létá jen tak rekreačně pro potěšení, tak myslím, že ten v podstatě tyhle věci nepotřebuje. Ale pochopitelně nemám nic proti tomu, že si to chce vyzkoušet a naučit se to používat. Kdoví, dnes létá rekreačně a zítra ho chytne soutěživost - každý mistr nějak tak začínal. :)


Jde mi přesně o to...naučit se používat další funkce , i když je třeba letadlo nepotřebuje. Když se rozbije, tohle staré, pobouchané letadlo, tak mě to nebude mrzet tolik jako ztráta nového. Taky si chci v praxi vyzkoušet co se stane když půjdou obě křidélka nahoru nebo dolů a různé nastaven mixů. Žádný učený z nebe nespadl a určitě musím mockrát spadnout, abych pochopil důvod proč se to stalo :). Taky se už maličko orientuju v nastavení vysílače a každý pokus o nějakou funkci mě zase něco víc objasní co znamená to či ono na vysílačce a jak se to projeví na letadle. Ještě se musím poprat s nastavením Fail Safe a letadlo jde zase do vzduchu abych létal, létal a ještě jednu létal :lol:

_________________
FrSky TARANIS X9D Plus / Flysky FS-GT3C
*SWIFT II*ASW28*Defender Truggy-Axial SCX10*Loď Carina*


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: změna křidélek na klapky?
PříspěvekNapsal: úte 11.11.2014 0:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.9.2011
Příspěvky: 1732
Bydliště: ČR ,Slapy nad Vltavou
Už ti taky kolegové vše řekli :-) Běž létat, nauč se za každého počasí , přistávat k noze po i proti větru, Létat ROVNĚ!...
ne jako střelená svině :-)...
Mechanizace na křídle tohoto letadla nebude mít valné účinky, věř nám....snad přínos je, že si pohraješ s mixováním, předvolbami...

Hodně zdaru :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: změna křidélek na klapky?
PříspěvekNapsal: úte 11.11.2014 16:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2014
Příspěvky: 1575
Bydliště: Letovice,ČR
Na naučení různých funkcí si radši pořiď, až se trochu vylítáš s tímhle, nějakej stabilní hornoploch ( Cessna 480, Belanca a pod.). Na těch se naučíš víc. Větroň na to není nejvhodnější. Sundej podvozek a uč se hlavně přistávat. Nemusí to být zrovna k noze ( Lepší se projít než zbírat třísky), ale hlavně měkce. Bude se ti to hodit, až pudeš na podvozek.

_________________
Co napíšu je jen můj názor, který nikomu nevnucuju.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: změna křidélek na klapky?
PříspěvekNapsal: úte 11.11.2014 18:32 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.2.2011
Příspěvky: 123
Bydliště: Královice u Slaného
Obrázky: 21
Shorty píše:
Na naučení různých funkcí si radši pořiď, až se trochu vylítáš s tímhle, nějakej stabilní hornoploch ( Cessna 480, Belanca a pod.). Na těch se naučíš víc. Větroň na to není nejvhodnější. Sundej podvozek a uč se hlavně přistávat. Nemusí to být zrovna k noze ( Lepší se projít než zbírat třísky), ale hlavně měkce. Bude se ti to hodit, až pudeš na podvozek.


V lednu si chci koupit FunCub od Multiplexu a teď jsem dostal od kamaráda hodně starou stavebnici Cessna 177. Je to balsa, tak si s tím pohraju přes zimu. :)

_________________
FrSky TARANIS X9D Plus / Flysky FS-GT3C
*SWIFT II*ASW28*Defender Truggy-Axial SCX10*Loď Carina*


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: změna křidélek na klapky?
PříspěvekNapsal: úte 11.11.2014 19:23 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2014
Příspěvky: 1575
Bydliště: Letovice,ČR
dodoph píše:
V lednu si chci koupit FunCub od Multiplexu a teď jsem dostal od kamaráda hodně starou stavebnici Cessna 177. Je to balsa, tak si s tím pohraju přes zimu. :)


FC je dobrá volba. Jen je potřeba nešetřit a radši trochu přemotorovat. Potom se ti odvděčí, až se s ním naučíš.
Ta Cessna mě zajímá. Není to náhodou od Fary o r. 1400mm ?

_________________
Co napíšu je jen můj názor, který nikomu nevnucuju.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: změna křidélek na klapky?
PříspěvekNapsal: úte 11.11.2014 19:53 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.2.2011
Příspěvky: 123
Bydliště: Královice u Slaného
Obrázky: 21
Na tu Cessnu se zítra podívám co je na krabici a dám vědět. Je to na žhavík, ale já tam dám střídák....tedy jestli to dovedu sestavit :lol:

_________________
FrSky TARANIS X9D Plus / Flysky FS-GT3C
*SWIFT II*ASW28*Defender Truggy-Axial SCX10*Loď Carina*


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: změna křidélek na klapky?
PříspěvekNapsal: úte 11.11.2014 20:09 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2014
Příspěvky: 1575
Bydliště: Letovice,ČR
Když tak dej vědět do SZ. Tady můžeš kouknout na upravenou od Fary viewtopic.php?f=15&t=12087&start=3480

_________________
Co napíšu je jen můj názor, který nikomu nevnucuju.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 87 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: miran50 a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz