Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Fixace bowdenu
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2010 10:07 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.3.2010
Příspěvky: 149
Bydliště: Louny a okolí
Zdravim, mam el. vetrone, trup z laminatu (koupeny polotovar, trup, kridla). Jelikoz neznam takove ty finesy, zabudoval jsem do trupu serva a napojil na bowdeny. Jenomze pokud pohnu rukou smerovkou nebo vyskovkou, je tam strasna vule (nejspis jak se bowdeny v trupu prohybaji). Pokud bowden (umelohmotnou buzirku, kde bowden jezdi) v trupu podrzim rukou, je vule skoro zanedbatelna. Nekde na fotkach na internetu jsem videl, ze se pouziva kousek za servama prepazka, kde se fixuji bowdeny, prave proto aby nepruzily. Je to tak spravne?

Michal


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2010 10:12 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 10798
Bydliště: ČR, P6 Dědina, Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 11
Ano, bowdeny je nutno v trupu zafixovat, nejlepe na vice mistech. Vule na vyskovce je smrtonosna !

_________________
Abu (Tomáš S.) - MC19 - kanál č.90 na 40MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2010 10:17 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.3.2010
Příspěvky: 149
Bydliště: Louny a okolí
Nejaky tip jak fixaci na vice mistech provest v laminatovem trupu, do ktereho se rukou nedostanu a rozebrat nejde? Nejak tam delsi pinzetou napasovat kus dreva a prilepit to na to, nebo to prilepit primo ke stene trupu (treba 20cm za pripadnou prepazkou)?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2010 10:23 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 10798
Bydliště: ČR, P6 Dědina, Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 11
Tezko rict, jde taky o to aby se ty bowdney zbytecne moc neohybaly a vedly pokudmozno rovne nebo v "tahlych zatackach". Moznosti je spousta, prilepit k trupu, vlepit tam nejake jakobyprepazky (smrkovy nosnik, kus EPP,...) a k nim to prilepit. Zalezi hlavne jak je to pristupne.

Ja ted delam druhy model s trupem z uhlikove trubky. Tam se mi osvedcilo nalepit bowdeny na dlohy pasek balzy, stejne siroky jako vnitrek trubky a pak to jen zasunu do trubky a hotovo. Ale tohle se musi pripravit jeste pred instalaci serv, prepazek a dalsich veci...

_________________
Abu (Tomáš S.) - MC19 - kanál č.90 na 40MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2010 10:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.4.2008
Příspěvky: 5095
Bydliště: CA
mgrunt píše:
Nejaky tip jak fixaci na vice mistech provest v laminatovem trupu, do ktereho se rukou nedostanu a rozebrat nejde? Nejak tam delsi pinzetou napasovat kus dreva a prilepit to na to, nebo to prilepit primo ke stene trupu (treba 20cm za pripadnou prepazkou)?

Všetky vôle sa ti vždy sčítajú....
Ťažko povedať, kde je chyba. Večšinou stačí prilepiť bowden na strane serva a potom na strane ovládaných prvkov.
Nepíšeš aký typ výškovky máš - Tečko, Véčko, Klasik, Xko.....
Na strane kormidiel je treba mať čo najdlhšie páky. Na strane serv, ,čo najkratšie - samozrejme podľa možností pohybu kormidiel..... Potrebujes správne páky a vidličky. Ak máš páku s dierou 1 mm a dáš mikrovidličku - je problém. Tiahla by mali byť kolmé na páky. Páky by mli byť správne namontované - osa dier pre vidličku by mala byť kolmá na osu otáčania kormidiel. Samotná páka by mala byť kolmá na osu otáčania... Niekedy sa to zámene posúva - povedzme klapky a pod.....
Servá by mali mať minimálnu vôľu na pákach....
Ak to potrebuješ zafixovať dodatočne v trupe - je to problém. Robil som to raz vyrezal som balzový polkruh. Nalepil som ho na dlhú špajlu - dve spojené - nie)co ako hrable.... Natrel lepidlom a zasunul na miesto do trupu. Samozrejme dopredu všetko na sucho odskúšané.... Nechal som zatuhnúť lepidlo a druhý deň špajlu vylomil... No a lepidlo medzi ten polkruh a bowden som nanášal po kvakách zase tou špajlou - do trupu som sa mohol pozerať len cez otvor v motorovej prepážke.... Nikdy viac by som to nerobil....
Jednoduchšie je minimalizovať vôle na pákach.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2010 10:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2007
Příspěvky: 3525
Bydliště: Frenštát p.R.
Pokud nebude vadit, že bowden povede přímo okolo stěny trupu, tak stačí vzít vhodně velké kousky polystyrenu a postupně je vtlačovat do trupu - postačí tak co 15cm. Ony to dostatečně přidrží a vůle by měly zmizet. Na straně u serv je pochopitelně potřeba bowdeny přichytit k nějaké přepážce nebo liště.

_________________
ROZSYP.CZ - Web o modelech letadel v rozsypu
Už sem nechodím, jsem na mailu, viz můj web.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fixace bowdenu
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2010 11:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.4.2008
Příspěvky: 5095
Bydliště: CA
mgrunt píše:

Samozrejme musí byť bowden upevnený aj na strane serv.
http://fotoalba.cz/fotky/22530672 tu je len vlepená smreková lišta a na ňu prilepené bowdeny....
Tu je uchytenie serv z Luňáka.
http://fotoalba.cz/fotky/22530695 Bowdeny tam ešte niesu, ale pôjdu zalepiť do prepážky kolmej na dosku serv - tie dva malé otvory.....
Tu je podopretie v trupe proti prehybaniu http://fotoalba.cz/fotky/22530702 Bowdeny tam niesu prilepené, len balzové lišty bránia pohybu bowdenov....


Naposledy upravil lubo1 dne stř 14.04.2010 11:10, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2010 11:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.10.2005
Příspěvky: 1636
Bydliště: mezi Práglem a Kralupama n/Vlt.
TAKY SE DÁ POUŽÍT NÁSLEDUJÍCÍ - papírovou samolepící páskou (na štítky) ovinout bowden v místech kde bude přibl. uchycen. Dále připravit několik špalíků (menší než ovinuté místo) z balzy třeba 10x10mm a provrtat vrtákem příslušného průměru. Navléknout na bowden a celek instalovat do trupu podle uvážení. NELEPIT na bowden mimo trup. Kam se nedá dostat ani pomocí pinzet a jiných fíglů, by stačilo lehce vstříknout montážní pěnu a počkat do vytvrzení. Balzové špalíky doporučuji lepit do trupu epoxy a poté zajistit bovden ke špalíkům běžným lepidlem. Snad je to pochopitelné.
Petr


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2010 16:53 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.3.2010
Příspěvky: 149
Bydliště: Louny a okolí
Dekuji vsem za pomoc. Budu to delat v prubehu pristiho tydnu tak snad to dobre dopadne. Michal


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: ned 18.04.2010 0:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Bowden ako taký, zalepený byť NEMUSÍ.
Montážna pena v modeli, je dosť brutal, to ja teda nikomu neradím.....

Podstatné je, aby sa na jednej strane nemohol pohnúť voči servu, a na druhej strane voči osy otáčania kormidla !
Mám dokonca takú hračku kde k chvostovým plochám tvaru obráteného "V" vedú dva bowdeny samostatne vzduchom. Prilepené sú až kúsok pred kormidlami. Na strane serva je urobený mechanický V mix tak, že jedno servo pohybuje vonkajšími bowdenmi (výškovka), a druhé servo vnútornými strunami oproti sebe (smerovka).

Inde prilepím na servo sklotexový trojuhoľník a naň začiatok bowdenu.
Servo tlačí a ťahá vnútro (strunu) voči vonkajšiemu obalu - na druhej strane to vylieza, zase voči obalu bowdenu... medzi tým je úplne jedno, čo bowden robí.
Ale nesmie prasknúť, preto to prilepenie samozrejme môže byť výhodné - ak nebráni pohybu v bowdene.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fixace bowdenu
PříspěvekNapsal: pát 04.12.2020 11:22 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 12.8.2020
Příspěvky: 22
Aky prierez by mali mat struny v bowdenoch na 1,5m akrobate , ak by som pouzil dva bowdeny pre ovladanie dvoch samostatnych nespojenych kormidiel u vyskovky. Servo chcem dat do stredu trupu a zafixovat pri nom dva bowdeny. Viest dve struny dozadu v trupe a spodkom vyliezt k obom vyskovkam. Mam komlet bowden M2 MP JET so strunou vo vnutry. Ten drat co je vo vnutry sa mi zda tenky cca 1,5mm + nastreknuta taka biela hmota dokopy 2mm. Bude to stacit, ked to zafixujem? Zda sa mi to dost pruzne
u vyskovky aj ked to bude vičuhovat cca 5cm.


Naposledy upravil funeral dne pát 04.12.2020 13:01, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fixace bowdenu
PříspěvekNapsal: pát 04.12.2020 17:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
U posledních dvou modelů jsem táhla udělal z uhlíkových tyček o průměru 2 mm, které vedu v trubičkách o stejném vnitřním průměru, vnější je 3, je to vnější trubka z toho bowdenu. Na konec tyčky jsem vteřiňákem zalepil tyhle https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=102271 spojky a našrouboval běžné vidličky. Zatim s nimi mám odlétanou jednu sezónu a nestěžuju si. Jen je třeba vodící trubku vést co nejrovněji, nebo s relativně velkými rádiusy, tyčky jsou dost tuhé.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fixace bowdenu
PříspěvekNapsal: pát 04.12.2020 19:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
funeral píše:
Aky prierez by mali mat struny v bowdenoch na 1,5m akrobate ,

Na 1,5m akrobate ti odporúčam servá umiestniť čo najbližšie k výškovke a použiť tiahla. Buďto kovové tyčky, alebo uhlíkové tyčky s koncovkami ako tu už bolo písané.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fixace bowdenu
PříspěvekNapsal: pát 04.12.2020 19:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Já to mám ve cvičném modelu (reinkarnovaný MayBug, původní viz RC albu, cca 2,5 kg/1600 mm) a retrostoriku Cloud Cruuser (4 kg a 1800 mm) a serva mám klasicky v blízkosti těžiště.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fixace bowdenu
PříspěvekNapsal: pát 04.12.2020 19:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
DAF píše:
Já to mám ve cvičném modelu (reinkarnovaný MayBug, původní viz RC albu, cca 2,5 kg/1600 mm) a retrostoriku Cloud Cruuser (4 kg a 1800 mm) a serva mám klasicky v blízkosti těžiště.

Cvičný model nie je akrobat. Tam to môže v pohode fungovať, ale na akrobatoch bývajú väčšie kormidlá, väčšie výchylky... a iný štýl lietania.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz